Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ !!!

  1. #1

    ΒΟΗΘΕΙΑ !!!

    ΠΡΙΝ 3 ΜΗΝΕΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ SUZUKI RF600R. ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ (ΕΩΣ ΦΟΒΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ) ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΣΤΡΙΨΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΚΛΕΙΣΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΜΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΤΩ ΕΤΣΙ ΜΠΑΜ ΜΕ 0.5 ΧΛΜ. ΣΚΕΥΤΗΚΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΞΟΙΚΙΩΣΗΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΟΝΗΡΕΨΕ ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΤΑ ΦΕΡΙΝΓΚ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΗΜΑΔΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΜΕΡΙΕΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΤΑ ΧΤΗΠΑΓΑ ΚΑΙ ΕΓΩ . ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ? ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΟ ΕΓΩ ? Η ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΗΣΩ ? ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΚΑΘΕ ΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thander
    Εγγραφή
    07/10/2005
    Μηνύματα
    142
    υπομονή...
    μην αφήνεις το τιμόνι να κλειδώσει τελείως δεξιά ή αριστερά και μην κλείνεις και το γκάζι τελείως, δούλευε λίγο συμπλέκτη...

  3. #3
    Κι εγώ την έχω πατήσει έτσι 1-2 φορές με την Africa, που είναι και τέρας! Αυτό που κατάλαβα είναι ότι δεν πρέπει να στρίβω το τιμόνι πάρα πολύ, να το στρίβω λίγο πριν το τέρμα. Και το σημαντικότερο όταν στρίβω με τόσο χαμηλή ταχύτητα δεν πλαγιάζω καθόλου, γιατί μόλις σταματήσω θα πρέπει να κρατήσω τη μηχανή με το πόδι μου και αν είναι πλαγιασμένη η Africa δε κρατιέται όρθια με το πόδι.

    Άρα η μηχανή πρέπει να εντελώς όρθια και να μη στρίβεις πολύ απότομα. Επίσης, αν έχεις χώρο μπροστά σου θα σε σώσει την τελευταία στιγμή μια γκαζιά. Μόλις πατήσεις γκαζάκι θα ισσοροπήσει η μηχανή.

  4. #4
    Δεν είναι ντροπή να χρησιμοποιείς αρνητική κλίση σώματος σε κλειστές στροφές με λίγα χιλλιόμετρα. Μερικές φορές είναι επιτακτική ανάγκη, ακόμα και στο χώμα -ειδικά άν οδηγάς κάνα 200άκιλο κτήνος όπως εγώ.

    Πχ όταν πρέπει να στρίψεις δεξιά, ενώ δίνεις στη μηχανή κλίση ελαφρά δεξιά, το σώμα σου το πας αριστερά.

  5. #5
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Πρόσεξε επίσης το συμπλέκτη.
    Αν η μηχανή ίσα ίσα που κυλάει, είναι πλαγιασμένη και πατήσεις συμπλέκτη θα σταματήσει και πρέπει να μπορέσεις να σηκώσεις το βάρος της, αλλιώς θα πέσει.
    Ορθια λοιπόν η μηχανή σε τέτοια περίπτωση κι αν δε σε πέρνει κάνε λίγο πίσω και ξανασυνέχισε.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  6. #6
    στρίβοντας με 0.5χ/ω (γενικά με πάρα πολύ χαμηλή ταχύτητα) είναι πράγματι δύσκολο να ΜΗΝ πέσεις!

    στρίψε με περισσότερα και θα δεις πως είναι πολύ πιο εύκολο

  7. #7
    Η γιατρειά είναι η εξάσκηση, πέρνα ένα πρωινό στρίβωντας με μηδενική ταχύτητα αργά, και θα με θυμηθείς -δε χρειάζεται να οδηγάς δεκαετίες για να μάθεις. Μερικές ακόμα ασκήσεις ισορροπίας είναι στο τέλος του pdf αρχείου:
    http://www.msf-usa.org/downloads/Riding_Tips.pdf

    Όσο για το συμπλέκτη, μια καλή συνήθεια είναι να έχεις πάντα 2 δάκτυλα στο συμπλέκτη και ένα στο φρένο, για ευνόητους λόγους αφού αν χρειαστεί να κάνεις ένα γρήγορο ελιγμό, θα συμπλεκτάρεις, αλλιώς θα φρενάρεις γλυτώνοντας χρόνο.

  8. #8
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Βαλτε καλα στο μυαλο σας οτι η πλαγιασμενη μηχανη σηκωνεται ΜΟΝΟ με ΓΚΑΖΙ !

    Φροντιζουμε λοιπον στην οποιαδηποτε στροφη,με οσο λιγα χιλιομετρα κι αν ειμαστε, να εχουμε το περιθωριο και την δυναμη στον κινητηρα, ωστε να ανοιξουμε λιγο το γκαζι και να σηκωσουμε την μηχανη, εστω και με την χρηση του συμπλεκτη! :wacko:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  9. #9

    Θα διαφωνήσω...

    Στη παραπάνω περίπτωση, πάντα βοηθά να έχεις το σώμα από την άλλη με 0.5 χλμ -βάλε και πόδι κάτω μη ντρέπεσαι, από το να τη ρίξεις καλύτερα.
    Σταθερό γκάζι, και πάς με συμπλέκτη, είναι το πρώτο μάθημα μηχανής που θα έπρεπε να ξέρεις, η επιτόπου στροφή. Και δεν είναι τόσο πλαγιασμένη με τόσα λίγα.

    Σε μεγαλύτερες ταχύτητες, κανονικά το σώμα, αν βιάζεσαι, ανάποδο γυροσκοπικό και ίσιωσες...

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για μονοκύλινδρα αερόψυκτα
    από ctpanoramix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 14:01
  2. Βοήθεια Χριστιανοί!!
    από superfour στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2003, 14:26
  3. Βοηθεια ΣΧετικα Με Κοντερ
    από ctpanoramix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 15:24
  4. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:43
  5. Θελω Βοηθεια
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 01:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF