Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: ΔΙΑΚΕΝΑ ΒΑΛΒΙΔΩΝ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2005
    Μηνύματα
    2

    ΔΙΑΚΕΝΑ ΒΑΛΒΙΔΩΝ

    Χαιρετώ τους πάντες!
    Θέλω να ρυθμίσω βαλβίδες σε XT600Ε.
    Τα διάκενα που προτείνει ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάζουν αν το μηχανάκι φοράει aftermarket εκκεντροφόρο;
    Μήπως αλλάζουν με την πάροδο των ετών για να αντισταθμίσουμε τη φθορά του χρόνου;(Μιλάμε για πολλά χιλιόμετρα)
    Τα έλεγξα και είναι πολύ μικρότερα από τα όρια του κατασκευαστή, αν και δεν έχω συμπληρώσει τα χιλιόμετρα του σέρβις.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2003
    Μηνύματα
    605
    Οχι αν το μηχανάκι φοράει aftermarket εκκεντροφόρο τα standard διάκενα δεν αλλάζουν.

    Ούτε αλλάζουν με την πάροδο των ετών.(δηλάδη το ιδανικό διάκενο πχ εισαγωγής θα είναι πάντα 0.10 έτσι αντισταθμίζεις την φθορά)

    Τα πραγματικά διάκενα αλλάζουν ομως με τα χιλιόμετρα και αν τα διάκενα γίνουν πολύ μικρά ή μηδενικά καίγονται οι βαλβίδες.
    Αν τα διάκενα είναι πολύ μεγάλα απλά ακούγονται να χτυπούν οι βαλβίδες.

    Ακόμη είσαι σίγουρος οτι στο σέρβις ρυθμίστηκαν οι βαλβίδες?

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2005
    Μηνύματα
    2
    Όχι φίλε μου, τελικά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι ρυθμίστηκαν στο σέρβις. Μετά από 5500 χλμ σε ΧΤ με χρήση πολύ καλή και να έχουν κλείσει τελείως; Καλά που αποφάσισα να τα κάνω μόνος, έστω και αργά. Μήπως θα πρέπει να τα άφήσω λίγο μικρότερα για να αντισταθμίσω τη φθορά της κεφαλής της βαλβίδας;
    Ευχαριστώ man.

  4. #4
    To ΧΤ έχει ζύγωθρα (κοκοράκια) για την ρύθμιση των βαλβίδων.

    Μετά από (πολλά πολλά) χιλιόμετρα, οι ρέγουλες των ζυγώθρων "κεφαλώνουν" και τα διάκενα μεγαλώνουν ελαφρώς.

    Από την άλλη, οι βαλβίδες και οι έδρες των βαλβίδων φθείρονται στο σημείο που "πατάνε" και "κάθονται" οι μεν μεσα στις δε, μικράινοντας αισθητά τα διάκενα.

    Επιπροσθέτως, επικαθίσεις (κυρίως κατάλοιπα καύσης) που "κάθονται" μεταξύ βαλβίδας και έδρας, μεγαλώνουν ελαφρώς τα διάκενα.

    Επειδή κανένας δε μπορεί να ξέρει τί απ' όλα έχει σημβεί και σε τι βαθμό, χωρίς να λύσει την κεφαλή, ρυθμίζουμε τις βαλβίδες κάθε όποτε ορίζει ο κατασκευαστής. Άν παρατήρήσουμε οτι απορρυθμίζονται γρήγορα (χτυπάνε ή σφίγγουν) πριν την ώρα τους, τότε ήρθε η ώρα του overhaul (καινούργιες βαλβίδες, ρεκτιφιέ εδρών, κάνουμε και μια 5-angle job έτσι για να γουστάρει η ροή, καινούργια ζύγωθρα, πιανόλες, ρέγουλες) και όλα εντάξει.

    Ά! Και καινούργια τσιμουχάκια βαλβίδων απαραίτητα!

    Οι aftermarket εκκεντροφόροι δεν αλλάζουν τις τιμές των εργοστασιακών διάκενων. Τα aftermarket ζύγωθρα όμως (με διαφορετικούς λόγους μοχλισμού) τις αλλάζουν!
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2003
    Μηνύματα
    605
    Γιά παράδειγμα στο xt 600 '97 τα διάκενα είναι εισαγωγή 0.07-0.12mm και εξαγωγή 0.12-0.17mm.

    Το ιδανικό είναι ο μέσος όρος δηλαδή εισαγωγή 0.095mm και εξαγωγή 0.145mm.

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
    Γιά παράδειγμα στο xt 600 '97 τα διάκενα είναι εισαγωγή 0.07-0.12mm και εξαγωγή 0.12-0.17mm.

    Το ιδανικό είναι ο μέσος όρος δηλαδή εισαγωγή 0.095mm και εξαγωγή 0.145mm.
    Άν μου βρείς filler 0.145 (!!!) στο αγοράζω 1000 ευρώ !!!

    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2003
    Μηνύματα
    605
    Ναι εννοείται οτι δεν υπάρχει τετοιό φίλερ (με 1000 ευρώ βέβαια σου φτιάχνω εγώ:rotflmao: )

    Απλά είπα οτι αυτό είναι το ιδανικό διάκενο. Μετρώντας με το φίλερ έτσι κι αλλιώς την διαφορά 0.005 δεν την βλέπουμε.

    Eftpap τα περισσότερα φίλερ της αγοράς δεν έχουν μικρότερο έλασμα απο 0.05 αλλά ούτε έχουν πχ 0.12mm ακριβώς, μόνο πολλαπλάσια του 0.05. Οπότε αν το επιθιμιτό διάκενο είναι πχ 0.12 θα πρέπει το φίλερ 0.10 να μπάινει σχετικά εύκολαν και το 0.15 να μήν μπαίνει ή να θέλει λίγη δύναμη.

  8. #8
    Χρήστο έχεις βρει στην Ελλάδα κανέναν να κάνει 5-angle job στις έδρες? (δεν ρωτάω καν για full radius). Noμίζω ούτε καν 3-angle δεν μπορούν να κάνουν.
    Για να μην μιλήσω για θυρίδες δίχρονων μετά από ρεκτιφιέ....

    Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι μάλλον υπάρχει φθορά στις έδρες , αλλά ο
    EftPap δεν μας λέει τα συνολικά χιλιόμετρα του κινητήρα ούτε λεπτομέρειες για τις βελτιώσεις (υποννοεί χρήση 'αγριεμένου' εκκεντροφόρου).

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Χρήστο έχεις βρει στην Ελλάδα κανέναν να κάνει 5-angle job στις έδρες? (δεν ρωτάω καν για full radius). Noμίζω ούτε καν 3-angle δεν μπορούν να κάνουν.
    Για να μην μιλήσω για θυρίδες δίχρονων μετά από ρεκτιφιέ....

    Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι μάλλον υπάρχει φθορά στις έδρες , αλλά ο
    EftPap δεν μας λέει τα συνολικά χιλιόμετρα του κινητήρα ούτε λεπτομέρειες για τις βελτιώσεις (υποννοεί χρήση 'αγριεμένου' εκκεντροφόρου).
    Εγώ για 5-angle job στέλνω κεφαλές Αγγλία αλλά κάπου (σε ενα παλιό Power Techniques νομίζω) έχω την εντύπωση οτι διάβασα οτι κάποιος το κάνει και στην Ελλάδα...

    Αλλά δεν εμπιστεύομαι ούτε κατα διάνοια τους έλληνες "μαστορες".

    Όσο για τις θυρίδες των δίχρονων είσαι άδικος... Τους έχω δει που τις "παίρνουν" λίγο με τη λίμα...

    Ο EftPap είπε πως φοράει άγριο εκκεντροφόρο και το ΧΤ έχει πολλά χιλιόμετρα (50000? 70000?)
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
    Ναι εννοείται οτι δεν υπάρχει τετοιό φίλερ (με 1000 ευρώ βέβαια σου φτιάχνω εγώ:rotflmao: )

    Απλά είπα οτι αυτό είναι το ιδανικό διάκενο. Μετρώντας με το φίλερ έτσι κι αλλιώς την διαφορά 0.005 δεν την βλέπουμε.

    Eftpap τα περισσότερα φίλερ της αγοράς δεν έχουν μικρότερο έλασμα απο 0.05 αλλά ούτε έχουν πχ 0.12mm ακριβώς, μόνο πολλαπλάσια του 0.05. Οπότε αν το επιθιμιτό διάκενο είναι πχ 0.12 θα πρέπει το φίλερ 0.10 να μπάινει σχετικά εύκολαν και το 0.15 να μήν μπαίνει ή να θέλει λίγη δύναμη.
    Το 0.12 το φτιάχνεις εύκολα πχ με ενα 0.08 κι ένα 0.04

    Από το .10 στο .15 η διαφορά είναι πολύ μεγάλη για να καταλάβεις από τοπόσο 'κρατάει' το φίλερ. Εκτός κι έχεις ΤΟ χέρι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Το 0.12 το φτιάχνεις εύκολα πχ με ενα 0.08 κι ένα 0.04

    Από το .10 στο .15 η διαφορά είναι πολύ μεγάλη για να καταλάβεις από τοπόσο 'κρατάει' το φίλερ. Εκτός κι έχεις ΤΟ χέρι.
    Τέτοια filler ΔΕΝ υπάρχουν λέμε (όπως είπε παραπάνω ο Fazer1000)!

    Τα filler του εμπορίου είναι σε σετ 0.05 - 1.00

    Φυσικά και υπάρχουν ειδικά filler (0.01 - 0.20) τα οποία δεν τα βρίσκεις πουθενά στην αγορά (εγώ τα "μάσισα" από την ΑΒΒ, μετρούσαν διάκενα βελόνας-φορέα σε μπέκ για μηχανές καραβιών). Κατα τα άλλα δεν έχω ξαναδεί τέτοια filler και ούτε έχω βρεί στην αγορά.

    Κάποια καλά μαγαζιά εργαλείων έχουν όμως τέτοια νούμερα μεμονωμένα σε κουλούρες, αλλά εδώ μιλάμε για σετ γιατί να αγοράσεις 1-2 νούμερα filler δεν εξυπηρετεί.

    Ά και κανονικά ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιείς 2 filler μαζί γιατί υπάρχει και μεταξύ τους διάκενο και παίρνεις λάθος μέτρηση... Ψιλά γράμματα...
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

Παρόμοια θέματα

  1. Διάκενα Βαλβίδων (ktm 400)
    από MikeG στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2008, 11:52
  2. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! ΔΙΑΚΕΝΑ ΒΑΛΒΙΔΩΝ Dr 250/350 '90 - '99
    από tifoso4ever στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2007, 14:38
  3. Διάκενα βαλβίδων για CBF-250
    από johnpan στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2006, 00:45
  4. Διάκενα βαλβίδων
    από furious στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2005, 15:40
  5. Διακενα βαλβιδων Help ! (CBR 400 AERO μοντ. 1986)
    από Stayros2 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2004, 14:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF