Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Τελικά τί γίνεται με την Aprilia ?

  1. #1

    Τελικά τί γίνεται με την Aprilia ?

    Μαθαίνω ότι προς το παρόν δεν υπάρχουν προβλήματα με τα ανταλλακτικά, αλλά μπορεί να είναι κάποιος σίγουρος ότι το ίδιο θα συμβαίνει και του χρόνου ?

    Υπάρχει κάποιο site αντιπροσωπείας εδώ ? Αν όχι, γιατί ?

    Γενικότερα, υπάρχουν σχέδια για το μέλλον της Aprilia στην Ελλάδα ?

    Όχι τίποτα άλλο αλλά αυτό το Pegaso Trail είναι πολύ όμορφο για να το αγνοήσει κανείς.

  2. #2
    Επειδή είναι ολόκληρη ιστορία διάβασε την όλη (συναντήσεις με την αντιπροσωπεία, ανταλλακτικά κλπ) στο
    http://apriliabikers.gr/html/modules...m.php?forum=39
    και διάβασε.

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #3
    Ωχ... διάβασα και διάβασα και διάβασα... και αντί να πορωθώ απογοητεύτηκα

    Μάλλον τον ξεχνάμε τον Πήγασο...

  4. #4
    file mou den xero ti diavases kai diavases kai pali kati apo to proigoumeno

    pantos ego eho tuono kai ime efharistimenos apo apopsi antalaktikon kai service
    arki na pesis se kalo mihaniko opos simveni se opiadipote marka motosikletas
    ite iaponeziki ite italiki

  5. #5
    Από συνεργεία διάβασα όντως για 2-3 καλά, δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Το θέμα είναι αυτά που διάβασα για την αντιπροσωπεία, ότι δηλαδή "είναι ανύπαρκτη", "είναι απλώς ένα γραφείο τύπου" και διάφορα άλλα τέτοια (λόγια ιδιοκτητών Aprilia από το site). Επίσης ότι "αν πάρεις Aprilia κοίτα να την πουλήσεις σε δυο χρόνια που λήγει η εγγύηση" (επίσης από το site). Ακόμα, η πλήρης σιγή της Aprilia Hellas για το κανόνι του Μπολασίκη, αλλά και το γεγονός ότι κανένας δεν ξέρει ποιοί είναι τελικά εξουσιοδοτημένοι και ποιοι όχι! (ούτε καν το site της μαμάς Aprilia, απ'ότι φαίνεται). Tο ότι τώρα υπάρχουν ανταλλακτικά το ξέρω και το έγραψα και στο πρώτο post. Αλλά δυστυχώς η εδώ αντιπροσωπεία δε μου εμπνέει εμπιστοσύνη... ούτε ένα site τυπικό να μην έχουν ? Ποιοί είναι τελικά εξουσιοδοτημένοι και ποιοί όχι ? Τί καλύπτει ακριβώς η εγγύηση ? Διαβάζοντας στο apriliabikers για τα συνεργεία μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι ο καθένας κάνει ότι θέλει...

    Αυτά τα διαπιστώνω με πραγματική λύπη γιατί το Pegaso είναι και καλο μηχανάκι, και προσωπικά το θεωρώ το απολύτως πιο όμορφο on-off αυτή τη στιγμή. Και η αλήθεια είναι ότι θέλω πολύ να αλλάξω γνώμη και να πιστέψω ότι όλα αυτά που ακούγονται για την Aprilia Hellas είναι αβάσιμα, γιατί τότε δε θα έχω κανένα ενδοιασμό για να το πάρω.

  6. #6
    Μην τρελαίνεσαι. Όντως υπάρχει ένα κενό στο θέμα παρουσία αντιπρόσωπιας, αν το συγκρίνεις με άλλες εταιρείες, αλλά έχει να κάνει και με την συγχώνευση Piaggio-Aprilia φαντάζομαι. Έχω πάρει ένα Aprilia Sporticy, και κάποια ανταλλακτικά που χρειάστηκα μετά από μια πτώση τα βρήκα χωρίς πρόβλημα.
    Η εγγύηση καλύπτει ότι αναφέρεται στο βιβλιαράκι της μοτοσυκλέττας. Εξουσιοδοτημένα υπάρχουν, η ποιότητα δουλειάς ποικίλει ανάλογα με το συνεργείο, όπως σε όλες τις εταιρείες. Στο síte που σου είπα θα διαβάσεις σχόλια κατόχων και θα καταλήξεις.
    Τα πράγματα και στις υπόλοιπες εταιρείες, έχουν βελτιωθεί πρός το καλύτερο τα τελευταία μόλις χρόνια. Σε ένα ΧR που είχα πρίν κάποια χρόνια, περίμενα 4,5 μήνες έναν εκκεντροφόρο, και τον άρπαξε κυριολεκτικά ένας φιλαράκος που δούλευε στον Σαρακάκη. Αλλιώς θα το είχα το XRακι μέσα κανένα χρόνο.
    Σε ένα Κawa που είχε ο αδελφός μου με πρόβλημα στην ηλεκτρονική ( δεν ανέβαζε στροφές) η απάντηση που πήρα από εξουσιοδοτημένο συνεργείο ήταν ¨Αδράνεια εκκεντροφόρου¨ΟΟΟΕΕΕΕΟΟΟ!!!!
    Στο SRX μου με πρόβλημα στα πηνία (μια δούλευε σωστά και μία δούλευε σαν 50άρι) με βάλανε (σε εξουσιοδοτημένο Yamaha) να κάνω ρεκτιφιέ και αλλαγή πιστόνι, διότι είχε λέει ανοίξει ο κύλινδρος έπεφτε η συμπίεση και δεν μπορούσε να ανοίξει το 2ο καμπυρατέρ υποπίεσης που έχει.!!!!!!!!!
    Επομένως..............
    Μήν κοιτάς το ¨εξουσιοδοτημένος¨, κοίτα τον μηχανικό.
    Εχθές το βράδυ by the way είδα ένα Factory R. Είναι απίστευτη μοτοσυκλέττα!!!!! Αν είχα τα φράγκα θα το χτύπαγα χωρίς δεύτερη σκέψη.....

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #7
    Σα να ψήνομαι... όχι ότι θέλω και πολύ βέβαια

  8. #8
    No bike.....No party Το avatar του/της zeli
    Εγγραφή
    24/02/2005
    Μηνύματα
    244
    Αρχικά δημιουργήθηκε από micmic
    Από συνεργεία διάβασα όντως για 2-3 καλά, δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Αλλά δυστυχώς η εδώ αντιπροσωπεία δε μου εμπνέει εμπιστοσύνη... ούτε ένα site τυπικό να μην έχουν ? Ποιοί είναι τελικά εξουσιοδοτημένοι και ποιοί όχι ? Τί καλύπτει ακριβώς η εγγύηση ? Διαβάζοντας στο apriliabikers για τα συνεργεία μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι ο καθένας κάνει ότι θέλει...
    Ας αφήσουμε το γεγονός ότι φάσκεις και αντιφάσκεις.... Θα μας πεις και μας τι ακριβώς διάβασες?.Επίσεις για πες μας σε ποιον "ιαπωνα" αντιπρποσωπο πήγες και σου είπε τι ακριβώς καλύπτει η εγγύηση(αν σου μίλησε για εγγυηση) που ο αντστοιχος "ιτάλός" δεν στο είπε?Δε μου λες στην Honda ποιος είναι εξουσιοδοτημένος????? Αστην aprilia ρε φιλαράκι πάρε Honda.To FMX μια χαρά θα σου είναι τι τα θες τα aprilia και τρεχα γύρευε...Πετάξτε πια την καραμέλα της παραπληροφόρησης.
    THE MORE WE SEE THE MORE WE KNOW...

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
    Ας αφήσουμε το γεγονός ότι φάσκεις και αντιφάσκεις.... Θα μας πεις και μας τι ακριβώς διάβασες?.Επίσεις για πες μας σε ποιον "ιαπωνα" αντιπρποσωπο πήγες και σου είπε τι ακριβώς καλύπτει η εγγύηση(αν σου μίλησε για εγγυηση) που ο αντστοιχος "ιτάλός" δεν στο είπε?Δε μου λες στην Honda ποιος είναι εξουσιοδοτημένος????? Αστην aprilia ρε φιλαράκι πάρε Honda.To FMX μια χαρά θα σου είναι τι τα θες τα aprilia και τρεχα γύρευε...Πετάξτε πια την καραμέλα της παραπληροφόρησης.
    Φίλε είσαι επιεικώς ηλίθιος, για να μη σου πω τίποτα χειρότερο. Είπα και πριν ότι αυτά τα οποία έγραψα τα διάβασα στο apriliabikers. Ούτε σε Ιάπωνα αντιπρόσωπο πήγα, ούτε έκανα καμμία σύγκριση με Honda. Θα σου έδινα και τα links αν είχε το παραμικρό νόημα.

    Ως υποψήφιος αγοραστής είμαι ανάμεσα σε BMW F650GS και στον Πήγασο, ο οποίος μου αρέσει εμφανισιακά περισσότερο. Επειδή έχω ακούσει διάφορα για την αντιπροσωπεία και θεωρώ απόλυτα λογικό να έχω αμφιβολίες για την υποστήριξη με όλα αυτά που έχουν ακουστεί, κάνω post σε ένα site με μηχανές για να δω τί παίζει. Το τελευταίο που χρειάζομαι είναι βλαμμένοι σαν κι εσένα που θεωρούν ότι ο οποιοσδήποτε έχει κάποια επιφύλαξη είναι "hondaκιας" ή "βαλτός". Αλλά ακόμα κι αν είχα πει ότι η Honda έχει καλύτερο after-sales service (που δεν το είπα γιατί δεν ενδιαφέρομαι για Honda), ψέμματα θα ήταν ?

    Μακριά λοιπόν από το thread μου. Και να σκεφτεί κανείς ότι πριν διαβάσω τις μαλακίες σου είδα το logo της Aprilia και σκέφτηκα "α, να κάποιος που πρέπει να ξέρει και θα μου δώσει πληροφορίες από πρώτο χέρι."

  10. #10
    PEACE BROTHERS
    Δεν υπάρχει τίποτα να χωρίσουμε..........
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    PEACE BROTHERS
    Δεν υπάρχει τίποτα να χωρίσουμε..........
    Αυτό λέω κι εγώ, απλά έχει καταντήσει λίγο κουραστικό να σου προσάπτουν ύπουλες προθέσεις με το που εκφράζεις κάποια αμφιβολία ή δυσαρέσκεια. Το έχω δει σε πολλά threads, δεν τολμάει κανείς να μιλήσει και πέφτουν να τον φάνε.

    Προσωπικά έχω σημαντικότερα πράγματα να κάνω στη ζωή μου από το να υποστηρίζω την κάθε εταιρία σα να ήταν η γκόμενά μου. Σήμερα Aprilia, αύριο Honda και μεθαύριο και Κινέζικο αν είναι καλύτερο. Δεν έχω μετοχές σε καμμία. Απλός καταναλωτής είμαι και κοιτάω το συμφέρον μου. Δε βασίζω ούτε την αυτοπεποίθησή μου ούτε την προσωπικότητά μου στο τί μάρκα μηχανάκι έχω.

  12. #12
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    ναι αλλα βλεπω εισαι με το μελι στο στομα!!!

    Χαλαρωσε που να ξερει ο αλλος τι ειναι ο καθενας ...ειπε αυτο που νομιζε εστω και λαθεμενα μην τον βριζεις και εσυ!!!!


    εξηγησε του τι συμβαινει καλυτερα


    Ηρεμηστε αμαν με το βρισιδι στο χερι εισαστε...ελα ελα για συγκεντρωθειτε

    Σταθης

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harlek
    Εγγραφή
    28/08/2005
    Μηνύματα
    222
    Λοιπόν να πω μερικά συγκεκριμένα πράγματα που ξέρω:

    1. Δεν υπάρχει κεντρική αποθήκη ανταλλακτικών Aprilia στην Ελλάδα, αλλά ερχονται από Ιταλία εντός 7 περίπου ημερών κατόπιν παραγγελίας του εκάστοτε εξουσιοδοτημένου συνεργείου. Το κάθε συνεργείο κρατάει κάποιο δικό του στοκ μόνο από αναλώσιμα που χρησιμοποιούνται στα σέρβις (μπουζί, φίλτρα και ό,τι άλλο).

    2. Σε περίπτωση ανάγκης, υπάρχει δυνατότητα τα ανταλλακτικά να έρθουν γρηγορότερα (ενδεχομένως με αυξημένο κόστος) σε περίπου 3 μέρες. Κάποια, αλλά όχι όλα τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία, έχουν on-line σύστημα παραγγελιών ανταλλακτικών μέσω computer, με διαθεσιμότητα, τιμές κ.λπ.

    3. Δεν ξέρω τι γίνεται στις άλλες μάρκες, αλλά είναι βέβαιο ότι η Aprilia δεν έχει κανέναν έλεγχο στην ποιότητα των υπηρεσιών των εξουσιοδοτημένων συνεργείων της.

    4. Υπάρχει στην Αθήνα ένα κατά πολλούς (και κατ' εμέ) κορυφαίο εξουσιοδοτημέννο συνεργείο Aprilia, που είμαι σίγουρος ότι θα ζήλευαν πολλοί κάτοχοι ιαπωνικών και μη μηχανών. Πιθανόν να μην είναι το μόνο καλό, αλλά η αλήθεια είναι ότι πολλοί έχουμε ανακουφιστεί που υπάρχει, γιατί μέχρι να το ανακαλύψουμε ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά από άσχετους ή ημι-άσχετους.

    5. Αυτή την εποχή λένε ότι γίνεται μεταφορά του στοκ ανταλλακτικών της Aprilia στις αποθήκες της Piaggio. Επίσης λένε ότι αυτό ίσως να αυξήσει κάπως (όχι δραματικά) το χρόνο παράδοσης μη στοκαρισμένων ανταλλακτικών. Τέλος και πάλι "λένε" ότι μόλις "τακτοποιηθούν" τα πράγματα και οργανωθεί η Aprilia υπό τη στέγη της Piaggio θα βελτιωθεί το (σχεδόν ανύπαρκτο) δίκτυο της εταιρείας στη χώρα μας.

  14. #14
    1. Δεν υπάρχει κεντρική αποθήκη ανταλλακτικών Aprilia στην Ελλάδα, αλλά ερχονται από Ιταλία εντός 7 περίπου ημερών κατόπιν παραγγελίας του εκάστοτε εξουσιοδοτημένου συνεργείου. Το κάθε συνεργείο κρατάει κάποιο δικό του στοκ μόνο από αναλώσιμα που χρησιμοποιούνται στα σέρβις (μπουζί, φίλτρα και ό,τι άλλο).[/B]
    Η παραγγελία γίνεται πάντα μέσω της αντιπροσωπείας ή υπάρχουν και συνεργεία που την κάνουν μόνα τους ?

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
    ναι αλλα βλεπω εισαι με το μελι στο στομα!!!

    Χαλαρωσε που να ξερει ο αλλος τι ειναι ο καθενας ...ειπε αυτο που νομιζε εστω και λαθεμενα μην τον βριζεις και εσυ!!!!


    εξηγησε του τι συμβαινει καλυτερα


    Ηρεμηστε αμαν με το βρισιδι στο χερι εισαστε...ελα ελα για συγκεντρωθειτε

    Σταθης

    Έχεις δίκιο, sorry.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι γίνεται αυτήν την εποχή στον Μπράλλο
    από jp929rr στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2006, 12:29
  2. Τι γίνεται αυτήν την εποχή στον Μπράλλο
    από jp929rr στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2006, 00:49
  3. Τι γινεται με το 660???
    από ΓκαζοφωνιΞ στο forum KTM
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2006, 12:51
  4. Τι γίνεται με το ρελαντί; (CBF-250)
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2005, 11:26
  5. Τι Εγινε Με Την Πιτα?????
    από periklisk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF