Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/04/2004
    Μηνύματα
    2

    Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94

    Καλησπέρα σε όλους,
    ήρθε και για μένα η ώρα να αλλάξω λάτιχα στη μηχανή. H μηχανή φοράει Bridgestone. Δυο συνεργεία που επισκεύτηκα μου πρότειναν τα Bridgestone BT 45. Σε διάφορα site στο δίκτυο έχω βρει πολλούς που προτιμούν τα METZELER. Οι διαδρομές που κάνει η μηχανή ειναι κατά 99,9% άσφαλτος. Ήθελα να ρωτήσω και τη δικιά σας γνώμη.

    Ευχαριστώ.

    tzic

    ^_^

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Τα BT45 δεν τα ξέρω... το δικό μου ήταν μοντέλο '01 και έκανα περίπου 35.000 χλμ με δύο σετ 020 που μου βγήκαν μια χαρά! (Τα michelin της μαμάς του τα πέταξα πριν τα πρώτα 5.000 χλμ)

    Στην τελευταία αλλαγή πριν το πουλήσω έβαλα metzeler για δοκιμή. Μια χαρά και αυτά!

    Δηλαδή μη νομίζεις ότι θα σου κάτσει καμία μούφα, καλά είναι και τα μεν, καλά και τα δε. Νομίζω τα metzeler είναι κάπως καλύτερα στο στεγνό...

    Εσύ αποφασίζεις.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/04/2004
    Μηνύματα
    2
    Θάνο,
    ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μήπως θυμάσαι ποιόν τύπο METZELER χρησιμοποιούσες στο TDM σου; Γιατί το πούλησες και τι οδηγάς τώρα;

    tzic

    ^_^

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/06/2003
    Μηνύματα
    121
    ΦΙΛΤΑΤΕ ΕΧΩ ΕΝΑ TDM850 TOY 98 ΚΑΙ ΤΟΥ ΦΟΡΑΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 14000 ΧΛΜ ΤΑ PIRELLI DRAGON GTS.100 ΤΙΣ ΕΚΑΤΟ ΑΣΦΑΛΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΡΑΤΗΜΑ , ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΚΑΙ ΥΠΕΡΟΧΑ ΣΤΗΝ ΒΡΟΧΗ.ΤΑ ΜΕΤΖΕΛΕΡ ΤΑ ΦΟΡΟΥΣΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΟΙΜΕΝΟΣ, ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΒΡΟΧΗ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ
    ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΒΕΣΠΑΑΑΑΑΑ....

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tzic
    Θάνο,
    ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μήπως θυμάσαι ποιόν τύπο METZELER χρησιμοποιούσες στο TDM σου; Γιατί το πούλησες και τι οδηγάς τώρα;

    tzic

    ^_^
    Αν θυμάμαι καλά ήταν τα MEZ4. Με επιφύλαξη όμως γιατί η μνήμη μου δεν είναι και η καλύτερη...

    Τι να σου πω όμως... εξαρτάται και πώς την πας τη μηχανή... εγώ στη βροχή ούτως ή άλλως πάω συντηρητικά οπότε δεν μπορώ να σου πω ότι δεν με ικανοποίησαν τα μεν ή τα δε. Ίσως ο sv5byt να έχει και δίκιο. Στο στεγνό όμως δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

    Το πούλησα γιατί άρχισε να πωλείται και το 900 μεταχειρισμένο με αποτέλεσμα σε 7 μήνες η τιμή του να πέσει γεωμετρικά. Αν το κρατούσα κι άλλο μπορεί στο τέλος να το παντρευόμουνα.

    Εκτός απ'αυτό όμως ήθελα πια κάτι διαφορετικό. Όχι εμφανισιακά που εξακολουθεί να μ'αρέσει πάρα πολυ, αλλά σαν αίσθηση στην οδήγηση.

    Επίσης ήθελα μεγαλύτερη άνεση στα ταξίδια και λίγο παραπάνω γκάζι γιατί με δεύτερο άτομο όπως ταξιδεύω συνήθως και ειδικά αν το φόρτωνα κιόλας, έσκαγε και με κούραζε.

    Πήρα το Fazer το 1000.
    Θάνος..

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    10
    Παιδια, ξερω παλιο post αλλα με ενδιαφερει γιατι εχω και γω TDM 850 και ειναι καιρος να αλλαξω λαστιχα.. τι εχετε να μου προτεινεται ακριβως?

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF