Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 103

Θέμα: Καλοκαιρινό Μπουφάν - Επιγονατίδες

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madtank
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    282
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
    [B]
    Αν τελικά επιλέξτε άλλο καλοκαιρινό μπουφάν χωρίς να πάρετε γνώμη πρώτα, τουλάχιστον αγοράστε ανοιχτόχρωμο.
    Ένας άλλος λόγος για ανοιχτοχρωμα "ρούχα" για την μηχανή έιναι ότι ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ οδηγοί και όχι μόνο..(εννοώ και τους πεζούς).

    Ένα μειονέκτημα είναι ότι στα ανοιχτοχρωμα ρούχα οι λεκέδες , διαφορες βρωμίτσες διακρίνονται πιο έντονα..


    Μην τα θέλουμε και όλα δικά μας...
    Μηχανίστα μου - Riding is a way of thinking...
    Yamaha XT500 '80, Kawasaki Z1R 1000 '81
    BMW R100GS '87, BMW F650 Funduro '94
    BMW R1150GS '99, BMW R1150GS Adv '03
    BMW R1200GS '05, BMW K1200GT SE '08

  2. #47
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Από αύριο αρχίζουν οι ΚΑΨΩΝΕΣ που έλεγε και η γιαγιά μου .

    Όσοι σκέφτονταν να πάρουν το EOLOS καλό θα ήταν να διαβάσουν τις παρατηρήσεις που θα γράψω αύριο-μεθαύριο εδώ.

    Πάντα όρθιοι

  3. #48
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Λοιπόν, σήμερα φόρεσα το Colori EOLOS με περίπου 35 βαθμούς Κελσίου.

    Η διαδρομή μου είναι περίπου 12 χλμ μέχρι την δουλειά. Περίπου τα μισά γίνονται σε ελαφρύ μποτιλιάρισμα και τα άλλα μισά γίνονται σε ευθείες όπου δεν κολλάει η κίνηση και όλοι τρέχουν.

    Η δυσφορία από την ζέστη είναι δεδομένη.

    Ελάχιστος ιδρώτας στις μασχάλες παρατηρείται αν πάτε και μπλέξετε στο κέντρο σε πολύ άσχημο μποτιλιάρισμα. Αν κάθε 2-3 λεπτά ξεκινάτε και το μηχανάκι κινείται, αερίζεται το σώμα αρκετά και δεν παρουσιάζεται πρόβλημα.

    Στην διαδρομή (παραπάνω) που διήρκησε 30', έβγαλα αμέσως το μπουφάν με το που κατέβηκα από το μηχανάκι και όταν μπήκα στη δουλειά μου, παρατήρησα ότι στο καλοκαιρινό μου μπλουζάκι, στις μασχάλες δεν υπήρχε εμφανές ίχνος ιδρώτα.

    Εκεί που κάπως ένιωθα να είναι υγρό το σώμα μου ήταν στις εξωτερικές πλευρές των μπράτσων καθώς εκεί βρίσκονται οι προστασίες. Κάτι ανάλογο ένιωθα και στην πλάτη λόγω της μεγάλης προστασίας που έχει εκεί. Στα σημεία αυτά ο αέρας δεν μπορεί να περάσει μέσα από το υλικό της προστασίας.

    Την ζέστη-δυσφορία την ένιωθα και το βράδυ(χθες). Επομένως καταλαβαίνετε ότι η ζέστη είναι ζέστη και δεν σχετίζεται αυτό που θα νιώθετε μέσα στο μπουφάν μόνο με το χρώμα(μαύρο στη περίπτωση τη δική μου).

    Για μένα, στο αν τελικά θα σας ικανοποιήσει το συγκεκριμένο μπουφάν, θα παίξει ρόλο αν κινείστε στο κέντρο ή αν κινείστε σε δρόμους με μεγάλη μέση ωριαία ταχύτητα. Αν κινείστε στο κέντρο στο καταμεσήμερο θα ιδρώνετε σίγουρα, αν όμως κινείστε πιο περιφερειακά και πιο άνετα, τότε δεν θα έχετε πρόβλημα μέχρι τους 30-35 βαθμούς κελσίου. Σίγουρα όμως ο χρωματισμός παίζει μεγάλο ρόλο για την ημέρα αλλά από την άλλη το λευκό και τα ανοιχτόχρωμα θα λερώνονται.

    Για τις παραπάνω δοκιμές να έχετε υπ οψιν σας ότι φορούσα από μέσα από το μπουφάν μόνο ένα καλοκαιρινό κοντομάνικο.

    Πάντα όρθιοι

  4. #49
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ

    Ελάχιστος ιδρώτας στις μασχάλες παρατηρείται αν πάτε και μπλέξετε στο κέντρο σε πολύ άσχημο μποτιλιάρισμα. Αν κάθε 2-3 λεπτά ξεκινάτε και το μηχανάκι κινείται, αερίζεται το σώμα αρκετά και δεν παρουσιάζεται πρόβλημα.
    φίλε αυτό παίζει πάρα πολύ με τον άνθρωπο

    υπάρχουν άτομα που ιδρώνουν μόνο αν τρέξουν και άλλοι που στάζουν απλά και μόνο που στέκονται όρθιοι, πάντα στις ίδιες κλιματολογικές συνθήκες

    το θέμα είναι πως και για τους δύο η πτώση κοστίζει πολύ, και γι' αυτό λίγη σημασία, τελικά, έχει η ζέστη και ο ιδρώτας

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madtank
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    282
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    φίλε αυτό παίζει πάρα πολύ με τον άνθρωπο

    υπάρχουν άτομα που ιδρώνουν μόνο αν τρέξουν και άλλοι που στάζουν απλά και μόνο που στέκονται όρθιοι, πάντα στις ίδιες κλιματολογικές συνθήκες

    το θέμα είναι πως και για τους δύο η πτώση κοστίζει πολύ, και γι' αυτό λίγη σημασία, τελικά, έχει η ζέστη και ο ιδρώτας

    + 1000
    Μηχανίστα μου - Riding is a way of thinking...
    Yamaha XT500 '80, Kawasaki Z1R 1000 '81
    BMW R100GS '87, BMW F650 Funduro '94
    BMW R1150GS '99, BMW R1150GS Adv '03
    BMW R1200GS '05, BMW K1200GT SE '08

  6. #51
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Σήμερα πήγα να πάρω καλοκαιρινό μπουφάν και απογοητεύτηκα, από ποιότητα ή γιατι δεν υπήρχαν γυναικεία
    Μένει να πάω να δώ dainese(μην πει κανείς τπτ) και spidi.

    Θα τα σκάσω ίσως αλλά θα πάρω μπουφάν.

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  7. #52
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Δες αυτό

    http://www.bering.fr/index.adml?r=164&f=1715

    Eίναι το bering sunrise (αυτό που πόσταρε ο Nostra
    στην προηγούμενη σελίδα) με 118 ευρώ.

    Φίλε Nostra, τί λέει το μπουφανάκι;

    Είναι πολύ ελκυστική η τιμή του και η bering μου φαίνεται
    αξιόλογη.

    Οι προστασίες; Καλές;
    Ξέρω από βέσπα!

  8. #53
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
    Φίλε Nostra, τί λέει το μπουφανάκι;
    Eγώ το πήρα 110 ευρώ μέσω του συνεργείου μου.

    Κανονική τιμή 119-120 νομίζω. Πιο φτηνό από όλες τις μεγάλες μάρκες χωρίς όμως να έχει να ζηλέψει τίποτα σε ποιότητα.

    Να προσέξεις να δοκιμάσεις όλα τα μεγέθη πριν αποφασίσεις, γιατί υποτίθεται ότι το καλοκαιρινό μπουφάν πρέπει να εφαρμόζει Just επάνω σου.

    Αν το πάρεις μεγαλύτερο θα παίζουν τα πλαστικά στους ώμους και στους αγκώνες σου.

    Τα προστατευτικά έιναι καλά αλλά της πλάτης είναι απλό... εγώ έχω βάλει το knox του χειμερινού μπουφάν και αισθάνομαι πιο ασφαλής.... ελπίζω να μη χρειαστεί να ελέγξω πρακτικά αν είναι καλά τα προστατευτικά....

    το μπουφάν είναι άπαιχτο... το ίδιο από ότι είδα τη Δευτέρα στο Δέλεαρ το έχουν πάρει άλλοι τρεις....

    και η τιμή του σε σχέση με τον ανταγωνισμό.... 25-60% χαμηλότερη.

    Δε γουστάρω να κάνω διαφήμιση σε κανέναν αλλά εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος....

  9. #54
    Το ίδιο της Bering (sunrise) πήρα κι εγώ.
    Τιμή 108 από 120 στη Μιχαλακοπούλου.
    Παρόλο που πήρα το μαυρο-μπλε, νομίζω ότι από θέμα ζέστης τα πάει αρκετά καλά.
    Βέβαια δεν έχω και εμπειρία από άλλα διάτρητα.
    Το πακέτο παίζει αν μείνεις στον ήλιο χωρίς να κινείσαι για παραπάνω από 3-4 λεπτά, πάντα με τις θερμοκρασίες που παίζουν τώρα.
    Κυρίως ιδρώνεις στην πλάτη όπου υπάρχει και το μεγάλο προστατευτικό και δεν αερίζεται.
    Τα προστατευτικά ώμου & αγκώνα φαίνονται εντάξει,
    αυτό όμως της πλάτης νομίζω ότι είναι της πλάκας, από μια πρόχειρη ματιά που του 'ριξα..

    Γενικά πάντως φαίνεται προσεγμένο.
    Είδομεν..

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2004
    Μηνύματα
    200
    Ξέρεις από τι υλικό είναι και σε ποια σημεία είναι διάτρητο;

  11. #56
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Tελικά το μόνο που ήταν καλό πάνω μου ήταν της Dainese όπου και πήρα 200€.
    Όλα τα υπόλοιπα μου ήταν μεγάλα, ξένα και ας δοκίμαζα το μικρότερο

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  12. #57
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Ωραία μπουφάν είναι και αυτό της colori

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  13. #58
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Σχετικά με το προηγούμενο post, για όποιον ενδιαφέρεται μπορώ να του πω εντυπώσεις. Το έχω αγοράσει !
    Πάντα όρθιοι

  14. #59
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
    Σχετικά με το προηγούμενο post, για όποιον ενδιαφέρεται μπορώ να του πω εντυπώσεις. Το έχω αγοράσει !
    Άρα τις γράφεις για να γνωρίζουν οι μελλοντικοί αγοραστές

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  15. #60
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Τις έχω γράψει στη προηγούμενη σελίδα από αυτή που είμαστε τώρα. Ωστόσο αν κάποιος θέλει περισσότερες επεξηγήσεις, εδώ είμαστε !
    Πάντα όρθιοι

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καλοκαιρινό Μπουφάν
    από skous στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2007, 01:22
  2. Καλοκαιρινό μπουφάν
    από live_2_ride στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2005, 16:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF