Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: Ανοιγόμενα κράνη - Γνώμες

  1. #16
    Εχω το Nolan N101 περιπου ενα χρονο.
    Τα κατα τα εχουν πει οι προηγουμενοι. Θορυβος, βαρυ, με πολλα χιλιομετρα οχι τοσο ασφαλες.
    Απο την αλλη ομως δεν συγκρινεται σε χρηση εντος πολης με φουλ κινηση.
    Επομενως εξαρταται την χρηση του. Εχει νοημα ο διαχωρισμος για κρανος πολης και μη πολης. Απλα δοκιμασε να βγεις κεντρο κατακαλοκαιρο με full face και κινηση να μην μπορεις να ξεκολλησεις. Ενω με το αλλο, το ανοιγεις, παιρνεις τον αερα σου και δεν λιωνεις. Εγω προσωπικα εχω χρησιμοποιησει σε τετοιες συνθηκες πολυ ακριβοτερα full face και εχω ζαλιστει απο τη ζεστη.
    Τωρα αν εχεις τα φραγκα, παρε και απο τα δυο. Αλλιως επιλεγεις και παιρνεις αναλογα με τη χρηση της μηχανης σου.

  2. #17
    Η Θερμοπληξια ειναι πιο επικινδυνη το καλοκαιρι απο το να οδηγας χωρις κρανος

  3. #18
    Καλησπέρα σε όλου

    Έχει κανένας το ‘Shoei Syncrotec II’ ή τα ‘Schuberth C2 , Concept’ και πια είναι η γνώμη του;
    Αξίζουν τα χρήματα που έχουν;
    Για χρήση και πόλης αλλά και ταξίδι.

    Ευχαριστώ.

  4. #19
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    κράνος καλοκαιρινό , που όμως αποκλείεται σε μηχανές SS, street (πλήν streetfighter)λόγω αισθητικής και αεροδυναμικής, θεωρώ οτι είναι καλά τα ΜΧ.
    Ευκολοφόρετα και με τέτοιο άνοιγμα που πραγματικά περνάει αρκετός αέρας, χωρίς το κεφάλι σου να γίνει "λέβητας καλοριφέρ"...

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Leipsippos
    Εγγραφή
    15/02/2006
    Μηνύματα
    122
    ADAVALAS τι ειδους μηχανη καβαλας πρωτα απο ολα και που; Δεν ειναι θεμα ποιο κρανος ειναι καλιτερο, ειναι θεμα πιο κρανος κανει για ποια δουλεια. Αν εισαι ολη την ωρα μεσα στην πολη σαφως και θες ανοιγομενο, αν θες να μπορεις να μιλας χωρις να ξελαρυγιαζεσαι πχ , απο την αλλη αν παρεις ενα κρανος 1650 γρ για χρηση κυριως σε ταξιδι θα εχεις προβλημα μετα την πρωτη ωρα λογο βαρους , αν εισαι εκτος μεγαλουπολης απο την αλλη και θες και να βγαινεις και χωμα για καποιο λογο θα δωσεις τσαμπα λεφτα για ενα ανοιγομενο και θα σε ποναει το σβερκο σου για πολλα βραδια απο τους κραδασμους και το βαρος.

  6. #21
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Το μονο ανοιγομενο ησυχο και ασφαλες ειναι το SCHUBERTH C2 !

    Ειχα εγω για ενα χρονο μεχρι που μου το κλεψανε στην Ελλαδα περσυ το καλοκαιρι.

    Καταπληκτικο κρανος, εχει και εσωτερικη ζελατινα φυμε για τον ηλιο.


  7. #22
    Διαβάστε και εδώ πριν αγοράσετε ένα ανοιγμένο κράνος.

    Test of 7 Helmet Flip-up.



    Εγώ πάντως αγόρασα ένα Full Face SHOEI RAID II.


  8. #23
    Κληρονομικό χάρισμα Το avatar του/της dukeandthecity
    Εγγραφή
    27/09/2004
    Μηνύματα
    1.085
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
    Το μονο ανοιγομενο ησυχο και ασφαλες ειναι το SCHUBERTH C2 !

    Ειχα εγω για ενα χρονο μεχρι που μου το κλεψανε στην Ελλαδα περσυ το καλοκαιρι.

    Καταπληκτικο κρανος, εχει και εσωτερικη ζελατινα φυμε για τον ηλιο.

    :a13: :a13:

    καλό ειναι... δεν λέω
    Απ΄τους δυο μας ποταμούς
    θα γευτεί μια νύχτα η έρημος καρπούς.

  9. #24
    "Σιγά τώρα, το hornet..." Το avatar του/της Thoreevos
    Εγγραφή
    10/12/2003
    Μηνύματα
    111
    http://www.mermigas.gr/kranos.jpg

    no comments.. όχι ότι έχει σημασία, μιας και κανένα τρακάρισμα δεν είναι ίδιο με κάποιο άλλο, πήγαινα με 30km/h και ένας τύπος με 'έζμπρωξε' από το πλάι, μου άλλαξε πορεία και καρφώθηκα σε ένα σταματημένο.. anyway, πάντα όρθιοι..








    -------Υ.Γ.: Όταν στούκαρα το κράνος ήτο κλειστό...
    Ορκιζόμεθα να φυλάττουμε πίστη στην Πατρίδα. Υπακοή στο Σύνταγμα, τους Νόμους και τα ψηφίσματα του κράτους.
    Ακόμα και όταν μας πηδάει κανονικά.

  10. #25
    Eγώ έχω ανοιγόμενο μάρκας OSBE . Αν μου πείτε ,δεν το ξέρει ούτε ο πατέρας του , θα σας απαντήσω πως δεν απέχει τόσο από τα NOLAN . Από θόρυβο είναι αρκετά καλό και από ανταλλακτικά κάποτε που χρειάστηκα ζελατίνα , την βρήκα άμεσα . Η δε τιμή του αρκετά καλή 180 ευρώ .

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GeoGlx
    Εγγραφή
    26/06/2005
    Μηνύματα
    120
    Ύστερα από πολλά πρόστιμα!!
    Μιας κ υπήρχε ένα Nolan στην οικογένεια, αλλά που δεν θα το φόραγα με τίποτα!!
    Τότε χωρίς μεγάλη αναζήτηση, είχα πάρει κάποιο έτσι ανοιγόμενο(δεν θυμάμαι μάρκα, αλλα το μοντέλο τελείωνε σε 2000), που μέσα στην εβδομάδα που το χρειάστηκα.. μια χαρά ανταποκρίθηκε!!

    Ύστερα που έψαχνα ζελατίνα.. δεν έβρισκα πουθενά... κ από βδομάδα σε βδομάδα πήγαινε!!

    Ώσπου πήρα ένα Lazer, touring.
    Και μιλάμε, για καμία σχέση. απορούσα πως φόραγα το άλλο κράνος τόσο καιρό.
    Ώσπου ράγισε το "μάγουλο"κ μετά ένα επίσης Lazer, Evolution. που εντάξει, τουλάχιστον βρίσκω τα πάντα, από ανταλλακτικά!

    Τώρα αν είχα κάποια μηχανή.. ούτε που θα το σκεφτόμουν να είχα ένα τέτοιο κράνος.. νοιώθεις τρομερή ανασφάλεια!!΄

    PS: δεν έχω χρησιμοποιήσει κ full_face, και για το παπί, δεν νομίζω να χρησιμοποιήσω κιόλας

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμες για τα Ogk κράνη ?
    από PortisHead στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2011, 14:45
  2. honda cbr 125cc (γνώμες)
    από KyleKatarn στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2008, 12:04
  3. Aκούω γνώμες.....
    από ctpanoramix στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2004, 18:17
  4. Photo-grey ζελατίνες και για κράνη
    από greekshadow στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 16:50
  5. Μειωμενο Φπα Στα Κρανη.....
    από SpyrosTDM στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 17:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF