Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 49

Θέμα: να ρωτήσω για το φρενάρισμα?

  1. #16
    το πίσω φρένο σίγουρα πρέπει να πατηθεί πρώτο, με διαφορά όμως ελάχιστη σε σχέση με το μπροστινό, κλάσμα δευτερολέπτου, όχι παραπάνω

    η βασικότερη πρόταση είναι να πας σε χώρο ανοικτό και να δοκιμάσεις απότομα φρεναρίσματα να δεις πώς αντιδράς και εσύ και το τερατάκι σου, είναι μεγάλο σχολείο αυτή η άσκηση

  2. #17
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Να επεξηγησω αυτα που ειπαν οι Θ.& Θ. ...

    Το πατημα πρωτα του πισω φρενου ή ισοδυναμα το αποτομο αφημα του γκαζιου (εφοσον η μηχανη ΔΕΝ ειναι "κρεμασμενη"), εχουν σαν αποτελεσμα να ευθυγαμμιζουν την μηχανη και να ερχεται το πραγματικο φρεναρισμα, που γινεται με το μπροστινο, σε μια πιο "ισορροπημενη" μηχανη!

    Η προοδευτικη πιεση (μην φανταστειτε μεσα σε καμμια ωρα) εχει σαν αποτελεσμα να εχουμε και προοδευτικη βυθιση (οχι αποτομη), που θα μας βγαλει πιο δυσκολα εκτος ισορροπιας ...

    Αλλα οτι και να λεμε "θεωρητικα" δεν εχει καμμια αξια, αν δεν εχουμε εξοικιωθει με το πατημα του φρενου ...

    Προσωπικα κλεινω το γκαζι και ΔΕΝ παταω πρωτα το πισω, που το χρησιμοποιω μονο επικουρικα, αργοτερα.

    Και ματα-ξαναλεω οτι τα ΠΑΝΤΑ ειναι θεμα εμπειριας και χεριου.
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Να προσθέσω και κάτι ακόμα. Αν κατά τη διάρκεια του φρεναρίσματος πατάς και αφήνεις συνέχεια τη μανέτα, τότε η δύναμη σε κάθε πάτημα είναι τυχαία.

    Δηλαδή μπορεί να μην το πατάς αρκετά δυνατά ώστε να εκμεταλλεύεσαι τη μέγιστη δύναμη ή μπορεί να το πατάς τόσο δυνατά ώστε να κινδυνεύει να μπλοκάρει ο μπροστινός, αλλά το σώζεις μόνο και μόνο επειδή την αμέσως επόμενη στιγμή θα αφήσεις ξανά τη μανέτα. Όπως και να το δεις δεν έχεις σωστό αποτέλεσμα.

    Πατώντας προοδευτικά το φρένο έχεις συνεχή πληροφόρηση για την πρόσφυση και τη δύναμη του φρεναρίσματος και μπορείς να την ελέγχεις αυξάνοντας ή μειώνοντας την πίεση στη μανέτα για να πετυχαίνεις το μέγιστο!
    Θάνος..

  4. #19
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    Να προσθέσω και κάτι ακόμα. Αν κατά τη διάρκεια του φρεναρίσματος πατάς και αφήνεις συνέχεια τη μανέτα, τότε η δύναμη σε κάθε πάτημα είναι τυχαία.

    Δηλαδή μπορεί να μην το πατάς αρκετά δυνατά ώστε να εκμεταλλεύεσαι τη μέγιστη δύναμη ή μπορεί να το πατάς τόσο δυνατά ώστε να κινδυνεύει να μπλοκάρει ο μπροστινός, αλλά το σώζεις μόνο και μόνο επειδή την αμέσως επόμενη στιγμή θα αφήσεις ξανά τη μανέτα. Όπως και να το δεις δεν έχεις σωστό αποτέλεσμα.

    Πατώντας προοδευτικά το φρένο έχεις συνεχή πληροφόρηση για την πρόσφυση και τη δύναμη του φρεναρίσματος και μπορείς να την ελέγχεις αυξάνοντας ή μειώνοντας την πίεση στη μανέτα για να πετυχαίνεις το μέγιστο!

    όντως, μόλις αφησα την μανέτα, ξεμπλόκαρε ο τροχός...μέχρι να ξεμπλοκάρει, η μηχανή χόρευε σαν τρελαμένη:hypnotize
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  5. #20
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    [

    Αν δεν το τσαρουχώσεις αλλά το πατήσεις προοδευτικά μέχρι να αισθανθείς ότι πιάνει το τακάκι, τότε σε ελάχιστα κλάσματα μπορείς να εκτιμήσεις πόσο θα αυξήσεις την πίεση. [/B]


    τι εννοείς όταν λες την εκτίμηση αύξησης της πίεσης?
    όταν λες "προοδευτικά"?
    βρε παιδιά μου, εγώ ντεν εχει κάνει μαθήματα πίστας κι έχω μείνει λίγο πίσω :hypnotize

    να υποθέσω ότι όταν λες προοδευτικά, εννοείς σταδιακά κι όχι απότομα, το πάτημα του φρένου. Σωστά?
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
    τι εννοείς όταν λες την εκτίμηση αύξησης της πίεσης?
    όταν λες "προοδευτικά"?
    βρε παιδιά μου, εγώ ντεν εχει κάνει μαθήματα πίστας κι έχω μείνει λίγο πίσω :hypnotize

    να υποθέσω ότι όταν λες προοδευτικά, εννοείς σταδιακά κι όχι απότομα, το πάτημα του φρένου. Σωστά?
    Δεν το γραπώνεις! Πώς να το πω...

    Το πατάς γλυκάαα... μέχρι να ακούσεις ή να αισθανθείς ότι ακούμπησαν τα τακάκια στο δίσκο οπότε και σιγά σιγά αυξάνεις την πίεση μέχρι να φρενάρει ικανοποιητικά για την απόσταση που έχεις στη διάθεση σου. Αν καθώς το πατάς υποψιαστείς γλύστρημα ή υποψιάζεσαι βλέποντας την άσφαλτο ότι γυαλίζει πως δεν σηκώνει άλλο πάτημα τότε το κρατάς σταθερό ή το χαλαρώνεις λίγο μέχρι να μειωθεί κι άλλο η ταχύτητα σου οπότε επανεκτιμάς συνέχεια την κατάσταση... Αν δεν φρενάρεις αρκετά δυνατά τότε πάλι γλυκά αυξάνεις λίγο την πίεση στη μανέτα.

    Όλο αυτό είναι μία συνεχής διαδικασία που γενικά λέγεται άισθηση! Αν δεν την έχεις, θα πρέπει να την αποκτήσεις γιατί διαφορετικά δεν γίνεται! Και όσο πιο ανεπτυγμένη είναι τόσο πιο γρήγορα και πιο υποσυνείδητα γίνεται!

    Για αρχή θα πω τα ίδια που λένε όλοι! Μικρές ταχύτητες και αποστάσεις ασφαλείας ώστε να έχεις χρόνο και ψυχραιμία να λειτουργεί το μυαλό και οι αισθήσεις. Στον πανικό υποσυνείδητα τσαρουχώνεις το φρένο και αυτό δεν είναι καλό!

    Επίσης μαθαίνοντας τη μηχανή σου προσπάθησε να χρησιμοποιείς μόνο όσα δάχτυλα είναι απαραίτητα για να φρενάρεις. Αν πιάνεις τη μανέτα με τα 4 δάχτυλα, τότε και η δύναμη που βάζεις θα είναι πολύ μεγάλη όπως και ο κίνδυνος μπλοκαρίσματος. Αν έχεις καλά φρένα ίσως χρειάζεται να βάζεις μέχρι 2 δάχτυλα στα μανέτα ώστε σε περίπτωση πανικού και γραπώματος του φρένου να μην βάλεις υπερβολική δύναμη και μπλοκάρεις τον τροχό...

    Άντε αυτά για αρχή... σιγά σιγά και εξάσκηση χωρίς υπερβολές Θεοδώρα...
    Θάνος..

  7. #22
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    ναι βρε Θάνο. Την μανέτα την πιάνω με 3-4 δάχτυλά. Μάλλον θα ευθύνεται κι αυτό εφόσων ασκώ παραπάνω δύναμη στην προσπάθειά μου να φρενάρω την μηχανή.
    Προφανώς χρειάζεται να φέρω πιό μπροστά τις μανέτες, έτσι ώστε να χρησιμοποιώ ένα ή δύο δάχτυλα. Όλα αυτά, συντελούν στο να μπλοκάρει η μηχανή. Βέβαια, η ανασφάλειά μου στο ότι επειδή τα χέρια μου είναι μικροσκοπικά, πιάνω όσο πιό καλά την μανέτα προκειμένου να προλάβω έγκαιρα...Για να δούμε...

    να'σαι καλά Θάνο
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  8. #23
    ξΘεοδώρα διάβασε προσεκτικά όλα όσα έχουν γράψει οι απο πάνω και πήγαινε σε ένα ασφαλές μέρος (πάρκινγκ , πολυτεχνειούπολη, κ.α. ) και προπονήσου!

    μη κυκλοφορείς έτσι ρε συ στους δρόμους!

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    Ακούτε και τον Θωμά που έχει κάνει και ένα CSS παραπάνω...
    Λάμπρο, ΔΕΝ έχω κάνει CSS, σε 0-300 Riding School έχω λάβει μέρος ...

    Δε θέλω να παίξω έμπειρος ή "ξερόλας", απλά μεταφέρω όσα μας έχουν πει...

    Το ότι ξέρω ΠΩΣ πρέπει να φρενάρω, ΔΕ σημαίνει πως ξέρω και ΝΑ φρενάρω...
    Ακόμα μαθαίνω...




  10. #25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
    ναι βρε Θάνο. Την μανέτα την πιάνω με 3-4 δάχτυλά. Μάλλον θα ευθύνεται κι αυτό εφόσων ασκώ παραπάνω δύναμη στην προσπάθειά μου να φρενάρω την μηχανή.
    Προφανώς χρειάζεται να φέρω πιό μπροστά τις μανέτες, έτσι ώστε να χρησιμοποιώ ένα ή δύο δάχτυλα.
    η θέση της μανέττας είναι πολύ σημαντική

    πρόσφατα απομάκρυνα τη μανέττα (πιάνοντάς την πάντα με 2 δάκτυλα, τα οποία βρίσκονται συνεχώς πάνω στη μανέττα) και πέτυχα σαφώς μικρώτερη απόσταση φρεναρίσματος, αφού το αρχικό "τσίμπημα" έχει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από ό,τι πριν, που έπρεπε να την τραβήξω αρκετά για να αισθανθώ μεγάλη δύναμη πέδησης

    από την άλλη πλευρά αν το παρακάνει κανείς κινδυνεύει με εύκολα και αναπάντεχα μπλοκαρίσματα...

    θέλει ψάξιμο κι εξάσκηση και, τελικά, εμπειρία

  11. #26
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659


    Έχει λάβει κανείς υπόψη ότι η Θοδώρα έχει μπροστά Brembo ???

    (Το σημαινόμενον του οποίου είναι το αρχικό "δάγκωμα" - έστω και με την σκέψη !!!)

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #27
    Γυρολόγος Το avatar του/της m1ke
    Εγγραφή
    28/07/2003
    Μηνύματα
    389
    Εγώ ένα έχω να πω.

    Εξάσκηση, εξάσκηση, εξάσκηση, εξάσκηση, εξάσκηση, εξάσκηση, εξάσκηση, εξάσκηση, και ξανά μανά εξάσκηση.

    Ότι και να σου πούμε εδώ εάν δεν το παλέψεις μόνη σου δεν γίνεται τίποτα.
    Triple 1050


  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

    Έχει λάβει κανείς υπόψη ότι η Θοδώρα έχει μπροστά Brembo ???

    (Το σημαινόμενον του οποίου είναι το αρχικό "δάγκωμα" - έστω και με την σκέψη !!!)

    Κι εμένα brembo είναι μπροστά....

    Και το ένιωσα καλά το "δάγκωμα" (από την ανάποδη)

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  14. #29
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


    Έχει λάβει κανείς υπόψη ότι η Θοδώρα έχει μπροστά Brembo ???

    (Το σημαινόμενον του οποίου είναι το αρχικό "δάγκωμα" - έστω και με την σκέψη !!!)

    κι αυτός είναι ο λόγος που μπλοκάρει...
    να υποθέσω ότι χρειάζεται λιγότερη δύναμη της μανέτας...
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  15. #30
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Λάμπρο, ΔΕΝ έχω κάνει CSS, σε 0-300 Riding School έχω λάβει μέρος ...

    Δε θέλω να παίξω έμπειρος ή "ξερόλας", απλά μεταφέρω όσα μας έχουν πει...

    Το ότι ξέρω ΠΩΣ πρέπει να φρενάρω, ΔΕ σημαίνει πως ξέρω και ΝΑ φρενάρω...
    Ακόμα μαθαίνω...




    καλά τα λες φίλε μου.
    όπως και να'χει σε ευχαριστώ για τις συμβουλές
    όλους σας ευχαριστώ, γιατί ομολογώ πώς με βοηθάτε
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΤΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΟ Bmw650gs
    από anti-fire στο forum BMW
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2008, 19:36
  2. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2006, 12:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF