Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 68

Θέμα: Στρίψιμο στις κατηφορικές φουρκέτες

  1. #1

    Στρίψιμο στις κατηφορικές φουρκέτες

    Ως αρχάριος ανακάλυψα κάτι που με βοηθάει πολύ και μάλλον θα βοηθήσει κι άλλους αρχάριους. Είχα πρόβλημα στο στρίψιμο σε πολύ κατηφορικές και απότομες φουρκέτες. Πατούσα φρένο πριν την στροφή, αλλά όταν το άφηνα μέσα στη στροφή η μηχανή ανέπτυσσε πολύ ταχύτητα λόγω απότομης κατηφόρας και δε μπορούσα να στρίψω, με έβγαζε στο άλλο ρεύμα, αφού και η στροφή ήταν πολύ απότομη.

    Τελικά, βρήκα τη λύση: αφού είναι επικίνδυνο να πατάω φρένο μέσα στη στροφή και αν δεν πατάω ανεβαίνει πολύ η ταχύτητα, όλα οδηγούν στο φρενάρισμα με μία ταχύτητα κάτω. Φυσικά, κατεβάζω πριν μπω στη στροφή . Μετά με κρατάει σε χαμηλή ταχύτητα χωρίς να πατάω φρένο κι έτσι στρίβω άνετα!

    Πολύ απλό, αλλά είναι λεπτομέρεια και δεν το είχα διαβάσει πουθενά. Υπ' όψην έχω Africa και οι ρυθμοί μου είναι normal έως χαλαροί, όχι αγωνιστικοί.

  2. #2
    Το "μία κάτω πριν τη στροφή" αποτελεί παλαιό και πασίγνωστο κανόνα, πριν από κάθε κλειστή στροφή (και όχι μόνο κλειστή), ανηφορική ή κατηφορική

  3. #3
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Όλα αυτά σωστά, αρκεί στήν κορυφή της στροφής που ανοίγουμε ΑΠΑΛΑ και προοδευτικά το γκάζι να μην ξεχάσουμε ότι είμαστε με μία κάτω και φάμε κανένα high side

    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #4
    Ωραία χαίρομαι που ανακάλυψα κι εγώ το παλιό κόλπο. :smilea: Καλό το διάβασμα, αλλά οπωσδήποτε οι σημαντικότερες εμπειρίες έρχονται από την πράξη.

  5. #5
    gia dokimase(peran tis efarmogis gaziou) otan eisai se fourketa i akoma an thes na kaneis anastrofi se kapoio fanari na anoikseis to eswteriko(vasei strofis) podi,dil na vgaleis gonato(oxi gia ksysimo i tipota extreme-apla anoikse to podi).
    Me voithaei sto oti i moto pairnei pio eukola tin kleisti strofi.Gernei kalytera
    In Thrust We Trust

    Turn To Burn

  6. #6
    κατα την γνωμη μου πιστευω οτι αυτο που σε ενοχλει στισ κλειστες ειναι οτι κοιτας τον δρομο 10 μετρα μονο μπροστα απο την μηχανη σου.
    προσπαθησε να κοιτας την εξοδο και θα δεις οτι ολες οι στροφες θα ειναι καλυτερες.
    εγω ειχα μεγαλη φοβια στις φουρκετες μεχρι που το δοκιμασα και απο τοτε διασκεδαζω σε καθε στροφη.

  7. #7
    Εντάξει, μακριά κοιτάζω, όσο μπορώ βέβαια σε μία κλειστή στροφή... Το γόνατο το έβγαζα από την πρώτη στιγμή ασυναίσθητα, αλλά δεν ξέρω αν είναι καλό. Όταν έδινα για δίπλωμα, πάνω σ' εκείνη την ευθεία που πρέπει να κινηθούμε πολύ αργά, εγώ κινούμουν πολύ αργά και ισοροπούσα μια χαρά, αλλά έβγαζα γόνατα μια αριστερά μια δεξιά για να ισοροπήσω και μου είπε ο εκπαιδευτής να μην το κάνω. Δεν ξέρω γιατί.

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
    Το γόνατο το έβγαζα από την πρώτη στιγμή ασυναίσθητα,
    αλλά έβγαζα γόνατα μια αριστερά μια δεξιά για να ισοροπήσω και μου είπε ο εκπαιδευτής να μην το κάνω. Δεν ξέρω γιατί.
    Kai egw to idio ekana re c.afou voithaei kai vlepeis oti se voleuei giati na min to kaneis.
    tespa.
    As pei kai kanenas palios tin apopsi tou.
    In Thrust We Trust

    Turn To Burn

  9. #9
    ♠ ace of spades ♠ Το avatar του/της ALX GS 11½
    Εγγραφή
    20/03/2006
    Μηνύματα
    238
    Eπισης η χρηση του πισω φρενου απαλα μεσα στην στροφη σου κλεινει την γραμμη και βοηθαει να στριψεις καλυτερα (αν δεις οτι μπηκες λαθος και παει να σε βγαλει στο αντιθετο ρευμα αν ειναι δεξια ή εξω απο τον δρομο αν ειναι αριστερη.

    Το μπροστινο φρενο εχει την ταση να σου σηκωσει ορθια την μοτοσυκλετα με συνεπεια να σου χαλασει την γραμμη οποτε ΔΕΝ το παταμε μεσα στην στροφη ποτε.(ασε που μπορει πιθανοτατα να χασεις και την προσφυση του μπροστινου)
    Δεν έχει σημασία τι μοτοσυκλέτα οδηγείς αλλά....ΠΩΣ την οδηγείς!

  10. #10
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Όλα αυτά σωστά, αρκεί στήν κορυφή της στροφής που ανοίγουμε ΑΠΑΛΑ και προοδευτικά το γκάζι να μην ξεχάσουμε ότι είμαστε με μία κάτω και φάμε κανένα high side

    Αναλογα παντα απο το μηχανακι που εχουμε.

  11. #11
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    με το monster βάζω μία ταχύτητα πάνω, πριν την στροφή. με την μία ταχύτητα κάτω, το έχω δοκιμάσει, αλλά δεν τραβάει ιδιαίτερα θαρρώ πώς με κρατάει...με τρομάζει
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της LIBYKOS
    Εγγραφή
    13/04/2005
    Μηνύματα
    231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
    gia dokimase(peran tis efarmogis gaziou) otan eisai se fourketa i akoma an thes na kaneis anastrofi se kapoio fanari na anoikseis to eswteriko(vasei strofis) podi,dil na vgaleis gonato(oxi gia ksysimo i tipota extreme-apla anoikse to podi).
    Me voithaei sto oti i moto pairnei pio eukola tin kleisti strofi.Gernei kalytera
    Γέρνει καλύτερα μέχρι να πέσεις κάτω!!!!!
    Αφήστε τα ποδαράκια στην ησυχία τους.
    Το παν είναι η σωστή θέση του σώματος.
    Αν γέρνουμε λίγο τον κορμό μας και το κεφάλι μας προς το εσωτερικό της στροφής, όλα θα κυλήσουν πιο ομαλά.
    Το λάθος που κάνουμε συνήθως είναι ότι, στη στροφή πάνω, η θέση σώματος και κεφαλιού σχηματίζει ένα S, ενώ πρέπει να σχηματίζει όσο το δυνατόν περισσότερο μια ευθεία
    Το γόνατο δεν βγαίνει από μόνο του. Το κρέμασμα του σώματος προς το εσωτερικό της στροφής αναγκάζει το γόνατο να βγει έξω
    LIBYKOS

  13. #13
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
    Το λάθος που κάνουμε συνήθως είναι ότι, στη στροφή πάνω, η θέση σώματος και κεφαλιού σχηματίζει ένα S, ενώ πρέπει να σχηματίζει όσο το δυνατόν περισσότερο μια ευθεία
    Αν μπορείς σε παρακαλώ εξήγησε λίγο πιο αναλυτικά το παραπάνω γιατί μεταξύ των άσχετων με τα στροφιλίκια είμαι και εγώ.
    Πάντα όρθιοι

  14. #14
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
    Αν μπορείς σε παρακαλώ εξήγησε λίγο πιο αναλυτικά το παραπάνω γιατί μεταξύ των άσχετων με τα στροφιλίκια είμαι και εγώ.
    Αν ψαξεις λίγο εδώ μέσα θα βρεις μέχρι και φωτογραφίες.

    To S δημιουργείται όταν βγάζεις το σώμα στο εσωτερικό της στροφής αλλά κρατάς τον κορμό σου και το κεφάλι πάνω στην μηχανή....

    Το κέντρο βάρους είναι κουκουρούκου και δεν έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα... Η μηχανή δεν είναι σε κατάσταση ισσοροπίας γεωμετρικά και άρα είσαι σε πολύ επικίνδυνο σημείο....

    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
    με το monster βάζω μία ταχύτητα πάνω, πριν την στροφή. με την μία ταχύτητα κάτω, το έχω δοκιμάσει, αλλά δεν τραβάει ιδιαίτερα θαρρώ πώς με κρατάει...με τρομάζει
    θεοδώρα, οπωσδήποτε μια κάτω

    και άνοιγμα γκαζιού όσο το δυνατόν πιο νωρίς μέσα στη στροφή

    την πρώτη κιόλας φορά που θα το κάνεις, θα καταλάβεις γιατί είναι και σωστό

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Η ημερομηνια της εκδρομης εκλεισε στις 25/4....
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2004, 11:34
  2. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2004, 10:17
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 17:03
  4. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2004, 17:08
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2004, 16:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF