Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Το αστόπαιδο πήγε εκδρομή

  1. #1

    Το αστόπαιδο πήγε εκδρομή

    Μετά από ενάμιση χρόνο στους δρόμους της Αθήνας και προκειμένου να πάρει το βάπτισμα των εθνικών οδών και επαρχιακών δρόμων... η VANDA πήγε εκδρομή.

    Όχι πολλά πράματα... 250 χιλιομετράκια, με έναν φίλο μπροστά με ΚΤΜ adventure 640 και εγώ πίσω με το ΧΤ600sm, φτάσαμε μέχρι τη Δάφνη Ευβοίας (πολύ ωραίο μέρος, με καλή ταβερνούλα στο τέρμα της σε ύψωμα πάνω από κολπίσκο, να πάτε) και γυρίσαμε από Δήλεσι, Χαλκούτσι, Ορωπό κλπ κλπ.

    Συμπεράσματα?
    1. Δεν ήθελα με τίποτα να κατεβώ από το μηχανάκι.
    2. Έχω ένα ζήτημα στα επαρχιακά στροφιλίκια με τις δεξιές. Στις μισές, έβγαινα λίγο στο άλλο ρεύμα. Πού θα πάει, θα μου κάτσουν.
    3. Η εθνική ψιλοβαρετή, αλλά είχα τέτοια χαρά που θα έφτανα και Θεσσαλονίκη.
    4. Πάνω από τα 120, ο αέρας ήθελε να πάμε αλλού, οπότε κρατούσα περιθώριο για λίγο έξτρα γκάζι σε περίπτωση απότομου ρεύματος.
    5. Σε ένα ηλίθιο λάθος πάνω στην έξοδο από στροφή (μάλλον χάρηκα υπερβολικά που την πήρα σωστά) έβαλα 1η αντί για 3η, γκάζωσα και το μωρό άρχισε τα παντιλίκια. Μόλις επανήλθε στα ίσα του, κοίταξα από τον καθρέφτη και είδα την πιο αστεία φάτσα που έχω δει ποτε. Ο οδηγός του αυτοκινήτου που έτυχε να ακολουθεί ήταν ακριβώς έτσι:

    Αυτά. Κατά τα άλλα.. τα πήγα περίφημα, δεν πιάστηκα ούτε λεπτό και γύρισα σπίτι με χαμόγελο μέχρι τα αυτιά Πάντα τέτοια, και εις ανώτερα-μακρύτερα κλπ.

    CU στους δρόμους. Μη φοβάστε... προσέχω.
    safety doesn't happen by accident

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Μπράβο VANDA!!!

    Καλή συνέχεια !!!




  3. #3
    Μαυρομιχάλης. .. Το avatar του/της stavrobeis
    Εγγραφή
    14/05/2003
    Μηνύματα
    150
    Μπράβο!

    Ολοι (η σχεδον ολοι) καταλαβαινουν πως αισθανθηκες...!

    Μια παρατήρηση μόνο χωρίσ να θέλω να "χαλάσω" τη χαρά σου....

    Διάβασα ότι 2-3 φορές βγήκες στη στροφή...φυσικά και όλοι το έχουμε πάθει ( ) αλλά δε ξέρω αν η διαδρομή που επέλεξες ήταν ασφαλής..χωρίς αμάξια (πολλά εννοώ κτλπ)

    Καλές βόλτες λοιπόν και προσοχή!

    (Αφού έχετε τόση διάθεση και μπορείτε να έρθετε μέχρι Θεσ/νικη ελάτε για καφέ...)

    Χ

    (δε ξέρω να υπογράφω)

    www.xristopistoi.tk

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis
    Μπράβο!

    Ολοι (η σχεδον ολοι) καταλαβαινουν πως αισθανθηκες...!

    Μια παρατήρηση μόνο χωρίσ να θέλω να "χαλάσω" τη χαρά σου....

    Διάβασα ότι 2-3 φορές βγήκες στη στροφή...φυσικά και όλοι το έχουμε πάθει ( ) αλλά δε ξέρω αν η διαδρομή που επέλεξες ήταν ασφαλής..χωρίς αμάξια (πολλά εννοώ κτλπ)

    Καλές βόλτες λοιπόν και προσοχή!

    (Αφού έχετε τόση διάθεση και μπορείτε να έρθετε μέχρι Θεσ/νικη ελάτε για καφέ...)

    Ο δρόμος ήταν επαρχιακός και έρημος, αυτό βέβαια δεν είναι πάντα καλό αφού ποτέ δεν ξέρεις πόσο μπορεί να τρέχει ένας από απέναντι αν ξέρει το δρόμο... Πάντως, πρόσεχα όσο μπορούσα, είχα και άλλον να προπορεύεται έτοιμο να προειδοποιήσει εμένα ή τους απέναντι για ο,τιδήποτε.


    Να σημειώσω επίσης, για όσους επιχειρήσουν να πάνε στη Δάφνη, βγαίνοντας στην επιστροφή από το χωριό, πάνω στην κατηφόρα με το χάος απέναντι, προσοχή σε ένα σπασμένο καπάκι μέσα στη μέση που αφήνει ανοιχτή τρύπα ίση σχεδόν με μια ρόδα.


    Η Θεσσαλονίκη είναι πατρίδα μου οπότε μαζεύω εμπειρία για να ανέβω όχι μία φορά για καφέ, αλλά πολλές.
    safety doesn't happen by accident

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της x-rider
    Εγγραφή
    13/08/2002
    Μηνύματα
    504
    ΟΜΟΡΦΑ


    Αντε και εις ανωτερα



  6. #6
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Καλη η αρχη ... :wacko:

    Παντα τετοια!

    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171

    Re: Το αστόπαιδο πήγε εκδρομή

    Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
    2. Έχω ένα ζήτημα στα επαρχιακά στροφιλίκια με τις δεξιές. Στις μισές, έβγαινα λίγο στο άλλο ρεύμα. Πού θα πάει, θα μου κάτσουν.

    CU στους δρόμους. Μη φοβάστε... προσέχω.
    Δεν θέλω να ακουστεί άσχημα, αλλά αυτό είναι μεγάλο λάθος!!!
    Ισως το μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να κάνεις με την μηχανή.

    Καλύτερα να πας λίγο πιο σιγά και να είσαι πάντα και σίγουρα στο ρεύμα σου. Κοίτα τα χέρια σου να είναι χαλαρά στο τιμόνι πάνω στην στροφή, αν σφίγγεσαι θα σε ανοίγει συνέχεια!
    Δυστυχώς, μια φορά στο αντίθετο, μπορεί να είναι..ξέρεις...ειδικά αν δεν έχεις ορατότητα και άρα σου συμβαίνει χωρίς το έχεις προγραμματίσει.

    Εγώ το έχω σαν αρχή. ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΑΝΤΊΘΕΤΟ ΡΕΥΜΑ, ακόμα και σε άδειο δρόμο τελείως, το βλέπω σαν άσκηση, ο δρόμος που μου αναλογεί είναι μόνο το ρεύμα μου, αν περάσω την διαχωριστική είναι σαν να έχω πέσει.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659

    Re: Το αστόπαιδο πήγε εκδρομή

    Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
    2. Έχω ένα ζήτημα στα επαρχιακά στροφιλίκια με τις δεξιές. Στις μισές, έβγαινα λίγο στο άλλο ρεύμα


    Λογικότατο, γιατί (ασυναίσθητα) προσπαθείς να αισθάνεσαι ελεύθερο (λόγω κλίσης) το δεξί πόδι (λόγω φρένου).!!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    Γεία σου VANDA

    Χωρίς να θέλω να μειώσω την χαρά που σου πρόσφερε το ΧΤ σου στην πρώτη εκδρομούλα σου, ...... θα συμφωνήσω με τον Άρη. Το να σου συμβεί μια φορά δεν είναι κάτι τρομερό, το να συμβαίνει κατ΄επανάληψη στις δεξιές, ίσως σημαίνει πως κάτι δεν κάνεις σωστά.
    Μια περιγραφούλα του τρόπου που στρίβεις, θα βοηθούσε.....
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #10
    Καλή αρχή στα όμορφα χιλιόμετρα με μοτό !

    Πάντα όρθια να είσαι και με το τεράστιο χαμόγελο που σου χάρισε η πρώτη σου εκδρομή !




  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Γεία σου VANDA

    Χωρίς να θέλω να μειώσω την χαρά που σου πρόσφερε το ΧΤ σου στην πρώτη εκδρομούλα σου, ...... θα συμφωνήσω με τον Άρη. Το να σου συμβεί μια φορά δεν είναι κάτι τρομερό, το να συμβαίνει κατ΄επανάληψη στις δεξιές, ίσως σημαίνει πως κάτι δεν κάνεις σωστά.
    Μια περιγραφούλα του τρόπου που στρίβεις, θα βοηθούσε.....
    Τη χαρά δε μου την κόβετε, οπότε δώστε τα φώτα σας ελεύθερα. Όσο για την "τεχνική", δεν κάνω κάτι διαφορετικό από ο,τι στις αριστερές. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως οι δεξιές είναι ούτως η άλλως πιο κλειστές στροφές και δε μου είναι εύκολο (δεν ξέρω γιατί) να πλαγιάζω πολύ προς τα δεξιά.
    safety doesn't happen by accident

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της koutroulis
    Εγγραφή
    01/02/2006
    Μηνύματα
    357
    πάντα όμορφες βόλτες


    και να προσέχεις


    Common Sense is not that COMMON after all!!!!


  13. #13
    Αυτό που έγραψε ο Oldman, πιθανόν να δίνει μια εξήγηση.
    Την κατηγορία Αναβάτης την έχεις διαβάσει καθόλου;
    http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=7

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #14
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Γενικώς όλους τους βολεύει μια μεριά, τους περισσότερους οι αριστερές.
    Αυτό ξεπερνιέται με τα χιλιόμετρα, και φτάνεις στο σημείο να μην σε νοιάζει δεξιά η αριστερή.
    Στις αριστερές δεν έχεις περιθώριο να ανοιχτείς γιατι θα φύγεις απ το δρόμο, αλλά εγώ θα σου πρότεινα στην επόμενη βόλτα σου να θεωρήσεις ότι η διπλή διαχωρίστική είναι ΑΔΙΑΠΕΡΑΣΤΗ, ΤΟΙΧΟΣ,ΓΚΡΕΜΟΣ, όπως θέλεις το.

    Ξεκίνα τη στροφή σου (για δεξιά στροφή) , από πιο έξω, όχι δίπλα στην δεξιά άκρη του δρόμου. Ετσι θα δώσεις την δυνατότητα στην μοτοσυκλέτα να διαγράψει πιο ανοιχτό τόξο, και να μην σε βγάλει έξω.
    Στην αρχή θα πηγαίνεις πιο σιγά από τώρα, αλλά στην συνέχεια θα στρώσεις, και πάνω απ όλα θα είσαι ασφαλής!

    Καλές βόλτες!!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #15
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    ..... εγώ θα σου πρότεινα στην επόμενη βόλτα σου να θεωρήσεις ότι η διπλή διαχωρίστική είναι ΑΔΙΑΠΕΡΑΣΤΗ, ΤΟΙΧΟΣ,ΓΚΡΕΜΟΣ, όπως θέλεις το.
    ..........

    Ακριβώς έτσι!!!!
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το Μοτο παει εκδρομη στη φυση
    από kalesin στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2007, 16:14
  2. Που πήγε το λεβιέ οέο???
    από startengine στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2006, 11:53
  3. Το ...νηπιαγωγείο πάει εκδρομή στα χιόνια (29/1)
    από SF στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 20:48
  4. εκδρομη το Σ/κ ????????
    από gv_gr στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2005, 16:59
  5. ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ:ΤΟ MOTO.GR ΠΑΕΙ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΙΣ 10/4/05...
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 182
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2005, 19:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF