Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Ερωτηση για ζελατινα Kappa - Transalp

  1. #1

    Ερωτηση για ζελατινα Kappa - Transalp

    Εχω αντικαταστησει εδω και αρκετο καιρο την μαμισια ζελατινα του Transalp με μια ψηλοτερη και φυμε της Kappa. Λογω υψους μου εχω προβληματα απο τον αερα και συγκεκριμενα με τους στροβιλισμους που δημιουργει επειδη "χτυπαει" πανω στο κρανος μου.Η ζελατινα αυτη εχει καποια λογικη κλιση αλλα καποια στιγμη ειδα μια Transalp η οποια φοραγε μια παρομοια με πιο"ορθια" κλιση. Λογικα αυτη η αλλαγη των μοιρων δε θα διωχνει καλυτερα τον αερα προς τα πανω ,η οχι ? Ας με διαφωτισει καποιος ρε παιδια γιατι ο θορυβος απο τους στροβιλισμους πανω απο τα 130 χλμ γινεται ανυποφορος και το κεφαλι "παιζει μπαλα" στο πηγαινε - ελα

    Oropos @ Dj Science
    Varadero 1000

  2. #2
    Γειά σου φίλε μου Γιάννη !

    Να σε ρωτήσω κάτι ρε Γιαννιό, τι ύψος έχεις; Έχω βάλει κι εγώ την ψηλή ζελατίνα της Kappa και αν και το ύψος μου δεν κοντοφτάνει του Φασούλα στα 1,77 μέτρα, δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Πολύ φοβάμαι οτι με μια άλλη ζελατίνα πιο όρθιας κλίσης θα έχεις περισσότερο πρόβλημα, υποθέτω πως θα φέρνει πιο έντονους στροβιλισμούς στο κράνος σου. Εκτός ίσως αν είναι και ψηλότερη..;;

    Θέλει λίγο ψάξιμο, ας απαντήσουν οι πιο έμπειροι.

    Εγώ θα σου ευχηθώ να ξεμπερδέψεις πανεύκολα !


  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Γειά σου φίλε μου Γιάννη !

    Να σε ρωτήσω κάτι ρε Γιαννιό, τι ύψος έχεις; Έχω βάλει κι εγώ την ψηλή ζελατίνα της Kappa και αν και το ύψος μου δεν κοντοφτάνει του Φασούλα στα 1,77 μέτρα, δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Πολύ φοβάμαι οτι με μια άλλη ζελατίνα πιο όρθιας κλίσης θα έχεις περισσότερο πρόβλημα, υποθέτω πως θα φέρνει πιο έντονους στροβιλισμούς στο κράνος σου. Εκτός ίσως αν είναι και ψηλότερη..;;

    Θέλει λίγο ψάξιμο, ας απαντήσουν οι πιο έμπειροι.

    Εγώ θα σου ευχηθώ να ξεμπερδέψεις πανεύκολα !

    φιλε Μανωλη εμαι 1.91 και μαλλον εκει ειναι τα ζορια πιστευω πως ειναι μεγαλο το υψος μου για να μην εχω προβληματα μωρε με τον αερα .απλα ελεγα μηπως υπαρχει λυση αλλα χλωμο το κοβω ...
    Oropos @ Dj Science
    Varadero 1000

  4. #4
    Honda XL1000V Varadero Το avatar του/της the_passenger
    Εγγραφή
    28/11/2005
    Μηνύματα
    329
    Φίλε sunnymtx,

    Κι εγώ είχα λίγο πρόβλημα με το Τρανσάλπ με τον αέρα στα πάνω από 120 κλπ (είμαι 1.98), τελικά πήρα το Βάρα.. (άριστο στην εθνική και τα πολλά, βέβαια δεν έχουμε χώμα στο πρόγραμμα πλέον...)

    Απ'ότι κατάλαβα έχεις βάλει τη μεσαία, οπότε θα μπορούσες να δοκιμάσεις και την ψηλή. Εγώ δεν τη δοκίμασα, αλλά με τη μεσαία φιμέ Κάππα ήμουν καλά, είχα αέρα στο κράνος μεν αλλά μόνο εκεί (γιατι με τη μαμίσια με χτύπαγε όλος ο αέρας στο στήθος και με έστελνε πίσω!...)

    Παίζει ρόλο και τί είναι το κράνος πάντως, ένα καλό φούλ φέις θα το νιώθεις πολύ καλύτερα πχ από ένα ανοιγόμενο όπου θα αρχίσουν οι στροβιλισμοί...

    Φαντάζομαι λοιπόν οτι με τη ψηλή και καλό κράνος θα είσαι οκ...


    georgE

    http://www.moto.gr/arthra/00034.php

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
    Φίλε sunnymtx,

    Κι εγώ είχα λίγο πρόβλημα με το Τρανσάλπ με τον αέρα στα πάνω από 120 κλπ (είμαι 1.98), τελικά πήρα το Βάρα.. (άριστο στην εθνική και τα πολλά, βέβαια δεν έχουμε χώμα στο πρόγραμμα πλέον...)

    Απ'ότι κατάλαβα έχεις βάλει τη μεσαία, οπότε θα μπορούσες να δοκιμάσεις και την ψηλή. Εγώ δεν τη δοκίμασα, αλλά με τη μεσαία φιμέ Κάππα ήμουν καλά, είχα αέρα στο κράνος μεν αλλά μόνο εκεί (γιατι με τη μαμίσια με χτύπαγε όλος ο αέρας στο στήθος και με έστελνε πίσω!...)

    Παίζει ρόλο και τί είναι το κράνος πάντως, ένα καλό φούλ φέις θα το νιώθεις πολύ καλύτερα πχ από ένα ανοιγόμενο όπου θα αρχίσουν οι στροβιλισμοί...

    Φαντάζομαι λοιπόν οτι με τη ψηλή και καλό κράνος θα είσαι οκ...


    Φιλε Γιωργο σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Ησουν κατατοπιστικοτατος.Οντως το κρανος μου ειναι ανοιγομενο και το εχω τσεκαρει οτι εχει πολυ αυξημενο θορυβο ηδη ... Οποτε μαλλον θα αλλαχτει με full-face γιατι πραγματικα στα ταξιδια θελω ωτοασπιδες
    Oropos @ Dj Science
    Varadero 1000

  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της promos
    Εγγραφή
    08/04/2006
    Μηνύματα
    14
    Αν και δεν περνώ συχνά μέρος σε forum ,καταλαβαίνω ότι έχετε πρόβλημα, το ίδιο πρόβλημα που είχα και εγώ με την ζελατίνα. Μετά από πολύ ψάξιμο στο internet βρήκα την λύση σε όσους είναι πάνω από 1,85 και έχουν transalp. Δυστυχός όλες οι ιαπωνικές εταιρείες που κατασκευάζουν μοτοσικλέτες έχουν σαν σημείο αναφοράς το μέσο ύψους του Ιάπωνα ( δηλ. 1,68cm) ,με αποτέλεσμα εμείς οι ‘’ψηλοί’’ να έχουμε μονίμως πρόβλημα με τον αέρα και την αεροδυναμική. Η λύση λοιπών είναι της www.mpa.de & λέγετε vario touring by promos & βαζω και το by promos γιατί πρέπει να γίνουν κάποιες μετατροπές αν είστε πάνω από 1,85cm .
    Το κόστος να το υπολογίζετε πάνω κάτω στα 180?

  7. #7
    Honda XL1000V Varadero Το avatar του/της the_passenger
    Εγγραφή
    28/11/2005
    Μηνύματα
    329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sunnymtx
    Φιλε Γιωργο σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Ησουν κατατοπιστικοτατος.Οντως το κρανος μου ειναι ανοιγομενο και το εχω τσεκαρει οτι εχει πολυ αυξημενο θορυβο ηδη ... Οποτε μαλλον θα αλλαχτει με full-face γιατι πραγματικα στα ταξιδια θελω ωτοασπιδες
    Νά'σαι καλά!
    georgE

    http://www.moto.gr/arthra/00034.php

  8. #8
    Honda XL1000V Varadero Το avatar του/της the_passenger
    Εγγραφή
    28/11/2005
    Μηνύματα
    329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από promos
    ........Δυστυχός όλες οι ιαπωνικές εταιρείες που κατασκευάζουν μοτοσικλέτες έχουν σαν σημείο αναφοράς το μέσο ύψους του Ιάπωνα ( δηλ. 1,68cm) ,με αποτέλεσμα εμείς οι ‘’ψηλοί’’ να έχουμε μονίμως πρόβλημα με τον αέρα και την αεροδυναμική.........
    Φίλε promos σε αυτό διαφωνώ, πιστεύω οτι πάει ανάλογα με το μοντέλο: πχ το Βάρα μου ήρθε τόσο "κουτί" που δεν έχω πειράξει τίποτα ούτε κατά 1 χιλιοστό από την αγορά έως τώρα! (5000 χλμ), εκτός του ύψους της ζελατίνας βέβαια όπου προτίμισα την ψηλή θέση - είναι ούτως ή άλλως ρυθμιζόμενη..


    georgE

    http://www.moto.gr/arthra/00034.php

  9. #9



    χαιρετω τους φιλτατους transalpakides...και γω την kappa την ψηλη εχω (φυμε), με 1.82 υψος που ειμαι και ειμαι καλουτσικα. μεγαλο ρολο παιζει το κρανος ομως με το nolan 101 (ανοιγομενο) και μενα το κεφαλι μου παει σαν μπαλακι του τεννις ασε που μετα απο καποια ωρα ποναει το κεφαλη μου λογου βαρους
    ετσι κατεληξα στην λυση του χ-lite και τωρα ολα ειναι μια χαρα...
    ......''Only a Biker knows why a dog sticks his head out of a car window.'' ............
    "μοτοσυκλετα"..
    η μαγεια του μεγαλου ρισκου για ενα ονειρο που μονο εσυ βλεπεις......

  10. #10
    Νέο μέλος Το avatar του/της promos
    Εγγραφή
    08/04/2006
    Μηνύματα
    14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
    Φίλε promos σε αυτό διαφωνώ, πιστεύω οτι πάει ανάλογα με το μοντέλο: πχ το Βάρα μου ήρθε τόσο "κουτί" που δεν έχω πειράξει τίποτα ούτε κατά 1 χιλιοστό από την αγορά έως τώρα! (5000 χλμ), εκτός του ύψους της ζελατίνας βέβαια όπου προτίμισα την ψηλή θέση - είναι ούτως ή άλλως ρυθμιζόμενη..


    ...??? Αγαπητέ μου φίλε αν δεν κάνω λάθος το varadero στην δεξιά πλευρά έχει ένα ρυθμιστή ύψους.
    Το ίδιο οδηγεί ο φίλος μου 1,75cm το ύψος του

  11. #11
    Honda XL1000V Varadero Το avatar του/της the_passenger
    Εγγραφή
    28/11/2005
    Μηνύματα
    329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από promos
    ...??? Αγαπητέ μου φίλε αν δεν κάνω λάθος το varadero στην δεξιά πλευρά έχει ένα ρυθμιστή ύψους.
    Το ίδιο οδηγεί ο φίλος μου 1,75cm το ύψος του
    Όντος έχει ένα ροδάκι που ρυθμίζει την πίσω απόσβεση (ακόμα και εν κινήσει..), δεν το έχω πειράξει καθόλου όμως.. Μάλλον αλλάζει το ύψος (ή το πόσο θα "κάτσει" η μοτό μόλις φορτωθεί και καβαληθεί) αλλά δεν έχω πειραματιστεί καθόλου..

    georgE

    http://www.moto.gr/arthra/00034.php

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΚΑΙ ΒΑΛΙΤΣΕΣ
    από yamahas 13 στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2010, 16:50
  2. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ Transalp
    από POEXANIA στο forum Honda
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2009, 18:14
  3. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ Transalp
    από TSIK στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2006, 14:44
  4. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 10:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF