Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 57

Θέμα: ΠΙΣΤΑ ΣΕΡΡΩΝ

  1. #1
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376

    ΠΙΣΤΑ ΣΕΡΡΩΝ

    Καλησπέρα σε όλους.

    Θα ήθελα να ρωτήσω, μιας και δεν έχω πάει ποτέ (απαράδεκτο), ποιά είναι η διαδικασία για να πάει κάποιος για ένα track day στις Σέρρες. Και εννοώ, μεταφορά μοτοσυκλέτας, κόστος πίστας κλπ. Θα χρειαστώ και 2ο ζευγάρι λάστιχα? Βλέπω πολλά παιδιά από το forum που ανεβαίνουν και θα ήθελα επ' ευκαιρίας να "κλέψω" λίγο από τις εμπειρίες και τις γνώσεις τους.

    Ευχαριστώ
    I search, therefore I travel...

  2. #2
    Aν εχεις καινουργια δεν θα εχεις προβλημα να πας να μπεις στην πιστα κ να γυρισεις.

    Αληθεια ποσο να εχει για τρακ ντεη?

    Ας πει καποιος που εχει παει.

  3. #3
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Μόλις έκανα ένα γρήγορο ψάξιμο στο forum και μπήκα στο site του anemosclub.gr. Από ότι είδα διοργανώνει track day 01-02/04. Το κόστος είναι 110? για χρήση πίστας και για τις δύο μέρες και περιλαμβάνει δύο ελαφριά γεύματα. Επίσης υπάρχει κόστος 25? ανά άτομο διαμονή στο ξενοδοχείο Ελπίδα (αν θυμάμαι καλά).
    Από ότι είδα κάποια μαγαζιά κάνουν και προσφορές στα λάστιχα. Δυστυχώς εγώ έχω καινούργια μεν αλλά racetech δε απότε μάλλον θα πάω για αλλαγή. Αυτό που δεν ξέρω όμως είναι το κόστος μεταφοράς της μηχανής.
    Με αυτά και με άλλα το κόστος το υπολογίζω στα 600? για ένα ΣΚ.
    Πολλά λεφτά ρε παιδιά αλλά φαντάζομαι ότι πρέπει να είναι ΟΛΑ τα λεφτά.
    I search, therefore I travel...

  4. #4
    Φανταζομαι στα 600 βαζεις κ τα λαστιχα ετσι?

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AXL954

    Πολλά λεφτά ρε παιδιά αλλά φαντάζομαι ότι πρέπει να είναι ΟΛΑ τα λεφτά.
    Αν είναι λεει;..μετά απλά θα το λυπάσαι να το βάζεις Μέγαρα και θα ψάχνεις ευκαιρία πότε να ξανανέβεις.Έχω να μπω απο πέρσυ και ήδη μετράω τις ώρες και τα λεπτά μέχρι την 1η Απρίλη!

  6. #6

  7. #7

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Να πω κι εγώ την δική μου ταπεινή γνώμη επειδή ακούω συνέχεια να εκθειάζεται η πίστα των Σερρών και να πέφτει πολύ σνομπαρία στα Μέγαρα...

    Ωραία η πίστα των Σερρών. Πολύ ωραία μάλιστα. Εκπληκτική άσφαλτος, άπλα, ωραία ατμόσφαιρα πίστας που σε εμπνέει να μπεις και να μείνεις εκεί για πάντα!

    Από την άλλη όμως...

    Είναι γρήγορη πίστα. Πολλά τα χιλιόμετρα, μεγάλες ευθείες, απλωτές στροφές, ανοιχτές παρατεταμένες...

    Με λίγα λόγια είναι ένα επίπεδο πάνω από τα Μέγαρα και όχι για να ξεκινήσεις. Πολλοί που δεν έχουν μπει ποτέ πίστα πηγαίνουν μία φορά Σέρρες και μετά δεν μπορούν λένε στα Μέγαρα γιατί τη βρίσκουν πολύ λίγη και άθλια και δεν ταιριάζει στο μεγαλείο τους...

    Εγώ λέω αν δεν γράψεις μερικές εκατοντάδες γύρους στα Μέγαρα που είναι σφιχτή πίστα, να μάθεις πώς να πηγαίνεις από τη δυνατή επιτάχυνση στα δυνατά φρένα, τις γρήγορες εναλλαγές σώματος, τα πολλά ανεβοκατεβάσματα, τις σφιχτές στροφές... τις γραμμές για να μπορέσεις να στρίψεις... τότε τι πας να κάνεις στις Σέρρες;

    Βρίσκω τα Μέγαρα το καλύτερο σχολείο για γρήγορη οδήγηση πριν πας να τελικιάσεις το μηχανάκι στις Σέρρες. Έχει πάααααρα πολύ ψωμί αυτή η μικρή πιστούλα για να πεις ότι θέλεις το κάτι παραπάνω.

    Δηλαδή να πω ότι τα Μέγαρα δεν μου κάνουν και θέλω από Σέρρες και πάνω... ποιος είμαι ο Μπούστας;

    Και το πρόβλημα της ασφάλτου που ισχυρίζονται αρκετοί ας το πούνε όταν δούνε πώς γίνεται το λάστιχο τους φυτίλια σε 3-4 trackdays...
    Θάνος..

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    Θάνο σε άλλο ποστ κάποιος έγραψε ότι οι περισσότεροι δεν μπαίνουμε πίστα για χρόνους αλλά για την εμπειρία και να περνάμε καλά και να μαθαίνουμε κτλ...Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί το γυρίζεις στο ''ποιος είμαι ο Μπούστας;'' και στο ''τέλειωσες τα Μέγαρα για να πας Σέρρες κτλ κτλ?'' Ο καθένας όπου κάνει κέφι..

    Τώρα για το που μαθαίνεις καλύτερα αυτό δεν το ξέρω,θα ζητήσω γνώμες από 2-3 εκπαιδευτές του CSS που μάλλον ξέρουν καλύτερα.Πάντως ΑΝ θυμαμαι καλά είχα ακούσει ότι αναγκάστηκαν να αρχίσουν μαθήματα στα Μέγαρα για διευκόλυνση των Αθηναίων και όχι γιατί η πίστα είναι καλή ή γιατί είναι σχολείο..

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
    Θάνο σε άλλο ποστ κάποιος έγραψε ότι οι περισσότεροι δεν μπαίνουμε πίστα για χρόνους αλλά για την εμπειρία και να περνάμε καλά και να μαθαίνουμε κτλ...Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί το γυρίζεις στο ''ποιος είμαι ο Μπούστας;'' και στο ''τέλειωσες τα Μέγαρα για να πας Σέρρες κτλ κτλ?'' Ο καθένας όπου κάνει κέφι..

    Τώρα για το που μαθαίνεις καλύτερα αυτό δεν το ξέρω,θα ζητήσω γνώμες από 2-3 εκπαιδευτές του CSS που μάλλον ξέρουν καλύτερα.Πάντως ΑΝ θυμαμαι καλά είχα ακούσει ότι αναγκάστηκαν να αρχίσουν μαθήματα στα Μέγαρα για διευκόλυνση των Αθηναίων και όχι γιατί η πίστα είναι καλή ή γιατί είναι σχολείο..
    Ήθελα να πω ότι υπάρχουν και αυτοί που μπαίνουν για το κέφι τους, αλλά το παρέλειψα γιατί τους θεωρώ μειοψηφία. Οι περισσότεροι μπαίνουν για να πιέσουν αλλά και να βελτιώσουν την οδήγηση τους. Αυτό είναι και το κυρίως νόημα. Η διασκέδαση βέβαια συνοδεύει το πακέτο...

    Πάντως έχοντας πάει και στις δύο πίστες και με αρκετούς γύρους στα Μέγαρα, μπορώ να έχω νομίζω μία καλη άποψη άσχετα με τι πιστεύουν οι εκπαιδευτές...

    edit: Είμαι αντίθετος στην ολοκληρωτική ισοπέδωση των Μεγάρων από αυτούς που χαρακτηρίζουν μόνο τις Σέρρες πίστα, οι οποίοι συνήθως είναι άνθρωποι που δεν έχουν μπει καν στα Μέγαρα... τουλάχιστον πάνω από μία φορά...
    Θάνος..

  11. #11
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    Να πω κι εγώ την δική μου ταπεινή γνώμη επειδή ακούω συνέχεια να εκθειάζεται η πίστα των Σερρών και να πέφτει πολύ σνομπαρία στα Μέγαρα...

    Ωραία η πίστα των Σερρών. Πολύ ωραία μάλιστα. Εκπληκτική άσφαλτος, άπλα, ωραία ατμόσφαιρα πίστας που σε εμπνέει να μπεις και να μείνεις εκεί για πάντα!

    Από την άλλη όμως...

    Είναι γρήγορη πίστα. Πολλά τα χιλιόμετρα, μεγάλες ευθείες, απλωτές στροφές, ανοιχτές παρατεταμένες...

    Με λίγα λόγια είναι ένα επίπεδο πάνω από τα Μέγαρα και όχι για να ξεκινήσεις. Πολλοί που δεν έχουν μπει ποτέ πίστα πηγαίνουν μία φορά Σέρρες και μετά δεν μπορούν λένε στα Μέγαρα γιατί τη βρίσκουν πολύ λίγη και άθλια και δεν ταιριάζει στο μεγαλείο τους...

    Εγώ λέω αν δεν γράψεις μερικές εκατοντάδες γύρους στα Μέγαρα που είναι σφιχτή πίστα, να μάθεις πώς να πηγαίνεις από τη δυνατή επιτάχυνση στα δυνατά φρένα, τις γρήγορες εναλλαγές σώματος, τα πολλά ανεβοκατεβάσματα, τις σφιχτές στροφές... τις γραμμές για να μπορέσεις να στρίψεις... τότε τι πας να κάνεις στις Σέρρες;

    Βρίσκω τα Μέγαρα το καλύτερο σχολείο για γρήγορη οδήγηση πριν πας να τελικιάσεις το μηχανάκι στις Σέρρες. Έχει πάααααρα πολύ ψωμί αυτή η μικρή πιστούλα για να πεις ότι θέλεις το κάτι παραπάνω.

    Δηλαδή να πω ότι τα Μέγαρα δεν μου κάνουν και θέλω από Σέρρες και πάνω... ποιος είμαι ο Μπούστας;

    Και το πρόβλημα της ασφάλτου που ισχυρίζονται αρκετοί ας το πούνε όταν δούνε πώς γίνεται το λάστιχο τους φυτίλια σε 3-4 trackdays...

    εχμ...νταξει οκ η πιστα στις Σερρες...αλλα ρε παιδια,δεν ειναι κοντα.... οποτε απο το να ρισκαρεις σε τυπου λιμανακια και αλλου τετοιου ειδους "πιστες" τα Μεγαρα ειναι θεικα...κι αν σε ,μερικους φαινεται "λιγη" μαλλον θα εχουν ρεκορ πιστας κατω του Μπουστα...(0,58'136)....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  12. #12
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Xlitos οι φωτογραφίες με έφτιαξαν

    Θάνο θα συμφωνήσω μαζί σου σε γενικές γραμμές. Και εγώ είμαι αντίθετος με την ισοπέδωση των Μεγάρων. Άλλωστε και εγώ στα Μέγαρα πηγαίνω. Αλλά κακά τα ψέματα, δεν μπορείς να συγκρίνεις την ποιότητα οδήγησης που μπορεί να σου προσφέρει μια πίστα με πλάτος αρκετό να χωρέσει ταυτόχρονα στην στοφή 2-3 μηχανάκια με ασφάλεια, με μεγαλύτερες αμμοπαγίδες στις στροφές (αχρείαστες να' ναι), με καλύτερη ποιότητα ασφάλτου. Αλλά το καλύτερο από όλα για μένα είναι ότι όλα αυτά τα απολαμβάνεις χωρίς τον τρελό πανικό των Μεγάρων


    Επίσης δεν πιστεύω πως οι Σέρρες στερούντε τεχνικής, απλά αντί για φρένα (Μέγαρα) δουλεύεις περισσότερο το γκάζι. Σίγουρα βέβαια θέλει ΠΟΛΥ προσοχή γιατί εκεί δεν θα φύγεις με τα ίδια χιλιόμετρα. Επίσης δεν πιστεύω πως στο εξωτερικό πχ Αγγλία, Γαλλία, Ιταλία, Ισπανία που έχω πάει και έχουν κάτι πίστες που μόλις τις είδα πήγα να βάλω τα κλάματα, όλοι εκεί είναι Μπούστες ούτε ότι τους λείπει η εμπειρία των δικών μας Μεγάρων.
    I search, therefore I travel...

  13. #13
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Δεν καταλαβαίνω γιατί συγκρίνετε 2 διαφορετικά πράγματα... άλλο η Πάχη και άλλο Σέρρες, η κάθε μια προσφέρει κάποια στοιχεία που είναι στην κρίση του καθενός να εκτιμήσει και να προσδιορίσει...

    ακόμα είναι και θέμα μηχανής, στησίματος, συμπεριφοράς που ενισχύει κάποια έναντι της άλλης....

    Κατ'εμε αν υπήρχαν Σερρες στην Αθήνα θα την διάλεγα από τα Μέγαρα για κάποιους λόγους που "νομίζω" ότι ξέρω και όχι "ακούω" και "μου λένε"...

    Καλό είναι πριν ο καθένας μας κάνει τιν ηδείμονα να τις έχει δοκιμάσει και τις 2 και όχι μονο μια φορά και με διαφορετικές συνθήκες...
    Ban 'em all

  14. #14
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Φίλε Stabak

    Δεν διαφωνώ, καλά τα λες. Δεν νομίζω όμως ότι μιλάμε για ανόμοια πράγματα αφού και οι δύο είναι πίστες ασφάλτινες και φιλοξενούν μοτο και αυτοκίνητα. Άρα η σύγκριση είναι μοιραία. Όμως όπως και να το κάνουμε πιστέυω πως όλοι θα προτιμούσαμε να΄είχαμε παντού (λέμε τώρα), πίστες σαν τις Σέρρες.
    Δεν καταλαβαίνω όταν λες "σε διαφορετικές συνθήκες". Δηλαδή να πάω να τρέξω με βροχή για να δω σε ποια θα πέσω πιο γρήγορα? Πιστεύω ότι οι περισσότεροι θέλουν να οδηγούν σε ιδανικές συνθήκες όσο ουτοπικό και αν φαίνεται. Και κάτω από αυτές τις συνθήκες σίγουρα οι Σέρρες πλεονεκτούν.
    Συμφωνώ επίσης στο ότι πριν πείς κάτι, επειδή το άκουσες, πρέπει πρώτα να δοκιμάσεις για να έχεις και ιδία γνώμη, όμως οι διαφορές είναι τόσο προφανείς, που για έναν από εμάς που καβαλάει μηχανή και έχει κάνει και μερικά track day στα Μέγαρα, να είναι δυνατή μια πρώτη εκτίμηση της κατάστασης.
    I search, therefore I travel...

  15. #15
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    axl αν τα κριτιρια ειναι να έχει άσφαλτο και να υποδέχεται μηχανές/αυτοκίνητα τότε ναι είναι ίδια πράγματα, ... αλλά δεν είναι έτσι....

    Έχουν διαφορετική σχεδίαση, πλάτος, ποιότητα, υπηρεσίες, κλπ κλπ που τις καθιστουν διαφορετικές

    το θεμα απόστασης δεν είναι επίσης κριτίριο εκτίμησης, έτσι δεν είναι; όπως και πολλά άλλα πράγματα επιλογής...

    Ο καθένας κρίνει γιατί του αρέσει και για ποιούς λόγους...

    όσο για τις συνθήκες που λέω είναι θεματα, ελαστικών, μηχανής, κιλών κλπ κλπ για να μην πω για τους αέρηδες και τις ομίχλες...

    Πρόσεξε δεν υπερτερώ έναντι κάποιας ούτε διαλέγω, απλά αναγνωρίζω τι θέλω από την καθε μια και επιλέγω πράγμα που δεν δέχομαι να το κάνει ένας μονο και μόνο για προσωπικούς λόγους...

    Οι πίστες μια χαρα ειναι εμείς τι κάνουμε με δαύτες ειναι το θέμα....
    Ban 'em all

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2020, 16:48
  2. Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2009, 11:05
  3. Απαντήσεις: 122
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2006, 17:23
  4. Πιστα Σερρων Σαββατοκυριακο.....(7-8 Μαιου)
    από gmakris στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2005, 15:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF