Σελίδα 3 από 24 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 349

Θέμα: Παραλειπόμενα των ΛΑΔΟΛΟΓΙΩΝ !!!

  1. #31
    Αν πρόκειται να μου κουνήσεις το badge του moderator και να με πεις και "Λαλάκα", επειδή σου υποδεικνύω με την καλύτερη των διαθέσεων ορισμένα σημεία όπου μπάζει η θεωρητικολογία σου, κάνε μάθημα μόνος σου, αρχηγέ!




  2. #32
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    κάνε μάθημα μόνος σου, αρχηγέ!
    Too good to be true !!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #33


    Αν μου επιτρέπετε...

    Oldman και gdevelek και οι 2 καλά τα λέτε...

    Ο gdevelek περιέγραψε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ την πραγματικότητα...και προσωπικά το κείμενο του ΔΕΝ το βρήκα καθόλου αστείο (γιατί μου θύμησε πρίν απο λίγο καιρό που γύρναγα με 5 σελίδες εκτυπωμένες με kinematic viscosities στο χέρι σαν τον τρελλό από μαγαζί σε μαγαζί) αλλά είναι η αλήθεια...γιατί απο όοοοοοοοοοολους τους λαδοαναρτησάδες που γύρισα ΜΟΝΟ 2 είχαν ξανακούσει την λέξη "Centistoke" και οπως παραδέχτηκαν τελευταία φορά την είχαν ακούσει ή σε κάποιο σεμινάριο ή σε κάποια σχολή (πρίν περισσότερα απο 10 χρόνια, μου είπαν)...με τους υπόλοιπους απλά δεν υπήρχε επικοινωνία...και δεν μιλάμε για απαίτηση τους στύλ "μάστορα πιάσε μου ένα fork oil 37Centistokes στους 40 βαθμούς και αν γίνεται πάνω απο 5,8cSt στους 100" αλλά του στύλ "ξέρετε αυτό το 10άρι πόσα cSt στους 40 βαθμούς είναι γιατί μπλα μπλα μπλα μπλα"...

    Ο Αντώνης απο την άλλη ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ και ΜΑΣ τα λέει...γιατί προσωπικά αν συνέχιζα να ψάχνω το "σωστό" λάδι για το πηρουνι μου αγοράζοντας συμφωνα με τα ταμπελάκια SAE, θα είχα λύσει άλλες 5 φορές πηρούνια και ακόμα άκρη δεν θα έβρισκα...και δυστυχώς (μιλώντας μόνο για τα λάδια πηρουνιου) οι εταιρίες που αναγράφουν στα μπουκάλια το ιξώδες σε cSt@θερμοκρασία είναι πολύ λιγες (Ohlins cSt@40C και Τοrco αλλά στους 100C...το οποίο μάλλον ενδιαφέρει κάποιον για λάδι της πίσω ανάρτησης)...για να μην πώ οτι υπάρχουν και εταιρίες που όταν τους ρωτάς να σου δώσουν λίστα των λαδιών τους με τα ιξώδη σε cSt απλά ΔΕΝ στα δίνουν γιατί "δεν επιτρέπεται" λέει...

    Εν ολίγοις αν ήξερα απο την αρχή τα περί ιξώδους και cSt θα είχα γλιτώσει έναν μήνα ταλαιπωρίας, την ψυχική μου ηρεμία και 125 ευράκια (=τα έξτρα 2 κατεβάσματα πηρουνιών μετα των λαδιώνε τους)...


    Ελα να βλέπω την γνώση να ρέεεεεεεεεεεεεεεειειειειειειειειειει!!!!
    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  4. #34
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf


    Αν μου επιτρέπετε...

    Oldman και gdevelek και οι 2 καλά τα λέτε...



    Κοίταξε Νίκο..., άμα είναι να χαλάσεις την φασαρία, άστο καλύτερα !!!
    (Ετοιμαζόμουν να βρίσω τον gdlevek ε Π.Μ. και με "έκοψες").


    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #35
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


    Κοίταξε Νίκο..., άμα είναι να χαλάσεις την φασαρία, άστο καλύτερα !!!
    (Ετοιμαζόμουν να βρίσω τον gdlevek ε Π.Μ. και με "έκοψες").


    Οχι ρε γμτ, πάλι λαλακία έκανα...

    Αγνοήστε το προηγούμενο πόστ μου...

    Το δαιμόνι μεσα μου με έκανε να τα γράψω...

    Και τώρα αν μου επιτρέπετε έχω ραντεβού με τον εξορκιστή μου...

    Παρακαλώ, συνεχίστε...

    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  6. #36
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Να θυμηθώ ότι είμαι κι εγώ Mod εδώ μέσα και να κάνω μαγικά;

    Stick to the point OLDman
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #37
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Νάτην και η (πρών της Ερήμου και νυν καμπίσια) Αλεπού

    Ρε σεις, το πρόβλημά μας ΔΕΝ είναι για ποιες θερμοκρασίες είναι κατάλληλο το 20W50, αλλά αν είναι ΟΛΑ (ή ποια από αυτά..) τα 20W50 κατάλληλα γι'αυτό που υπόσχονται ...

    Προσωπικά ΔΕΝ δέχομαι ότι ένα 20άρι λάδι ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να έχει κινηματικό ιξώδες από 5,6 έως 9,3 ενώ ένα 30άρι να έχει αντίστοιχα από 9,3 έως 12,5 !!!

    Εκτός του ότι ΔΕΝ υπάρχει επικάλυψη (κοινή περιοχή ιξώδους) μεταξύ των δύο τύπων λαδιών, υπάρχουν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές στην λιπαντικότητά τους !!!
    .
    .
    .
    .
    Αλλά μάλλον έιναι ΜΟΝΟ δικό μου πρόβλημα, οπότε και συνεχίζουμε τα (υπό μορφή εγκυκλοπαιδικών γνώσεων πλέον) μπλα-μπλα !!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #38
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Να θυμηθώ ότι είμαι κι εγώ Mod εδώ μέσα και να κάνω μαγικά;


    Όχι ρε συ Sniper ....

    Πάλι ΕΣΥ θα γίνεις κακός ???



    Υ.Γ.
    Θα τα "συμμαζέψω" στο τέλος
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #39
    Δεν τελειώνουμε με τα (πολύ ενδιαφέροντα) προκαταρκτικά, πρέπει να φτάσουμε και στα φαινόμενα σπηλαίωσης......

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Μια και δεν βρίσκω και πολύ εύκολα πρόσβαση απο την δουλειά σε υπολογιστή, να διακόψω τώρα που βρήκα.
    Αντε και η λαδάρα 20€ είναι πίτα στο πρόσθετο.
    Το diesel λαδάκι που δουλεύει στο 18:1 και έχει να κάνει με κάτι επικαθήσεις ΝΑ, κάρβουνα, και δεν δουλεύει σε χαμηλότερη θερμοκρασία απο τις βενζίνες, και το αφήνει ο νταλικέρης και άπειρα χιλιόμετρα για οικονομία χωρίς να το αλλάξει, πόσο χειρότερο να είναι?

    Και στο κάτω κάτω πόσο θα δουλεύει ακόμα το ρημάδι 60000 έχει κάνει μέχρι τώρα τί να πάθει παραπάνω?

  11. #41
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Δεν τελειώνουμε με τα (πολύ ενδιαφέροντα) προκαταρκτικά, πρέπει να φτάσουμε και στα φαινόμενα σπηλαίωσης......
    :rotflmao:

    Εγώ θα τελειώσω (ελπίζω..) με τα "προκαταρκτικά"...

    Την "σπηλαίωση" καθώς και τις "κατακριμνήσεις" και "συστροφές της τεταρτοταγούς δομής του στερεοτακτικού τύπου" τις αφήνω σε σένα....(μαζί με ΟΛΟ το ξύλο που θα πέσει !!!).

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #42
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Μια και δεν βρίσκω και πολύ εύκολα πρόσβαση απο την δουλειά σε υπολογιστή, να διακόψω τώρα που βρήκα.
    Αντε και η λαδάρα 20€ είναι πίτα στο πρόσθετο.
    Το diesel λαδάκι που δουλεύει στο 18:1 και έχει να κάνει με κάτι επικαθήσεις ΝΑ, κάρβουνα, και δεν δουλεύει σε χαμηλότερη θερμοκρασία απο τις βενζίνες, και το αφήνει ο νταλικέρης και άπειρα χιλιόμετρα για οικονομία χωρίς να το αλλάξει, πόσο χειρότερο να είναι?

    Και στο κάτω κάτω πόσο θα δουλεύει ακόμα το ρημάδι 60000 έχει κάνει μέχρι τώρα τί να πάθει παραπάνω?


    Ρε Στέφανε - ειλικρινά - μερικές φορές σκέφτεσαι σαν "χθεσινός" !!!
    (Και δεν περιμένεις να τελειώσουμε με τις ιδιότητες των πρόσθετων...)

    Στις πόσες στροφές δουλεύει το Diesel και στις πόσες το XR ??
    (Τα λιπαντικά των Diesel δεν τραβάνε κανένα ζόρι - συγκριτικά με τους βενζινοκινητήρες - να μείνουν "κολλημένα" πάνω στις επιφάνεις των μετάλλων).

    Οι γραμμικές και κυκλικές ταχύτητες στο XR στέλνουν "στου διαόλου την μάνα" το λάδι του πετρελαιοκινητήρα !!!

    Τα κατάλοιπα καύσης του Diesel, μπορεί να είναι ΝΑ, αλλά ΔΕΝ είναι της ίδιας χημικής μορφής με αυτά της βενζίνης (οπότε και οι απορρυπαντικές ιδιότητες των πρόσθετων είναι διαφορετικές)..

    Κατά τα άλλα, οι ιδιότητες του λιπαντικού για Diesel είναι (σε πολλές περιπτώσεις...) καλύτερες - με την έννοια ότι υπερκαλύπτουν τις απαιτήσεις - από αυτές των βενζινοκινητήρων...

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #43
    Το diesel λαδάκι που δουλεύει στο 18:1
    Τα μοντέρνα diesel (άμεσου ψεκασμού) χρησιμοποιούν λάδι βενζινοκινητήρα (τουλάχιστον για την μάρκα που έχω υπόψιν)

  14. #44
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    :rotflmao:

    Εγώ θα τελειώσω (ελπίζω..) με τα "προκαταρκτικά"...

    Την "σπηλαίωση" καθώς και τις "κατακριμνήσεις" και "συστροφές της τεταρτοταγούς δομής του στερεοτακτικού τύπου" τις αφήνω σε σένα....(μαζί με ΟΛΟ το ξύλο που θα πέσει !!!).

    Μην αφήνεις τίποτα σε μένα, προχώρα σε θέλει όλη η χώρα και το τρώμε παρέα το ξύλο. Όχι δηλαδή ότι θυμάμαι τι διάβαζα πριν 10 χρόνια......

    ΣΗΜ: εκείνοι οι πίνακες που έχεις πρόβλημα να ανεβάσεις, μήπως παίζουν σε κανένα excellόφυλλο?

  15. #45
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Όχι δηλαδή ότι θυμάμαι τι διάβαζα πριν 10 χρόνια......

    ΣΗΜ: εκείνοι οι πίνακες που έχεις πρόβλημα να ανεβάσεις, μήπως παίζουν σε κανένα excellόφυλλο?


    Και ζητάς από μένα να τα θυμηθώ, που τα διάβαζα πριν 20 χρόνια ???
    :rotflmao:

    Δυστυχώς οι πίνακες και τα σχετικά διαγράμματα είναι όλα Hard Copy (έτσι λέγονται οι μπ@υρδελοσημειώσεις !!!)

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 3 από 24 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2004, 11:15
  2. Η ΨυΧολογια Των Χρωματων
    από KAS77 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2004, 10:30
  3. Ο ΑρΧοντασ Των ΔαΧτυλιδιων
    από niko13g στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 12:19
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 17:05
  5. Καποιος καλος γνωστης των διχρονων scooter?
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2003, 17:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF