Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Σωληνάκια Υψηλής Goodridge

  1. #1
    gourou
    Εγγραφή
    03/08/2004
    Μηνύματα
    148

    Σωληνάκια Υψηλής Goodridge

    Τα γνωρίζει κανείς; Στο εξωτερικό θεωρούνται κορυφή. Επειδή είμαι στο ψάξιμο, θα εκτιμηθούν προσωπικές εμπειρίες/ εκτιμήσεις

    ευχαριστώ
    κ.
    My owner's manual says it isn't safe to ride the bike at high speeds, but after much testing, I found that statement is not neccesarily true.

    ...I remember hearing a story about Miguel DuHamel and his brother bitching to their dad that their bikes were too slow and that they weren't competitive in a race series.. Yvon's response; " Then why are you braking so damned early?"


    www.fireblades.org

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Πράγματι είναι πολύ καλά.
    Εχω βάλει Goodridge στο SR500 μου πριν από 15 χρόνια και είναι ακόμα σαν καινούριo. (1 είναι...)
    Αυτό δεν σημαίνει ότι τα άλλα είναι μάπα, απλώς αυτά είναι από τα top σε ποιότητα κατασκευής και διάρκεια στο χρόνο.
    Να ξέρεις ότι τα ανοξείδωτα ρακόρ είναι τα καλύτερα στην πάροδο του χρόνου, αλουμίνιο, ergal κλπ είναι για μόστρα και μόνο.

    Top επίσης θεωρούνται και τα Hel.

    Μετά ακολουθούν τα υπόλοιπα, Venhil, Frentubo klp.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Και γω για Goodridge λεω να βάλω (μπρος,πίσω στο SV650S -> έτσι και αλλιώς τώρα αυτά θέλαν άλλαγμα, τα παλιά) και πάει γύρω στα 160?...

    αν τα πάρεις απο εξωτερικό , έχω βρει καλή τιμή στο louis.de, αν είναι να τα φέρουμε μαζί... θέλω να παραγγείλω και κάτι άλλα ψιλά...

  4. #4
    Τα είχα φέρει (2) από Αγγλία το 1994. Μου χάλασαν πριν καναδυό χρόνια, λόγω του ότι κάπου τριβώντουσαν και δεν το πήρα χαμπάρι.
    Συμφωνώ και γώ για τα ανοξείδωτα, αν και τα ανοδιωμένα που είχα δεν είχαν πρόβλημα και μ΄αρεσαν περισσότερο.
    Εκ των υστέρων, είχα βάλει στο πίσω φρένο, Goodrige, σε έναν λαστιχά στο Περιστέρι. Τα είχε καλή τιμή, αλλά δεν θυμάμαι που ήταν..........
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #5
    gourou
    Εγγραφή
    03/08/2004
    Μηνύματα
    148
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Να ξέρεις ότι τα ανοξείδωτα ρακόρ είναι τα καλύτερα στην πάροδο του χρόνου, αλουμίνιο, ergal κλπ είναι για μόστρα και μόνο.
    σε αυτό έχω καταλήξει και εγώ μετά απο ψάξιμο
    κ.
    My owner's manual says it isn't safe to ride the bike at high speeds, but after much testing, I found that statement is not neccesarily true.

    ...I remember hearing a story about Miguel DuHamel and his brother bitching to their dad that their bikes were too slow and that they weren't competitive in a race series.. Yvon's response; " Then why are you braking so damned early?"


    www.fireblades.org

  6. #6
    gourou
    Εγγραφή
    03/08/2004
    Μηνύματα
    148
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    Και γω για Goodridge λεω να βάλω (μπρος,πίσω στο SV650S -> έτσι και αλλιώς τώρα αυτά θέλαν άλλαγμα, τα παλιά) και πάει γύρω στα 160?...

    αν τα πάρεις απο εξωτερικό , έχω βρει καλή τιμή στο louis.de, αν είναι να τα φέρουμε μαζί... θέλω να παραγγείλω και κάτι άλλα ψιλά...
    μη βάλεις πίσω, χαμένα λεφτά + πιθανό ευκολότερο μπλοκάρισμα πισω. Προσωπικά θα ήθελα ένα πιο ανήσχυρο πίσω φρένο για πολλούς λόγους

    αγορά μάλλον απο την Ελλαδίτσα μας καθώς συνηθίζω να θέλω να δεσμέυω και τον προμηθευτη για πιθανή κακή απόδοση κτλ

    κ.
    My owner's manual says it isn't safe to ride the bike at high speeds, but after much testing, I found that statement is not neccesarily true.

    ...I remember hearing a story about Miguel DuHamel and his brother bitching to their dad that their bikes were too slow and that they weren't competitive in a race series.. Yvon's response; " Then why are you braking so damned early?"


    www.fireblades.org

  7. #7
    Για κοίτα και εδώ..
    http://www.thefastone.co.uk/products.asp?cat=50

    παλιότερα αγόραζα αρκετά πράγματα από εκεί και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #8
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sporky
    μη βάλεις πίσω, χαμένα λεφτά + πιθανό ευκολότερο μπλοκάρισμα πισω. Προσωπικά θα ήθελα ένα πιο ανήσχυρο πίσω φρένο για πολλούς λόγους
    Ετσι μου χαν πει και εμένα,
    μέχρι που κάποιος μιαν όμορφη πρωία μου είπε ότι:
    όταν βάζεις σωληνάκια υψηλής, βάζεις και πίσω, γιατί σου δείνουν καλύτερη απόκρυση και αίσθηση τις πίεσης και του μπλοκαρίσματος, (ώστε τελικά να έχεις τον έλεγχο και να το αποφεύγεις)
    αντίθετα λέει με τα απλά που σου μπλοκάρουν ξαφνικά.

    Κάνας Oldman να δέσει το γλυκό?

  9. #9
    Ρε παιδιά για κοιτάξτε την διεύθυνση που σας έδωσα. Έτσι από περιέργεια ζήτησα 2 γραμμές κομπλέ για SV και μου βγάζει 92£ δηλαδή γύρω στα 130?.
    Μήπως κάνω λάθος δηλαδή.
    Πρίν κάτι χρόνια είχα φέρει 2 Brembo δισκόφρενα με τακάκια μαζί, και μου είχε πάει 40.000 δρχ, όταν η YAMAHA ζήταγε αυτά τα λεφτά γιά το 1, και ο Ντουλαβέρης ...... ίσως να έπρεπε να κάνω ανταλλαγή μαζί του το SRX.....
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    Ετσι μου χαν πει και εμένα,
    μέχρι που κάποιος μιαν όμορφη πρωία μου είπε ότι:
    όταν βάζεις σωληνάκια υψηλής, βάζεις και πίσω, γιατί σου δείνουν καλύτερη απόκρυση και αίσθηση τις πίεσης και του μπλοκαρίσματος, (ώστε τελικά να έχεις τον έλεγχο και να το αποφεύγεις)
    αντίθετα λέει με τα απλά που σου μπλοκάρουν ξαφνικά.

    Κάνας Oldman να δέσει το γλυκό?
    Για τα πίσω εξαρτάται από το μηχανάκι (τρόμπα και δαγκάνα δηλαδή).
    Γενικά πάντως Λάμπρο, αν το πίσω εχει από φύσει του τάσεις μπλοκαρίσματος, η κατάσταση χειροτερεύει.
    Ισχύει ότι και στα μπροστά, μόνο που το πόδι δεν είναι τόσο ευαίσθητο όσο το χέρι.
    Πάντως τα 'μαμα' σωληνάκια μετά από μερικά χρόνια είναι για πέταμα, οπότε σε κάποια φάση θα πρέπει να αλλαχτούν στην διάρκεια ζωής μιας μηχανής.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    gourou
    Εγγραφή
    03/08/2004
    Μηνύματα
    148
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Για τα πίσω εξαρτάται από το μηχανάκι (τρόμπα και δαγκάνα δηλαδή).
    Γενικά πάντως Λάμπρο, αν το πίσω εχει από φύσει του τάσεις μπλοκαρίσματος, η κατάσταση χειροτερεύει.
    Ισχύει ότι και στα μπροστά, μόνο που το πόδι δεν είναι τόσο ευαίσθητο όσο το χέρι.
    Πάντως τα 'μαμα' σωληνάκια μετά από μερικά χρόνια είναι για πέταμα, οπότε σε κάποια φάση θα πρέπει να αλλαχτούν στην διάρκεια ζωής μιας μηχανής.
    με πρόλαβες
    με το πόδι δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε μικρομετρικές
    κ.
    My owner's manual says it isn't safe to ride the bike at high speeds, but after much testing, I found that statement is not neccesarily true.

    ...I remember hearing a story about Miguel DuHamel and his brother bitching to their dad that their bikes were too slow and that they weren't competitive in a race series.. Yvon's response; " Then why are you braking so damned early?"


    www.fireblades.org

  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sporky
    με πρόλαβες
    με το πόδι δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε μικρομετρικές
    κ.
    Σωστός!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814

    Re: Σωληνάκια Υψηλής Goodridge

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sporky
    Τα γνωρίζει κανείς; Στο εξωτερικό θεωρούνται κορυφή. Επειδή είμαι στο ψάξιμο, θα εκτιμηθούν προσωπικές εμπειρίες/ εκτιμήσεις

    ευχαριστώ
    κ.
    Εκεί που έχεις παραγγείλει τα SC έχει ότι θέλεις, άν δέν καίγεσαι θα πάμε μαζί να του πώ τι θα μας βάλει, γιατί δέν ρωτάς εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
    γιατί, α τέλος τα λάστιχα σου δέν έχουν έρθει ακόμα σήμερα άλλαξα εγώ, έχει και ένα πισινό του ΄΄παγκόσμιου΄΄

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Η γνωμη μου ειναι οσον αφορα το πισω φρενο, οτι οχι μονο δεν χρειαζεται να βαλεις σωληνακια, αλλα υπαρχει περιπτωση να εχεις πολυ αποτομο πισω φρενο και χωρις αισθηση.
    Αλλωστε οι πισω δαγκανες ειναι κατα κανονα μονοπιστονες, ασε που τα πισω φρενα σπανια χρησιμευουν.

    Εμενα το πισω φρενο παντως ειναι αρκετα δυνατο και με καλη αισθηση, και δεν το ρισκαρω.

    Λαμπρο(Tropea), ο πισω δισκος σου ειναι μικροτερος απο τον δικο μου,(μαλακιες της Σουζουκι και καλα, επειδη τα πρωτης γενιας ειχαν δυνατο πισω φρενο).Οποτε οτι και να κανεις....
    Καλυτερα βαλε μπροστα, βοηθαει καπως.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

Παρόμοια θέματα

  1. Goodridge Μπροστά Σωληνάκια υψηλής για SV650S 03 απο ebay 37?... !
    από Tropeas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2006, 23:59
  2. 1ο ZZZ group buy - σωληνακια υψηλης
    από idi στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 193
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2005, 10:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF