Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Vfr 400 για πίστα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    20

    Vfr 400 για πίστα

    Καλημέρα,


    Σήμερα μεταξύ τύρου και αχλαδίου (καφέ Όστρια ) επάρθην μιαν σημαντικήν απόφασην.
    Ο κολλητός έχει εδώ και 2 χρόνια παρατημένο ένα VFR400.
    "Ρε μπαγλαμά, αντί να σαπίζει το έρημο, δεν το κάνουμε μόνο για πίστα, να μου μάθεις τα street να σου δείξω τι εστί εντούρο ?"
    Οπερ και εγένετω !
    Εκτός από το γενικό συμάζεμα που θα πέσει λόγο ακινησίας κλπ κλπ αποφασίσαμε με δημοκρατικές διαδικασίες (δηλαδή μόνο εγώ μίλαγα) να προχωρήσουμε και στα εξής:

    Α) Ξήλωμα όλα τα ηλεκτρικά, φλας, φανάρια, κλπ κλπ
    Β) Νεο πολυεστερικό Αρμάνι κουστουμάκι μιας και το προηγούμενο τα έχει φάει τα ψωμιά του.

    Μέχρι εδώ όλα καλά και σχετικά εύκολα. Α ! αν κάποιος ξέρει μάστορα για το Αρμάνι μου το σφυράει, όχι κλέφτικα.

    Προχωράμε.

    Γ) Επειδή το μηχανάκι είναι ήδη με μονόμπρατσο και 18 εκεί είμαστε οκ. Μπροστά όμως είναι με 16αρα και είπαμε να το αλλάξουμε σε 17. Και για νεο look αλλά και γιατί που να βρίσκεις 16αρι λάστιχο στην εποχή μας.
    Επίσης λέμε να ρίξουμε και κανα ρετουσάρισμα στις ζάντες για να δέσουν με το Αρμανι.
    Την βοηθεία σας σε ότι έχετε να προτείνετε για μαστόρους και υλικά.

    Δ) Εκτός από ότι ανέφερα εως τώρα αλλά και το Ε), καλοδεχούμενες όποιες προτάσεις για περαιτέρω μηχανική βελτίωση.

    Ε) Τέλος για να δέσει το γλυκό, είπαμε να κοτσάρουμε και μια under tail χειροποίητη και γυαλιστερή (για να φτιάχνουμε την χωρίστρα) εξατμισούλα.
    Ρίχτε και εδώ μια συμβουλή και ας πέσει χάμω.

    Ευχαριστούμε εκ των προτέρων !
    Πάντα όρθιοι και καλές βόλτες να έχουμε

    Κώστας

    ΥΓ: Αν κάποιος έχει λινκ με τα πλήρη χαρακτηριστικά θα ήμουν υπόχρεος. Μοντέλο/ημερομηνία που διαφεύγει στις 4 τα ξημερώματα αλλά θα επανέλθω
    Mind is like parachute. Works better only when it's open

  2. #2
    gourou
    Εγγραφή
    03/08/2004
    Μηνύματα
    148
    http://www.400greybike.co.uk

    ρίξε ένα μάτι σε αυτό
    πιό NC είναι;
    κ..
    My owner's manual says it isn't safe to ride the bike at high speeds, but after much testing, I found that statement is not neccesarily true.

    ...I remember hearing a story about Miguel DuHamel and his brother bitching to their dad that their bikes were too slow and that they weren't competitive in a race series.. Yvon's response; " Then why are you braking so damned early?"


    www.fireblades.org

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sporky
    http://www.400greybike.co.uk

    ρίξε ένα μάτι σε αυτό
    πιό NC είναι;
    κ..
    Ευχαριστώ για το λινκ !
    Αρκετά καλό.

    ΝC24
    Mind is like parachute. Works better only when it's open

  4. #4
    Για να λέει μπροστινός τροχός 16'' και πίσω 18'' και μονόμπρατσο, ΑΡΑ είναι μοντέλο NC24

    Το NC21 είναι συμβατικό δίμπρατσο ενώ το NC30 έχει 17'' μπροστά.

    Επειδή έχω και NC21 και NC24 και NC30, θα συμβούλευα σε πρώτη φάση ΠΕΤΑΜΑ όλο το μπροστινό του NC24 και αλλαγή με άλλο, από κάποιο άλλο μηχανάκι.

    Το 37mm πηρούνι των NC21-24 μπορεί να ήταν καλό για την δεκαετία του 80, είναι όμως απαράδεκτο και τελείως ακατάλληλο για χρήση πίστας. Είναι μαλακό , εύκαμπτο, ελαστικό και έχει και τον στενό 16'' τροχό για τον οποίο ΔΕΝ θα βρεις λάστιχο της προκοπής. Εκτός αυτού οι δαγκάνες με 2 πιστόνια και γλύστρες, επίσης δεν είναι και ότι καλύτερο. Στην πράξη, το πηρούνι αυτό, κάνει το μηχανάκι σταθερό μεν, απείθαρχο και απρόθυμο δε , σε φρένα μέσα στην στροφή ή αλλαγές τροχιάς.

    Αντίθετα το 41mm κοντό πηρούνι του NC30 με τις 4πίστονες δαγκάνες με τα ανισομεγέθη έμβολα και τον σύνχρονο 17'' τροχό είναι πολύ καλό και στην πίστα διαπρέπει αφού βοηθά το μηχανάκι να στρίβει με την σκέψη, όποτε ζητηθεί , όπως ζητηθεί.

    Αν λοιπόν θες να μπεις στην πίστα με το NC24 και να μην γελάει ο κόσμος, ΒΑΛΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ.


    Από NC30, από CBR400, από RGV250, ΒΑΛΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.

    Αυτά...

  5. #5
    Αν τώρα επιμένεις για το πηρούνι του NC24, επειδή κάπως το έχω φέρει να δουλεύει σωστά, κάνε τα εξής:

    1-Βάλε λάδι 10w και ποσότητα 450ml σε κάθε μπουκάλα. Η ποσότητα αυτή είναι λίγο παραπάνω από όσο λέει το manual (345cc NC21 , 390cc NC24) αλλά με αυτόν τον τρόπο, θα μειώσεις τον χώρο του αέρα που συμπιέζεται μέσα στο πηρούνι, και έτσι δεν θα βυθίζεται τόσο πολύ στο φρενάρισμα.

    2-Σωληνάκια υψηλής , λάδι DOT5.1 και φυσικά τακάκια ΜΕΤΑΛΙΚΑ (sintered metal),και όχι κεραμικά.

    3-Πέτα τον τροχό των 16'' και ψάξε για μπροστινό τροχό 17'' από CBR600F2. Πρόσεξε όμως, F2 όχι F3, δεν θα ταιριάξει... Δεν το έχω κάνει αλλά επειδή τα έχω δεί δίπλα-δίπλα, ο τροχός του F2 έχει τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά, ίδιους δίσκους, και το πολύ-πολύ να χρειαστεί να τορνέψεις αποστάτες του άξονα, πράγμα εύκολο. 99% όμως θα μπει ώς έχει.

    4-Πίσω ο τροχός είναι επίσης στενός αλλά μην χαλιέσαι. Αντί του 130, βάλε 150 λάστιχο. θα έχεις πολύ πιο στιβαρό, λιγότερο νευρικό και με καλύτερη πρόσφυση πίσω μέρος, χωρίς να χάνεις σε τίποτα άλλο.

    5-Προσωπικά στο δικό μου, πέταξα το εργοστασιακό αμορτισέρ (δεν ήταν κακό, άλλα όλα έχουν ένα τέλος και χάλασε) και έτσι μπήκε αμορτισέρ της KONI ρυθμιζόμενο που η εταιρία έβγαζε για το CBR600F3. Λόγω 1 εκατοστού μεγαλύτερου μήκους του KONI, η ουρά σηκώθηκε 5 περίπου πόντους, και το μηχανάκι απέκτησε πιο γρήγορη γεωμετρία, και πιο σωστή απόσταση από το έδαφος.

    Για ότι άλλο θες , στείλε PM

  6. #6
    A, και φυσικά είμαι μέσα και μάλιστα με μεγάλη μου ευχαρίστηση για ότι βοήθεια ή ανταλλακτικό (που έχω αρκετά πράγματα για NC21-24) χρειαστείτε....

    Σε περίπτωση που βρείτε 17'' πίσω τροχό από CBR400 (και αυτό ταιριάζει), έχω ΚΑΙ ψαλίδι δίμπρατσο κομπλέ να σας δώσω με φρένο, άξονες κ.ο.κ.

    Ιδωμεν

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Πολυμήχανος
    A, και φυσικά είμαι μέσα και μάλιστα με μεγάλη μου ευχαρίστηση για ότι βοήθεια ή ανταλλακτικό (που έχω αρκετά πράγματα για NC21-24) χρειαστείτε....

    Σε περίπτωση που βρείτε 17'' πίσω τροχό από CBR400 (και αυτό ταιριάζει), έχω ΚΑΙ ψαλίδι δίμπρατσο κομπλέ να σας δώσω με φρένο, άξονες κ.ο.κ.

    Ιδωμεν


    Έχουμε και λέμε:

    Nαι, ψάχναμε για 17αρι μπροστά αλλά όσα ξένα sites και αν οργώσαμε δεν βρήκαμε τίποτα. Έξω παίζουν πιο πολύ με ΝC30

    Τώρα, όσα είπες για το μπροστινό ήταν άκρως διαφωτιστικά !
    Οπότε το τριο Στούτζες θα συσκεφθεί για να βγει η τελική απόφαση.

    Για το πίσω, είναι η απόφαση μονόμπρατσο δαγκωτό αλλά το αμορτισερ πάει έτσι και αλλοιώς για αλλαγή μιας και έχει παραδόσει πνεύμα

    Μιλάω ήδη με έναν Άγγλο που έβαλε WP και βλέπουμε.


    Ευχαριστούμε τα μαλα !


    Mind is like parachute. Works better only when it's open

  8. #8
    Το εργοστασιακό αμορτισέρ, δεν είναι καθόλου κακό, είναι πολύ καλής ποιότητας, και με ένα service από κάποιον εξειδικευμένο, θα κάνει παπάδες.

    Από τα τρία VFR που σας είπα ότι έχω , το NC24 το έχω για κανιβάλισμα ανταλλακτικών προς το NC21.

    Aπό το διαλυμένο μου NC24 το λοιπόν, έχω ΚΑΛΟ αμορτισέρ να σας δώσω.

    Για σκεφτείτε το....

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    20
    πμ
    Mind is like parachute. Works better only when it's open

  10. #10
    Tsekare edo gia xaraktiristika : http://www.bikez.com/search/index.php



    Gia poluesterika o "Perfect" k.Filipos kata kosmon,einai pollu kalos kai eksipiretikos!


    Triptolemou 30,1os orofos,Athina Platia Gkazi

    Til : 3414139





    Gia eksatmisi ean den prosanatolizese kapio etoimo montelo kapias eterias,me 650euro ston "Race Tech" ftiaxneis ena olokliro sustima eksatmisis opos kai opou to thes esu!Einai pollu kalos.ego emeina pollu efxaristimenos apo tin douleia pou mou ekane!

    D.O. Skilitsi 14 Peireas

    Til 2104173504




  11. #11
    Πως πάει το project; Θα προχωρήσει; θα γίνει τίποτα; ή τζάμπα η φούρια την άνοιξη;

    Για πάρτε μια φωτό από το δικό μου, και ρίχτε μια ματιά στο μπροστινό, έτσι για να πάρετε εμπρός...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vfr me mprostino zxr.jpg 
Προβολές:	234 
Μέγεθος:	54,1 KB 
ID:	57644

  12. #12
    ΕΙΜΑΙ..ΚΑΜΑΚΙ Το avatar του/της SOL-VFR-VTEC
    Εγγραφή
    29/11/2005
    Μηνύματα
    537
    TOUBANO TO ERGALEIO.....ARE PADEDIARH POLYMHXANE
    Πανελλήνια Μαζωξη= https://www.youtube.com/watch?v=E7br3lG6b9M

  13. #13
    Όταν το τελειώσω το δικό μου, δλδ όταν γίνει και τεχνικά απόλυτα σωστό αλλά και αισθητικά , βαφτεί με ένα σωστό χρώμα και όχι με τις πρόχειρες λαδομπογιές που έχει τώρα, υπόσχομαι να ρίξω ολόκληρο post με το όλο project.

    Μέχρι στιγμής έχω τραβήξει φωτό σε κάθε βήμα.

    Δλδ πως από το παρατημένο , λειψό και σε άθλια κατάσταση , και παρολίγον αποσυρμένο στον ΟΔΔΥ , έφτασα σε αυτό που σκοπεύω να το κάνω.

    Υπομονή...

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΦΟΡΜΑΣ ΓΙΑ ΠΙΣΤΑ
    από Πολυμήχανος στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2007, 10:29
  2. Στολή για Πίστα - Ενοικίαση?
    από stavrobeis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2006, 17:24
  3. vfr 400 για νεο οδηγο?
    από koufaloni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2005, 05:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF