Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 49

Θέμα: να ρωτήσω για το φρενάρισμα?

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
    καλά τα λες φίλε μου.
    Βρε φιλενάδα, καλά τα ΛΕΩ χρειάζεται όμως πολλά χιλιόμετρα για να τα ΚΑΝΩ και καλά (χωρίς να τα σκέφτομαι εννοείται)...

    :rotflmao: :rotflmao:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
    όπως και να'χει σε ευχαριστώ για τις συμβουλές



  2. #32
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    θωμά, μην σκας κι εγώ πέντε χρόνια οδηγάω μα δεν σημαίνει τίποτα αυτό... τίποτα δεν ξέρω. Πάντα θα μαθαίνω...
    και για αυτό ρωτάω εδώ μέσα, για να κατανοήσω δυο πράγματα, να τα εφαρμόσω και να βελτιώσω την οδηγική μου συμπεριφορά.
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
    θωμά, μην σκας
    Καλέ, ΔΕ σκάω!!!

    Για όνομα του Θεού (a.k.a. Αλλάχ, εξωγήινοι, κλπ )!!!

    Απλά επαναλαμβάνω στον εαυτό μου πως επειδή έχω κάνει ένα 0-300 και 15.000 χλμ, ΔΕ σημαίνει πως είμαι Ο οδηγός ...

    Κάθε χιλιόμετρο πάνω στις αγάπες μας μπορεί να βάλει ένα λιθαράκι στις γνώσεις και κυρίως τις εμπειρίες μας γύρω από τη σωστή και ΑΣΦΑΛΗ οδήγηση...

    Όπως έχει πει και ένα αρχαίο μας καρντασάκι, "γηράσκω αεί διδασκόμενος"...




  4. #34
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Καλέ, ΔΕ σκάω!!!

    Για όνομα του Θεού (a.k.a. Αλλάχ, εξωγήινοι, κλπ )!!!

    Απλά επαναλαμβάνω στον εαυτό μου πως επειδή έχω κάνει ένα 0-300 και 15.000 χλμ, ΔΕ σημαίνει πως είμαι Ο οδηγός ...

    Κάθε χιλιόμετρο πάνω στις αγάπες μας μπορεί να βάλει ένα λιθαράκι στις γνώσεις και κυρίως τις εμπειρίες μας γύρω από τη σωστή και ΑΣΦΑΛΗ οδήγηση...

    Όπως έχει πει και ένα αρχαίο μας καρντασάκι, "γηράσκω αεί διδασκόμενος"...





    με κάλυψες
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  5. #35
    egw jana tha sas xalasw to klima... (tha pw asxeta pragmata dld)

    pisteuw to pio vasiko pou exeis na kaneis nibus einai na anaptijeis tous mis twn xeriwn...

    pisteuw oti logo "adinamias", kathos frenareis pefteis olokliri panw sto timoni (apo ta polla G) kai patas ta frena atsala...

    pare varakia kai anaptije tous mis twn xeriwn (kathos kai tis platis)... paizoun kai kati elatiria gia tis palames (rwta ton Doctor S)

    einai to pleon simadiko na eimaste xalaroi (oxi sfigmenoi) kata to frenarisma alla na boroume na efarmosoume osi dinami prepei xwris na kourazomaste eukola...

    telos kales oi sidages alla sto frenarisma to pan einai i AISTHISI mias kai ta lastixa me ton dromo den exoun pada tin idia epafi...
    aneptije tin aisthisi me ejaskisi...

    kai otan leme ejaskisi den enooume A arithmo frenarismatwn...
    milame na elatwseis tin apostasi frenarismatos kata polla metra...
    mono etsi...

  6. #36
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    να'σαι καλά sonic
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  7. #37
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
    να'σαι καλά sonic
    δεν το βλέπω αλλα ευχαριστώ για την ευχή.. :hypnotize

  8. #38
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek

    Θάνο, το παλμικό φρενάρισμα αποσκοπεί στο να μη μπλοκάρει ο μπροστινός τροχός

    αυτό εξάλλου κάνει και το ABS, με μεγαλύτερη βέβαια ακρίβεια

    όταν αφήνεις τη μανέτα βεβαίως και παύεις να φρενάρεις, αλλά το κάνεις γιατί αισθάνεσαι πως αν επιμείνεις θα γλιστρήσεις
    Θα διαφωνήσω εδω!
    Το ABS δεν κάνει παλμικό φρενάρισμα!!!!!!!!!!!

    1. κάνει συνεχή έλεγχο στη μεταβολή της γωνιακής ταχύτητας του τροχού ώστε να "καταλάβει" αν πάει να μπλοκάρει
    2. ΑΝ αντιληφθεί ότι πάει να μπλοκάρει τότε μειώνει την πίεση στα έμβολα των φρένων
    3. μετά ξανααυξάνει την πίεση.
    Αυτός ο έλεγχος γίνεται συνεχώς και φυσικά γίνεται με πολύ πιο αποτελεσματικό και γρήγορο τρόπο απο τον μέσο αναβάτη.

    Επίσης αισθανόμαστε αυτό τον παλμό γιατί
    απλούστατα το ABS κάνει συνεχείς μικροδιορθώσεις με πολύ μεγάλη ταχύτητα.

    Αν δεν χρειάζεται διατηρεί την πίεση στα φρένα ίση με αυτή που ασκούμε εμείς στη μανέτα!

    Οπότε με το να αυξομειώνεις την πίεση στη μανέτα συνεχώς χωρίς λόγο δεν πετυχαίνεις απολύτως τίποτα και αυξάνεις και την απόσταση φρεναρίσματος.
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  9. #39
    μου γράφεις πως ΔΕΝ κάνει παλμικό φρενάρισμα, αλλά μετά μου περιγράφεις έναν παλμικό φρενάρισμα με γρήγορη αυξομείωση πίεσης, και μιλάς και για την παλμική αίσθηση που δίνει!

    άρα πού διαφωνείς;

    όπως ήδη έγραψα, ο άνθρωπος δεν μπορεί να πετύχει ό,τι και το ABS σε ακρίβεια, άρα και εκεί δεν διαφωνούμε

    με το παλμικό φρενάρισμα αποτρέπω το μπλοκάρισμα, άρα ΚΑΤΙ πετυχαίνω, αν το κάνω σωστά βέβαια

    βεβαίως και αυξάνω την απόσταση φρεναρίσματος, το ίδιο κάνει και το ABS εξάλλου... μόνο που χωρίς αυτό, δεν θα φρέναρα νωρίτερα, θα ΕΠΕΦΤΑ νωρίτερα...

  10. #40
    καλυτερος δρομος κατ'εμε για να εξασκηθεις στο φρεναρισμα ή για να παρεις το κολάι(πως σκατα γραφεται δεν ξερω) ειναι ο βρεγμενος δρομος.
    Γιατι???
    Εκει βλεπεις τις αντοχες των φρενων σε μη ευνοικες συνθηκες καθως και τις ικανοτητες σου(ποσο θα πατησεις φρενο,ποτε θα μπλοκαρεις τον τροχο κλπ).
    Οποτε σε στεγνο οδοστρωμα, θα εχεις μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση με αποτελεσμα να πιεσεις το μηχανημα στα ορια του χωρις να φοβηθεις(αφου θα ξερεις τις αντοχες του στο βρεγμενο).

    In Thrust We Trust

    Turn To Burn

  11. #41
    ε, καλά, δεν θα ξεκινήσει κανείς την εξάσκηση στο βρεγμένο...

    πρώτα τα εύκολα, μετά τα δύσκολα...

  12. #42
    Η διαφορά σε αυτά που λέμε είναι ότι το ABS θα το κάνει αν χρειαστεί και όποτε χρειαστεί.
    Εσυ από ότι κατάλαβα αυξομειώνεις πάντα την πίεση που ασκείς στο φρένο έχεις δεν έχεις αίσθηση αν πάει να μπλοκάρει ο τροχός. (αν κατάλαβα λάθος πάω πάσο)

    Αν έκανες το ίδιο πράγμα με το ABS:
    θα είχες συνεχώς αίσθηση του μπροστινού σου και όταν ένιωθες ότι πάει να μπλοκάρει τότε αφήνεις λίγο φρένο και μετά ξανααυξάνεις την πίεση ελέγχοντας συνεχώς αν πάει να μπλοκάρει ο τροχός και όντας έτοιμος έτσι να ξαναδιορθώσεις όποτε χρειαστεί.
    Αυτό δεν σημαίνει ότι η περιοδικότητα που γίνονται οι διορθώσεις είναι σταθερή. Οι διορθώσεις γίνονται όταν απαιτείται.

    Είναι κάπως περίπλοκο για να το διατυπώσω σε τόσο λίγες γραμμές.

    Τέλος, ο μέσος οδηγός ή αναβάτης δεν επιτυγχάνει μικρότερη απόσταση ακινητοποίησης απο το ABS!
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  13. #43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    ε, καλά, δεν θα ξεκινήσει κανείς την εξάσκηση στο βρεγμένο...

    πρώτα τα εύκολα, μετά τα δύσκολα...
    Απλα λεω οτι αφου επεξεργαστει τιν αντιδρασεις τις μοτο στο βρεγμενο, μετα στο στεγνο θα ειναι ευκολοτερο.
    Φυσικα στο βρεγμενο δεν θα τα δωσει ολα(το πολυ με 40-60χλμ).Ισα-ισα να τσεκαρει συμπεριφορα ελαστικων.Αφου γλιστραει ευκολοτερα το πισω.
    In Thrust We Trust

    Turn To Burn

  14. #44
    gia alli mia fora...

    AFISTE TA THEOVARA KAI DISLITOURGIKA MIXANAKIA SAS KAI PARTE KANENA XWMATERO NA MATHETE NA ODIGATEEEE!!!

    meta janapigenete sta street sas jana... an thelete..

  15. #45
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    gia alli mia fora...
    AFISTE TA THEOVARA KAI DISLITOURGIKA MIXANAKIA SAS KAI PARTE KANENA XWMATERO NA MATHETE NA ODIGATEEEE!!!
    meta janapigenete sta street sas jana... an thelete..
    Αυτός τελευταία βελτιώνεται ή μΕ φαίνεται ???

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΤΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΟ Bmw650gs
    από anti-fire στο forum BMW
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2008, 19:36
  2. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2006, 12:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF