Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Πρόβλημα στο λεβιέ !!!!

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της LIBYKOS
    Εγγραφή
    13/04/2005
    Μηνύματα
    231

    Πρόβλημα στο λεβιέ !!!!

    Εχω διαβάσει αρκετά posts που αναφέρουν ότι ο λεβιές ταχυτήτων κρεμάει έτσι ξαφνικά.
    Χθες λοιπόν ήρθε κι εμένα η σειρά μου να αντιμετωπίσω το συγκεκριμένο πρόβλημα.
    Σε μια αλλαγή λοιπόν από 2α σε 3η, ψάχνω το λεβιέ, πουθενά ο λεβιές. Σταματάω στην άκρη, βιδώνω το λεβιέ προσωρινά με ένα από τα κλειδιά που υπάρχουν στην εργαλειοθήκη, και γραμμή για το συνεργείο.
    Τους είπα το τι έγινε , μου είπαν ότι το πρόβλημα ήταν γνωστό και η λύση που δόθηκε ήταν :

    Λίγο ειδικό υγρό πάνω στη βίδα ( ένα σκούρο κόκκινο ) καλό σφίξιμο και τέλος. Ούτε γιατροσόφια που διάβασα από άλλους ούτε τίποτε. Μου είπαν ότι δεν πρόκειται να ξεβιδώσει από μόνη της ποτέ αυτή η βίδα. Τώρα, αν αυτό είναι αλήθεια ή ψέμματα, θα σας ενημερώσω.
    LIBYKOS

  2. #2
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Re: Πρόβλημα στο λεβιέ !!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
    ..........................
    Λίγο ειδικό υγρό πάνω στη βίδα ( ένα σκούρο κόκκινο ) καλό σφίξιμο και τέλος.
    .........................

    Αυτο το "ειδικο υγρο" ειναι κολλα για να μην ξεβιδωνει, απ' τους κραδασμους ...

    Οποτε μαλλον ΔΕΝ θα ξαναχεις προβλημα (μεχρι να χρειαστει να λυθει τουλαχιστον) ... :wacko:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της LIBYKOS
    Εγγραφή
    13/04/2005
    Μηνύματα
    231
    Εχει λέει και διαβαθμίσεις ανάλογα με, το μέγεθος της βίδας, το μέταλλο, το πόσο δυνατά θέλεις να σφίξει κλπ. Δεν είχα ξανακούσει για κάποιο τέτοιο γιατροσόφι και ομολογώ ότι ψιλοκουφάθηκα!!
    Οίδωμεν
    LIBYKOS

  4. #4
    το μαγικό κόκκινο υγρό είναι η κόκκινη LOCTITE


    η οποία και σε υπερβολική χρηση καταστρέφει τα σπειρώματα!

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Υπάρχουν όντως διαφορα προιόντα Loctite, και άλλες μάρκες threadlock (κόλλα σπειρωμάτων) και σε διάφορες διαβαθμίσεις.

    Να έχεις υπ όψιν ότι η κόκκινη Loctite είναι permanent. Δηλαδή προορίζεται για σπείρωμα βίδας που δεν πρόκειται να χρειαστεί να ξαναβγεί ΠΟΤΕ!
    Νομίζω ότι στον λεβιέ θα έπρεπε να χρησιμοποιηθεί η μπλε, η οποία είναι medium strength.
    Δηλαδή μπορείς να την ξαναβγάλεις χωρίς επακόλουθα.....
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304

    Re: Πρόβλημα στο λεβιέ !!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
    Εχω διαβάσει αρκετά posts που αναφέρουν ότι ο λεβιές ταχυτήτων κρεμάει έτσι ξαφνικά.
    Χθες λοιπόν ήρθε κι εμένα η σειρά μου να αντιμετωπίσω το συγκεκριμένο πρόβλημα.
    Σε μια αλλαγή λοιπόν από 2α σε 3η, ψάχνω το λεβιέ, πουθενά ο λεβιές. Σταματάω στην άκρη, βιδώνω το λεβιέ προσωρινά με ένα από τα κλειδιά που υπάρχουν στην εργαλειοθήκη, και γραμμή για το συνεργείο.
    Τους είπα το τι έγινε , μου είπαν ότι το πρόβλημα ήταν γνωστό και η λύση που δόθηκε ήταν :

    Λίγο ειδικό υγρό πάνω στη βίδα ( ένα σκούρο κόκκινο ) καλό σφίξιμο και τέλος. Ούτε γιατροσόφια που διάβασα από άλλους ούτε τίποτε. Μου είπαν ότι δεν πρόκειται να ξεβιδώσει από μόνη της ποτέ αυτή η βίδα. Τώρα, αν αυτό είναι αλήθεια ή ψέμματα, θα σας ενημερώσω.
    Το πολύ πολύ πετάξου μέχρι την ΜΑΚΑΝ,πάρε ένα λεβιέ αλουμινένιο της Touratech που βιδώνει κατ΄ευθείαν πάνω στον άξονα και ξενοιάζεις:wacko:
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2008, 17:01
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΕΞΑΤΜΗΣΗΣ!!!
    από TokTok στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 14:35
  3. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 09:17
  4. Πρόβλημα στο πίσω λάστιχο...help!!!
    από Xlitos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 10:23
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 12:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF