Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 71

Θέμα: Πώς παρκάρετε την καλή σας;

  1. #16
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    864

  2. #17
    Μαυρομιχάλης. .. Το avatar του/της stavrobeis
    Εγγραφή
    14/05/2003
    Μηνύματα
    150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Thoreevos

    υ.γ.2: και να καβάλαγα πεζοδρόμιο αντί να το αφήσω στην άσφαλτο που ανήκει?

    Καλύτερα στο πεζοδρόμιο όρθιο, παρά στην άσφαλτο τέζα...α

    Η απόσταση που χρειάζεται ο οδηγός για να παρκάρει, είναι αντιστρόφως ανάλογη με τη νοητική του δυνατότητα!

    Ωραίο ρητό, εεε? Τώρα το σκέφτηκα...>!
    Χ

    (δε ξέρω να υπογράφω)

    www.xristopistoi.tk

  3. #18
    "Σιγά τώρα, το hornet..." Το avatar του/της Thoreevos
    Εγγραφή
    10/12/2003
    Μηνύματα
    111
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis

    Η απόσταση που χρειάζεται ο οδηγός για να παρκάρει, είναι αντιστρόφως ανάλογη με τη νοητική του δυνατότητα!



    καλό, αλλά προτιμώ να ενοχληθεί ο αυτοκινητιστής παρά ο πεζός...

    άλλη απάντηση δε βλέπω, εκτός από τον τύπο που αξιώθηκε
    Ορκιζόμεθα να φυλάττουμε πίστη στην Πατρίδα. Υπακοή στο Σύνταγμα, τους Νόμους και τα ψηφίσματα του κράτους.
    Ακόμα και όταν μας πηδάει κανονικά.

  4. #19
    Μαυρομιχάλης. .. Το avatar του/της stavrobeis
    Εγγραφή
    14/05/2003
    Μηνύματα
    150
    Οκ, απάντηση:

    Στο πεζοδρόμιο γιατί:

    1. Δεν υπάρχουν χώροι για μηχανές
    2. Αυτοί που υπάρχουν έχουν μπάζα, σκουπιδοτενεκέδες, τραπεζάκια και γλάστρες από τα εγκαίνια της διπλανής καφετεριας
    3. Προτιμώ να ενοχληθεί λίγο ο πεζός (αν και ποτέ δεν έβαλα τη μηχανή σε σημείο που να ενοχλεί μαγαζιά πεζους κλτπ.) παρά να βρω τη μηχανή μου κάτω (έχει συμβέι 2 φορές )
    4. Στο πεζοδρόμιο τα πράγματα είναι ποιο δύσκολα για το πουστοκλεφτρόνια παντώς τύπου

    Ελπίζω να είναι επαρκής η απάντηση.....

    Χ

    (δε ξέρω να υπογράφω)

    www.xristopistoi.tk

  5. #20
    Συμφωνώ απόλυτα με το πεζοδρόμιο, και επεξηγώ με σορτ στόρι:

    Από τότε που είμουνα νιος (δε γέρασα ακόμα) μου ρίχνανε τα μηχανάκια μου κάτω όποτε πάρκαρα στο δρόμο είτε νόμιμα (παράλληλα) είτε κάθετα. Είτε παπί ήτανε αυτό είτε το 250 είτε το 650. Δε γινότανε πολύ συχνά, και το πιο σπαστικό ήταν όταν ρίχνανε το παπί, καθότι αρχαίο -με σύστημα εισαγωγής αέρα στο τεπόζιτο κοινώς τρύπιο από πάνω- του αρκούσαν μερικά δευτερόλεπτα για να αδειάσει τελείως η βενζίνα...

    Πάντα πάρκαρα προσεχτικά και με ταχύτητα μέσα, και φέτος αποφάσισα το 650 να μη το ξαναπαρκάρω στο δρόμο.

    Γιατί;

    Είχα σταματήσει να παρκάρω στο δρόμο γενικά, είχα κάποια σημεία που δεν πλησίαζε αμάξι, κάποια πάρκιν για μοτο κλπ (επαρχεία βλέπεις), και το μόνο σημείο που πάρκαρα σε δρόμο ήταν απέναντι από τη δουλειά μου, και εγώ 12 μέτρα απέναντι. Ο δρόμος άδειος, μόνο εγώ παρκαρίσμένος. Στό σημείο πάρκαρα για πέντε λεπτά αλλά η δουλειά είχε άλλη γνώμη.

    Δύο ώρες μετά, μια καργιόλα, είχε και παιδί στο αυτοκίνητο χωρίς ούτε καν να του φοράει ζώνη, προσπερνά τον αρχαίο πήγασο -ψηλό σα ΚΤΜ, κουλάτο σα BMW, βαρύ σα Harley, γλήγορο σα 400άρι ZZR κλπ- και μετά κάνει όπισθεν να παρκάρει και τον ξαπλώνει κάτω.

    Aφού ούρλιαξε ο συναγερμός και πετάχτηκα έξω, της έριξα τις χρηστοπαναγίες που έπρεπε, και μετά από τις διαδικάσίες, τώρα, μετά από κοντά 1000 χιλλιόμετρα (και κάτι μήνες) τέλειωσα την αναζήτηση αντ/κών και αφού αυτό ήταν το τρίτο χτύπημα (όλο το ρευστό μου πήγε δανεικό σε συγγενή με πρόβλημα υγείας στο 2ο, το πρώτο άστο) λέω -zireous δικέ μου, ο μόνος τρόπος για να σε ρίξει κουτί είναι να τό'χεις παρκάρει.

    Το μηχανάκι -παρ'όλο που οι ειδικοί λένε ότι ο κινητήρ (Rotax) μπορεί να κάνει κλειστός 150.000χλμ-, είχα κανονίσει να πάει για το καθιερωμένο σέρβις του όταν μού'κανε τη ζημιά. Το παλληκάρι (ο μηχανικός) παρ'όλα αυτά δε παίζεται, μού'πε -Έλα να σου δείξω πως γίνεται, την επόμενη να το κάνεις μόνος σου (άλλο να κοιτάς μια το μάνιουαλ, και μια το δυναμόκλειδο, και άλλο να σου δείξει κάποιος σχετικός πως ρυθμίζονται οι βαλβίδες).

    Η τύπισσα όταν της είπα ότι μπορούσε να έχει καβαλλήσει κάνας πιτσιρικάς την μηχανή ώσπου να κοιτάξει πίσω, και να σπάσει κάνα πόδι ή χειρότερα, μου είπε -Θα τον έβλεπα.
    Συζητώντας κατάλαβα ότι κανείς δεν της είπε ότι έστω και αν ακουμπήσει κάποιον με μηχανή εν κινήσει μπορεί να τον σκοτώσει, ούτε καν την αναγκαιότητα του να σκανάρεις το δρόμο όταν οδηγείς...


    Επιπλοκές:

    Και άν δεν είχε ασφάλεια, ή η ασφάλεια δεν πλήρωνε το χιλλιάρικο (που δε τό'χω όλο ακόμα, έτσι κι αλλιώς);

    Άν είχε γίνει αλλού και ο/η οδηγός είχε λακίσει;

    Άν ήταν μπατσικό, και ο zireous πλακωνόταν με τα τοπικά ρεμάλια, θά'χαν ίντερνετ στη φυλάκα για να διαβάζετε αυτό τώρα;

    Άν θέλανε κάποιοι να παρκάρουμε μηχανές στον δρόμο, δεν θα έπρεπε οι οδηγοί κουτιών να εκπαιδεύονται στο πως να αντιμετωπίζουν τις μηχανές;

    Δέ τη ψάχνω με ειδικές λωρίδες για μηχανές και άλλα δίκυκλα, αλλά αντί να βάλουν το παπάρα το τσαλίκη να κάνει διαφημιστικά για οδική ασφάλεια, μήπως το υπουργείο συγκοινωνιών θά'πρεπε να τσεκάρει τη γενικότερη μαλακία στις μεγαλουπόλεις και να δώσει κίνητρα για περισσότερες μηχανές στους δρόμους;


    Και επειδή πολλοί προσπάθησαν αλλά δεν πέτυχαν να σπάσουν τα απίδια (sick) του zireous, o zireous παρκάρει μόνο σε ειδικά πάρκινγκ (τσαμπέ πάντα) για μηχανές, αλλιώς καβάλα στο πεζόδρομο κολλητά με τοίχο -όταν πάω Αθήνα βέβαια υπερβάλλω λιγάκι, λουκετάρα σε δέντρο/κολώνα ΚΑΙ κουκούλα.

  6. #21
    προτιμω πανω σε πεζοδρομιο αλλα αν ποτε την αφησω στο δρομο θα την βαλω οπως παρκαρουν τα αυτοκινητα.Ετσι να πιασω χωρο.Γιατι δηλ. εμεις δεν πληρωνουμε τελη κυκλοφοριας κλπ.
    Βρε α και γαμ....
    In Thrust We Trust

    Turn To Burn

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsoukas77
    Εγγραφή
    29/06/2004
    Μηνύματα
    375
    Παραλληλα στον δρομο,εχουμε το πλεονεκτημα οτι αν μας χτυπησουν,θα χτυπησουν λαστιχο,τοσο μπροστα,οσο και πισω.Σαφως και εχουμε το δικαιωμα να την παρκαρουμε με τετοιον τροπο.Πληρωνουμε τελη(οπως προαναφερε ο φιλος) και δικαιουμαστε τον αναλογο χωρο.

    Αλλο θεμα ειναι η ευγενεια.
    Κατω τα χερια απο τον 'Ακη!

  8. #23
    Οτι του μιλησε λιγο καφρικα του παππουλακου ο φιλος Thoreevos του μιλησε,αλλα δεν μπορεις να υποδειξεις σε κανεναν πως να μιλαει στον αλλον (εκτος αν ο αλλος εισαι εσυ )... Εχετε δικιο ρε παιδια για τα τελη και τα δικαιωματα,αλλα φανταστειτε ολες τις μηχανες μιας πολλης να πιανουν θεσεις που χωρουσε αυτοκινητο... Θα γινοταν το καθημερινο κομφουζιο επι 10,ζουγκλα οχι αστεια!! Και τι δηλαδη,μηπως ν'αρχισουμε σιγα-σιγα να ψαχνουμε κι εμεις θεση να παρκαρουμε κανα 3ωρο σαν τους κουτακιδες?? Προσωπικα παντα πεζοδρομιο τη βαζω κι εχω το κεφαλι μου ησυχο...
    We never get enough...

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από saki_tsan
    Προσωπικα παντα πεζοδρομιο τη βαζω κι εχω το κεφαλι μου ησυχο...
    είναι μέχρι να περάσει κανας παππούς μπριζομένος , που περίμενε 10 ώρες στο ΙΚΑ, μετά περίμενε 12 ώρες στην Εθνική και προχωρώντας στο πεζοδρόμιο δεν χωράει να περάσει......οπότε σκάει μια με την μαγγούρα στο τεπόζιτο του καινούργιου σου zx-10 και τρέχα γύρευε εσύ...
    πάντως να πω την αλήθεια όταν βλέπω μηχανή παρκαρισμένη παράλληλα στο πεζοδρόμιο και εγώ βρίζω...γιατί είναι κάποιες περιοχές που ούτε μηχανή δεν χωράει να παρκάρει και τα πεζοδρόμια είναι πολύ στενά για να παρκάρεις....
    εγώ συνήθως την αφήνω στο δρόμο λίγο διαγώνια..ώστε ούτε πολύ χώρο να πιάνει αλλά ούτε να πέφτει με την πρώτη σπρωξιά από ΙΧ....φυσικά οι γρατσουνιές και τα σχετικά είναι μέσα στο πρόγραμμα αλλά τι να κάνουμε ρε παιδιά...Αθήνα είναι αυτή...
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  10. #25
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.877
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis
    Οκ, απάντηση:

    Στο πεζοδρόμιο γιατί:

    1. Δεν υπάρχουν χώροι για μηχανές
    2. Αυτοί που υπάρχουν έχουν μπάζα, σκουπιδοτενεκέδες, τραπεζάκια και γλάστρες από τα εγκαίνια της διπλανής καφετεριας
    3. Προτιμώ να ενοχληθεί λίγο ο πεζός (αν και ποτέ δεν έβαλα τη μηχανή σε σημείο που να ενοχλεί μαγαζιά πεζους κλτπ.) παρά να βρω τη μηχανή μου κάτω (έχει συμβέι 2 φορές )
    4. Στο πεζοδρόμιο τα πράγματα είναι ποιο δύσκολα για το πουστοκλεφτρόνια παντώς τύπου

    Ελπίζω να είναι επαρκής η απάντηση.....



    Αμα βλεπατε ολοι εσεις που παρκαρετε στο πεζοδρομιο αυτο:http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=20463
    τι θα λεγατε?
    Πηγα να κανω διαλογο με τον λιμενομπατσο που με εγραψε οτι δεν υπαρχει πουθενα απαγορευτικο για να παρκαρω στο πεζοδρομιο & ξερετε τι μου ειπε:διπλωμα εχεις?φυσικα και εχω,ε οταν το πηρες δεν σου ειπαν οτι απαγορευεται να παρκαρεις σε πεζοδρομιο.Εγω του ειπα οχι αλλα δεν επιασε.

    Το περιστατικο συνεβη στην Ναυπακτο οπου τα λαμογια μπορουν να κοψουν κληση χωρις προβλημα.
    Για να πηγαινατε να παρετε την καλη σας απο το πεζοδρομιο στην Αθηνα & να βλεπατε 65,5 ευρα κληση & θα σας ελεγα εγω αν θα προτεινατε πεζοδρομιο.

    Ο νομος ειναι νομος, τα μηχανακια απαγορευονται στο ΠΕΖΟδρομιο,αλλα οι μουλοι των χρησιμοποιουν οπου τους παιρνει.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της geopitt
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    142
    Καλα ολα αυτα ρε παιδια αλλα ΠΕΖΟδρομιο.....Σας λεει κατι η λεξη μηπως?????????

    Δεν λεω και εγω παρκαρω πολλες φορες στο ΠΕΖΟδρομιο αλλα προσεχω να αφηνω αρκετο κενο για να περασουν οι πεζοι.Βλεπε ηλικομενοι,αναπηροι κτλ εχουν αρκετα προβληματα ας το σεβαστουμε λιγο..



  12. #27
    Μαυρομιχάλης. .. Το avatar του/της stavrobeis
    Εγγραφή
    14/05/2003
    Μηνύματα
    150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    Αμα βλεπατε ολοι εσεις που παρκαρετε στο πεζοδρομιο αυτο:http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=20463
    τι θα λεγατε?
    Πηγα να κανω διαλογο με τον λιμενομπατσο που με εγραψε οτι δεν υπαρχει πουθενα απαγορευτικο για να παρκαρω στο πεζοδρομιο & ξερετε τι μου ειπε:διπλωμα εχεις?φυσικα και εχω,ε οταν το πηρες δεν σου ειπαν οτι απαγορευεται να παρκαρεις σε πεζοδρομιο.Εγω του ειπα οχι αλλα δεν επιασε.

    Το περιστατικο συνεβη στην Ναυπακτο οπου τα λαμογια μπορουν να κοψουν κληση χωρις προβλημα.
    Για να πηγαινατε να παρετε την καλη σας απο το πεζοδρομιο στην Αθηνα & να βλεπατε 65,5 ευρα κληση & θα σας ελεγα εγω αν θα προτεινατε πεζοδρομιο.

    Ο νομος ειναι νομος, τα μηχανακια απαγορευονται στο ΠΕΖΟδρομιο,αλλα οι μουλοι των χρησιμοποιουν οπου τους παιρνει.
    Αυτό είναι γνωστό φίλτατε...το ξέρω ότι είναι παράνομο αλλά να σου πω τη αλήθεια προτιμώ να ρισκάρω μια κλήση 65Ε στα 5 χρόνια (εγώ ποτέ δε πήρα) παρά μια ζημιά - κλοπή κτλπ. στη μηχανή....που 65 Ε δε φτάνουν ούτε για τα εργατικά...χτυπα ξύλο...
    Χ

    (δε ξέρω να υπογράφω)

    www.xristopistoi.tk

  13. #28
    Μαυρομιχάλης. .. Το avatar του/της stavrobeis
    Εγγραφή
    14/05/2003
    Μηνύματα
    150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από geopitt
    Καλα ολα αυτα ρε παιδια αλλα ΠΕΖΟδρομιο.....Σας λεει κατι η λεξη μηπως?????????

    Δεν λεω και εγω παρκαρω πολλες φορες στο ΠΕΖΟδρομιο αλλα προσεχω να αφηνω αρκετο κενο για να περασουν οι πεζοι.Βλεπε ηλικομενοι,αναπηροι κτλ εχουν αρκετα προβληματα ας το σεβαστουμε λιγο..


    Αυτά που λες, ελπίζω να είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ για όλους μας....

    :a19:
    Χ

    (δε ξέρω να υπογράφω)

    www.xristopistoi.tk

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Αφού το πάρκιν δεν απαγορευόταν έχεις δικαίωμα να βάλεις το μηχανάκι σου οριζόντια,κάθετα ακόμα και ανάποδα με τις ρόδες επάνω!Πληρώνεις τέλη όπως και τα αυτοκίνητα.Αυτό που δεν μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ ήταν ο τρόπος που του μίλησες εσύ .Γιατί του την είπες έτσι?Ο άνθρωπος είναι κάποιας ηλικίας και αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι απλά να του πεις ότι και εσύ όπως και ο ίδιος πληρώνει τέλη.Στην χειρότερη να τον αγνοήσεις.Κάπως έτσι δημιουργείται αρνητική εντύπωση σε διαφόρους που δεν ασχολούνται με το "άθλημα".

  15. #30
    "Σιγά τώρα, το hornet..." Το avatar του/της Thoreevos
    Εγγραφή
    10/12/2003
    Μηνύματα
    111
    ναι ok, δίκιο, ο τύπος είναι κάποιας ηλικίας (που το 'γέρος' στην αρχή ήταν απλά η λέξη γέρος, όχι κανα μπινελίκι... που να ξεκίναγα σε στιλ "ακούτε ρε μ@λ@κες τι μου είπε ο μαμημένος ο κωλόγερας"..ούτε να το σκέφτομαι..) και το μυαλό είναι ακόμα στη χούντα...

    εν πάσει περιπτώσει, επειδή στα προσωπικά μου έχω να κάνω και με ΓΕΡΟΥΣ και με "ΝΕΟΥΣ" που έχουν σε διάφορες περιπτώσεις, σε γενικές γραμμές έχουν τέτοιο στιλάκι.."φιλαράκι κοίτα, δε σου τη λέω, αλλά κάνεις μαλακία/δεν είσαι σωστός/δεν το κάνεις καλά" και άλλα άτοπα, όπως στο συγκεκριμένο παράδειγμα... αλλα μιας και ένα παράδειγμα δεν μπορεί να αποτελεί επιχείρημα, συν του ότι τα προσωπικά του καθ'ενός δεν είναι για να μπαίνουν εδωμέσα μιας κ ο καθ'ένας έχει τα δικά του... καταλήγω..

    είμαι μαλάκας όταν ο οποιοσδήποτε έρχεται να μου κάνει παρατήρηση οποιουδήποτε τύπου(έτσι γιατί στο χωριό του τις κεραίες για την τηλεόρασ' τις βάζανε από την πίσω μεριά της μάντρας ), και δεν έχω όρεξη να αντιμετωπίσω την εξευγενισμένη του (και καλά) παρέμβαση στην οποιουδήποτε τύπου πράξη/κίνησή μου που εκ των πραγμάτων δεν ενοχλεί κανέναν/τίποτα και γίνεται με ασφάλεια, νομιμότητα και γενικότερα σιγουριά ότι "οκ, όλα καλά, για εμένα και για όλους"?

    ε, εαν ναι, τι να κάνουμε, είμαι μαλάκας


    :smilea:


    ..φιλικά, άσυχα* κ όμορφα... cheers


    Υ.Γ.: και εγώ καβαλάω πεζοδρόμιο ρε παίδες, φυσικά τηρώντας πάντα την προτεραιότητα στον πεζό κλπ κλπ κλπ... αλλά το πεζοδρόμιο στην προκειμένη περίπτωση, ΟΛΗΣ της περιοχής, σε φάρδος, δεν ξεπερνάει το ένα(1) μέτρο... αυτά


    edited: *= τι 'άσυχα' ρε ηλίθιε!? 'Ήσυχα' γράφει ο κόσμος!
    Ορκιζόμεθα να φυλάττουμε πίστη στην Πατρίδα. Υπακοή στο Σύνταγμα, τους Νόμους και τα ψηφίσματα του κράτους.
    Ακόμα και όταν μας πηδάει κανονικά.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2014, 21:10
  2. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2010, 16:59
  3. Πως να πακετάρετε την μοτοσυκλέτα σας για ταξίδι!!!
    από SeNNinhA στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2008, 13:05
  4. Πώς να υπνωτίσετε την γάτα σας
    από project.breeze στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2008, 02:25
  5. Πως θα βρείτε την εσωτερική σας ηρεμία
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 17:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF