Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: αγορά XT660-R ή pegaso trail

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2005
    Μηνύματα
    7

    αγορά XT660-R ή pegaso trail

    Καλημέρα σε όλους!
    Πρόκειται να αγοράσω άμεσα ένα εκ των XT-660R και το καινούριο πήγασο της Aprilia (το trail). Έχω δει διάφορες κριτικές που μάλλον με μπέρδεψαν περισσότερο. Εκτός από το ότι το καθένα υπερτερεί σε άλλη χρήση, βλέπω ότι ενώ έχουν τον ίδιο κινητήρα, η Aprilia δηλώνει μεγαλύτερη ιπποδύναμη από τη Yamaha αλλά οι μετρήσεις (περιοδικά) δείχνουν το αντίθετο(υπεροχή του ΧΤ σε όλο το φάσμα στροφών). Επειδή πιο πολύ έχουν κυκλοφορήσει οι sm εκδόσεις των 2 μοντέλων, αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα θα με βοηθούσε πολύ.
    Από αξιοπιστία τι γίνεται και με τα δύο, η aprilia έχει διορθώσει τα προβλήματα του προηγούμενου μοντέλου;
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Το μόνο σημείο που υπερτερεί το Απρίλια είναι η άνεση της σέλας.

    Στήσιμο, επιδόσεις, δυνατότητες στο χώμα, κλπ ανώτερο το ΧΤ.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  3. #3

    Re: αγορά XT660-R ή pegaso trail

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sgeo
    Καλημέρα σε όλους!
    Πρόκειται να αγοράσω άμεσα ένα εκ των XT-660R και το καινούριο πήγασο της Aprilia (το trail). Έχω δει διάφορες κριτικές που μάλλον με μπέρδεψαν περισσότερο. Εκτός από το ότι το καθένα υπερτερεί σε άλλη χρήση, βλέπω ότι ενώ έχουν τον ίδιο κινητήρα, η Aprilia δηλώνει μεγαλύτερη ιπποδύναμη από τη Yamaha αλλά οι μετρήσεις (περιοδικά) δείχνουν το αντίθετο(υπεροχή του ΧΤ σε όλο το φάσμα στροφών). Επειδή πιο πολύ έχουν κυκλοφορήσει οι sm εκδόσεις των 2 μοντέλων, αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα θα με βοηθούσε πολύ.
    Από αξιοπιστία τι γίνεται και με τα δύο, η aprilia έχει διορθώσει τα προβλήματα του προηγούμενου μοντέλου;
    Ευχαριστώ.


    έχει (αν θυμάμαι καλά) ξαναγίνει τέτοια συζήτηση εδώ για τα ίδια ακριβώς μηχανάκια. Ψάξ' το λίγο.

    Καλορίζικο όποιο πάρεις

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της koutroulis
    Εγγραφή
    01/02/2006
    Μηνύματα
    357
    nomizo oti akribos auto to sigkritiko eixe to teleutaio teuxos tou moto triti an thimamai kala



    gia koita se kana periptero mipos paizei akoma


    itan arketa analitiko!!!

  5. #5
    καταφωνη και εφτασα...

    λοιπον εγω πριν απο 1 μηνα περιπου αγορασα το νεο pegasus Trail.

    αρκει να σου πω οτι ημουν αποφασισμενος να αγορασω το XT μέχρι που πήγα στο μαγαζι και ειδα μπροσ΄τα μου το Trail.

    μου αρεσε πολυ και αφου το εψαξα για καμια εβδομαδα πηγα τελικα και το αγορασα.

    Ειμαι καταευχαριστημενος και ευτυχως που διαλεξα αυτο γιατι το XT δεν μου αρεσει πια μπροστα σε αυτο.

    τωρα το ποιο θα παρεις εσυ αυτο εξαρταται απο σένα. τι χρήση 8α κανεις.

    αν πχ θελεις να κάνεις και κανενα ταξιδακι 1000 φορες να παρεις το Trail.

    εχει κατα πολυ καλυτερη αεροδυναμικη απο το XT.

    δοκιμασα και με τα 2 (το ΧΤ το εχει ενας φιλος) να κανω ενα ταξιδακι 150km και με το XT μου βγήκε η παναγια. Παλευα με τον αερα, ασε που ειχε μουδιασει ο κωλος μου απο την σελα.
    Με το Trail δεν καταλαβα και πολλα. πολυ καλη αεροδυναμική (σε σχέση με το XT πάντα) και απο σελα δεν το συζηταμε. Παρα πολύ ανετη.

    αν εισαι και του ύψους γύρω στο 175 που είμαι εγω θα σου έρθει κουτί. είναι πιο χαμηλο στην σέλα απο το XT.

    δεν ξερω φιλε η τελικη αποφαση ειναι δική σου, αλλα εγω το εχω καταευχαριστηθεί.
    ευχαριστώ την μοιρα μου που δεν πήρα το XT.

  6. #6
    καλες βολτες!!! Το avatar του/της SUPERMARIO
    Εγγραφή
    13/02/2006
    Μηνύματα
    429
    to TRAIL einai taksidiarikw.to XT epithetiko...wraia thesh odhghshs gia tarzanies.an kai egw tha sou elega na dokimaseis to XT660X pou taksideuei A N E T A.den exoun megalh diafora sta lefta kai diathetei polu kalutero eksoplizmo
    to xt-r einai pio grhgoro sta ''mpam'' alla kremaei sta psila.
    to trail to antitheto.


    kala xiliometra oti kai na pareis
    για να πας μπροστα πρεπει να πας πισω και να παρεις φορα.

    πωλειται power commander (XT660) 200€

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jinks
    Εγγραφή
    20/09/2005
    Μηνύματα
    208
    αν δεν παρεις το trail καηκες.............
    ακους τι σου λεωωωωωωω...


    χωρις πλακα κι εγω αποφευγοντας τα ΧΤ πηρα το pegaso strada και πιστευω οτι εκανα τη σωστη αγορα για μενα.το ανεβηκα το τεσταρα και το πηρα....

    μου κανει και περισσοτερο στο ματι...
    για το trail επισης φαινεται πιο γεματο....

    το καινουργιο "2 ΤΡΟΧΟΙ" εχει συγκριτικο ΧΤ-TRAIL-GSbmw.!!

    δωσε και κανενα φραγκο.....ολα στο τσαμπα...εεεεεεεεε!
    ποσο κανει μαστορα????

    ..............ελα βρε τωρα, θα τα βρουμε!!!!!!!!!

  8. #8
    Όταν ψωνίζουμε μόνο με βάση τα περιοδικά....χάσαμε.
    Τα δυο μηχανάκια μέσες άκρες είναι ίδια. Πρέπει να :
    1) Ψάξεις να δεις τι γίνεται με τα ανταλλακτικά, γιατί μέχρι πρόσφατα τα Aprilia είχαν μεγάλο πρόβλημα.
    2) Τι γίνεται με την τιμή αγοράς. Το ΧΤ το είδα τελευταία προσφορά από επίσημους ντήλερς στα 5.800 . Για τον πήγασο δεν ξέρω τιμές.
    3) Τιμές και ευκολία μεταπώλησης; Κανένας μας πλέον δεν αγοράζει μηχανάκι για μια ζωή. Στα 2-3 χρονάκια, όλοι μας βάζουμε αγγελίες.

    Καλή τύχη!

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2005
    Μηνύματα
    7
    Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.
    Το συγκριτικό των 2 Τροχών το έχω δει, αλλά μου φάνηκε λίγο γενικόλογο. Επίσης εκτός από τα ταξίδια μάλλον δίνει προβάδισμα στο ΧΤ. Περισσότερη δύναμη σε όλες τις στροφές (ακόμα και ψηλά) και καλύτερο στήσιμο γενικά. Το ύψος του δε με ενοχλεί (είμαι 1,85).
    Τώρα αν το trail υπερτερεί στο ταξίδι, μήπως η TRANSALP είναι καλύτερη επιλογή; Μέχρι προχθές ούτε που τη σκεφτόμουν αλλά μου είπαν ότι έχει έρθει στην ίδια τιμή με το Pegaso. Και τελικά δυσκολεύομαι περισσότερο.
    Και πάλι ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις.

  10. #10
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Κοίτα, αν το θες για ταξίδι, σίγουρα πας αλλού και όχι στο trail. Απλά λέμε ότι μεταξύ των ΧΤ - Trail υπερτερεί το trail σε ταξίδι. Γενικά όμως στα ον-οφφ, η Τρανσάλπα είναι πολύ μπροστά από τα μονοκύλινδρα. Αν σκέφτεσαι ταξίδι πας σε περισσότερους κυλίνδρους από έναν (εκτός αν θες να σκεφτείς τα gs της BMW που κάνουν τη διαφορά στα μονοκύλινδρα). Πας δηλαδή σε Tρανσάλπ, V-Strom, κλπ.

    Αν σε ενδιαφέρουν μικρές αποστάσεις και δυνατότητες για χώμα, πάρε ΧΤ, άντε και κανα BMW GS.

    Αν δε σε ενδιαφέρει το χώμα διαλέγεις μεταξύ Trail, Transalp, VStrom, klp klp με το πρώτο να έχει μειονέκτημα στη δύναμη και στον έναν κύλινδρο, αλλά ίσως σου έιναι πιο εύκολο στην πόλη.

    Και για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, ΚΑΙ το Trail πάει στο χώμα, μην τρελλαθούμε, αλλά θα θέσει τα όρια νωρίτερα από το ΧΤ.

    Αυτά
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  11. #11
    με το transalp στα 6990 ευρούλια χμμμ

    εγώ θα πρότεινα transalp... μπορείς να το δοκιμάσεις κιόλας..

    απο κει και πέρα όμως αυτο που σου αρέσει εσένα πρεπει να
    κυριαρχήσει...

  12. #12
    καλες βολτες!!! Το avatar του/της SUPERMARIO
    Εγγραφή
    13/02/2006
    Μηνύματα
    429
    XT660R tha parei to paidi.euxaristoume polu gia thn voithia olous sas alla to apofasisa.
    XT

    για να πας μπροστα πρεπει να πας πισω και να παρεις φορα.

    πωλειται power commander (XT660) 200€

  13. #13
    με το καλό με το καλό...

    πες μας τις εντυπώσεις σου όταν το παρεις με το καλό για μας τους αναποφάσιστους μπας και δουμε κι εμείς ασπρη μέρα...

    κι εγώ όλο το κλώθω αλλά για εκεί με βλέπω..

    καλές βόλτες..

  14. #14
    Αρχαία Ολυμπία Το avatar του/της marios8
    Εγγραφή
    02/04/2005
    Μηνύματα
    2.079
    Εαν θες να κανεις κα κανα ταξιδακι ξεχνα το ΧΤ. Το Aprilia με το ΧΤ φορανε το ιδιο μοτερ οποτε εχουν και πανω κατω τις ιδιες επδοσεις. Γιατι να μην παρεις το Aprilia που εχει φερινγκ και ειναι και ωραιο εμφανισιακα? Η τελικη επιλογη ειναι δικη σου.
    Τον κάθε λαό τον κυβερνάει αυτός που του αξίζει.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jinks
    Εγγραφή
    20/09/2005
    Μηνύματα
    208
    στο περιοδικο οντως τα ψιλομασαει λιγο, με ολους καλος κλπ.οι διαφορες ως προς τον κινητηρα ειναι οτι το ΧΤ ειναι λιγο πιο ζωηρο χαμηλα(και σκορτσαρει) ενω το trail κερδιζει στα πολλα(που ειναι σημαντικο) και εναι και αρκετα πιο πλουσιο και ομορφο(λεω εγω).στη θεωρια παντως και τα εργοστασια ΧΤ 48hp trail 50hp και ολα τα τεστ που ειδα στο ιντερνετ ειναι υπερ του trail .τωρα το 2ΤΡΟΧΟΙ???????
    οπως και να εχει αμελητεα διαφορα που μονο επαγγελματιας το καταλαβαινει.

    αντε.....
    ποσο κανει μαστορα????

    ..............ελα βρε τωρα, θα τα βρουμε!!!!!!!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 1 χρόνος ή 11.000 χλμ με το Aprilia Pegaso Trail
    από road spirit στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2007, 18:01
  2. Βοήθεια ΒΜW 650 GS ή Apprilia Pegaso Trail 650!
    από dostogievsky στο forum BMW
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2006, 13:08
  3. ΒΜW 650 GS ή Apprilia Pegaso Trail 650!
    από dostogievsky στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2006, 11:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF