Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Sh-150

  1. #1

    Sh-150

    Χαιρετώ την παρέα. Νέο μέλος και με αρκετές ερωτήσεις αλλά ας αρχίσω με μια απλή.
    Σκέφτομαι να πάρω το πρώτο δίκυκλο μου και πιστεύω ότι για τις ανάγκες μου ένα σκουτεράκι είναι μια χαρά. Δεν έχω τρέλα με τη ρόδα, στη δουλειά μου στο κέντρο εύκολα και γρήγορα θέλω να πηγαίνω και πιστεύω ένα σκούτερ ή παπί είναι μια χαρά. Το τελευταίο αποκλείστηκε λόγω ποδιάς (πιστεύω ότι στα νερά το σκουτερ θα κρατάει το παντελόνι μου καθαρό. αλλά και χώρων που όσο νάναι τα σκουτερ προσφέρουν περισσότερους.
    Τώρα. Σε μία έρευνα αγοράς που έκανα είδα ότι το beverly έχει σχεδόν μονοπώλιο στην Ελλάδα και το αντίθετο γίνεται στην Ιταλία όπου το SH-150 είναι Νο1. Δε θέλω να φτάσω τα 4000 που κάνει το Beverly, ακόμα και τα 3400 του SH είναι οριακά. Επείσης δε μου χρειάζονται τα 5 παραπάνω άλογα, είπαμε τη δουλειά μου θέλω να κάνω. Η ερώτησεις μου είναι:
    • Οι κάτοχοι sh είναι ευχαριστημένοι;
      Τι προβλήματα έχει βγάλει (αν έχει βγάλει)
      Κόστος συντήρισης
      Ασφάλεια. Είδα σε ένα site στο εξωτερικό κάποια ραβδογράμματα που δυστυχώς δεν τα ανέλυαν, ότι στο τομέα της ασφάλειας τα πήγαινε χάλια. Δεν έχει σημασία να σας δώσω το url γιατί δε λέει τίποτα παραπάνω.

    Η άλλη επιλογή που μου περνάει από το μυαλό είναι το sym hd 200 με 400 περίπου ευρώ λιγότερα.

    Βοηθήστε έναν άσχετο.
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

  2. #2
    Δεν απανταει κανενας βλεπω...
    Θα σου πω λοιπον την δικη μου αποψη.

    Να σου ξεκαθαρισω οτι δεν ξερω τιποτα για το SH 150 οποτε θα σου αναφερω αλλες προτασεις.

    Εγω εχω το Aprilia Sportcity 200 και συμφωνα με αυτα που λες θα ειναι ιδανικο για εσενα!Ειναι πολυ ευελικτο κ απο τα σκουτερ που εχω οδηγησει εχει την καλυτερη οδικη συμπεριφορα κ στησιμο. Εγω εχω κανει 9000+ χιλιομετρα κ μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα! Μειονεκτημα του (οπως σε ολα με μεγαλους τροχους) ο χωρος κατω απο την σελα.

    Αλλα σκουτερ που εχουν κολητοι κ εχω οδηγησει:
    1)Sym 200 GTS(Υπερ: χωροι, αισθηση πολυτελειας, προστασια απο αερα, Κατα: φρενα, αποδοση κινητηρα, βαρος
    2)Beverly 250 (Υπερ: σταθεροτητα στις υψηλες ταχυτητες, αποδοση κινητηρα. Κατα:βαρια αισθηση, φρενα, πιο δυσκολο στις σφηνες κ ευελιξια

    Αυτη ειναι η γνωμη μου κ χωρις να ειμαι ειδικος κ παντα σε σχεση με το δικο μου το Sportcity.

    Συγνωμη που δεν σου απαντησα για το SH αλλα τουλαχιστον σου ανεφερα ορισμενες επιλογες που μπορει να μην ειχες σκεφτει.

    Ευχομαι να κανεις την καλυτερη επιλογη για εσενα!

    Υ.Γ Το SH παντως υστερει αισθητα σε υποδυναμη απο τα παραπανω.

  3. #3
    +100000 Συμφωνώ
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #4
    Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μου δημιουργήθηκαν όμως δύο αποροίες
    Η πρώτη αφορά στα φρένα. Ποιο scooter έχει καλά φρένα.
    Και η δεύτερη είναι στην ιπποδύναμη. Νόμιζα ότι το sym 200 με το sh-150 έχουν παρόμοια ιπποδύναμη (16,5 και 16 αντίστοιχα). Πόση διαφορά να έχουν στο δρόμο.
    Μιλώντας σήμερα με έναν πωλητή στην Πειραιώς μου είπε ότι αντί να πάρω το sh-150 να πάρω το aprilia που είναι ακριβώς το ίδιο εκτός από τον κινητήρα που είναι από το beverly 200. Εκτός του κινητήρα μόνο τα αυτοκόλητα αλλάζουν. Πάντως εκείνος ήταν υπέρ του beverly 250 ie. Ούτε καταδοιάνοια βέβαια να φτάσω το 4250 που κοστίζει.
    Θα πάω να δω και το SYM
    Σας ευχαριστώ και πάλι.

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από niewbe
    Η πρώτη αφορά στα φρένα. Ποιο scooter έχει καλά φρένα.
    Και η δεύτερη είναι στην ιπποδύναμη.
    Μιλώντας σήμερα με έναν πωλητή στην Πειραιώς μου είπε ότι αντί να πάρω το sh-150 να πάρω το aprilia που είναι ακριβώς το ίδιο εκτός από τον κινητήρα που είναι από το beverly 200. Εκτός του κινητήρα μόνο τα αυτοκόλητα αλλάζουν.
    Beverly, Aprilia φρενάρουν μια χαρά. Προτίμησε δίσκους μπρός πίσω, αν δίνεις ιδιαίτερη σημασία στο θέμα φρένα. Όχι ότι με ταμπούρο πίσω δεν φρενάρει καλά, απλά οι δίσκοι είναι καλύτεροι.
    Τι εννοείς ότι εκτός από κινητήρα και αυτοκόλλητα είναι τα ίδια; Μόνο ο κινητήρας είναι ίδιος με το Beverly. (21 HP) Κατα τα άλλα έχουν αρκετές διαφορές. Δες και φωτό για να πάρεις μια ιδέα.
    Το Aprilia μπορείς να το βρείς γύρω στα 3.000 ?. Με το δικό μου είμαι μέχρι στιγμή πολύ ικανοποιημένος. Με την ευκαιρία να δώσω μια δύο τιμές για ανταλλακτικά που χρειάστηκα, λόγω μια πτώσης με το Aprilia μου.
    Ζελατίνα 49?, Πλαινός αεραγωγός 3?, πλαινό (μεγάλο) καπάκι 85? (βαμμένο)
    Για το Sym δεν ξέρω τίποτα. Θα μπορείς να το πουλήσεις εύκολα όμως;


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	foto_mod_pg_878_1137583469.jpg 
Προβολές:	702 
Μέγεθος:	24,5 KB 
ID:	42418
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #6
    To SYM 200 GTS το εχει κολλητος. Tα υπερ κ τα κατα του τα ανεφερα στο προηγουμενο μου ποστ. Η διαφορα με τα υπολοιπα στην κουβεντα μας ειναι οτι εχει μικροτερους τροχους κ η θεση ειναι "touring" σαν του Χ8 για παραδειγμα. Ο φιλος το πηρε απο τον Γκοργκολη στην θησεως οπου του ειπαν για εξουσιοδωτημενα συνεργεια. Επισης, η SΥΜ εχει βγαλει κ ενα μοντελο που μοιαζει φοβερα με το SΗ μονο που ειναι 200αρι αν ενδιαφερεσαι για SΥΜ. Στην τιμη απο οτι θυμαμαι εκανε πανω απο 3600 (το GTS).

    Οσο αφορα τα φρενα, τωρα πια σχεδον ολα τα σκουτερ εχουν δισκους. Μερικα εχουν συνδιασμενο συστημα (πατας την μια μανετα κ πιανουν κ τα δυο φρενα) κ αλλα οχι. Εγω θα σου προτεινα να μην υπαρχει αυτο το συστημα. Καλυτερα ανεξαρτητα για να ξερεις τι κανεις.

    Παντως δες τις αναγκες σου κ αποφασισε συμφωνα με αυτες. Μην επιρρεαστεις απο κανενα πωλητη. Κατασταλαξε σε 2 πχ μοντελα κ μετα παρε οποιο σου κανει κλικ...

    ...το Sportcity δηλαδη

    Η προτιμιση μου ειναι σαφης ετσι;

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2006
    Μηνύματα
    103
    ...φιλε μου εγω αγορασα το SYM HD 200.Tο καινουριο με το πισω δισκοφρενο.Ειναι τελειο!Πιο φτηνο απο το Honda,με καλυτερη αντιπροσωπεια και σχεδιασμο που σκοτωνει.2 χρονακια εγγυηση
    Τιμη? 2950
    O μονος ενδοιασμος που θα μπορουσες να εχεις ειναι η μεταπωληση.Εμενα προσωπικα δε με ενδιαφερει καθολου το θεμα μεταπωλησης.
    Κοιταξε το και δε θα χασεις!

  8. #8
    δεν έχω sh αλλά έχω κάνει πάρα πολλά χιλιόμετρα και με το καρμπυρατεράτο και με το ψεκαστό, οπότε σε απαντώ...

    Οι κάτοχοι sh είναι ευχαριστημένοι;
    αρκετοί που ξέρω, όχι απλά ευχαριστημένοι το δοξάζουν.

    Τι προβλήματα έχει βγάλει (αν έχει βγάλει)
    δεν έχει βγάλει

    Κόστος συντήρισης
    Κάθε 5 χιλιάδες το μεγάλο λάδια, φίλτρα, βαλβίδες κλπ.
    Ένα 80άρι με το ζόρι

    Ασφάλεια. Είδα σε ένα site στο εξωτερικό κάποια ραβδογράμματα που δυστυχώς δεν τα ανέλυαν, ότι στο τομέα της ασφάλειας τα πήγαινε χάλια. Δεν έχει σημασία να σας δώσω το url γιατί δε λέει τίποτα παραπάνω.
    δεν ξέρω που είδες και τι είδες και δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοεί ασφάλεια... αερόσακους μήπως;;


    Από φρένα έχει πολύ δυνατά και συνδυασμένα αλλά ελαφρώς αναίσθητα. Άμα είσαι άσχετος δεν θα σε προβληματισουν και θα σε σταματήσουν όταν θες.

    Από κρατήματα εξαιρετικό. Στις παρατεταμένες τελικιασμένο έχει κάποιες ελαστικότητες το πλαίσιο αλλά τις καταπίνει όπως τις δημιουργεί χωρίς να σε προβληματίσει.

    Από γκάζια αρπάζει εύκολα (έχει μπαμ) αλλά η τελική για το 150 φτάνει 110-120... αν κάνεις πάρα πολλά χλμ. τη μέρα σε ανοιχτούς δρόμους δεν θα βολέψει.

    Κατανάλωση κάπου 4l/100km

    Πάρε το καρμπυρατεράτο. Καίει ελαφρώς λιγότερο, έχει μεγαλύτερο τεπόζιτο και είναι και λίγο πιο ζωντανό όταν ανοίγεις γκάζι
    Fuck the universe.

  9. #9
    Ευχαριστώ για την μεγάλη και κατατοπιστικότατη απάντηση αλλά εδώ και καιρό έχω πάρει ένα kristar. Ασχετο θα μου πεις με αυτά που ρώταγα αλλά δεν έβγαινε το budget τελικά για κράνος, μπουφάν, παντελόνι και τα συναφή οπότε είπα να κόψω την αγορά του σκούτερ και να πάω σε ένα καλό παπί αφού και η δουλειά μου είναι μέσα στην πόλη.
    Το αστείο είναι ότι αμέσως μετά άλλαξα δουλειά και τώρα έχω 40χιλ την ημέρα εθνική με 100+ χιλ/ώρα και το βλέπω να τα παίζει η πάπια τέρμα γκάζι συνέχεια. Λάθος επιλογή; Θα δίξει. Πάντως τα 120 του SH τα έχει και το kristar, φαντάζομαι λόγω μικρότερου βάρους και πιο ελεύθερης εξάτιμισης.

Παρόμοια θέματα

  1. Honda SH 150....
    από nemethon στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 22:43
  2. Beverly 200 η SH 150??? Help
    από Pokermon στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2006, 15:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF