Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 103

Θέμα: Καλοκαιρινό Μπουφάν - Επιγονατίδες

  1. #31
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    ποσο?

  2. #32
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Από τη δουλειά:

    Σήμερα το φόρεσα για πρώτη φορά

    Πραγματικά μόλις ξεκινάς από τα φανάρια με το μηχανάκι, νιώθεις την ψύχρα να κατακλύζει το κορμί σου. Φόραγα σήμερα ένα φούτερ από μέσα και όμως ψιλοκρύωνα.

    Το καλοκαίρι αν φοράω από μέσα καλοκαιρινή μπλούζα υποθέτω ότι θα είμαι οκ . Θα επανέλθω στο παρόν topic για να πω τις εντυπώσεις μου όταν θα έχουμε 35άρες και 40άρες (στην τσιμεντούπολη).

    To νιώθω σαν δεύτερο δέρμα μου, πολύ καλή εφαρμογή και πολύ πιο εύκαμπτο από το χειμερινό μου.
    Πάντα όρθιοι

  3. #33
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver

    Το μόνο "μείον" του συγκεκριμένου μοντέλου είναι πως η προστασία της πλάτης δεν είναι standard και πρέπει να την αγοράσεις extra...

    Aν όμως εχεις spidi χειμώνιατικο (σαν το δικό μου το ergo 05 ένα πράμα ) κούμπωνεις την πλάτη στο netline
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Modenas Kriss 125

  4. #34
    shameless self promotion Το avatar του/της island
    Εγγραφή
    17/08/2005
    Μηνύματα
    125
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Το συγκεκριμένο μοντέλο της Colori νομίζω πως το έχει ο AFTER...

    Εγώ θα σου έλεγα να δεις και το Netline της Spidi...

    Το υλικό του είναι mesh, διάτρητο δηλαδή, σα διχτάκι...
    Για τις πρωινές/βραδινές ψυχρούλες δίνει μαζί και ένα αντιανεμικό γιλέκο...
    Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος...

    Θα μας πει και ο adam_tsouk που το έχει και αυτός...

    Το spidi το έχω και εγώ και είναι πολύ καλό και "δροσερό" αν και διάβασα παραπάνω κάποιον να γράφει οτι δεν ειναι καλοκαιρινό τώρα πώς έβγαλε αυτο το συμπερασμα ? το έχει και ζεσταίνεται ?
    >>>> Κάθε μοτοσυκλέτα χάνει το 50% της αξιοπιστίας της μετά απο επίσκεψη σε Ελληνικό συνεργείο. <<<<

  5. #35
    Breva 1100 Το avatar του/της Bil
    Εγγραφή
    07/11/2005
    Μηνύματα
    555
    Κουφό !!!
    Και εγώ από χτές κοιτάω για καλοκαιρινό και είχα σταμπάρει το Colori Morisson που είναι στην αρχή του ποστ αλλάτώρα με μπερδέψατε...
    Ασε που εδώ δεν υπάρχει αντιπρόσωπος της Colori και πρέπει να το παραγγείλω μέσω colori.net , οπότε ούτε εκπτωσούλα, ούτε για το μέγεθος θα είμαι σίγουρος

  6. #36
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Πήγα σήμερα Πάρνηθα. Φόρεσα το εν λόγω μπουφάν και από μέσα ένα φούτερ. Παρότι είχε λιακάδα, κρύωνα γιατί όπως είπα και σε προηγούμενο post το τρυπητό ύφασμα κάνει καλά τη δουλειά του. Μάλλον θα επιστρέψω στην ζεστασιά του ASSOS μέχρι να μπει ο Μάϊος.

    Δεν μπορώ να το συγκρίνω με το spidy που ανέφερε κάποιος φίλος παραπάνω γιατί είναι το πρώτο μου καλοκαιρινό μπουφάν και γενικά δεν αλλάζω συχνά εξοπλισμό. Δεν έχω φορέσει το καλοκαιρινό spidy οπότε δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός. Αυτό που σίγουρα μπορώ να σας πω είναι ότι έφυγα μεσημέρι από την Αγ. Τριάδα και γύρισα απόγευμα. Στις σκιές που έκαναν τα δέντρα κυρίως στο γυρισμό κρύωνα αρκετά ...

    Όπως είπα και πριν θα σας πω ξανά σε 2-3 μήνες τι λέει το μπουφάν σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες.
    Πάντα όρθιοι

  7. #37
    να μαστε παλι...
    κατατοπιστικοτατο post...
    και εγω ψαχνω για καλοκαιρινο μπουφαν τωρα.
    Για πες ippeas τωρα που κανει ζεστη σιγα σιγα τι λεει το EOLOS ??
    Τα βραδακια πως ειναι? μπαινει πολυ κρυο?
    Αντε να καταληξω και εγω καπου...
    Ειμαι μεταξυ EOLOS και MORISSON της COLORI...
    thx
    Παλια οι γυναικες θελανε αντρα και λεβεντη,
    τωρα θελουν αδερφη και τον φωναζουν trendy.-

    Fz6
    CB500
    XT600E
    XR250
    C50

  8. #38
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    ΦΙΛΕ ΙΠΠΕΑ ΗΣΟΥΝ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΤΑΤΟΣ!

    ΨΑΧΝΟΜΟΥΝ ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ ΜΠΟΥΦΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΣΤΑ ΥΠ' ΟΨΗΝ ΑΥΤΟ ΤΗΣ COLORI!

    ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΤΣΙΜΠΙΣΩ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΛΟΓΩ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ!

    ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΦΟΡΑΩ ΤΟ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ-ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΤΗΝ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΒΕΒΑΙΑ-ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΟ, ΟΤΑΝ ΚΙΝΟΥΜΑΙ ΜΕ 100+ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ !!!
    ΤΕΛΟΣ


  9. #39
    Φίλε Ιππέα
    Πολύ ωραίο το μπουφάν όμως τώρα που έχει ζεστάνει παραπάνω πως είναι; Κάνει δουλειά;
    Για πες και από που έγινε η αγορά;

  10. #40

  11. #41
    Εγω πηγα και παραγγειλα το καλοκαιρινο της Colori προχτες γιατι δεν ειχε στο νουμερο μου σε ανοιχτο χρωμα...
    BTW εφτιαξαν τα παιδια το παλιο μου μπουφαν σε 5 λεπτακια!!καινουργιο εγινε και μαχιμο παλι!!

    Και μονο για το aftermarket μαγκες αξιζει να πατε να ριξτε μια ματια....



    (οχι μονο στα ρουχα....Η κοπελιτσα που δουλευει εκει μονο με animation η με τρελα κεφια απο τον θεο εγινε τοσο ομορφη..καποια στιγμη ειχα υπνωτιστει μιλαμε..)

  12. #42
    (οχι μονο στα ρουχα....Η κοπελιτσα που δουλευει εκει μονο με animation η με τρελα κεφια απο τον θεο εγινε τοσο ομορφη..καποια στιγμη ειχα υπνωτιστει μιλαμε..)

    Αν καταλαβα καλα για το μαγαζι στην Λ.Αλεξανδρας λες εε? Ενα ξανθο δεν λες??
    Αν ειναι αυτο δεν εχεις και αδικο...!
    Παλια οι γυναικες θελανε αντρα και λεβεντη,
    τωρα θελουν αδερφη και τον φωναζουν trendy.-

    Fz6
    CB500
    XT600E
    XR250
    C50

  13. #43
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
    ΦΙΛΕ ΙΠΠΕΑ ΗΣΟΥΝ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΤΑΤΟΣ!

    ΨΑΧΝΟΜΟΥΝ ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ ΜΠΟΥΦΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΣΤΑ ΥΠ' ΟΨΗΝ ΑΥΤΟ ΤΗΣ COLORI!

    ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΤΣΙΜΠΙΣΩ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΛΟΓΩ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ!

    ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΦΟΡΑΩ ΤΟ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ-ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΤΗΝ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΒΕΒΑΙΑ-ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΟ, ΟΤΑΝ ΚΙΝΟΥΜΑΙ ΜΕ 100+ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ !!!
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilis03
    Φίλε Ιππέα
    Πολύ ωραίο το μπουφάν όμως τώρα που έχει ζεστάνει παραπάνω πως είναι; Κάνει δουλειά;
    Για πες και από που έγινε η αγορά;
    Μιας και αρχίσαν οι ζέστες είναι κατάλληλη στιγμή για να σας αναφέρω τις εντυπώσεις μου από το EOLOS.

    Το μπουφανάκι το φοράω μέρα νύχτα μέχρι στιγμής. Φοράω μονίμως από μέσα καλοκαιρινό κοντομάνικο μπλουζάκι. Τυγχάνει να κινούμαι άλλοτε μέρα και άλλοτε νύχτα, θα πρέπει να σας αναφέρω ότι όταν το φορώ και έχει ανέβει ο ήλιος, ομολογουμένως, νιώθω λίγο δυσφορία λόγω της ζέστης. Αυτό επιδεινώνεται από το γεγονός ότι το αγόρασα σε μαύρο χρώμα, ώστε να το φορώ τα βράδυα που μπορεί να πηγαίνω καμία βόλτα για ποτό(Παραλιακά) ώστε να είναι όσο γίνεται διακριτικό. Όπως γνωρίζετε το μαύρο χρώμμα συγκεντρώνει την θερμότητα από την ακτινοβολία του ήλιου και είναι το χειρότερο χρώμα που μπορεί να πάρετε για καλοκαίρι. Προσοχή, το παραπάνω ισχύει ΜΟΝΟ για μέσα στη πόλη στο μποτιλιάρισμα και μόνο τις πρωϊνές και μεσημεριανές ώρες.

    Αν κινιόμουν εκτός κέντρου και είχα μονίμως ελάχιστη ταχύτητα 30-40 χαω, ο αέρας που μπαίνει μέσα από το ΠΛΗΡΩΣ διάτρητο ύφασμα είναι ικανός, αν μη τι άλλο να σε κάνει να νιώσεις άνετα.

    Αν υποθέσουμε ότι κινείστε στην επαρχία τότε σίγουρα είναι τέλειο μπουφάν. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι σε παραλιακά μέρη ή σε δασώδη περιοχή με σκιώδεις δρόμους, το βράδυ ίσως και να κρυώνετε λίγο(λίγο ψύχρα όπως λέμε ... ) .

    Αν το θέλετε για την πόλη και θέλετε να είναι περισσότερο δροσερό την ημέρα, θα σας συμβούλευα να αγοράσετε το μπουφάν μου σε δίχρωμο(Μαύρο - χρώμμα πάγου). Αν το πάρετε σε αυτό το χρώμμα, τα σημεία του σώματος (ώμοι και πάνω μέρος των χεριών όπου χτυπάει απευθείας ο ήλιος) θα είναι σε ανοιχτό χρώμμα(πάγου) και έτσι δεν θα εγκλοβίζεται ζέστη.

    Εννοείται ότι σε καμία περίπτωση δεν ιδρώνω είτε το φόρεσα πρωϊ είτε το φόρεσα μεσημέρι. Η προυπόθεση για το προηγούμενο είναι να μην καθυστερείτε πάνω από 5-6' να του ανοίξετε το φερμουάρ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΑΘΜΕΥΣΕΤΕ το θηρίο σας. Το ίδιο ισχύει και για το χρόνο από τη στιγμή που θα το φορέσετε μέχρι να αρχίσει να κινείται η μηχανή.

    Αν θέλετε ένα μπουφάν να σας παρέχει κάποια ασφάλεια για μέσα στην Αθήνα και για να πηγαίνετε στην δουλειά σας ή για καφέ, αγοράστε το. Αν πιστεύετε ότι θα νιώθετε ότι φοράτε ραντέ φανελάκι μην το αγοράσετε. Αν πιστεύετε ότι θα το φοράτε όταν πηγαίνετε για καμία βραδυνή βόλτα στα παραλιακά μαγαζιά π.χ του πόρτο ράφτη ή των μαγαζιών του μικρολίμανου απέναντι από το δελφινάριο(Hard Rock κτλ), αγοράστε το. Αν πιστεύετε ότι θα μπείτε σε κάποιο μαγαζί με πορτιέρη με αυτό το μπουφάν καλύτερα μην το αγοράσετε :rotflmao:

    Το πρόβλημα που εγώ αντιμετωπίζω μόνο είναι ,τι κάνουμε στη περίπτωση που το φοράμε για να πάμε για μπάνιο και πρέπει να κατέβουμε στην παραλία. Το να το πάρω μαζί στην άμμο, όταν αράξω, το βλέπω λίγο υπερβολικό :a029: :rotflmao:
    Αυτό που έχω σκεφτεί είναι να βάλω μεγαλύτερη μπαγαζιέρα και να το βάζω μαζί με το κράνος. Εδώ όμως εμφανίζεται το πρόβλημα ότι λόγω της χοντρής και άκαμπτης προστασίας(Ευρωπαϊκών προδιαγραφών) που έχει στην πλάτη, δεν νομίζω ότι μπορεί να χωρέσει μαζί με το κράνος.

    Παρότι δεν έχω δοκιμάσει το Spidi όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα, πιστεύω ότι μάλλον δεν θα έχει μεγάλη διαφορά, λόγω των ιδιαίτερων καιρικών συνθηκών που έχουμε στη πατρίδα μας(Μποτιλιάρισμα - Καύσωνα).

    Αν τελικά επιλέξτε άλλο καλοκαιρινό μπουφάν χωρίς να πάρετε γνώμη πρώτα, τουλάχιστον αγοράστε ανοιχτόχρωμο.

    Θα ξαναγράψω όταν θα αρχίσουν οι 35άρες και οι 40άρες(Καύσωνας)
    Πάντα όρθιοι

  14. #44
    Για να κλειδώνεις το μπουφάν πάνω στη μηχανή, μπορείς να πάρεις ένα ατσαλένιο δίχτυ γι' αυτή τη δουλειά:

    http://www.pac-safe.com

    Βρήκα στην Αθήνα ένα μαγαζί που τα φέρνει, αν θες πες να ψάξω να βρω τα στοιχεία του.

  15. #45
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    εγώ πήρα πριν δέκα μέρες το bering της φωτό και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Και όμορφο ανοιχτό μπεζ για να μη σκαω με το μαυρο και διατρητο για να παίρνω αέρα και προστατευτικά καλά έχει... Βέβαι σκέφτομαι να του βάλω το knox της πλάτης του χειμερινού μου μπουφάν....

    τις τελευταίες μόνο μέρες που έχει μια ψιλοψύχρα το βράδυ δε μπορούσα να κυκλοφορήσω μόνο με t-shirt από μέσα.... ψιλοκρύωνα.

    τιμή 120ευρώ η επίσημη της αντιπροσωπείας


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	summer5.jpg 
Προβολές:	912 
Μέγεθος:	5,2 KB 
ID:	51364

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καλοκαιρινό Μπουφάν
    από skous στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2007, 01:22
  2. Καλοκαιρινό μπουφάν
    από live_2_ride στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2005, 16:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF