Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 70 από 70

Θέμα: ο ρόλος των μαρσπιε στις στροφες

  1. #61
    Νέο μέλος Το avatar του/της fz6_n
    Εγγραφή
    29/07/2005
    Μηνύματα
    14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alexo
    Αυτο μπορει να το κανεις και σε πιστα με μεγαλυτερη ασφαλεια ,αλλα και σε δρομο διοτι υπαρχουν και δρομοι δημοσιοι με παρα πολυ καλη ασφαλτο ,αλλα δεν ειναι το ζητουμενο να πειραματιστεις στο να εξαντλησεις ουτε τα ορια σου (που δεν τα γνωριζεις ακομη) ουτε τα ορια της μοτο σου.(που ειναι πολυ πιο πανω απο τα δικα σου τωρα)
    EDW THA DIAFONISW MAZI SOU FILE ALEXAKO αλλα και σε δρομο διοτι υπαρχουν και δρομοι δημοσιοι με παρα πολυ καλη ασφαλτο

    KSEXASES OTI SE ENAN DIMOSIO DROMO DEN EIMASTE MONO EMEIS ALLA KAI POLLA ALLA OXIMATA KAI DIAFORON EIDWN ZWA !!! TO ZITOUMENO DEN EINAI H ASFALTOS MONO ! ALLA KAI OI KIKLOFORIAKES SINTHIKES KAI OI TIXON DIORTHOSEIS POY ISOS XRIASTEI NA KANOUME PX NA ANOIKSOUME THN PORIA MAS SE MIA STROFI KAI NA ANAGASTOUME NA MPOUME STO ANTITHETO REVMA ???

    GIAUTO KAI PAROTRINW TOYS NEOYS ALLA KAI OPOIONDIPOTE TIXENEI NA SIZITISW MAZI TOU TETOIO THEMA NA PIRAMATIZETE MONO KAI MONO SE PISTA !!! DEN EINAI ANAGH NA KANEI SONI KAI KALA TA CSS ALOSTE TA XRIMATA DEN EINAI KATHOLOU LIGA !! SIGOURA MATHENEIS ARKETA PRAGMATA ALLA MPOREI KAI MONOS TOU SIGA SIGA ME ASFALEIA PANO APO OLA NA DOULEPSEI !!!

  2. #62
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να πάνε σε πίστα και σε css.
    Ο περισσότερος κόσμος καβαλάει το μηχανάκι του για να πάει στη δουλιά του, άντε και καμιά βολτούλα προς τα έξω ή καμιά κοντινή εκδρομή.
    Και σε μιά βόλτα που θα βγεί έξω -σε δρόμο με ελάχιστη κίνηση- μπορεί να εξασκηθεί κανείς έχοντας στο μυαλό του πάντα ότι: ότι κάνει θα το κάνει στη δική του λωρίδα και όχι στο αντίθετο ρεύμα.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  3. #63
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
    Δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να πάνε σε πίστα και σε css.
    Ο περισσότερος κόσμος καβαλάει το μηχανάκι του για να πάει στη δουλιά του, άντε και καμιά βολτούλα προς τα έξω ή καμιά κοντινή εκδρομή.
    Και σε μιά βόλτα που θα βγεί έξω -σε δρόμο με ελάχιστη κίνηση- μπορεί να εξασκηθεί κανείς έχοντας στο μυαλό του πάντα ότι: ότι κάνει θα το κάνει στη δική του λωρίδα και όχι στο αντίθετο ρεύμα.

    Δυνατοτητα για την πιστα οχι καθε μερα αλλα μια φορα το μηνα (50-100 € ) μπορει ο οποιοσδηποτε να διαθεσει...και αν ο εξοπλισμος ειναι ακριβος ειτε νοικιαζεις (φορμα κλπ),ειτε δανειζεσαι....και μην ακουω χαζα: (που τα κανω και γω ) ο δρομος ειναι για να πηγαινεις και να ερχεσαι απο το σημειο Α στο Β τιποτα περισσοτερο....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  4. #64
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
    Δυνατοτητα για την πιστα οχι καθε μερα αλλα μια φορα το μηνα (50-100 € ) μπορει ο οποιοσδηποτε να διαθεσει...και αν ο εξοπλισμος ειναι ακριβος ειτε νοικιαζεις (φορμα κλπ),ειτε δανειζεσαι....και μην ακουω χαζα: (που τα κανω και γω ) ο δρομος ειναι για να πηγαινεις και να ερχεσαι απο το σημειο Α στο Β τιποτα περισσοτερο....
    Δεν είναι μόνο τα λεφτά, είναι και ο χρόνος φίλε μου.
    Και δεν είπαμε να μετατρέψουμε το δρόμο σε πίστα αλλά στο κάτω κάτω όλοι στο δρόμο και σε αλάνες μάθαμε ότι μάθαμε.
    (όταν λέω όλοι, τουλάχιστον οι μεγαλύτεροι)
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  5. #65
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.878
    Οποιος εχει οδηγησει σε καλο επαρχιακο δρομο χωρις καθολου κινηση και υπαρχουν πολλα τετοια μερη,μπορει να εξελιχθει σαν οδηγος.

    Εγω εμαθα να παταω με της μυτες της μποτας πανω στο μαρσπιε οταν ξεπερασα το επιπεδο κλισης που ειχα και αρχισαν να βρισκουν στην ασφαλτο οι ακρες της μποτας.

    Μετα αρχιζα και επαιζα με το πατημα για να δω την συμπεριφορα και τη αντιδραση της μοτοσυκλετας.

    Οι δρομοι ειναι καθημερινο σχολειο.

    Και εγω πιστα θελω ( ευτυχως που γνωρισα τα μεγαρα) αλλα εχω οδηγηση σε μερη που η ασφαλτος των μεγαρων ειναι για γελια.

    Για μενα η μοτοσυκλετα ειναι πολυ παραπανω απο μεταφορα απο το σημειο Α στο Β.

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258
    Φίλε zephyr1 υπάρχουν πολλοί καλοί επαρχιακοί δρόμοι,αλλά απο θέμα ασφάλειας 0.Αν πέσεις,δεν έχει αμμοπαγίδα ή αγριόχορτα.Εχει μπαριέρες που περνάς απο κάτω και μπορεί να σε σφάξουν,και γκρεμούς...Είναι ωραίοι να βελτιώσεις τις ιδανικές γραμμές σου σε τουριστικό επίπεδο,αλλά όχι "ταρζανιές"...

    Μερικοί μιλάνε για πίστα F1 στην Ελλάδα.Εγώ θα προτιμούσα σε κάθε γεωγραφικό διαμέρισμα της χώρας μια πίστα σαν τα Μέγαρα (με καλύτερη άσφαλτο) ή σαν τις Σέρρες (δεν έχω πάει ποτέ...).Εκεί θα μαθαίναμε οδήγηση...

  7. #67
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.878
    Downhill συμφωνο απολυτα μαζι σου.

    Απλα να συμπληρωσω οτι βασικα για μενα οι μοτοσυκλετιστες χωριζονται σε 2 βασικες κατηγοριες τροπου οδηγησης.

    1)Αυτοι που ξεκινανε να οδηγανε,απο το μηδεν και μεχρι να μαζεψουν αρκετη εμπειρια απο την οδηγηση στις συνθηκες που ζουμε.
    Αυτη η κατηγορια περιεχει ταρζανιες και απερισκεπτη οδηγηση και ταυτοχρονα δοκιμασια της αυτοεπιγνωσης που μολις αποχτησαμε απο το α χρονο που οδηγαμε.(εδω βασικα δεν υπαρχουν ορια γιατι χτιζονται).
    Εκει βασικα γινεται ολο το χτισιμο του αναβατη(καποιοι θα σκεφτουν οτι δεν ειναι αναγκη να περασεις απο τις πιο κακες στιγμες για να εξελιχθεις,δυστιχως συμβαινει το αντιθετο στην πραγματικοτητα)και αναλογα πως θα εκμεταλευτεις τις κακες οι καλες στιγμες που εζησες (το σημαντικοτερο να μην περασεις κατι τοσο δυσκολο που θα ειναι μη ανατρεψιμο και αυτο πιστευω ειναι καθαρα θεμα τυχης & πιστης),περνας στην κατηγορια 2

    Εγω αναφερομαι σ'αυτην λογω μαρσπιε και οδηγησης.

    2)Εχεις ωριμασει πλεον πανω στην μοτοσυκλετα ,ξεροντας οτι εισαι εκει για να περασεις καλα ,τα ορια σου τα ξερεις και τα σεβεσαι γιατι μονο μεσα απο αυτην την αρμονια εχεις καλο control.
    Υπαρχει αρκετη εμπειρια ωστε μην αφησεις τον εαυτο σου να μπει σε ρυθμους που δεν ελεχγεις(η αν γινει θα γινει για ελαχιστο χρονο,με λιγη εμπειρια ακομα <πιστα >δεν θα γινεται καθολου)
    Συνηθως σε βολτες που παω κολλαω με ατομα που εχουν ρυθμο σταθερο σχετικα γρηγορο.
    Ξερεις οτι το παραμικρο λαθος η η απερισκεψια μπορει να σε οδηγηση σε πολυ κακες καταστασεις.Αυτο το ξερεις γιατι το εχεις ζηση και ετσι οι πιθανοτητες για λαλακια λιγοστευουν.

    Σε βολτα που ειχα παει αισθανομουνα απολυτο ελεχγο και control στην μηχανη μου πηγαινοντας σχετικα γρηγορα,2 παιδια που ηταν μπροστα μου υπεθεσα οτι πηγαιναν υπερβολικα γρηγορα (δεν πιεζα τον εαυτο μου για να τους φτασω γιατι πραγματικα εχανα τον ελεγχο)φαντασου οτι ουτε καν διανοηθηκα να ακολουθησω απλα κρατησα τον ρυθμο μου, μετα απο δυο στροφες ο ενας εφυγε .


    Τωρα απο κει και περα το θεμα γρηγορα ειναι σχετικο για τον καθε αναβατη.

    Αμα οδηγας συνηδειτα και χωρις να βγαινεις απο τα ορια σου ειναι πολυ καλυτερο απο της καγκουριες που δεν ξερεις τι θα σου ξημερωση.

    Βεβαια σε οποια κατηγορια να εισαι, κανεις δεν μπορει να εγγυηθη για την ασφαλεια σου.

  8. #68
    Χαστουκοψαριδης Το avatar του/της xastoukopsaro
    Εγγραφή
    01/06/2006
    Μηνύματα
    57
    διαβασα πολλα απο αυτα που γραψατε εδω και παρατηρησα ακομα περισσοτερα....
    για τον φιλο που ανοιξε το ποστ μου φανηκε σαν να προσπαθει να μαθει να οδηγει σωστα μετα απο 2700 χλμ οπως ειπε... ενας πιλοτος δεν μπαινει μεσα στο αεροπλανο με οδηγειες χρησεως. και οπως λενε στο χωριο μου... αγαλι αγαλι γινεται η αγουριδα μελι. τι θελω να πω.. αστε αυτα τα κουντερ στρεμινκ την πιαση στο μαρπιε κλπ κλπ... παρε την μηχανουλα σου και πηγαινε σε ενα επαρχιακο δρομο η ακομα καλυτερα σε μια πιστα... κανε 2-3 γυρπους αναγνωριστικους... οταν μαθεις την πιστα ανεβασε ρυθμο.. δεν χρειαζεται να κυνηγας τον ροσσι (γιατι δεν προκειται να τον φτασεις ετσι και αλλιως) αλλα να παρεις τις σωστες γραμμες, να φρεναρεις σωστα. και φυσικα οχι μια φορα.. θα δεις βελτιωση αναμεσα στην πρωτη φορα και στην δεκατη που ουτε εσυ θα το πιστευεις... και μην ξεχνας στους δρομου κυκλοφορουν και αλλοι , δεν εισαι μονος σου και δεν εχουν ολοι ξυπνησει ολη με την"παυλα" σου....

    Πολλες φορες οταν κανω μαμακιες στον δρομο σκεφτομαι ενα πραγμα.... αν ερθει απο την αλλη ενας σαν και εμενα ποσο κομματια θα γινουμε???

    Ολα οταν οδηγουμε τα κανουμε απλα για τους νομους φυσικης, (για να διατηρησουμε μια ισοροπια με την μηχανη και αυτη με τον δρομο) πολλες ταρζανιες ανοφελες....

    Αντε καλο δρομο!

  9. #69
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Να συμπληρώσω και κάτι ακόμα:
    Σε μια πίστα θα κάνεις κανα δυο γύρους, θα τη μάθεις και σιγά σιγά θα αυξάνεις το ρυθμό σου.
    Σε μια άγνωστη διαδρομή (πχ εκδρομή) τι γίνεται? Θα πηγαίνεις μπρος πίσω για να μάθεις το δρόμο?
    Γι αυτό μάθε καλύτερα τη μηχανή σου και τον εαυτό σου, και θα οδηγάς με περισσότερη σιγουριά.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  10. #70

    Σε κάτι που είπε ο dirtbird πριν κάτι σελίδες το οποίο παίζει στο χώμα πιο πολύ (λόγω ελάχιστης πρόσφυσης του μπροστινού συνήθως) παρά σε άσφαλτο.

    Εγώ επειδή είμαι ανάποδος χρόνος πάντως όταν είχα δοκιμάσει τον εσωτερικό μαρσπιέ σε στριτ ήταν πολύ πιο αργό το στρίψιμο σε σχέση με το countersteering, και έτσι ψιλοαδιαφόρησα και δεν το χρησιμοποιώ σε γρήγορη οδήγηση -αν και σε νωχελικές στροφές δεν είναι και άσχημο, ξεκουράζεις και τα χέρια (όχι δε διαβάζω εφημερίδα στη μηχανή).

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί μου κολλάνε στις στροφές;
    από perrakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2012, 09:01
  2. ΣτΕ: Αντισυνταγματική η ψήφος των αλλοδαπών στις δημοτικές εκλογές
    από Ichigo στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2011, 21:59
  3. Βγαζετε σωμα στις στροφες?
    από X_NR750 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 22:03
  4. Ρόλος των HP και της Ροπής?
    από gispy στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2005, 11:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF