Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Ατυχία ρε γαμώτο

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Ατυχία ρε γαμώτο

    Κάνω σήμερα να βγάλω το FZ6 από το γκαράζ και τι να δω… Πλάκα το πίσω λάστιχο.
    Χρόνια είχε να μου συμβεί αυτό !
    Δεν πρέπει να περπατηθεί καθόλου χωρίς αέρα και έτσι έφαγα την ταλαιπωρία της αρκούδας Σαββατιάτικα.
    Τελικά κατάφερα να δανειστώ ένα ηλεκτρικό κομπρεσέρ, να βάλω μερικά psi και να φτάσω μέχρι τον πρώτο ανοικτό λαστιχά.
    Εκεί βλέπουμε ένα σκίσιμο από ΓΥΑΛΙ !!! σφηνωμένο στα αυλάκια του πέλματος. Σκατά, και μιλάμε για ολοκαίνουργιο λάστιχο…
    Επισκευή με ένεση λοιπόν μιας και δεν υπήρχε η δυνατότητα και ο χρόνος για άλλες σκέψεις.
    Τώρα είμαι προβληματισμένος . Η σχετική οδηγία της Ε.Ε. απαγορεύει την επισκευή ελαστικών με δείκτη ταχύτητας Ζ θεωρώντας την ανασφαλή. Από την άλλη ο λαστιχάς υποστηρίζει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά "καλού-κακού μην τελικιάζεις φορτωμένος".
    Εδώ που τα λέμε και εγώ νοιώθω ανασφαλής ψυχολογικά - φαντάζομαι ότι η εμπειρία ενός κλαταρίσματος με 200+ δεν πρέπει να είναι και πολύ ευχάριστη.
    Δεν μου αρέσανε που δεν μου αρέσανε τα Dunlop, μου έκατσε και αυτό, οπότε με βλέπω να ξεφραγκιάζομαι για μια μη προγραμματισμένη αλλαγή ελαστικών (φυσικά με Diablos…) .

    Ολοκαίνουργιο μηχανάκι και καπάκι σκασμένο λάστιχο, κακός οιωνός δεν σας φαίνεται ?

    Τι λέτε να πάω άμεσα για αλλαγή η δεν υπάρχει πρόβλημα ?

  2. #2
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Καλησπέρα Θόδωρα!!

    Όπως είσαι για λάστιχα!!!! Άλλαξε μόνο το πίσω αν έχεις πρόβλημα....
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakoulakis
    Εγγραφή
    06/01/2003
    Μηνύματα
    336
    pane pare ena lastixaki file mu .filage ta rouxa su na exis ta misa ti ine auta pu kanis maresis pou to skeftese kiolas

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
    Καλησπέρα Θόδωρα!!

    Όπως είσαι για λάστιχα!!!! Άλλαξε μόνο το πίσω αν έχεις πρόβλημα....
    Κατ' αρχάς σταμάτα να με λες Θοδωρή... Θανάσης λέγομαι, τι θα γίνει με σένα μετά την μηχανή μπερδεύεις και το όνομα...
    Ερωτευμένος είσαι ???

    Μακάρι να μπορούσα να αλλάξω μόνο το πίσω. Την στιγμή που η αλλαγή θα γίνει με άλλη μάρκα ελαστικού (Pirelli Diablos), δεν συζητάω τίποτε άλλο από ταιριασμένο σετ μπρός-πίσω. Δυστυχώς...

  5. #5
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Κατ' αρχάς σταμάτα να με λες Θοδωρή... Θανάσης λέγομαι, τι θα γίνει με σένα μετά την μηχανή μπερδεύεις και το όνομα...
    ΣΥΓΝΩΜΗ!!!!!! ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕ ΤΟ NICK ΣΟΥ!!!! ΔΕ ΘΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ!!!!!

    ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΟΙ ΚΟΡΩΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ......

    ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΗΣΥΧΟ ΑΛΛΑΞΕ ΤΑ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ..... ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ Μ@Λ@Κ1@ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΦΟΥ ΕΤΥΧΕ.......

    ΣΟΡΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ!!
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  6. #6
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Κατ' αρχάς σταμάτα να με λες Θοδωρή... Θανάσης λέγομαι, τι θα γίνει με σένα μετά την μηχανή μπερδεύεις και το όνομα...
    Ερωτευμένος είσαι ???

    Ε καλά τώρα και συ... Άλλαξε λάστιχο - άλλαξε και όνομα :rotflmao: :rotflmao:

  7. #7
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Αρχικά δημιουργήθηκε από snipper
    Ε καλά τώρα και συ... Άλλαξε λάστιχο - άλλαξε και όνομα :rotflmao: :rotflmao:

    xexe!!! geia sou Niko!!!!! Gamw thn hellascom.... eimai xwris grammh apo tis 12 kai oi tupoi to xaba tous!!!!!!! ebala ena paliolaptop sto thlefwno gia na mpw!!!
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  8. #8
    Ο Πεφωτισμένος Το avatar του/της illuminatios
    Εγγραφή
    05/06/2003
    Μηνύματα
    247
    Αγαπητε παλιανθρωπε Theod!
    Το πιθανοτερο ειναι να υπνοβατησες τη νυχτα και να καρφωσες το γυαλακι.....Τα Diablo ειναι εθιστικα (για να μην πω ερεθιστικα)και το ξερεις καλα...
    Με γεια σου!!
    Οσο για τους οιωνους....μηπως να θυμηθεις τα δικα μου για να νιωσεις καλυτερα??
    Β good!
    Always made to mean nothing

  9. #9
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177

    Re: Ατυχία ρε γαμώτο

    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Κάνω σήμερα να βγάλω το FZ6 από το γκαράζ και τι να δω… Πλάκα το πίσω λάστιχο.
    Χρόνια είχε να μου συμβεί αυτό !
    Δεν πρέπει να περπατηθεί καθόλου χωρίς αέρα και έτσι έφαγα την ταλαιπωρία της αρκούδας Σαββατιάτικα.
    Τελικά κατάφερα να δανειστώ ένα ηλεκτρικό κομπρεσέρ, να βάλω μερικά psi και να φτάσω μέχρι τον πρώτο ανοικτό λαστιχά.
    Εκεί βλέπουμε ένα σκίσιμο από ΓΥΑΛΙ !!! σφηνωμένο στα αυλάκια του πέλματος. Σκατά, και μιλάμε για ολοκαίνουργιο λάστιχο…
    Επισκευή με ένεση λοιπόν μιας και δεν υπήρχε η δυνατότητα και ο χρόνος για άλλες σκέψεις.
    Τώρα είμαι προβληματισμένος . Η σχετική οδηγία της Ε.Ε. απαγορεύει την επισκευή ελαστικών με δείκτη ταχύτητας Ζ θεωρώντας την ανασφαλή. Από την άλλη ο λαστιχάς υποστηρίζει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά "καλού-κακού μην τελικιάζεις φορτωμένος".
    Εδώ που τα λέμε και εγώ νοιώθω ανασφαλής ψυχολογικά - φαντάζομαι ότι η εμπειρία ενός κλαταρίσματος με 200+ δεν πρέπει να είναι και πολύ ευχάριστη.
    Δεν μου αρέσανε που δεν μου αρέσανε τα Dunlop, μου έκατσε και αυτό, οπότε με βλέπω να ξεφραγκιάζομαι για μια μη προγραμματισμένη αλλαγή ελαστικών (φυσικά με Diablos…) .

    Ολοκαίνουργιο μηχανάκι και καπάκι σκασμένο λάστιχο, κακός οιωνός δεν σας φαίνεται ?

    Τι λέτε να πάω άμεσα για αλλαγή η δεν υπάρχει πρόβλημα ?
    KALHSPERA!
    ΒΕΒΑΙΑ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ 125 ΚΥΒΙΚΑ. ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΡΙΝ, ΣΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΥΠΕΡΥΣΧΗΣΕ ΜΙΑ ΠΡΟΚΑ. ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΑ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ, ΔΙΟΤΙ Η ΕΝΕΣΗ ΦΑΝΗΚΕ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ 400 ΧΛΜ ΑΠΟΣΤΑΣΗ. ΚΙ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΕΠΟΜΕΝΩΣ Η ΕΝΕΣΗ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΗ.
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Το ίδιο έπαθα κι εγώ όταν είχα πρωτοπάρει το TDM. Ούτε δύο μήνες δεν είχα κλείσει και πάτησα όχι μία ούτε δύο... ΤΡΕΙΣ πρόκες! Είναι να μην τις σημαδέψω... μετά δεν αφήνω ούτε μία!

    Να λες που ξεφούσκωσε στο γκαράζ γιατί εμένα ξεφούσκωσε στην εθνική οδό και δικάβαλος... μα τι αέρας είναι αυτός έλεγα...! κουνιέται ολόκληρο το μηχανάκι!

    Και δεν είχα ούτε σετ επισκευής, ούτε οδική βοήθεια, ούτε καν κεντρικό σταντ και επειδή έκατσε η μηχανή με πλάκα το λάστιχο, στεκόταν εντελώς κάθετα με το πλαϊνό σταντ και κινδύνευε να πέσει.

    Επομένως τι έκανα; καθόμουνα οσάν το μ@λ@κ@ στη μέση της εθνικής κρατώντας τη μηχανή να μην πέσει και περίμενα το θεό να με λυπηθεί...

    (Ας είναι καλά οι φίλοι... τα βόλεψα)

    Αλλά τα άλλαξα αμέσως μόλις γύρισα. Ούτε μέρα παραπάνω με επισκευασμένο λάστιχο κι ας ξεφραγκιάστηκα! Μην το σκέφτεσαι!

  11. #11
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Η τρύπα από πρόκα επισκευάζεται πολύ καλά είτε με κορδονάκι (αρκεί να μην είναι τραμπάκουλας ο τύπος που θα το περάσει) είτε με το λεγόμενο μανιτάρι που είναι ένα ειδικό εσωτερικό μπάλωμα που μπαίνει εσωτερικά στο λάστιχο και έχει και κορδονάκι για να το στεγανοποιεί εξωτερικά. Η δεύτερη λύση είναι τόσο καλή που είναι σαν να μην υπάρχει τρύπα...

    Το σκίσιμο όμως κατά τη γνώμη μου είναι πολύ χειρότερη ζημιά....

    Καινούργια το συντομότερο που μπορείς Θανάση!!!!
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  12. #12
    ireneepi
    Αλλαξε τα γρηγορα.....


    Και ναι diablo..

  13. #13
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    ΠΟΙΑ ΑΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΓΑΜΩΤΟ? ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΙΟ ΔΥΣΑΡΕΣΤΑ ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΝΑ ΛΕΜΕΕΕ
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 19:36
  2. παλι ρε γαμωτο..
    από mbjp στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2005, 15:00
  3. ΟΧι Ρε Γαμωτο.......
    από Pokermon στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 09:20
  4. Για Την Εθνικη Μασ...... Ρε Γαμωτο!!!!
    από LINA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2004, 15:59
  5. Γιατι ρε γαμωτο......
    από gcrook στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2004, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF