Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Συμβουλές για αγορά z750s

  1. #1
    Super φλόγα... Το avatar του/της gtheof
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    92

    Συμβουλές για αγορά z750s

    Καλημέρα σε όλους. Είμαι και εγώ (ένας από τους πολλούς) υποψήφιους για αγορά ενός μεταχειρισμένου z750s, το οποίο βρήκα σε καλή ευκαιρία (ανταλλαγή με μια μηχανή που ήδη έχω, το οποίο με βολεύει αφάνταστα). Το οδήγησα και έπαθα πλάκα, τα γνωστά, τα ξέρετε πολύ καλύτερα από εμένα.

    Δυστυχώς για τη συγκεκριμένη ανταλλαγή πρέπει να αποφασίσω πολύ γρήγορα (σε μια μέρα) και δεν έχω το χρόνο να διαβάσω αναλυτικά όλα (τα πάρα πολλά) post στο συγκεκριμένο forum (είναι δημοφιλές μηχανάκι, τι να κάνουμε!!!), οπότε θα παρακαλούσα όποιον μπορεί να μου απαντήσει πολύ συνοπτικά τα παρακάτω:

    α) το μηχανάκι έχει 10.000 km. Τι προβλέπεται να κάνω στο εγγύ μέλλον από service, λάστιχα κλπ, για τα οποία πρέπει να υπολογίσω το κόστος?

    β) Για ταξίδια τι λέει? Εννοώ, ο αέρας είναι ΟΚ? Απ' ότι διάβασα, με μια ψηλότερη ζελατίνα είσαι jet. Δυνατότητα για πλαϊνές βαλίτσες υπάρχει?

    γ) Η εγγύηση αντιπροσωπείας, πόσο είναι (1 ή 2 χρόνια)? Φαντάζομαι ότι για να ισχύει πρέπει να πηγαίνεις σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία kawa, αλλιώς τη χάνεις?

    δ) Γενικά, τι θα με συμβουλεύατε να προσέξω σε ένα μεταχειρισμένο z750s?

    Ευχαριστώ πολύ, και sorry αν επαναλαμβάνω ερωτήσεις που έχουν απαντηθεί σε άλλα posts.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της webman
    Εγγραφή
    17/06/2005
    Μηνύματα
    219
    Καλημέρα φίλε μου!

    Οι απορίες σου έχουν απαντηθεί λίγο πολύ σε πολλά άλλα posts στο παρελθόν! Θα μπούμε όμως στον κόπο να σου απαντήσουμε κι εσένα!

    α) Αν ο τύπος το πήγαινε ΟΚ το μηχανάκι θα κάνεις το πρώτο του service το οποίο είναι στα 12.000km! Και πρίν του έκανε αλλαγές λαδιών και τα τιαύτα, αλλά πρώτο service είναι στα 12.000!

    β) Για ταξίδια είναι μία χαρά, μία ψηλότερη ζελατίνα σίγουρα σου παρέχει περισσότερη προστασία! Σε αυτό μπορούν να σου πούν καλύτερα κάποιοι άλλοι όπως AFTER και LANTZ! Βαλίτσες και bagster στο ντεπόζιτο παίρνει μία χαρούλα!

    γ) Όπως ακριβώς το είπες, είναι 2 χρόνια η εγγύηση της αντιπροσωπείας και θα πρέπει να πηγαίνεις μονάχα σε εξουσιοδοτημένο service! Πάντως φτού φτού τα Ζ δεν είναι μηχανάκια που θα σου χαλάσουν εκτός και αν δεν το περιποιήσε! Ρώτησε τους όλους εδώ, κανένας δεν έχει χρησιμοποιήσει την εγγύηση!

    δ) Τί να προσέξεις; Τίποτα, μία χαρά είναι, εγώ αυτό που θα σε ρωτούσα και μου κάνει εντύπωση, είναι τί μηχανή έχεις που θα τις κάνετε ανταλλαγή; Θέλω να δώ διότι μην έχει κάνει τίποτα στο Ζ και δεν είναι στα καλά του και στο δώσει για να σε πιάσει κορόϊδο! Αυτό να προσέξεις μονάχα!

    Το μόνο σίγουρο είναι πως θα το λατρέψεις!

    Welcome Welcome!!

  3. #3
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082

    Re: Συμβουλές για αγορά z750s

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gtheof
    Καλημέρα σε όλους. Είμαι και εγώ (ένας από τους πολλούς) υποψήφιους για αγορά ενός μεταχειρισμένου z750s, το οποίο βρήκα σε καλή ευκαιρία (ανταλλαγή με μια μηχανή που ήδη έχω, το οποίο με βολεύει αφάνταστα). Το οδήγησα και έπαθα πλάκα, τα γνωστά, τα ξέρετε πολύ καλύτερα από εμένα.

    Δυστυχώς για τη συγκεκριμένη ανταλλαγή πρέπει να αποφασίσω πολύ γρήγορα (σε μια μέρα) και δεν έχω το χρόνο να διαβάσω αναλυτικά όλα (τα πάρα πολλά) post στο συγκεκριμένο forum (είναι δημοφιλές μηχανάκι, τι να κάνουμε!!!), οπότε θα παρακαλούσα όποιον μπορεί να μου απαντήσει πολύ συνοπτικά τα παρακάτω:

    α) το μηχανάκι έχει 10.000 km. Τι προβλέπεται να κάνω στο εγγύ μέλλον από service, λάστιχα κλπ, για τα οποία πρέπει να υπολογίσω το κόστος?

    β) Για ταξίδια τι λέει? Εννοώ, ο αέρας είναι ΟΚ? Απ' ότι διάβασα, με μια ψηλότερη ζελατίνα είσαι jet. Δυνατότητα για πλαϊνές βαλίτσες υπάρχει?

    γ) Η εγγύηση αντιπροσωπείας, πόσο είναι (1 ή 2 χρόνια)? Φαντάζομαι ότι για να ισχύει πρέπει να πηγαίνεις σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία kawa, αλλιώς τη χάνεις?

    δ) Γενικά, τι θα με συμβουλεύατε να προσέξω σε ένα μεταχειρισμένο z750s?

    Ευχαριστώ πολύ, και sorry αν επαναλαμβάνω ερωτήσεις που έχουν απαντηθεί σε άλλα posts.
    α. το επομενο service ειναι στα 12,000 χλμ και εχει μονο λαδια/φιλτρο (αμα θες αλλαζεις και μπουζι αλλα δεν το λεει το μανουαλ)
    λογικα θες ενα πισω λαστιχο γιατι τοσα περιπου χλμ βγαζουν (10-12,000)

    β. λεει και παραλεει! για βαλιτσες δεν εχω δει αλλα σιγουρα υπαρχουν κιτ-ακια

    γ. 2 χρονια - ναι πρεπει να πηγενεις σε εξουσιοδοτημενα. οι τιμες ειναι λογικες εως πολυ καλες στα συνεργεια- αναταλακτικα

    δ. να μην εχει πεσει "ασχημα"...


  4. #4
    Super φλόγα... Το avatar του/της gtheof
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    92
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Ξέρουμε στα σίγουρα καμιά διαφορά του Ζ750s του 2005 (είναι με immobilizer, αυτό που θέλω να αγοράσω) και του 2006, πλην των χρωμάτων? Έψαξα λίγο στο internet, και σε ένα σχετικό post που υπάρχει εδώ, αλλά δεν έβγαλα άκρη με σιγουριά.

  5. #5
    Επισης αν θελεις να εισαι σιγουρος για την εγγυηση, πρεπει να ξερεις αν το μηχανακι ειναι αντιπροσωπιας ή εισαγωγης.

    Με τον αριθμο πλαισιου, περνεις ενα τηλ στην τεομοτο και σου λενε.
    Warning!! Motorsports can be Dangerous....

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της webman
    Εγγραφή
    17/06/2005
    Μηνύματα
    219
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gtheof
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Ξέρουμε στα σίγουρα καμιά διαφορά του Ζ750s του 2005 (είναι με immobilizer, αυτό που θέλω να αγοράσω) και του 2006, πλην των χρωμάτων? Έψαξα λίγο στο internet, και σε ένα σχετικό post που υπάρχει εδώ, αλλά δεν έβγαλα άκρη με σιγουριά.
    Δεν υπάρχει διαφορά πέρα από τα χρώματα! Αν δεν κάνω λάθος..

  7. #7
    BAKALISTIC SYSTEMS S.A. Το avatar του/της billgeo
    Εγγραφή
    30/12/2004
    Μηνύματα
    672
    Τι να πω, με καλυψανε Γιωργος και Νικολας!

    Καλοριζικο φιλε μας, να σε δουμε σε καμια βολτα!
    Νουμερακι πηρες?
    Το kawasaki-biker.gr το ξερεις?


  8. #8
    Για ζελατινα, οπως το παιρνεις την αλλαζεις με την γνησια της kawλaσακι(made by MRA και εχει 100€) και κανεις ταξιδια με μουαγιεν των 160€ και τσιγαρο στο χερι(χωρις να χαλαει την εμφανιση, μαλλον την φτιαχνει...)


    Για βαλιτσες, εχει βγαλει παλι η kawa μια σχαρα που βγαζεις τις χειρολαβες και στην θεση της μπαινει αυτη. Στην συνεχεια μπορεις να επιλεξεις την βαλιτσα που εχει βγαλει η ιδια η εταιρια για αυτο. Μπορεις να δεις φυλλαδια σε ενα καταστημα


    Καθε μερα που περναει ψαχνω να βρω ποιος θεος με φωτισε και εκανα πριν 1 χρονο την σωστη επιλογη και πηρα ΑΚΡΙΒΩΣ αυτη την μηχανη που ονειρευομουνα

    Γκαζια,βολταριες,πιστα,εκδρομες,ταξιδια,κινηση/πολη,δικαβαλο με το amore, ΟΛΑ τα κανει η μηχανη αυτη, και τα κανει καλα και χωρις να χαλαει, αυτο εχει σημασια.

    Οτι αλλο θες, ρωτα

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lantz
    Εγγραφή
    26/01/2003
    Μηνύματα
    226
    Έχω κι εγώ ένα μάυρο S εδώ κι ένα χρόνο και δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα. (Έχω κοντά στα 15,000KM)
    Σου εύχομαι καλορίζικο και να το χαίρεσαι :smilea:

    Αν δεν ήταν και kawasaki ακόμη καλύτερα αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα στη ζωή.



    Καλά ντε, μην βαράτε.. Ένα αστείο κάναμε

  10. #10
    Τι να σου πω και εγω?

    Με καλυψανε οι απο πανω!

    Ειναι πολυ καλη επιλογη.




  11. #11
    Ακόμα & με την υπάρχουσα ζελατίνα δεν έχεις σπουδαία προβλήματα, ένας μικρός συντονισμός στα μαρσπιέ περίπου στα 120-140 μάλλον διεγερτικός μπορεί να χαρακτηριστεί ή χασμουρητό από το μηχανάκι που ζητάει κι άλλα γκάζια.Να συμπληρώσω τους προηγούμενους ότι είναι Η τελεια αγορά.Μέχχρι φυσικά να βγει το Ζ1000s

  12. #12
    Super φλόγα... Το avatar του/της gtheof
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    92

    to phraaaaaaa

    Paides, to phra to z750s (to metaxeirismeno gia to opoio sas rwtoysa), edwsa antallagh to prohgoymeno mhxanaki moy.

    Prwth mera kai eimai trelamenos! Sas eyxaristw poly gia to xrono sas kai tis symvoules sas, htan pragmatika poly xrhsimes. Pleon 8a eimai kai se ayto to session na ta leme.

    Mia erwthsh:To mhxanaki einai antiproswpias, me 10.000 km. O typos pou mou to dwse, exei kanei mono to service twn 1000 km sthn TEOMOTO (sfragida sto bibliaraki), alla oxi twn 6.000 km (h8ele na allazei ladia monos toy epeidh sto prwto service toy valan SHELL kai aytos h8ele MOTUL). Yparxei periptwsh na bre8ei kanas eksousiodothmenos antiproswpos na mou to sfragisei katopin eorths, an toy taksw lagous me petraxhlia??? (axreiasth na einai h eggyhsh)

    Egw 8a to phgainw se eksousiodothmeno apo edw kai pera.

    Thanks, nice being with you!!!!

  13. #13
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    μεγειεςςςςςς

    παρε τηλ την ΤΕΟΜΟΤΟ και πες πως εγινε η δουλεια νομιζω οτι δε θα χασεις την εγγυηση για ενα service που ειχε μονο λαδια....

    καλη τυχη!


    παρε νουμερακι, βολταρε μια απο kawasaki-bikers.gr κτλ κτλ


  14. #14
    Μεγαλη λακαμια αυτη που εκανε ο προηγουμενος ιδιοκτητης....

    Ποιος ειπε οτι τα λαδια shell ειναι χειροτερα απο τα motul?

    Καθε εταιρια εχει καλα και κακα προιοντα ειτε λεγεται motul ειτε mercentes.

    Αντε σε περιμενουμε και απο κοντα,ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΔΥΝΑΜΗ!!!!


Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλες για αγορά μηχανής..
    από rulenstein στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2010, 09:13
  2. Για αγορά κροκόδειλου-συμβουλές
    από katath στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2010, 08:23
  3. συμβουλές για αγορά γαντιών
    από g0ng στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2008, 22:51
  4. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  5. Συμβουλές για αγορά κράνους!
    από suzuki_k5 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2006, 18:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF