Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 45

Θέμα: κρανος

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakoulakis
    Εγγραφή
    06/01/2003
    Μηνύματα
    336
    ego exo ena -sharck -k ime poli eyxaristimenos ligo akribo ala kalo ....telos panton kales markes ine arai, shoei ,agv,ine ligo akriva ala na kseris oti dinis pernis
    h alithia ine auti

  2. #17
    "Παππούς" -- (22-05-02) Το avatar του/της jimbar
    Εγγραφή
    30/09/2003
    Μηνύματα
    317

    Την καλησπέρα μου στην παρέα !!

    Ρε παιδιά και εγώ χρειάζομαι συμβουλή, διότι και εγώ σε λίγο θα πάω για καινούργιο κράνος.

    Έχω ανοιγόμενο της Nolan το Ν100 [αν δεν κάνω λάθος]. Το πήρα για πιο … «φτηνά» [μιας και αγόρασα δύο {2} για με και την Νικόλ] και μάλιστα έκανα μία ακόμα μαλακία να το πάρω αντί για small σε large.

    Το θέμα όμως είναι ότι τώρα που δεν χρειάζομαι λεφτά για να αγοράσω [διότι περνώ μέσο της δουλειάς μου - βλέπετε συνεργασίες με διατακτικές και εμπόρους], μπορώ να «αγοράσω» καλύτερο. Στράφηκα προς το Shoei ανοικτό, αλλά γνωστός που το έχει μου είπε ότι χαλάει εύκολα το λεγόμενο «μπλοκ» [όχι επιταγών, είναι 2 κομμάτια που συγκρατούν το ανοιγόμενο κομμάτι στο επάνω μέρος του κράνους]. Αν είναι αλήθεια με θλίβει να δοθούν τόσα χρήματα [έστω και αν είναι σε μορφή επιταγής διότι πάλι 2 θα πρέπει να αγοράσω].

    Μετά στράφηκα προς το Schuberth S1 το οποίο έχει τα ακόλουθα: καταρχήν είναι το πιο «ήσυχο» κράνος της κατηγορίας του [αλλά αυτό μπορούμε να το παραβλέψουμε], διότι κατά την διάρκεια δοκιμών σε ταχύτητα 100 km/h μετρήθηκαν 85 db [;], ενώ κράνη παρήγαν άνω των 95 db [;]…

    Η ζελατίνα του είναι [για το ανοιγόμενο μιλώ που είναι το ίδιο με το S1]

    - Αντιχαρακτική [καλό αυτό, να κάτι που δεν έχει το Nolan μου],
    - ΑΝΤΙΘΑΜΒΩΤΙΚΗ [αυτό και αν είναι καλό και όχι να βάζεις δεύτερες όπως στο Nolan μου … το οποίο σφυρίζει στα 245 και ενώ προσπαθώ να «κουμπώσω» την τρίτη … για όσους θυμούνται],
    - 3ών διαστάσεων [;;;]
    - πάχους 2,5mm
    και αφαιρείτε εύκολα χωρίς εργαλεία [και αυτό το κάνουν τα άλλα κράνη … αλλά λέμε τώρα]
    Διαθέτει επίσης και σύστημα αερισμού 2 καναλιών [;;;;] και κούμπωμα γρήγορης απελευθέρωσης.
    Το «καλό» με το Schuberth S1 είναι ότι διαθέτει και δεύτερη μαύρη [φυμέ] εσωτερική ζελατίνα που έρχεται και «κάθεται» άψογα.

    «Και το Caberg είναι έτσι ρε φίλε …» θα μου πείτε και θα έχετε και δίκαιο, αλλά αν δείτε το Caberg θα δείτε και κάποια «αυλάκια» στο πίσω μέρος της ζελατίνας που εμένα με κάνουν να αμφιβάλω για τον θόρυβο. Είναι λίγο πολύ σαν το Shoei που η ζελατίνα του είναι σφαιρικής κοπής ενώ του Arai έχει «κάλυμμα» στο πλάι. Άρα λογικά, δεν θα έπρεπε το Arai να «παράγει» περισσότερο θόρυβο;

    Πληροφορίες από το βιβλιαράκι : ο κόσμος της μοτοσυκλέτας – ετήσια έκδοση 2003-2004

    Τα υπόλοιπα κράνη έχουν ως εξής:
    AGV
    ARAI
    AIROH
    BIEFFE
    CABERG
    CMS
    DAINESE
    DUCATI
    EXTREME
    FM
    HEBO
    HJC
    KIWI
    LAZER
    MATRIX
    MDS
    MOMO[;;;]
    NAU
    NEXX
    NOLAN
    OGK
    PREMIER
    RHEOS
    SCHUBERTH
    SHARK
    SHOEI
    SUOMY
    UVEX
    VEMAR
    X-LITE [της Nolan]
    X-PEED
    ZEUS [ ;;;]

    Αυτά !
    Καλή Ανάσταση και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!!
    - - - ΠANTA ΟΡΘΙΟΙ !!!! - - -

    ΘΕΕ μου μην φοβάσαι είμαι δίπλα σου!!

  3. #18
    DORTIN
    καλα ολα αυτα αλλα εξαρταται τι πληρωνουν οι εισαγωγεις στα περιοδικα για τις μετρησεις.Κατι CMS,UVEX,PREMIER,NAU,CABERG,
    ZEUS,EXTREME,MOMO,DAINESE δεν ειναι καν κρανοι.Ειναι εταιριες που εγιναν επωνυμες απο αλλα ειδη και φτιαγνουν τωρα κρανοι στην Ταιλανδη και κανουν αρπαχτη .Να κοιτατε μαρκες που πουλιουντε στην Ευρωπη ευρεως και οχι μαρκες που καποια λαμογια εισαγουν και διαφιμιζουν εδω.Ειναι απλο .Να βλεπετε αγωνες ΜΟΤΟ GPσε ολες τις κατηγοριες και τις μαρκες που βλεπετε εκει ειναι οι μαρκες που ασχολουνται με την προστασια του κεφαλιου
    δηλαδη
    ARAI
    SHOEI
    SUOMY
    SHARK
    NOLAN
    X-LITE
    NZI
    VEMAR
    AGV
    ειναι και αλλες που δεν θυμαμαι
    Ολα τα αλλα ειναι κατουροκανατα πιστεψτε με.Εκτος απο κανα δυο ολα φτιαγνονται τα μερη τους στην ανατολη για φτηνα εργατικα
    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

  4. #19
    CMS,UVEX,PREMIER,NAU,CABERG,
    ZEUS,EXTREME,MOMO,DAINESE δεν ειναι καν κρανοι.Ειναι εταιριες που εγιναν επωνυμες απο αλλα ειδη και φτιαγνουν τωρα κρανοι στην Ταιλανδη και κανουν αρπαχτη .Να κοιτατε μαρκες που πουλιουντε στην Ευρωπη ευρεως και οχι μαρκες που καποια λαμογια εισαγουν και διαφιμιζουν εδω.Ειναι απλο .Να βλεπετε αγωνες ΜΟΤΟ GPσε ολες τις κατηγοριες και τις μαρκες που βλεπετε εκει ειναι οι μαρκες που ασχολουνται με την προστασια του κεφαλιου
    .................................................................................................... .
    να μου επιτρεψης να διαφονισω. εγω εχω UVEX. ειχα πολλα διαφορετικα κρανοι και τελικα κατελιξα σε αυτο. αν δης οι σκιερ, οι ποδιλατες, οι αθλητες των ελκηθρων, καθως και μοτοσικλετιστες ΜΧ, εντουρο, τραιαλ, και ταχυτητος, φορανε απο αυτην την μαρκα. και μην μου πης οτι πχ οι σκιερ δεν εχουν προβλημα μεγαλο οταν κανουν αλματα στο βουνο απο της εξεδρες... το σκεπτικο μου που κατελιξα σε UVEX ηταν οτι ηθελα ενα κρανος που να ειναι αεροδηναμικο, για να μην κανει θοριβο στα πολλα, και να μην μου κουναει το κεφαλι, και επισης να μην θαμπονη η ζελατινα τον χειμωνα. σκευτηκα λοιπων οτι στους αγωνες σκι και ποδηλασιας ειναι σημαντικο να μην εχουν αντιστασεις απο τον αερα, και να μην εχουν στροβιλισμους, οταν αναπτισοντε ταχητητες, και το βασικο ειναι οτι δεν εχω δη ποτε σκιερ με θαμπωμενο κρανος. ετσι κατελιξα να αγωρασω ενα UVEX και αποτελεσμα να ειμαι υπερευχαριστημενος απο αυτο. το κρανος που αγωρασα ειναι 80% καρμπον (ανθρακονιμα) + 20 % φαιμπερ. το κοστος του ηταν 320 ευρω πριν 2 χρονια, και απο οτι ξερω εχει την ιδια τιμη το νεο μοντελο. απο αντοχη δοκημασμενο απο φιλο που ειχε το ιδιο και κοπανησε με πολλα στον δρομο, και μαλιστα σηρθηκε το κρανος κατω χωρις πολλα προβληματα. αντεξε δηλαδη. το κρανος αυτο που εχω ειναι αυτο που φενετε στην φοτο, αν δης εχει και το δηκο μου σημαδι απο χτηπιμα πανω σε νισιδα. το μονο που επαθε ειναι να σημαδευτη το βερνικι και να μην εχει παθη περισοτερα απο αυτο πιστευω λιπων οτι δεν ειναι απαρετητο να δωσεις μια περιουσια για να λες οτι εχεις κρανος τις ταδε μαρκας για να κανεις επιδηξη στους αλλους. δωσε οσα πρεπει και παρε ενα κρανος που εχει τις προδιαγραφες ασφαλειας, και ας μην ειναι απο τις μεγαλες εταιριες. αρκη να ειναι ασφαλες. φιλικα γιωργος

  5. #20
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
    CMS,UVEX,PREMIER,NAU,CABERG,
    ZEUS,EXTREME,MOMO,DAINESE δεν ειναι καν κρανοι.Ειναι εταιριες που εγιναν επωνυμες απο αλλα ειδη και φτιαγνουν τωρα κρανοι στην Ταιλανδη και κανουν αρπαχτη .Να κοιτατε μαρκες που πουλιουντε στην Ευρωπη ευρεως και οχι μαρκες που καποια λαμογια εισαγουν και διαφιμιζουν εδω.Ειναι απλο .Να βλεπετε αγωνες ΜΟΤΟ GPσε ολες τις κατηγοριες και τις μαρκες που βλεπετε εκει ειναι οι μαρκες που ασχολουνται με την προστασια του κεφαλιου
    .................................................................................................... .
    να μου επιτρεψης να διαφονισω. εγω εχω UVEX. ειχα πολλα διαφορετικα κρανοι και τελικα κατελιξα σε αυτο. αν δης οι σκιερ, οι ποδιλατες, οι αθλητες των ελκηθρων, καθως και μοτοσικλετιστες ΜΧ, εντουρο, τραιαλ, και ταχυτητος, φορανε απο αυτην την μαρκα. και μην μου πης οτι πχ οι σκιερ δεν εχουν προβλημα μεγαλο οταν κανουν αλματα στο βουνο απο της εξεδρες... το σκεπτικο μου που κατελιξα σε UVEX ηταν οτι ηθελα ενα κρανος που να ειναι αεροδηναμικο, για να μην κανει θοριβο στα πολλα, και να μην μου κουναει το κεφαλι, και επισης να μην θαμπονη η ζελατινα τον χειμωνα. σκευτηκα λοιπων οτι στους αγωνες σκι και ποδηλασιας ειναι σημαντικο να μην εχουν αντιστασεις απο τον αερα, και να μην εχουν στροβιλισμους, οταν αναπτισοντε ταχητητες, και το βασικο ειναι οτι δεν εχω δη ποτε σκιερ με θαμπωμενο κρανος. ετσι κατελιξα να αγωρασω ενα UVEX και αποτελεσμα να ειμαι υπερευχαριστημενος απο αυτο. το κρανος που αγωρασα ειναι 80% καρμπον (ανθρακονιμα) + 20 % φαιμπερ. το κοστος του ηταν 320 ευρω πριν 2 χρονια, και απο οτι ξερω εχει την ιδια τιμη το νεο μοντελο. απο αντοχη δοκημασμενο απο φιλο που ειχε το ιδιο και κοπανησε με πολλα στον δρομο, και μαλιστα σηρθηκε το κρανος κατω χωρις πολλα προβληματα. αντεξε δηλαδη. το κρανος αυτο που εχω ειναι αυτο που φενετε στην φοτο, αν δης εχει και το δηκο μου σημαδι απο χτηπιμα πανω σε νισιδα. το μονο που επαθε ειναι να σημαδευτη το βερνικι και να μην εχει παθη περισοτερα απο αυτο πιστευω λιπων οτι δεν ειναι απαρετητο να δωσεις μια περιουσια για να λες οτι εχεις κρανος τις ταδε μαρκας για να κανεις επιδηξη στους αλλους. δωσε οσα πρεπει και παρε ενα κρανος που εχει τις προδιαγραφες ασφαλειας, και ας μην ειναι απο τις μεγαλες εταιριες. αρκη να ειναι ασφαλες. φιλικα γιωργος

    :smilea:
    ΣΩΣΤΟΣ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  6. #21
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    Η ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakoulakis
    Εγγραφή
    06/01/2003
    Μηνύματα
    336

    Ρε παιδιά και εγώ χρειάζομαι συμβουλή, διότι και εγώ σε λίγο θα πάω για καινούργιο κρ

    ega tha sou protina na paris SCHOEI h ARAI kala krani k efoson den exis ikonomiko problima tote xtipa ena apo ta 2.
    :smilea:

  8. #23
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    .................................................................................................... .
    να μου επιτρεψης να διαφονισω. εγω εχω UVEX. ειχα πολλα διαφορετικα κρανοι και τελικα κατελιξα σε αυτο. αν δης οι σκιερ, οι ποδιλατες, οι αθλητες των ελκηθρων, καθως και μοτοσικλετιστες ΜΧ, εντουρο, τραιαλ, και ταχυτητος, φορανε απο αυτην την μαρκα. και μην μου πης οτι πχ οι σκιερ δεν εχουν προβλημα μεγαλο οταν κανουν αλματα στο βουνο απο της εξεδρες... το σκεπτικο μου που κατελιξα σε UVEX ηταν οτι ηθελα ενα κρανος που να ειναι αεροδηναμικο, για να μην κανει θοριβο στα πολλα, και να μην μου κουναει το κεφαλι, και επισης να μην θαμπονη η ζελατινα τον χειμωνα. σκευτηκα λοιπων οτι στους αγωνες σκι και ποδηλασιας ειναι σημαντικο να μην εχουν αντιστασεις απο τον αερα, και να μην εχουν στροβιλισμους, οταν αναπτισοντε ταχητητες, και το βασικο ειναι οτι δεν εχω δη ποτε σκιερ με θαμπωμενο κρανος. ετσι κατελιξα να αγωρασω ενα UVEX και αποτελεσμα να ειμαι υπερευχαριστημενος απο αυτο. το κρανος που αγωρασα ειναι 80% καρμπον (ανθρακονιμα) + 20 % φαιμπερ. το κοστος του ηταν 320 ευρω πριν 2 χρονια, και απο οτι ξερω εχει την ιδια τιμη το νεο μοντελο. απο αντοχη δοκημασμενο απο φιλο που ειχε το ιδιο και κοπανησε με πολλα στον δρομο, και μαλιστα σηρθηκε το κρανος κατω χωρις πολλα προβληματα. αντεξε δηλαδη. το κρανος αυτο που εχω ειναι αυτο που φενετε στην φοτο, αν δης εχει και το δηκο μου σημαδι απο χτηπιμα πανω σε νισιδα. το μονο που επαθε ειναι να σημαδευτη το βερνικι και να μην εχει παθη περισοτερα απο αυτο πιστευω λιπων οτι δεν ειναι απαρετητο να δωσεις μια περιουσια για να λες οτι εχεις κρανος τις ταδε μαρκας για να κανεις επιδηξη στους αλλους. δωσε οσα πρεπει και παρε ενα κρανος που εχει τις προδιαγραφες ασφαλειας, και ας μην ειναι απο τις μεγαλες εταιριες. αρκη να ειναι ασφαλες. φιλικα γιωργος [/B][/QUOTE]

    episis mazi me tin agv i uvex ine apo tis protes eteries kataskevis kranous ke exoun megali empiria sto idos episis min kitate krani agonon pou ine kataskevasmena idika gia ton sigkekrimeno anavati me prodiagrafes tou idiou ke an itan sto emporio 8a kostizan gia merikous oso ke i mixani episis ta signatsour krani exoun mono ta grafika tou original
    genika sas vlepo na psineste apo diafimisis mpravo sas diladi sas poulane oti goustaroun.... iste kali katanalotes oxi san ke emas pou den tsimpagame me tipota ke an den pernage apo iera eksetasi to proion den agorazotan me tipota tespa
    parte ta poutsarai ine kala krani gia na kikloforoun tosa pola



    8imi8ika ke to anegdoto me ton gifto pou ton rotane ti gnomi exi gia ta jaguar ke apantise den prepi na ine kala den vlepo pola ston dromo
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  9. #24
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Καταρχην ρε τζιμακο γιατι ανοιγομενο.;;;;;;
    Παρε ενα full face να τελειωνει το πανυγηρι καλυτερη προστασια,σαφως καλυτερη αεροδυναμικη.Αυτα τα σπαστα δεν ξερω κατι μου κανουν αν και εχω και εγω ενα φτηνιαρικο για αθηνα μονο.

  10. #25
    Ο ΣΤΑΘΗΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΗΟ ΤΖΙΜΜΥ..
    ΚΡΑΤΑ ΤΟ ΝΟLAN ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ..!
    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  11. #26
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    ayto einai i kalyreri lysi

    kai egw exw ena nolan n61 gia athina kai ena arai astro/j

    na soy pw tin alithia to metaniwsa poy to pira to arai. mporei na exei tin telia efarmogi kai aisthisi, alla sta polla kanei fasaria.

    an eperna twra kranos tha itan sigoura to shoei xr1000 moore replika (kapws etsi) poy einai pio aerodynamiko kai koukla

  12. #27
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Α καλα αν νομιζεις idi γιαννη (αν θυμαμαι καλα!) οτι το astro/j κανει φασαρια που να δεις το RV.Το astro/j ειναι πιο ησυχο σε σχεση με τα αλλα της Arai.Αλλα εγω δεν το αλλαζω με shoei αυτη η αισθηση της arai οταν μπαινει το κεφαλι μεσα ειναι τελεια.

  13. #28
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    exeis dikio gia tin aisthisi
    Giorgos oxi giannis vre:smilea:

    tha gnwristoume apo konta se mia apo tis ekdromes poy akoloythoun file hornet

  14. #29
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    ΤΑ ΑΝΟΙΓΟΜΕΝΑ ΚΡΑΝΗ ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΛΙΓΟ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΑ...
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  15. #30

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κρανος XXS
    από sloumos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2013, 06:34
  2. κράνος και "πτωση"
    από tzanismille στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2004, 00:41
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2004, 06:45
  4. κρανος
    από tools στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 07:51
  5. Υποχρεωτικο το Κρανος ???
    από crs-k στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 09:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF