Σελίδα 1 από 14 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 209

Θέμα: Ιλιγγος, Αντανακλαστικα, Φρενα και Τυχη.

  1. #1

    Ιλιγγος, Αντανακλαστικα, Φρενα και Τυχη.

    Ετσι για το κους-κους μια φαση που παιχτηκε περιπου μια βδομαδα πριν...

    Ερχομαι με 220 η 200χμλ/ω πρεπει να΄ταν, προς Θεσσαλονικη απο τον αυτοκινητοδρομο και ενας κωλογερος, μπαινει στην αριστερη λωριδα χωρις φλας, με πληρη αφασια και περιπου 100χλμ/ω...ΣΚΑΤΑ!!! Εκεινη τη φαση δε προλαβα να ενεργησω αλλιως παρα να ψιλο-μπλοκαρω τον πισω τροχο και...να σταματησω σχεδον μισο μετρο απο πισω του!


    Εαν δεν ειχα βαλει προσφατα δισκοφρενα και τακακια...την ειχα βαψει ασχημα...θανατος η σοβαρος τραυματισμος for sure.

    Oυτε ταχυτητες προλαβα να κατεβασω, α ναι, ειχα και 7 μηνων λαστιχα ευτυχως.

    Προσοχη στους "δειλους φονιαδες" - και αν ειναι να ξανατρεξω ετσι θα ειναι με ΕΛΑΧΙΣΤΗ κινηση (ελπιζω να το τηρησω αυτο).

    Μπορει να ειχα και Αγιο...ποιος ξερει.

    Δεν εχουμε δρομους...δεν εχουμε δρομους μονο καλπες.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079

    Re: Ιλιγγος, Αντανακλαστικα, Φρενα και Τυχη.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
    Ετσι για το κους-κους μια φαση που παιχτηκε περιπου μια βδομαδα πριν...

    Ερχομαι με 220 η 200χμλ/ω πρεπει να΄ταν, προς Θεσσαλονικη απο τον αυτοκινητοδρομο και ενας κωλογερος, μπαινει στην αριστερη λωριδα χωρις φλας, με πληρη αφασια και περιπου 100χλμ/ω...ΣΚΑΤΑ!!! Εκεινη τη φαση δε προλαβα να ενεργησω αλλιως παρα να ψιλο-μπλοκαρω τον πισω τροχο και...να σταματησω σχεδον μισο μετρο απο πισω του!


    Εαν δεν ειχα βαλει προσφατα δισκοφρενα και τακακια...την ειχα βαψει ασχημα...θανατος η σοβαρος τραυματισμος for sure.

    Oυτε ταχυτητες προλαβα να κατεβασω, α ναι, ειχα και 7 μηνων λαστιχα ευτυχως.

    Προσοχη στους "δειλους φονιαδες" - και αν ειναι να ξανατρεξω ετσι θα ειναι με ΕΛΑΧΙΣΤΗ κινηση (ελπιζω να το τηρησω αυτο).

    Μπορει να ειχα και Αγιο...ποιος ξερει.

    Δεν εχουμε δρομους...δεν εχουμε δρομους μονο καλπες.
    Και τώρα τι θέλεις; να σου γράψουμε κανένα καλό λόγο συμπαράστασης στο δράμα που έζησες;

    Σου είπε κανείς ότι δικαιούσαι να τρέχεις με 200 στο δημόσιο δρόμο;

    Σου είπε κανείς ότι ο άνθρωπος αυτός που έτσι χοντροειδώς αποκαλείς κωλόγερο (για να μη σου πω τίποτα χειρότερο) είναι υποχρεωμένος να περιμένει μία βολίδα των 200 χιλιομέτρων να έρχεται από το υπερπέραν την ώρα που αλλάζει λωρίδα με την ήδη μεγάλη και νόμιμη ταχύτητα των 100χλμ/ώρα;

    Άντε κάνε μας τη χάρη αγόρι μου που θα τον αποκαλέσεις και δειλό θάνατο. Αν νομίζεις ότι οι δρόμοι σου ανήκουν για να τελικιάζεις το τούμπανο σου, τότε να αναλαμβάνεις και τις ευθύνες σου.

    :a41:
    Θάνος..

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alfa156
    Εγγραφή
    06/06/2004
    Μηνύματα
    180

    Re: Re: Ιλιγγος, Αντανακλαστικα, Φρενα και Τυχη.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    Και τώρα τι θέλεις; να σου γράψουμε κανένα καλό λόγο συμπαράστασης στο δράμα που έζησες;

    Σου είπε κανείς ότι δικαιούσαι να τρέχεις με 200 στο δημόσιο δρόμο;

    Σου είπε κανείς ότι ο άνθρωπος αυτός που έτσι χοντροειδώς αποκαλείς κωλόγερο (για να μη σου πω τίποτα χειρότερο) είναι υποχρεωμένος να περιμένει μία βολίδα των 200 χιλιομέτρων να έρχεται από το υπερπέραν την ώρα που αλλάζει λωρίδα με την ήδη μεγάλη και νόμιμη ταχύτητα των 100χλμ/ώρα;

    Άντε κάνε μας τη χάρη αγόρι μου που θα τον αποκαλέσεις και δειλό θάνατο. Αν νομίζεις ότι οι δρόμοι σου ανήκουν για να τελικιάζεις το τούμπανο σου, τότε να αναλαμβάνεις και τις ευθύνες σου.

    :a41:
    γιατι εσυ πιστευεις αν πηγαινε με 150 θα το εβλεπε ο ιδιος γερος???δηλαδη δεν σου εχει τυχει ποτε εσενα να σου αλλαξουν λωριδα ξαφνικα?η ειναι τοσο σπανιο το γεγονος που δεν θα συνεβαινε αν πηγαινε ο αλλος με 50-60κμ λιγοτερα??
    εκτος αν εσυ οδηγεις μηχανη και πηγαινεις παντου και παντα με τα ορια την μηχανη σου....
    εχει την υποχρεωση(θεωρητικα παντα γιατι πρακτικα...)να ελενξει πολυ καλα τους καθρεπτες του πριν αλλαξει λωριδα,και να εχει την αντιληψη των χιλιομετρων του αυτοκινητου η μηχανης που ερχεται ατην λωριδα που θελει να μπει...ασχετα αν αυτο δεν γινεται απο τους περισσοτερους γερους....δυστηχως ...δεν θα επρεπε να εχουν διπλωμα!
    και φυσικα σε ενδεχομενο ατυχηματος θα μετρησει πολυ περισσοτερο η τροχαια την ξαφνικη αλλαγη λωριδας παρα τα κμ του εκαστοτε οχηματος....γιατι τα κμ δεν μπορουν να αποδεικτουν,η αλλαγη λωριδας ομως με μαρτυρες,η απο τα πιθανα σημαδια τα οποια θα φερει το αυτοκινητο που χτυπησε θα φαινεται.
    οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/11/2004
    Μηνύματα
    216
    καλα εχω σοκαριστει!!!!αριστερα και ηθελες να τρεξεις??μα στην ελλαδα εχουμε κανει το αντιστροφο!!!!!!στην δεξια λωριδα τρεχουμε διοτι αριστερα πηγαινουμε αργα.....:rotflmao:


    περα απο την πλακα τα χλμ σου ηταν πολλα...αλλα εχω δει και με λιγοτερα την συμπεριφορα στο δρομο!!!!!!!!

  5. #5
    Να βάλω photo πως ειχε γίνει το χέρι μου όταν άλλαξε λωρίδα ΙΧ χωρίς να ελέγξει???? ... στην ασύλληπτη ταχύτητα των 60 χλμ/ώρα...

    Πάντως ο Θάνος έχει δίκιο τις περισσότερες φορές δεν μπορούμε να αποφύγουμε το γεγονός αλλά στο χέρι μας είναι να ελαχιστοποιήσουμε τις συνέπειές του. Εξοπλισμός, συνετή οδήγηση, πρόνοια και συγκέντρωση είναι τα όπλα μας.

    Αυτό που λέει και ξαναλέει ο πατέρας μου (παντελώς άσχετος με μηχανές) είναι πως κανείς οδηγός αυτοκινήτου δεν μπορεί να συλλάβει το ότι σε 1,2 δευτ. η τελεία που βλέπει μακριά στους καθρέφτες του θα γίνει μια ολόκληρη μηχανή δίπλα του τη στιγμή που αποφασίζει να βγει από το στενό.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
    Αυτό που λέει και ξαναλέει ο πατέρας μου (παντελώς άσχετος με μηχανές) είναι πως κανείς οδηγός αυτοκινήτου δεν μπορεί να συλλάβει το ότι σε 1,2 δευτ. η τελεία που βλέπει μακριά στους καθρέφτες του θα γίνει μια ολόκληρη μηχανή δίπλα του τη στιγμή που αποφασίζει να βγει από το στενό.
    Έτσι ακριβώς!

    Άλλο τα 60 άλλο τα 200 άλλο τα 220...

    Απρόσεκτοι οδηγοί θα υπάρχουν πάντα. Είναι φυσικό. Όλοι μας έχουμε κάνει απροσεξίες. Αλλά στα 200 δεν προλαβαίνεις να κάνεις τίποτα ενώ αυξάνεις και την πιθανότητα να μη σε προσέξει ο άλλος. Στα 60 θα το προλάβεις!

    Εντέλει τα όρια ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΤΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ Η Κ@ΥΛΑ ΜΑΣ!

    Αν πηγαίνω με 200 και με στείλει κάποιος στον άλλο κόσμο, θα φταίω εγώ. Και το κάνω εν γνώση μου! Δεν ζητάω τα ρέστα από κανέναν και πολύ περισσότερο δεν θα αποκαλέσω κανέναν κωλόγερο!

    Άντε το έχουμε μάθει όλοι κωλόγερος ο ένας, μαλάκας ο άλλος, θείτσα η άλλη... Εμείς μόνο είμαστε οι γαμάω που θέλουμε να πιάσουμε τα 200 και δεν κάνουν όλοι στην άκρη.
    Θάνος..

  7. #7
    Σου είπε κανείς ότι ο άνθρωπος αυτός που έτσι χοντροειδώς αποκαλείς κωλόγερο (για να μη σου πω τίποτα χειρότερο) είναι υποχρεωμένος να περιμένει μία βολίδα των 200 χιλιομέτρων να έρχεται από το υπερπέραν την ώρα που αλλάζει λωρίδα με την ήδη μεγάλη και νόμιμη ταχύτητα των 100χλμ/ώρα;
    Αποκαλω "δειλους φονιαδες" τυπους ακριβως σαν την κατηγορια σου - προσεξε με το σκεπτικο αυτο μην πεσεις σε κανα τρενο η χειροτερα σε μενα γιατι τρωω αργα-αργα.

    Εγω ειμουν στην λωριδα μου, νομιμως και ομορφα.

    Ανοητε ανθρωπε, εαν πηγαινα με 100 και περνουσα διπλα του σε λαθος χρονο θα με ειχε εξοστρακισει απο το δρομο προς τις μπαρες (τσιμεντο).

    Οταν ζηταει καποιος ειλικρινως ΣΥΓΝΩΜΜΗ ΕΣΦΑΛΑ τοτε συγχωρω, αλλιως τον κανω ΜΠΛΕ. Εδω ζητονια δεν μου την εχουν πει, και μας την λες εσυ.

    Κανε ακρη φιλαρακο γιατι σε λαθος λωριδα μπηκες και δεν βλεπω Ν για να προσεχω.

  8. #8
    και φυσικα σε ενδεχομενο ατυχηματος θα μετρησει πολυ περισσοτερο η τροχαια την ξαφνικη αλλαγη λωριδας παρα τα κμ του εκαστοτε οχηματος....γιατι τα κμ δεν μπορουν να αποδεικτουν,η αλλαγη λωριδας ομως με μαρτυρες,η απο τα πιθανα σημαδια τα οποια θα φερει το αυτοκινητο που χτυπησε θα φαινεται.
    Ακριβως.

    οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
    Ακριβεστατα.

  9. #9
    Εμείς μόνο είμαστε οι γαμάω που θέλουμε να πιάσουμε τα 200 και δεν κάνουν όλοι στην άκρη.
    Κατσε να δεις οταν παρω Jeep τι θα γινει.

    Σεβομαι τους οδηγους που κανουν στην ακρη, οπως και εγω οταν πρεπει. Ειμαι σιγουρος οτι αμα δεις εσυ κανα τρελο, νταβα η μπατσο θα κανεις στην ακρη.

  10. #10
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    FZR600R

    Εγω ειμουν στην λωριδα μου, νομιμως και ομορφα.
    Ναι αλλα πηγαινες με 200 παρανομο μεχρι εκει που δεν παιρνει...



    FZR600R
    Οταν ζηταει καποιος ειλικρινως ΣΥΓΝΩΜΜΗ ΕΣΦΑΛΑ τοτε συγχωρω, αλλιως τον κανω ΜΠΛΕ. Εδω ζητονια δεν μου την εχουν πει, και μας την λες εσυ.
    Μαλλον δεν εχεις πεσει σε κανενα ζητονι.. για να στην πει.. Οταν υποχρεωσεις κανεναν απο δαυτους να πηγαινει με 200 χωρις να κανει κεφι, μες στην κινηση, για να σε πιασει, και παει και κανεις να τον στειλει αδιαβαστο, τοτε μαντεψε... ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΤΗΝ ΠΟΥΝ... ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΕ ΚΟΠΑΝΑΝΕ...

    Και τελος.. Αφησε τους τσαμπουκαδες στην ακρη βαλτο και λιγο το νιονιο να δουλεψει ,και διαβασε κατι σωστο που εγραψε ο φιλος παραπανω..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus ...Αυτό που λέει και ξαναλέει ο πατέρας μου (παντελώς άσχετος με μηχανές) είναι πως κανείς οδηγός αυτοκινήτου δεν μπορεί να συλλάβει το ότι σε 1,2 δευτ. η τελεία που βλέπει μακριά στους καθρέφτες του θα γίνει μια ολόκληρη μηχανή δίπλα του τη στιγμή που αποφασίζει να βγει από το στενό.
    Προστατεψε λιγο τον εαυτο σου και τους αλλους γιατι αν σε βρει το κακο, μονο μπλε στο ξυλο δεν θα μπορεις να κανεις αυτον που σε εκλεισε...

    ΓΕΙΑ ΜΑΣ.....

  11. #11
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    FZR600R
    Κατσε να δεις οταν παρω Jeep τι θα γινει.
    Μηπως να επαιρνες κανενα CATERPILLAR !!!!
    Τοτε ποιος θα στην ελεγε ???
    Και θα τους ζουμπαγες ολους..
    Και σιγα θα πηγαινες!!!

    Ολοι ικανοποιημενοι....Μεχρι και τα ζητονια....:rotflmao: :rotflmao:

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
    Αποκαλω "δειλους φονιαδες" τυπους ακριβως σαν την κατηγορια σου - προσεξε με το σκεπτικο αυτο μην πεσεις σε κανα τρενο η χειροτερα σε μενα γιατι τρωω αργα-αργα.

    Εγω ειμουν στην λωριδα μου, νομιμως και ομορφα.

    Ανοητε ανθρωπε, εαν πηγαινα με 100 και περνουσα διπλα του σε λαθος χρονο θα με ειχε εξοστρακισει απο το δρομο προς τις μπαρες (τσιμεντο).

    Οταν ζηταει καποιος ειλικρινως ΣΥΓΝΩΜΜΗ ΕΣΦΑΛΑ τοτε συγχωρω, αλλιως τον κανω ΜΠΛΕ. Εδω ζητονια δεν μου την εχουν πει, και μας την λες εσυ.

    Κανε ακρη φιλαρακο γιατι σε λαθος λωριδα μπηκες και δεν βλεπω Ν για να προσεχω.
    Αν πήγαινες με 100 είναι πολύ πιθανό να σε είχε δει. Είναι επίσης πολύ πιθανό να είχες προλάβει να δεις την πρόθεση του ν'αλλάξει λωρίδα. Είναι πολύ πιθανό να προλάβαινες να αντιδράσεις καλύτερα και είναι πολύ πιθανό αν συνέβαινε το μοιραίο να τη γλύτωνες. Αν τελικά γινόταν η στραβή δυστυχώς τότε θα ήσουνα το θύμα. Επειδή όλα αυτά είναι πιθανά και οδηγάμε μοτοσυκλέτα, έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά και φυλαγόμαστε.

    Αν τώρα νομίζεις ότι είσαι νόμιμος να πηγαίνεις στη λωρίδα σου με 200 τότε είσαι δημόσιος κίνδυνος. Μπορεί κι εμείς να έχουμε πάει με 200 στο δρόμο, αλλά με πλήρη επίγνωση της μαλακίας μας και χωρίς να ζητάμε από κανέναν ευθύνη για ό,τι πάθουμε.

    Τώρα τα υπόλοιπα που λες με αφήνουν τελείως αδιάφορο όπως κι εσύ μαζί.

    Θάνος..

  13. #13
    Μαλλον δεν εχεις πεσει σε κανενα ζητονι.. για να στην πει..
    Ετσι λες ε? Κανεις λαθος.

    ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΕ ΚΟΠΑΝΑΝΕ
    Πολυ τα απλοποιεις τα πραγματα.

    λιγο το νιονιο να δουλεψει
    Βαλε εσυ το δικο σου με 200χαω να δουλεψει, ποσο θα κρατησει?

    διαβασε κατι σωστο που εγραψε ο φιλος παραπανω

  14. #14
    Αν πήγαινες με 100 είναι πολύ πιθανό να σε είχε δει
    Πιο πιθανο να με εχει δει ο συνεπιβατης του γιατι με αυτον μιλουσε ενω...προσπερνουσε.

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    Αν πήγαινες με 100 είναι πολύ πιθανό να σε είχε δει.
    και 140 σου λεω .........αλλα με 200+ χαμπαρι δεν πηρε ο οδηγος του αυτοκινητου και πως να παρει?

    FZR600R εισαι λαθος και πες μας οδηγας αυτοκινητο??
    ξερεις ποσες φορες με περασε μοτο με 200+ και δεν πηρα χαμπαρι?και απο δεξια μαλιστα με σφηνα.

    και παλι εισαι λαθος γιατι με κινηση και 200+ .....

    ...αριστερα με car εγω και κινηση σε εθνικη και βλεπω στον καθρεφτη μοτο πλακωμενη να ερχεται με χιλια πανω μου και για να του ανοιξω το πεδιο μια που δεν εκοβε παραλιγο να προκαλουσα ατυχημα

    γι αυτο χαλαρωσε λιγο και μην προκαλεις την τυχη σου..........αν βλεπεις ανοιχτο δρομο τρεχα ρε FZR600R........

Σελίδα 1 από 14 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συνδιασμένα φρένα και εξαέρωση (C-ABS bleeding ναούμ')
    από nikos_abel στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2011, 14:30
  2. διαρροή και φρένα!
    από BELZEBOYLIS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2006, 10:18
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2006, 09:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF