Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: Ξανά απο την αρχή λοιπόν....

  1. #1
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981

    Ξανά απο την αρχή λοιπόν....

    Συνέχεια από εδώ:
    http://www.moto.gr/forums/showthread...803#post315803

    Σήμερα 9 Μαρτίου 2006 και ύστερα απο μια οδύσεια απο τις 2 Ιουλίου 2005 , αφού πέρασαν 8 μήνες και 7 ημέρες απο το ατύχημα μου με το μέχρι τώρα όπως έχει αποδειχθεί προβληματικό "διωστήρα" που προκάλεσε την καταστροφή του κινητήρα μου εντος εγγύησης, παρέλαβα την μοτοσυκλέτα μου απο την Ελληνική αντιπροσωπεία.

    Την παρέλαβα τελικά με καινούριο κινητήρα (δεμένο) εισαγωγή απο Ιαπωνία, και νέο αριθμό.

    Εφόσον είναι ίδιος ο τύπος του κινητήρα (όπου και συμβαίνει στην δική μου περίπτωση) τότε δεν χρειάζεται πλέον τίποτα άλλο παρα μόνο ένα τιμολογιο ή δελτίο παροχής υπηρεσιών αλλαγής κινητήρα που αναγράφει το νούμερο του καινούριου κινητήρα.

    Αυτό βέβαια θα βεβαιωθεί σύντομα εγγράφως , και απο το υπουργείο μεταφορών και συγκοινωνιών, οπου και με βεβαιώσαν προφωρικά σήμερα για το παραπάνω. Αυτό έγινε για αποφυγή γραφειοκρατίας του πολίτη, και ανάσα στα γραφεία του υπουργείου. Συνεπώς δεν απαιτεί και αλλαγή αδείας που θα αναγράφεται ο νέος αριθμός , μιας και ο αριθμός που αναγράφεται απάνω στις άδειες και έχει σχέση με τον κινητήρα δεν είναι ο σειριακός αριθμός παραγωγής του κινητήρα αλλά ο πρώτος αριθμός που δηλώνει τον τύπο του.
    Αδεια πρέπει να γίνει αλλαγή στην περίπτωση αντικατάστασης με άλλου τύπου, μικρότερου, ή μεγαλύτερου κυβισμού, αν εχει εγκριση και έκθεση μηχανολόγου που να αναγράφεται ξεκάθαρα ότι αντέχει το πλαίσιο.

    Ευχαριστώ ποοοολύ, τον φίλο-ψυχή Γιώργο - gcrook που ήρθε μαζί μου σήμερα βοηθητικά και υποστηρικτικά,
    με εφοδίασε δε με κράνος για να μεταφέρω την μοτοσυκλέτα σπίτι μου με ασφάλεια, και με έκανε να αισθανθώ πάλι σαν να μην είχε συμβεί τίποτα.



    Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον Γιώργη αλλά και σε όλους εσας που έστω και με μια λέξη που γράψατε, με εμψυχώσατε ακόμα περισσότερο και με βοηθήσατε να πεισμώσω περισσότερο ώστε να αντιμετωπισθεί το πρόβλημα μου με τίποτα παραπάνω απο την νόμιμη λύση που μπορούσε να δοθεί και πρέπει να δίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις.


    Μαζί με την παράλαβή υπόγραψα και ένα συμφωνητικό που αποσύρει την αστική αποζημίωση που αφορά τον κινητήρα που είχε γίνει με την Νομική μου προστασία. Δηλαδή για να γίνει ποιο κατανοητό, εγώ με την νομική ζήταγα συμβατικά ή την αντικατάσταση του κινήτηρα με καινούριο ή την αποζημίωσή μου με το ποσό αυτού μιας και το δικαιούμουν καθώς ήταν σε εγγύηση, αλλά μου το αρνιόντουσταν αρχικά, και θέλαν να πάρω έναν συναρμολογημένο.

    Δεν υπόγραψα τίποτα σχετικό όμως που έχει να κάνει με την ποινική αγωγή μου που αφορά τον κίνδυνο που αντιμετώπισε η ζωή μου λόγω αυτού του γεγονότως. Καθώς επίσης και τον περαιτέρω έλεγχο για το τί συνέβη πραγματικά και για το ποιος είναι τελικά υπεύθυνος για αυτό.

    Ο κινητήρας είναι με μηδέν χιλιόμετρα και θέλει απο την αρχή στρώσιμο.
    Ο κινητήρας θα έχει εκ νέου 2 χρόνια εγγύηση , και προσφέρθηκαν σαν ένδειξη καλής θέλησης της εταιρείας να κάνουν δωρεάν όλα τα προγραμματισμένα service στο κεντρικό εξουσιοδοτημένο, για τα 2 αυτά χρόνια.

    Η μοτοσυκλέτα σύντομα θα μπει για πώληση μιας και δεν είμαι σε φάση να την χρησιμοποιώ όπως την χρησιμοποιούσα καθημέρινά, τουλάχιστον προσωρινά, και ούτε το επιθυμώ για μεγάλη μηχανή πλέον αυτό. Θα την χρησιμοποιήσω ελάχιστα για να γίνει το πρώτο σέρβις .

    Θα συνεχίσω να απολαμβάνω την ιδέα της μοτοσυκλέτας πλέον όμως ( όπως αποδείχτηκε και απο σοφότερους), όχι στην καθημερινή βιοπάλη και στην Αθηναική ζούγκλα, αλλά στην επαρχιακή βόλτα και στην πραγματική δόση της ασύγκριτης αίσθησης ελευθερίας που αυτή μου προσφέρει στον ελεύθερό μου χρόνο, και σε συνθήκες ασφαλούς οδήγησης π.χ.πάντα με πλήρη εξοπλισμό και ίσως και σε πίστα.

    Πλέον με μόναδικό και έναν επιβάτη εμένα.

    Και μερικές φωτό...




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Παραλαβή sv650s (2).jpg 
Προβολές:	650 
Μέγεθος:	53,3 KB 
ID:	40126

  2. #2
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    να σαι καλά Γιώργη , και χρωστάω κερασμα , για να μην πω, πίστα παρέα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Παραλαβή sv650s (4).jpg 
Προβολές:	626 
Μέγεθος:	46,3 KB 
ID:	40127

  3. #3
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Θανάση κλείσε ραντεβού θέλει πλύσιμο...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Παραλαβή sv650s (6).jpg 
Προβολές:	626 
Μέγεθος:	99,6 KB 
ID:	40128

  4. #4
    Φρέέέένοοοο!! *&^%#@& Το avatar του/της pipis
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    329
    Φιλε ειδες τελικα Τελος καλο ολα καλα!!
    Με στεναχωρει βεβαια που θες να το πουλησεις αλλα εσυ κατι θα ξερεις.. Καλες βολτες!

  5. #5
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
    Φιλε ειδες τελικα Τελος καλο ολα καλα!!
    Με στεναχωρει βεβαια που θες να το πουλησεις αλλα εσυ κατι θα ξερεις.. Καλες βολτες!
    έχει συνέχεια ακόμα...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Τα ειπαμε Λαμπρο σημερα, ελπιζω να επιτρεψεις στον εαυτο σου λιγο χρονο να μπεις και παλι στο ‘παιχνιδι‘

    Και μιας και ΔΕΝ θα το αναφερεις εσυ να πω οτι ειναι τουλαχιστον ΓΥΦΤΙΑ εκ μερους της αντιπροσωπειας που σε ταλαιπωρησε 8 μηνες με 2 αλλαγες κινητηρων και χιλιες δυο ακομα μαλακιες, (και εχει και συνεχεια), να παραδιδει μηχανακι στον πελατη μεσα στην μπιχλα κυριολεκτικα, με ξερη αλυσιδα, γενικως χωρις κανενα εστω προχειρο συμμαζεμα, και με αντιμετωπιση και υφακι του στυλ ‘Αντε να ξεμπερδευουμε και με δαυτον‘.

    Καλο κουραγιο Λαμπρο, Δευτερα ξερεις εσυ ε.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NikosRR
    Εγγραφή
    09/07/2005
    Μηνύματα
    528
    Μπραβο Λαμπρο, χαιρομαι, οχι για ολο το σκηνικο, αλλα για μια ανασα που ας πουμε οτι πηρες απ'ολη αυτη την ταλαιπωρεια και ας εχει συνεχεια

  8. #8
    Καραμελος Το avatar του/της kalesin
    Εγγραφή
    30/09/2005
    Μηνύματα
    1.083
    Μπραβο ρε συ Λαμπρο...

    Εβαλες το κεφαλι κατω, το παλεψες, αντισταθηκες σε ολους οσους σου λεγαμε "που να τρεχεις τωρα μωρε; που να βγαλεις ακρη;" κ τελικα δικαιωθηκες εν μερη. Κ οχι μονο αυτο αλα δημιουργησες κ προηγουμενο, υπερ ολων εμας των "ωχαδερφιστων"

    Ελπιζω συντομα να εχεις νεα -αντιστοιχα καλα- για το θεμα του κινδυνου στον οποιο εθεσε τη ζωη σου η αστοχια των υλικων της μηχανης...

    Μπραβο ρε ΜΑΓΚΑ [με ολη τη σημασια της λεξης]

    Κριμα που θα την δωσεις αλλα αυτο το ξερεις εσυ καλυτερα απ' ολους



    :a19: :a19:

  9. #9
    Ευτυχισμένη Μαγισσούλα Το avatar του/της evvou
    Εγγραφή
    07/06/2005
    Μηνύματα
    938
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
    Μπραβο ρε συ Λαμπρο...

    Εβαλες το κεφαλι κατω, το παλεψες, αντισταθηκες σε ολους οσους σου λεγαμε "που να τρεχεις τωρα μωρε; που να βγαλεις ακρη;" κ τελικα δικαιωθηκες εν μερη. Κ οχι μονο αυτο αλα δημιουργησες κ προηγουμενο, υπερ ολων εμας των "ωχαδερφιστων"

    Ελπιζω συντομα να εχεις νεα -αντιστοιχα καλα- για το θεμα του κινδυνου στον οποιο εθεσε τη ζωη σου η αστοχια των υλικων της μηχανης...

    Μπραβο ρε ΜΑΓΚΑ [με ολη τη σημασια της λεξης]


    :a19: :a19:
    με καλυψε απολυτα ο φιλος απο πανω

    το original α-μηχανο™ μελος

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	eeeetsi.jpg 
Προβολές:	526 
Μέγεθος:	66,7 KB 
ID:	40141
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  11. #11
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Είσαι απλά κορυφαίος...

  12. #12
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Καλοφορετη ρε συ !

    Αν και μετα απο τοσο αγωνα να την δωσεις με φαινεται λιγακι κουφο !

    Καλα να σαι και κανε το κεφι σου ρε συ.



  13. #13
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Καλή αρχή Λαμπρούκο μου!!!
    Καλά ταξίδια χωρίς προβλήματα!Θα σου φτιάξω εγώ την αλυσίδα αν θες





    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Δέξου γρήγορα την πρόταση της Έλενας πριν προσφερθούν "άλλοι" να σου "λαδώσουν την αλυσίδα" :rotflmao: :rotflmao:

    Anyway καλές βόλτες

  15. #15
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Λάμπρο, τα είπαμε λίγο και χτες....


    ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ αγορίνα.......








    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2012, 16:01
  2. ξανα από την αρχη...
    από aakkuan στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2009, 23:18
  3. ...και παμε παλι απο την αρχη!!!
    από gixxerpap στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2007, 07:30
  4. προβλημα απο την αρχη
    από unzip στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2006, 00:06
  5. απο την αρχη
    από koutsikos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2005, 23:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF