Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Εισαγωγη μοτο απο ΕΕ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2005
    Μηνύματα
    0

    Εισαγωγη μοτο απο ΕΕ

    Τι γινεται ρε παιδια σε περιπτωση εισαγωγης μηχανης απο εξωτερικο?τι παιζει με το τελωνειο?
    εχω βρει μια μοτο μεταχειρισμενη απο ιταλια και θελω να την φερω εδω,δεν βγαζει πινακιδα,ξερει κανεις τι πληρωνεις ?
    Γλυτωνεις επειδη δεν βγαζει πινακιδα και ειναι απο ΕΕ?Χλωμο μου φαινετε αλλα ρωταω...
    Καμια 120αρια κιλα ειναι ολη,να τη φερω σε 4-5 κουτια 25κιλα με ταχυδρομιο?ξερω οτι ετσι δεν πληρωνω σιγουρα
    Βρηκα μια συζητηση που ειχε γινει ποιο παλια εδω για κατι τετοιο αλλα συμπερασμα δεν εβγαλα...αν ξερει κανεις ας βοηθησει παρακαλω.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450

    Re: Εισαγωγη μοτο απο ΕΕ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από panosrs
    Τι γινεται ρε παιδια σε περιπτωση εισαγωγης μηχανης απο εξωτερικο?τι παιζει με το τελωνειο?
    εχω βρει μια μοτο μεταχειρισμενη απο ιταλια και θελω να την φερω εδω,δεν βγαζει πινακιδα,ξερει κανεις τι πληρωνεις ?
    Γλυτωνεις επειδη δεν βγαζει πινακιδα και ειναι απο ΕΕ?Χλωμο μου φαινετε αλλα ρωταω...
    Καμια 120αρια κιλα ειναι ολη,να τη φερω σε 4-5 κουτια 25κιλα με ταχυδρομιο?ξερω οτι ετσι δεν πληρωνω σιγουρα
    Βρηκα μια συζητηση που ειχε γινει ποιο παλια εδω για κατι τετοιο αλλα συμπερασμα δεν εβγαλα...αν ξερει κανεις ας βοηθησει παρακαλω.
    τι εννοείς δεν βγάζει πινακίδα????καθαρόαιμο εννοείς???
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2005
    Μηνύματα
    0
    Ναι καθαροαιμο αλλα ασφαλτινο,ενα HONDA RS250 '99 εχω βρει,και σκευτομαι να το φερω,αλλα δεν ξερω εαν ειναι δυσκολο απο μεριας εξοδων στο τελωνειο ,μηπως ζηταν μια περιουσια??
    Τη γλυτωνεις με λαδι?? W10/40

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panosrs
    Ναι καθαροαιμο αλλα ασφαλτινο,ενα HONDA RS250 '99 εχω βρει,και σκευτομαι να το φερω,αλλα δεν ξερω εαν ειναι δυσκολο απο μεριας εξοδων στο τελωνειο ,μηπως ζηταν μια περιουσια??
    Τη γλυτωνεις με λαδι?? W10/40
    κοίτα στο τελωνείο πληρώνεις ανάλογα την παλαιότητα του μοντέλου (όσο πιο καινούργιο τόσο πιο λίγα) τα καυσαέρια που εκπέμπει (ναι καλά διάβασες)
    και πάντα σε συνάρτηση με την τιμή εισαγωγής του ως καινούργιο..
    τώρα στην περίπτωσή σου δεν ξέρω αν ισχύουν τα ίδια λόγω του ότι δεν είναι για κυκλοφορία...πρέπει να ρωτήσεις...
    λάδι πέζει ..αλλά οι τελωνειακοί είναι μικρό κύκλωμα και πρέπει να βρεις κάποιο γνωστό που να δουλεύει μέσα ώστε να σου πει ποιους να λαδώσεις....δεν είναι τόσο εύκολο...
    το καλύτερο θα ήταν να έχεισ κάποιο κονέ με κάποιον έμπορο να στο εκτελωνήσει αυτός....
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  5. #5
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    ρε μαγκες .....για Εισαγωγή από Τριτες Χώρες κατεχει κανεις?



    ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΞΤΕ....δεν ενδιαφερομαι για μτχ ....ενδιαφερομαι για καινουριο....οποτε να συμπερανω πληρωνω +ταξινομηση?
    Accipere quam facere praestat injuriam

  6. #6
    είστε σίγουροι ότι πληρώνει τελωνείο, ακόμα και αν δε βγάζει πινακίδα κυκλοφορίας?


    τέλος πάντων, αν είναι έτσι, φέρτο σε δύο κομμάτια, μια το μοτέρ, και μια όλο το υπόλοιπο, σαν ανταλλακτικά. Λογικά δε θα έχεις πρόβλημα ....
    αν γράφω μαλακία, ας με διορθώσει κάποιος...
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  7. #7
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    ρε μαγκες .....για Εισαγωγή από Τριτες Χώρες κατεχει κανεις?



    ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΞΤΕ....δεν ενδιαφερομαι για μτχ ....ενδιαφερομαι για καινουριο....οποτε να συμπερανω πληρωνω +ταξινομηση?
    Ναι


    Προβλημα με την εγκριση τυπου

    Το εχουν ψαξει παρα πολλοι πριν απο εμας (κουβεντιαζα με εναν καποια στιγμη)

    Δεν παιζει το σεναριο

  8. #8
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
    Προβλημα με την εγκριση τυπου
    Το εχουν ψαξει παρα πολλοι πριν απο εμας (κουβεντιαζα με εναν καποια στιγμη)
    Δεν παιζει το σεναριο
    ασχετα αν το Ιδιο μοντελο με τα ιδια Specs κυκλοφορει στην ελληνικη αγορα αλλα 13800ευρω αντι $9000?(USA)
    Accipere quam facere praestat injuriam

  9. #9
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    ασχετα αν το Ιδιο μοντελο με τα ιδια Specs κυκλοφορει στην ελληνικη αγορα αλλα 13800ευρω αντι $9000?(USA)
    Ναι ναι

    Ξερω ανθρωπο που εφτασε μεχρι το υπουργειο συγκοινωνιων με τα χαρακτηριστηκα μιας μπουσα (Ελληνικα και αμερικανικα)

    Ζητουσε εγκριση τυπου

    Ασε που τα πλαισια στην αμερικη εχουν λιγοτερα νουμερα απο τα ευρωπαικα








    Μη σκεφτεσαι τα ιδια σπεκς

    Σκεψου οτι καποιες μηχανες φτιαχνοντε στο ιδιο εργοστασιο και καποιες παν πχ Γερμανια και καποιες αλλες πχ Καναδα

  10. #10
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Accipere quam facere praestat injuriam

  11. #11
    Δες και το παρακάτω, αν θες

    my bike

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2008, 13:29
  2. ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΜΟΤΟ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ
    από Anritsu στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2008, 00:16
  3. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2005, 14:16
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2005, 21:14
  5. εκτελονισμο μοτο απο ΗΠΑ
    από ducatigirl στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2005, 23:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF