Σελίδα 23 από 24 ΠρώτοΠρώτο ... 1318192021222324 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 331 έως 345 από 349

Θέμα: Παραλειπόμενα των ΛΑΔΟΛΟΓΙΩΝ !!!

  1. #331
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Έτσι.
    GSX-R 750 του 1987 και έπαθα πλάκα την πρώτη φορά που το οδήγησα με το πόσο γλυκό είναι το κιβώτιο ,ούτε κρακ ούτε κρουκ.
    Με τα παλιογιαμάχα που έμπλεξα
    porca miseria.

  2. #332
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    εγω ακουγα μια ζωη για τα βουτυρενια σασμαν honda και πηρα το cbf250 που το μονο του θεμα ειναι το δυσκολο σασμαν

  3. #333
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Πολύ ωραία αίσθηση κιβωτίου στις αλλαγές έχει το KTM Duke 250. Βασικά μόνο η εμφάνιση και το κιβώτιο μου άρεσαν σε αυτό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #334
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    761
    Όταν έχει συμβεί όχι μόνο μια φορά, και όχι μόνο σε μένα μόλις αλλάξεις λάδια (τύπο ή/και μάρκα)
    να έχεις χαλια κιβώτιο και συμπλέκτη δε νομίζω να είναι θέμα ντιζας,ρύθμισης η σχεδίασης κιβωτίου.
    Απλά σε κάποια λάδια 4Τ (ανεξαρτήτως τιμής) έχουν βάλει αυτοκινητου λάδια με ετικέτα 4Τ και όποιον πάρει ο χαρος.
    Πάντως για να είμαστε δίκαιοι,δε παθαίνει κάτι ο κινητήρας,απλά είναι σπαστικό στη χρήση και ενοχλητικό στη τσέπη.

  5. #335
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Όταν έχει συμβεί όχι μόνο μια φορά, και όχι μόνο σε μένα μόλις αλλάξεις λάδια (τύπο ή/και μάρκα)
    να έχεις χαλια κιβώτιο και συμπλέκτη δε νομίζω να είναι θέμα ντιζας,ρύθμισης η σχεδίασης κιβωτίου.
    Απλά σε κάποια λάδια 4Τ (ανεξαρτήτως τιμής) έχουν βάλει αυτοκινητου λάδια με ετικέτα 4Τ και όποιον πάρει ο χαρος.
    Πάντως για να είμαστε δίκαιοι,δε παθαίνει κάτι ο κινητήρας,απλά είναι σπαστικό στη χρήση και ενοχλητικό στη τσέπη.
    Μου έχει τύχει αλλά πιθανόν να οφείλεται στις διαφορές στο ιξώδες ή στο ρυθμό που χάνει το ιξώδες το λάδι στη χρήση.
    Και τις χειρότερες εντυπώσεις στον τομέα τις έχω από λάδια της honda και της yamaha για μοτό. Βέβαια σε τέτοια λάδια δεν ξέρεις
    ποιος τα παράγει και συσκευάζει κάθε φορά οπότε δεν βγαίνει συμπέρασμα.
    Παλιότερα πάντως δηλαδή πριν 15 χρόνια που άνοιξε το post έβρισκες αναλύσεις λαδιών μοτό αυτοκινήτων κλπ που ουσιαστικά είχαν
    περιεκτικότητες προσθέτων παρόμοιες για διαφορετικές χρήσεις, άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο χωρίς να υπάρχει ξεκάθαρο
    συμπέρασμα. Τελικά κατέληξα ότι δεν βγαίνει άκρη ,χρειάζεται να υπάρχει λάδι στον κινητήρα και τέλος.

  6. #336
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Όταν έχει συμβεί όχι μόνο μια φορά, και όχι μόνο σε μένα μόλις αλλάξεις λάδια (τύπο ή/και μάρκα)
    να έχεις χαλια κιβώτιο και συμπλέκτη δε νομίζω να είναι θέμα ντιζας,ρύθμισης η σχεδίασης κιβωτίου.
    Απλά σε κάποια λάδια 4Τ (ανεξαρτήτως τιμής) έχουν βάλει αυτοκινητου λάδια με ετικέτα 4Τ και όποιον πάρει ο χαρος.
    Πάντως για να είμαστε δίκαιοι,δε παθαίνει κάτι ο κινητήρας,απλά είναι σπαστικό στη χρήση και ενοχλητικό στη τσέπη.
    Πάντως κανείς δεν μπορεί να σου πει σίγουρα ποιο είναι το καταλληλότερο λάδι για τη μηχανή σου,μόνος σου θα το διαπιστώσεις στην πορεία και όταν θα έχεις αλλάξει κάμποσες μάρκες.

  7. #337
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Μου έχει τύχει αλλά πιθανόν να οφείλεται στις διαφορές στο ιξώδες ή στο ρυθμό που χάνει το ιξώδες το λάδι στη χρήση.
    Και τις χειρότερες εντυπώσεις στον τομέα τις έχω από λάδια της honda και της yamaha για μοτό. Βέβαια σε τέτοια λάδια δεν ξέρεις
    ποιος τα παράγει και συσκευάζει κάθε φορά οπότε δεν βγαίνει συμπέρασμα.

    Παλιότερα πάντως δηλαδή πριν 15 χρόνια που άνοιξε το post έβρισκες αναλύσεις λαδιών μοτό αυτοκινήτων κλπ που ουσιαστικά είχαν
    περιεκτικότητες προσθέτων παρόμοιες για διαφορετικές χρήσεις, άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο χωρίς να υπάρχει ξεκάθαρο
    συμπέρασμα. Τελικά κατέληξα ότι δεν βγαίνει άκρη ,χρειάζεται να υπάρχει λάδι στον κινητήρα και τέλος.
    Αυτα τα λαδια ,οπως και ολα τα λαδια με την φιρμα εταιρειας,(εφ οσον ειναι γνησια)τα παραγουν και τα συσκευαζουν γνωστα διυλιστηρια,και εταιρειες πετρελαιοειδων.
    Δεν νομιζω η χοντα η γιαμαχα και οποιαδηποτε αλλη σοβαρη μαρκα ,θα εβαζε το ονομα της ,σε συνεργασια με τον μαστρο μητσο τον τανάλια ,στον βοτανικό.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #338
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Αυτα τα λαδια ,οπως και ολα τα λαδια με την φιρμα εταιρειας,(εφ οσον ειναι γνησια)τα παραγουν και τα συσκευαζουν γνωστα διυλιστηρια,και εταιρειες πετρελαιοειδων.
    Δεν νομιζω η χοντα η γιαμαχα και οποιαδηποτε αλλη σοβαρη μαρκα ,θα εβαζε το ονομα της ,σε συνεργασια με τον μαστρο μητσο τον τανάλια ,στον βοτανικό.
    Δε διαφωνώ απλά φέτος τα φτιάχνει το ενα μεγάλο διυλιστήριο του χρόνου το επόμενο φτηνότερο. Εξάλλου οι εταιρείες που θεωρούμε καλές στα μοτολαδια δεν νομιζω να είναι μεγάλα διυλιστήρια

  9. #339
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δε διαφωνώ απλά φέτος τα φτιάχνει το ενα μεγάλο διυλιστήριο του χρόνου το επόμενο φτηνότερο. Εξάλλου οι εταιρείες που θεωρούμε καλές στα μοτολαδια δεν νομιζω να είναι μεγάλα διυλιστήρια
    και αυτες απο κει τα παιρνουν και προσθετουν τα χαρμανια τους.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #340
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    761
    Καλά ,δεν είναι τόσο σίγουρο ότι μια εταιρεία που έχει πάρει τη δουλειά από ένα πελάτη το παρασκευάζει η ίδια ή υποκατασκευαστης της.
    Από τη στιγμή που δε ξέρεις ποιος το κατασκευάζει το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να λειτουργεί σωστά συμπλέκτηςκαι κιβώτιο.
    Αλλιώς θα βάζαμε λάδι αυτοκινητου που είναι και πιο φθηνό.

  11. #341
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω κτ για τα λάδια γτ σαν να μπερδεύτηκα πολύ. Εγώ έχω το suzuki sv 1000s 2005 και επί χρόνια είχα την εντύπωση ότι βάζω συνθετικά bel ray 15w-50. Σμρ έστειλα τον αδερφό μου στο μαγαζί που παίρνω τα λάδια (γτ το πρωί που πέρασα ήταν κλειστό και έπρεπε να πάω για δουλειά) και ο μαγαζάτορας (που άσχετο με την συζήτηση άλλα είναι πολύ γνωστός μου) του έδωσε ημι-συνθετικά επειδή λέει αυτά βάζω τόσα χρόνια. Εγώ ο μλκς δεν έχω κανένα παλιό μπουκάλι για να το διασταυρώσω και μου έβαλε και την αμφιβολία τώρα και δεν μπορώ να θυμηθώ.
    Αλλά το θέμα μου δεν είναι αυτό. Βασικά με τα λάδια που έβαζα εγώ ήμουν ικανοποιημένος (αλλά ποιος ξέρει τι έβαζα). Η ερώτηση μου έγκειται στο θέμα τώρα τι να βάλω (όπως έγραψα είναι γνωστός δεν είναι θέμα μπορώ να πάω να τα αλλάξω)? Να το θέσω ακόμα καλύτερα τι είναι καλύτερο να βάλω?
    Στο internet Βρίσκω διάφορες απόψεις και έχω μπερδευτεί. Η χρήση που κάνω είναι οτι το ψιλοκινηγάω το μηχανάκι οπότε δουλεύει σε ψηλές στροφές και τα λάδια τα πετάω στα 3000 βαριά στα 3500 χλμ. Η μηχανή έχει 85000χλμ περίπου.
    Πάτα το 0

  12. #342
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω κτ για τα λάδια γτ σαν να μπερδεύτηκα πολύ. Εγώ έχω το suzuki sv 1000s 2005 και επί χρόνια είχα την εντύπωση ότι βάζω συνθετικά bel ray 15w-50. Σμρ έστειλα τον αδερφό μου στο μαγαζί που παίρνω τα λάδια (γτ το πρωί που πέρασα ήταν κλειστό και έπρεπε να πάω για δουλειά) και ο μαγαζάτορας (που άσχετο με την συζήτηση άλλα είναι πολύ γνωστός μου) του έδωσε ημι-συνθετικά επειδή λέει αυτά βάζω τόσα χρόνια. Εγώ ο μλκς δεν έχω κανένα παλιό μπουκάλι για να το διασταυρώσω και μου έβαλε και την αμφιβολία τώρα και δεν μπορώ να θυμηθώ.
    Αλλά το θέμα μου δεν είναι αυτό. Βασικά με τα λάδια που έβαζα εγώ ήμουν ικανοποιημένος (αλλά ποιος ξέρει τι έβαζα). Η ερώτηση μου έγκειται στο θέμα τώρα τι να βάλω (όπως έγραψα είναι γνωστός δεν είναι θέμα μπορώ να πάω να τα αλλάξω)? Να το θέσω ακόμα καλύτερα τι είναι καλύτερο να βάλω?
    Στο internet Βρίσκω διάφορες απόψεις και έχω μπερδευτεί. Η χρήση που κάνω είναι οτι το ψιλοκινηγάω το μηχανάκι οπότε δουλεύει σε ψηλές στροφές και τα λάδια τα πετάω στα 3000 βαριά στα 3500 χλμ.
    Κανενα θεμα δεν θα εχεις.
    Χρονια εβαζα Motul 15-50 ημισυνθετικα κ δεν τρεχει καστανο (Κ ο κοφτης βρισκεται στις 13750 οποτε καταλαβαινεις).
    Δουλεψα τα κανονικα κ οταν ξαναλλαξεις βαλε φουλ η και ημισυνθετικα δεν εγινε κατι.
    Εγω βαζω πλεον 10-40 το 7100 γιατι δεν τα αλλαζω τοσο συχνα οπως παλια.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #343
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Δεν λέω αν θα έχει θέμα, φαντάζομαι κι εγώ ότι δεν θα έχει. Αλλά το καλύτερο για το μηχανάκι μου δεν ξέρω ποιο είναι. Να καταλήξω δλδ (αφου βρήκα την μαρκα που εμένα μ αρέσει σαν συμπλέκτης) τι πρέπει να βάζω. Περισσότερο λόγο ψυχαναγκασμού γτ δεν μ αρέσουν οι αλλαγες.
    Πάτα το 0

  14. #344
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Δεν λέω αν θα έχει θέμα, φαντάζομαι κι εγώ ότι δεν θα έχει. Αλλά το καλύτερο για το μηχανάκι μου δεν ξέρω ποιο είναι. Να καταλήξω δλδ (αφου βρήκα την μαρκα που εμένα μ αρέσει σαν συμπλέκτης) τι πρέπει να βάζω. Περισσότερο λόγο ψυχαναγκασμού γτ δεν μ αρέσουν οι αλλαγες.
    Θεωρητικα οτι λεει το manual ειναι το σωστο.
    Οποτε οτι καλυτερο κ να βαλεις κακο δεν θα κανεις.
    Ειδικα αν μιλαμε αλλαγες ανα 3Κ (κατω απο χρονο θεωρω).
    Ride(s) the wind of change...

  15. #345
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Πάντως εγώ τλκ τα κρατησα τα λάδια (δεν προλαβα να τα αλλάξω ακόμα).
    Βέβαια ακόμα δεν κατάλαβα τι θα ηταν καλύτερο να βάζω.
    Και ξέρω οτι οι αλλαγές είναι πολύ σύντομες απλα λόγω κορονοιου τα τελευταία χρόνια τα 3000-3500 χλμ συμπίπτουν με 1ετος χρήσης γι αυτό το υιοθέτησα κιόλας.

Σελίδα 23 από 24 ΠρώτοΠρώτο ... 1318192021222324 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2004, 10:15
  2. Η ΨυΧολογια Των Χρωματων
    από KAS77 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2004, 09:30
  3. Ο ΑρΧοντασ Των ΔαΧτυλιδιων
    από niko13g στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 11:19
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 16:05
  5. Καποιος καλος γνωστης των διχρονων scooter?
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2003, 16:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF