Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: ΤΟ Sv ΜΟΥ ΠΡΟΔΩΣΕ & ΕΜΕΝΑ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2005
    Μηνύματα
    14

    Angry ΤΟ Sv ΜΟΥ ΠΡΟΔΩΣΕ & ΕΜΕΝΑ

    Γεια σας παλικαρια!!!!Ειμαι καινουργιος και γι'αυτο χαιρετιζω ολα τα μελοι αυτου του forum και σας ευχομαι πολλα και ασφαλη χ.λ.μ με τις αγαπημενες σας.Θελω να σας πω τον πονο μου. 27/1/06 κατεβαινα χαρουμενος χαρουμενος απο την Σαλαμινα οπου μενω λογω δουλειας,στην ιδιαιτερη πατριδα μου την Πατρα.(Ποτε να μην κατεβαινα).Τελος παντων,οδηγωντας χαλαρα το sv1000s μου και εβρισκομενος στα βενζιναδικα της Ακρατας(ειναι κλειστα τωρα) ειπα και εγω,ευθεια ηταν να ανοιξω λιγο (με 6 πηγαινα)απο τα 170-180 που κινουμουνα εκεινη την ωρα μεχρι τα 230-240,ετσι να την ξεκαπνισω.Τι το ηθελα?καπου στα 180 με 200 ακουω ενα κροτο και αυτοματος η μηχανη σβηνει.Εμεινα μαλακας.Κοιταω απο τον καθρεπτη και βλεπω ασπρους καπνους.Μπα λεω.Γιαννη ξυπνα.Μα να εσπασα το κινητηρα?Δεν εκανα κατι.Μετα συνδητοποιω οτι η μηχανη τσουλαει ελευθερα παροτι εχει ταχυτητα το σασμαν.Με ελουσε κρυος ιδρωτας.Αλυσιδα λεω.Ξεκιναω τα φρενα,με τον ιδρωτα να σταει περισσοτερο και απο τα λαδια που ετρεχαν.Σταματαω.Ουφ!Δεν μπλοκαρε ευτυχως.Κοιταω την βγαλμενη απο την ασφαλεια αλυσιδα και αναφωνω.Θεε μου γιατι σε εμενα.Μετα σκεφτομαι οτι αν ειχε μπλοκαρει ο τροχος τωρα δεν θα εγραφα αυτες τις γραμμες και θα εκανα παρεα στον Υψιστο.Ευχαριστω Θεε μου.Φαινομενικα δεν φαινοταν μεγαλη βλαβη.Ενταξη λεω,μου κουρεψε το αξονακι απο το σασμαν που ειναι μπροστα απο το γραναζι κινησης.Γι'αυτο εχανε και τα λαδια.Την φορτωνω στην ΕΞΠΡΕΣ και βουρ για Πατρα.παω στο συνεργειο που ειχα ειδοποιησει ποιο πριν για να αποστειρωσει τα εργαλεια και ξεκιναει η ενχειρηση.Ωχ!αναφωνει ο γιατρος,συγνωμη ο μαστορας.Ελα να δεις μου λεει.Τι ηθελα και πηγα?Ενταξη,εκτος απο το σπασμενο καπακι της αλυσσιδας,τι αλλο λεω ρε πουστη.Ξεκιναμε:1)σπασμενη αντλια συμπλεκτη,2)σπασμενο αριστερο καπακι βολαν,3)ριγμα στο αριστερο κομματι του καρτερ(ετσι κι αλλιως ομως το καρτερ η SUZUKI το δινει κομπλε.4)σπασμενη ουρα(η αριστερη μερια) απο την αλυσσιδα.Και ακομα παροτι τον κινητηρα τον βαλαμε μπροστα,δεν ξερω αν την εχει ακουσει το σασμαν.Εδω πρεπει να πω οτι η μηχανη ηταν εντος εγγυησης,η αλυσσιδα ειχε αλλαχτει απο εξουσιοδοτημενο(Θα πω και το ονομα Ρομποτης στον Πειραια)και ηταν ιδιαιτερα προσεγμενη εχοντας μονο 18.000 χ.λ.μ.Και ρωταω γιατι?Ετσι λυνονται οι αλυσσιδες?Μπα μαλλον μαλακια εκανε αυτος που την εβαλε.Πως ομως κρατησε 20.000 χ.λ.μ και <<εσπασε>> μετα.Αν μπορει καποιος ας μου απαντησει.
    καλα χιλιομετρα!!!!και παντα με κρανος

  2. #2
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Φίλε μου έλα και εσύ στην παρέα ,
    δες το λινκ της υπογραφής μου με το τόπικ για το SV μου που τυχαίνει να παρέλαβα σήμερα μετά απο 8 μήνες απο την 2α Ιουλίου 2005 που μου έσπασε μπιέλα - κάρτερ, κλπ. Με καινούριο κινητήρα εισαγωγή απο Ιαπωνία και όχι συναρμολογημένο (κάτι που είναι παράνομο για την Ελλάδα, καθώς δεν έχει κανένας αντιπρόσωπος άδεια)

    Αρχικά , καλύπτεσαι εφόσον είσαι σε εγγύηση και προφανώς κάνεις τα service σου σε εξουσιοδοτημένο, με αντικατάσταση και όχι επισκευή , εφόσον έχει πάρει κάρτερ-σώμα κινητήρα (ράγισμα όπως προανέφερες).

    Θα σου στείλω και το τηλ μου με πμ να επικοινωνήσουμε, να σου πω τα περαιτέρω.

    Πρόσεχε απο εδώ και στο εξής τις κινήσεις σου μην βγείς εκτεθιμένος νομικά.

  3. #3
    Kalosirthes Rigos

    Den exo idea apo texnika, piase mia kai arakse olo kai kapoios tha sou lysi tin aporia.



    Tyxeros stin atyxia sou isouna

  4. #4


    ρε πο****στη μου, επιδημία με τις αλυσίδες;







    δις καμένος

    Καλώς ήρθες

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #5
    περαστικα φιλαρακι, αφου εσυ εισαι καλα τα αλλα ερχονται μακραν σε δευτερη μοιρα... μπρρρρ... μιλαμε για επικινδυνη κατασταση...

    υπομονη και ολα θα γινουν.


  6. #6
    Aν κατάλαβα καλά η ζημιά προξενήθηκε από την κομμένη αλυσσίδα.

    Σε μεγάλες μηχανές (ειδικότερα street που μπορούν να ξεπεράσουν το 200 χαω) ΠΑΝΤΑ βάζουμε τον συνδετικό κρίκο με πριτσίνωμα και ΠΟΤΕ με ασφάλεια γιατί από τη φυγόκεντρο είναι πιθανόν η ασφάλεια να ανοίξει και να φύγει (όπως δυστυχώς διαπίστωσες).

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  7. #7
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813

    Re: ΤΟ Sv ΜΟΥ ΠΡΟΔΩΣΕ & ΕΜΕΝΑ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από RIGOS46
    ........και ηταν ιδιαιτερα προσεγμενη εχοντας μονο 18.000 χ.λ.μ.Και ρωταω γιατι?Ετσι λυνονται οι αλυσσιδες?Μπα μαλλον μαλακια εκανε αυτος που την εβαλε.Πως ομως κρατησε 20.000 χ.λ.μ και <<εσπασε>> μετα.Αν μπορει καποιος ας μου απαντησει.

    Δλδ δεν σε πρόδωσε η μηχανή αλλά η αλυσίδα....


    18.000χλμ δεν είναι πολλά..... αν την συντηρείς σωστά... το κάνεις; ή την κοιτάει ο μηχανικός σου σε κάθε σέρβις;

    Περαστικά πάντως.... και μια χαρά είσαι αφού δεν έπαθες ΕΣΥ τίποτα....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2005
    Μηνύματα
    14
    ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΕΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ?Oχι βρε παιδια αν περιμενα τα σερβις για να καθαρισω και να λιπανω την αλυσσιδα καηκα.Αν θελετε μπορειτε να δειτε το μωρο μου στις φωτο μελων στην κατηγορια δρασης.Στην πρωτη σελιδα ειναι η καλη μου.Παλι καλα γιατι και εγω μονο απο εκει την βλεπω.Οσο για να το κινηγησω νομικα ειναι αργα πλεον.Την πηγα σε μη εξουσιοδοτημενο συνεργειο για να τελειωνω και να την παρω.Κουταμαρα μου αλλα αγανακτησα.
    καλα χιλιομετρα!!!!και παντα με κρανος

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Aν κατάλαβα καλά η ζημιά προξενήθηκε από την κομμένη αλυσσίδα.

    Σε μεγάλες μηχανές (ειδικότερα street που μπορούν να ξεπεράσουν το 200 χαω) ΠΑΝΤΑ βάζουμε τον συνδετικό κρίκο με πριτσίνωμα και ΠΟΤΕ με ασφάλεια γιατί από τη φυγόκεντρο είναι πιθανόν η ασφάλεια να ανοίξει και να φύγει (όπως δυστυχώς διαπίστωσες).
    Παίζει και η περίπτωση να μπήκε η ασφάλεια ΑΝΑΠΟΔΑ (τα ποδαράκια προς την φορά κίνησης) οπότε είτε από την φυγόκεντρο (ειδικά την ώρα που περνάει από το μπροστινό γρανάζι) είτε αν ακούμπησε κάπου (έστω και ελαφρά) - άνοιξε
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Oldman μπορεί όλη η παραπάνω ζημιά να οφείλεται στο ξεπριτσίνωμα της αλυσίδας?
    ή μπορεί η αλυσίδα σε μια ζόρικη άλλη μηχανική κόντρα να ζορίστικε και να σπασε?

    ερωτώ σαν άσχετος...χωρίς παρεξήγηση...

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659


    Κατά πως τα λέει ο "παθών" :

    Αρχικά δημιουργήθηκε από RIGOS46
    ...Κοιταω την βγαλμενη απο την ασφαλεια αλυσιδα...
    φαίνεται να έφυγε η ασφάλεια από την θέση της, οπότε σε κάποιο στιγμιαίο "λασκάρισμα" της αλυσίδας (πιθανόν από ανοιγοκλείσιμο του γκαζιού) βγήκε ο ένας πείρος από την θηλυκό κρίκο...

    Πάντως, αν όντως έγινε έτσι, είναι ένα δείγμα της "παράκεντρης" τοποθέτησης των γραναζιών κίνησης !!!
    Δεν βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο, γι'αυτό και ΒΓΗΚΕ ο - μη ασφαλισμένος - πείρος !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Ενταξη,εκτος απο το σπασμενο καπακι της αλυσσιδας,τι αλλο λεω ρε πουστη.Ξεκιναμε:1)σπασμενη αντλια συμπλεκτη,2)σπασμενο αριστερο καπακι βολαν,3)ριγμα στο αριστερο κομματι του καρτερ(ετσι κι αλλιως ομως το καρτερ η SUZUKI το δινει κομπλε.4)σπασμενη ουρα(η αριστερη μερια) απο την αλυσσιδα.Και ακομα παροτι τον κινητηρα τον βαλαμε μπροστα,δεν ξερω αν την εχει ακουσει το σασμαν.
    Και τα παραπάνω γιναν δηλαδή απο την ελεύθερη διαδρομή της αλυσίδας εεε?...


    Η αντλία συμπλέκτη δεν μου κολάει...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Καλως ηρθες, πιασε τωρα μια να χαλαρωσεις μιας και εισαι σωος και αρτιμελης.
    Α επισης καλως ηρθες στην μεγαλη και ΑΝΑξιοπιστη οικογενεια των V2 της Suzuki.
    Α και...
































    ΜΑΣ ΚΟΨΟΧΟΛΙΑΣΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΣΟΥ
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    Και τα παραπάνω γιναν δηλαδή απο την ελεύθερη διαδρομή της αλυσίδας εεε?...

    Η αντλία συμπλέκτη δεν μου κολάει...
    Θέλεις να σου δώσω τον τύπο και να υπολογίσεις την εφαπτομενική ταχύτητα εξόδου του ελεύθερου (κομμένου)τμήματος της αλυσίδας την στιγμή που περνάει από το μπροστινό γρανάζι ???

    Και μετά να την υψώσεις στο τετράγωνο και να την πολλαπλασιάσεις επί την μάζα 5-6 κρίκων, για να δεις ότι ΚΑΙ ΛΙΓΑ Γ@ΜΗΣΕ !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    ΟΚ πάσο, μήπως τότε να αλλάξει τον τίτλο και να τον γράψει:
    εφυγε πύρος απο την αλυσίδα και έπαθα ζημιά στο SV μου

    γιατί ο τίτλος είναι παραπλανητικός και ειλικρινά δεν κατάλαβα και γω αρχικά ότι έγινε απο την αλυσίδα...

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2011, 14:28
  2. Το Sv μου μετά τη στούκα
    από TOLISTOLAROS στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2009, 12:43
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2007, 16:47
  4. Φωτο απο το Sv μου
    από gcrook στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2005, 12:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF