Σελίδα 13 από 24 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 349

Θέμα: Παραλειπόμενα των ΛΑΔΟΛΟΓΙΩΝ !!!

  1. #181
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Ας περιμένουμε τον oldman, που δεν έχει legal desclaimers........
    Καλά σΕ λέει ο Βρωμόπουλος ρε Βύρωνα ...
    (και τον βρίσκω και πολύ ευγενικό !!!)

    Αν ήταν έτσι, θα βάζαμε 90άρα βαλβολίνη και δεν θα είχαμε καμια "επαφή" (με την πραγματικότητα...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #182
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Καλά σΕ λέει ο Βρωμόπουλος ρε Βύρωνα ...
    (και τον βρίσκω και πολύ ευγενικό !!!)

    Αν ήταν έτσι, θα βάζαμε 90άρα βαλβολίνη και δεν θα είχαμε καμια "επαφή" (με την πραγματικότητα...)
    Μαζευτήκατε οι 3 καμπαλέρος-μηχανικοί, να την πείτε σε έναν πτωχό πλήν τίμιο κερδοσκόπο....

    Δεν θα ρωτήσει κανείς σας για κανένα IRS, κανένα structure, μετοχούλα, EBITDA, EPS ;

    Θα σας πάω ντας

    Απορία είχα!
    Μπήκε αυτή η μελέτη απ΄την Conoco & Ford και μπαίνει και στο site της SAE. Δεν το έγραψε ο Βάγγος ο εξωλκέας.

    Να μην ρωτήσω δλδ;
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #183
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

    Απορία είχα!
    Μπήκε αυτή η μελέτη απ΄την Conoco & Ford και μπαίνει και στο site της SAE. Δεν το έγραψε ο Βάγγος ο εξωλκέας.

    Να μην ρωτήσω δλδ;
    Ξέρεις από που βγαίνει το F.O.R.D.?

    fixed or repaired daily..... :rotflmao: :rotflmao:


    no more $$ for me...

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  4. #184
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Απορία:
    Η μηχανή όταν τις έβαζα λάδι 10-40 (γιατί δεν είχε έρθει ακόμη το Ελληνικό βιβλιαράκι της αντιπροσωπείας.Το ξένο έγραφε 10-40) δούλευε σε χαμηλότερες θερμοκρασίες(6-8 βαθμούς)απ ότι τώρα που βάζω σύμφωνα με το βιβλιαράκι της αντιπροσωπείας 15-50.Δεν ανεβάζει θερμοκρασία αλλά απλά δούλευε στους 73-74 και τώρα 80-81.Πείτε μου την άποψή σας.Να γυρίσω στο 10-40 ή να συνεχίσω στο 15-50?

  5. #185
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
    Πείτε μου την άποψή σας.Να γυρίσω στο 10-40 ή να συνεχίσω στο 15-50?
    Καλύτερα συνέχισε με το 50άρι για 2 λόγους :

    1. Στις ψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος (ειδικά το καλοκαίρι) θα είσαι περισσότερο "καλυμμένος" !! (αν δεν έχεις πρόβλημα εκκίνησης τις πολύ κρύες μέρες...)

    2. Ο θερμοστάτης του ψυκτικού κυκλώματος ανοίγει στους 70 plus βC, οπότε στους 73-74 θα τον ταράξεις στο άνοιγε - κλείνε !!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #186
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
    Απορία:
    Η μηχανή όταν τις έβαζα λάδι 10-40 (γιατί δεν είχε έρθει ακόμη το Ελληνικό βιβλιαράκι της αντιπροσωπείας.Το ξένο έγραφε 10-40) δούλευε σε χαμηλότερες θερμοκρασίες(6-8 βαθμούς)απ ότι τώρα που βάζω σύμφωνα με το βιβλιαράκι της αντιπροσωπείας 15-50.Δεν ανεβάζει θερμοκρασία αλλά απλά δούλευε στους 73-74 και τώρα 80-81.Πείτε μου την άποψή σας.Να γυρίσω στο 10-40 ή να συνεχίσω στο 15-50?
    Dr στην Κρήτη δεν μένεις? Αν το θυμάμαι καλά τότε μάλλον δεν υπάρχει λόγος να πας σε 10-40 τον χειμώνα. Εγώ πάντως το έχω καταργήσει εδώ κάτω.

    Φαντάζομαι ότι οι διαφορές στην θερμοκρασία υπάρχουν μόνο σε χαλαρές συνθήκες έτσι? Υπό πίεση νομίζω ότι δεν πρέπει να έχεις διαφορά.
    Δρομερός και τριάθλιος....

  7. #187
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    Έχω μια απορία..

    Πριν 2 μήνες αγόρασα 5 μπουκάλια από τα γνωστά Motul που δίνει η Suzuki για το V-strom 1000 (100% synthetic). Χρησιμοποίησα τα 3 και κάτι. Μου έμεινε δηλ. ένα σφραγισμένο και 700ml .

    Το χρώμα των συγκεκριμένων λαδιών όταν τα αγοράζω από το κατάστημα μοιάζει πολύ στο χρώμα Α της φωτογραφίας.

    Σήμερα λοιπόν πήρα 2 L από τα ίδια λάδια προκειμένου να συμπληρώσω με τα προηγούμενα και να προχωρήσω σε αλλαγή λαδιών στη μοτοσικλέτα. (για torko το πήγαινα αλλά όπου τα έχω ζητήσει στη Πάτρα με κοιτάνε σα χάνοι..)

    Παρατήρησα για δεύτερη φορά (έχει ξαναγίνει πιο παλιά) πως το χρώμα των λαδιών στα μπουκάλια που μου είχαν περισσέψει από τη προηγούμενη φορά είχαν το χρώμα Β της φωτογραφίας!! Τα λάδια φυλάσσονταν μέσα σε σακούλα σε υπόστεγο τη δεύτερη φορά (φως σκιάς) ενώ τη πρώτη φορά που το είχα παρατηρήσει σε εντελώς σκοτεινό μέρος. (αποθήκη)

    Τι μπορεί να συμβαίνει και μετά από καιρό υπάρχει αυτή η διαφορά χρώματος; Υπάρχει περίπτωση το χρώμα να μας δηλώνει αλλοίωση του προϊόντος και αν ναι από τι μπορεί να έχει προκληθεί;
    Εγώ δύο τινά μπορώ να σκεφτώ:
    a) Το λάδι που πήρες είναι παντελώς μούφα. Νομίζω όμως ότι αυτό είναι πολύ απίθανο.

    β) Και αυτό το λάδι όπως και πολλά άλλα έχει χρωστικές για να μας πείσει με το χρώμα του ότι είναι η τελευταία λέξη της τεχνολογίας. Αυτή η χρωστική πιθανότατα είναι τέτοια ώστε να οξειδώνεται (καίγεται) με την πρώτη ευκαιρία και πιθανότατα αυτό έγινε και στην περίπτωση σου.

    γ) Δεν γνωρίζω δεν απαντώ
    Δρομερός και τριάθλιος....

  8. #188
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    Λοιπόν παλληκάρια, επειδή θέλω να αλλάξω λάδια στο Yamaha μου, για να μην καρακοπανάει το σανζμάν (ξέρω, ξέρω, οταν μεγαλώσω θα πάρω Honda), διαβασα και ξαναδιάβασα τις λαδολογίες και τα παραλειπόμενα αυτών, αλλά άκρη δεν έβγαλα.
    Σκέφτηκα οτι αν ρωτήσω θα πάρω 122.000 διαφορετικές γνώμες (opinions are like assholes, you know), έτσι λοιπόν πήγα στο Lidl και πήρα λαδάκι πρώτο, Win energy 15W40 προδιαφραγών API sj/CF-4/cf ACEA A3/B3 A3/B4 E2 me 15,99 εουρος τα 5 λίτρα γιατί σκέφτηκα οτι εκτός απο το μηχανάκι θέλω και για το αυτοκίνητο, το χορτοκοπτικό και τη γεννήτρια.
    Τι με λέτε, έκανα καλά? (Ποιό Yamaha έχω δε λέω γιατί θα με κράξει ο oldman).

    ps: Το λαδάκι θα το αλλάξω γρήγορα, μπάς και ψιλοκαθαρίσει λίγο το μοτερ εσωτερικά, γιατι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης θεωρούσε οτι αφου ψιλοέχανε και συμπλήρωνε τακτικά, δεν χρειαζότανε αλλαγές....

  9. #189
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
    [B διαβασα και ξαναδιάβασα τις λαδολογίες και τα παραλειπόμενα αυτών, αλλά άκρη δεν έβγαλα. [/B]
    Αυτό μας έλειπε...!!!



    (μας έφυγε ο πάτος να τα γράψουμε έτσι ώστε να μην καταλάβει κανείς τίποτε ...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #190
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Αυτό μας έλειπε...!!!



    (μας έφυγε ο πάτος να τα γράψουμε έτσι ώστε να μην καταλάβει κανείς τίποτε ...)
    Α ετσι? Είπα και γω...
    Καλά τότε πριν την επόμενη αλλαγή θα σε φέρω το μηχανάκι να λύσεις το μοτέρ και να με πείς τη γνώμη σου (για το λάδι βέβαια...)

  11. #191
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
    Λοιπόν παλληκάρια, επειδή θέλω να αλλάξω λάδια στο Yamaha μου, για να μην καρακοπανάει το σανζμάν (ξέρω, ξέρω, οταν μεγαλώσω θα πάρω Honda), διαβασα και ξαναδιάβασα τις λαδολογίες και τα παραλειπόμενα αυτών, αλλά άκρη δεν έβγαλα.
    Σκέφτηκα οτι αν ρωτήσω θα πάρω 122.000 διαφορετικές γνώμες (opinions are like assholes, you know), έτσι λοιπόν πήγα στο Lidl και πήρα λαδάκι πρώτο, Win energy 15W40 προδιαφραγών API sj/CF-4/cf ACEA A3/B3 A3/B4 E2 me 15,99 εουρος τα 5 λίτρα γιατί σκέφτηκα οτι εκτός απο το μηχανάκι θέλω και για το αυτοκίνητο, το χορτοκοπτικό και τη γεννήτρια.
    Τι με λέτε, έκανα καλά? (Ποιό Yamaha έχω δε λέω γιατί θα με κράξει ο oldman).

    ps: Το λαδάκι θα το αλλάξω γρήγορα, μπάς και ψιλοκαθαρίσει λίγο το μοτερ εσωτερικά, γιατι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης θεωρούσε οτι αφου ψιλοέχανε και συμπλήρωνε τακτικά, δεν χρειαζότανε αλλαγές....

    Το xr πάντως δεν έχει πάθει τίποτα (κοντεύω εκατό χιλιάδες) αλλά του βάζω 20-50 απο 20κιλο που το παίρνω 50€ ίδιες προδιαγραφές.Το αυτοκίνητο επείσης τίποτα, η φρέζα επείσης τίποτα (αλλά είναι Honda) τα υπόλοιπά μου χορτοκοπτικά αλυσοπρίονα κλπ είναι δίχρονα οπότε δεν βάζω τέτοια λάδια.
    Και εγώ επείσης δεν έχω πάθει τίποτα από αυτά που θα πάθαινα αν πλήρωνα 15ευρα για ένα λίτρο λάδι, και δεν έχω και πιστωτική.
    Φίλος που βάζει τα δικά σου δεν έχει πάθει επίσης τίποτα κοντά στα 100χιλ και αυτός με μονοκύλινδρο.

  12. #192
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/06/2007
    Μηνύματα
    182
    + 1

    και εγώ το ίδιο βάζω και δεν έχει πάθει τίποτα ούτε το scooter ούτε το αμάξι μου

    τα αλλάζω πάντως σε λίγα χιλιόμετρα 2500 και 5000 αντίστοιχα και σαν οδηγός δεν πιέζω τα οχήματα μου


    Τώρα να πω την αλήθεια το scooter μου δεν έχει συμπλέκτη που κολυμπάει μέσα στα λάδια

    Ούτε βέβαια σαμάν που κολυμπάει μέσα στα λάδια

    Οπότε οι λιπαντικές απαιτήσεις του πλησιάζουν περισσότερο σε αυτοκινήτου



  13. #193
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    Thanx guys!! Πάντως με το καινούργιο λαδάκι, το σανζμάν δουλεύει πιο απαλά σε σχέση με το βελ-ρευ ΕΧΡ 10W40 που είχα βάλει πριν. Το άλλαξα σε 1000 κμ και βγήκε σαν πίσσα, αλλά φταίει η βρώμα που έχει μαζεψει μέσα το μοτέρ (βρήκα ξανά και γρέζια στο φίλτρο, οπότε μάλλον πρέπει να επισπεύσω το άνοιγμα... (ολδμαν να με πείς πότε να σε το φέρω...)

    Στέφανε απ οτι κατάλαβα, είσαι φανατικός Hondaκιας (και εγώ στα νειάτα μου, το Yamaha είναι λύση ανάγκης..) και έχεις δίχρονο χορτοκοπτικό? Ντροπή...
    Η Honda έχει τον GX25 (http://www.honda-engines.com/engines/gx25.htm), τον πρώτο τετράχρονο κινητήρα 25cc (για χορτοκοπτικά πετονιάς) που λειτουργεί σε οποιαδήποτε γωνία!!
    Αν φτιάξει και τετράχρονο αλυσοπρίονο το αγοράζω χωρίς δεύτερη κουβέντα, όσο και να κάνει (αντι για το CRF450 που ονειρεύομαι...)

  14. #194
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
    (ολδμαν να με πείς πότε να σε το φέρω...)
    Καλά ρε μάστορα...

    Εδώ επισκευάζεις κοτζαμάν μοτέρ από ποδήλατα και δεν μπορείς για το μηχανάκι σου ???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #195
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    Ποιος σε είπε οτι δεν μπορώ?
    Αλλά ήθελα να με πεις τη γνώμη σου, ως ειδικός λαδολόγος.....

Σελίδα 13 από 24 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2004, 10:15
  2. Η ΨυΧολογια Των Χρωματων
    από KAS77 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2004, 09:30
  3. Ο ΑρΧοντασ Των ΔαΧτυλιδιων
    από niko13g στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 11:19
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 16:05
  5. Καποιος καλος γνωστης των διχρονων scooter?
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2003, 16:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF