Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: staying alive

  1. #1
    rorim Το avatar του/της miror
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    8

    Unhappy staying alive

    Καλημέρα.
    Το ποστ είναι λίγο μεγάλο ζητάω συγνώμη αλλά …….
    Βλέποντας τις απαντήσεις στην πρώτη μου ερώτηση στο forum http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=2108
    κατάλαβα ότι μάλλον κανείς άλλος δεν έχει το ίδιο πρόβλημα με μένα και χωρίς να έχω βρει κάποιο άλλο moto forum με σχετική κίνηση για να αναθέσω το ερώτημά μου, θέλω να καταθέσω την αληθινή ιστορία μου για σχολιασμό, προβληματισμό και ίσως για παραδειγματισμό. Φαντάζομαι παρόμοια θα έχετε όλοι σας να πείτε.
    Ονόματα, χρήματα και αρνητικούς σχολιασμούς δεν θα παραθέσω.
    Το μακάριο έτος 1992 ο υποφαινόμενος απέκτησε μια καινούργια Honda NX 250.
    Με καθημερινή χρήση και χωρίς γκάζια, σούζες, κόντρες κλπ. κλπ. αλλά μόνο σπίτι δουλειά, δουλειά σπίτι, (ένας εργαζόμενος, ένας φτωχός νοικοκύρης) φτάσαμε αισίως στο έτος 1996 όπου το φανάρι για κάποιο ΙΧ δεν μέτραγε (ως συνήθως).
    Με πήρε λοιπόν μαζί του πάνω στο καπό. Άφησε εμένα στο νοσοκομείο για εγχείρηση και το μηχανάκι (σχεδόν για πέταμα) στο μαστόρι για φτιάξιμο. Το μαστόρι και ο στόκος έκανε δουλειά.
    Το μηχανάκι δυστυχώς ποτέ δεν έγινε όπως ήταν. I am not the moto I used to be!
    Εγώ δεν ξαναέτρεξα ποτέ, μέση ταχύτητα 15Km !
    Η ζωή συνεχίστηκε και κύλησε όμορφα από μαστόρι σε μαστόρι μόνο για service, για αντικατάσταση των κλεμμένων ανταλλακτικών (π.χ. ηλεκτρονική, καθρέπτη, flasher…..) για αναλώσιμα (αλυσίδες, τεντωτήρες, μπαταρίες, εξάτμιση …….) και για διάφορα συνηθισμένα μικροατυχήματα με φορτηγά και αυτοκίνητα που κάνουν όπισθεν (βάση οργάνων, φτερό, ζάντα …….).
    Το μακάριο έτος 2000 χρειάστηκε εγχείρηση και το μηχανάκι. Ανοικτής καρδιάς. Κεφαλή, κύλινδρος, πιστόνι …….. με ανταλλακτικά μισό-μισό (κεφαλή μεταχειρισμένη και ραγισμένη όπως κατάλαβα αργότερα, και τα άλλα όλα καινούργια).
    Το μηχανάκι δυστυχώς δεν συνήλθε ποτέ.
    Κάθε 500 χλ. με άφηνε να το πηγαίνω εγώ βόλτα. Πότε περίπατο, πότε αυτοκινητάδα. Χρειάστηκαν δύο χρόνια, μαστόρια και μαστόρια και δεν ξέρω πλέον πόσα euro για να πηγαίνει κούτσα κούτσα.
    Επιπλέον άλλαξα κόμπλερ, αλυσίδα + τεντωτήρα, μπαταρία ….. για πολλοστή φορά.
    Η γενική εικόνα : Πλήρη διάλυση. Eνα μικρό παράδειγμα η πάνω βίδα στο πίσω αμορτισέρ έσπασε σαν σπίρτο, χωρίς να έχω πάω σε χώμα ποτέ.
    Αισίως φτάσαμε σήμερα το 2004 να θέλω αλλαγή κινητήρα.
    Σύνολο χιλιομέτρων 90.000, σύνολο χαράς ανεκτίμητη.
    Αξία αγοράς μοτοσικλέτας χχχχ euro, αξία βόλτας με μοτοσικλέτα χχ euro, συντήρηση και κυκλοφορία μοτοσικλέτας αξία ανεκτίμητη.
    Το επιμύθιο τώρα.
    Κάποιος σχετικός και έξυπνος ίσως να μην είχε κάνει το λάθος να κρατήσει για 12 χρόνια μηχανάκι, αφού είχε μπλέξει με μαστόρια, με Honda ανταλλακτικά και με την ωραία κίνηση στην Αθήνα. Ή καλύτερα πες, «μόνο παπάκι για τον άσχετο βλάκα».
    Σημ. η αντίστοιχη εμπειρία από βλάβες και ατυχήματα στο αυτοκίνητο, μου έχουν δώσει την εικόνα ότι η Αθήνα δεν είναι πόλη για μηχανάκια.
    Αν είπα πολλά συγνώμη και πάλι. Staying alive.

  2. #2
    ΕΧΕΙΣ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙΣ???

    ΑΥΤΗ Η ΣΧΕΣΗ ΠΛΕΟΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ,ΟΠΟΤΕ ΙΣΩΣ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΞΑΝΑΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΧΑΜΕΝΗ ΧΑΡΑ ΤΗΣ ΑΝΕΜΕΛΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ..!!

    ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ......ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ...

    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  3. #3
    rorim Το avatar του/της miror
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    8
    Εχω πάρει ήδη ένα crypton για να κάνω την δουλειά μου. Στην ίδια τιμή του μεταχειρισμένου κινητήρα για το Nx.
    Βασικά είναι η πίκρα μου για την κατάσταση που επικρατεί για τις μηχανές σε όλα τα επίπεδα. Ευχαριστώ dιrtymoto για την απαντησή σου.

  4. #4
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    den eimai sigouros oti aksizei na riksei xrimata se toso palia motosykleta, oso kalh synthrish kai na exeis kanei sta periferiaka.

    anti na xoseis eno soro xrimata na pareis allon kinitira giati den to dineis gia antalaktika? yparxei periptosh ean to doseis komati komati na piaseis kalyterh timh ap'oti ean to pou'lages tora gia kykyloforia.

    den ksero dikia sou apofash einai alla polla ta xrimata me apotelesma xmmmmmmmmm
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  5. #5
    rorim Το avatar του/της miror
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    8
    Julius είναι πράγματι καλή και λογική ιδέα.
    Αλλά πάλι ρωτάω γιατί δεν ισχύει το ίδιο με το αυτοκίνητο μου που είναι 12 ετών και αυτό έχει τραβήξει σχεδόν τα ίδια μην πω παραπάνω. Βρίσκω συνεργία και ανταλλακτικά για ότι θέλω σε λογικές τιμές.

  6. #6
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Ο ρυθμός αντικατάστασης των μοντέλων στις μοτοσυκλέτες είναι πολύ συχνότερος από τα αυτοκίνητα....

    Ρε συ μη του ακουμπάς αλλά λεφτά.... Είναι κρίμα αν τα στερήσε.....
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  7. #7
    rorim Το avatar του/της miror
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    8
    Periklisk Οκ.
    Αν για ένα μηχανάκι 250cc δεν βρίσκεις ότι θες και η συντήρησή του κοστίζει πιο πολύ από το αυτοκίνητο, φαντάζομαι τι γίνεται στα μεγαλύτερα μοντέλα.
    Πως τα βγάζεται πέρα όταν για κάθε τι στο κινητήρα, θέλεις @@@ euro για εργασία που είναι πανάκριβη (έχεις και παράπονα πολλές φορές για αυτήν) και για ανταλλακτικά που είναι ή χρυσά (Honda) ή μεταχειρισμένα και που δεν ξέρεις από πού είναι και σε τι κατάσταση είναι, απλός κάνεις την ευχή ο μάστορας να ξέρει. Μήπως τα άλογα πρέπει στα <10 χρόνια να τα σκοτώνεις για ανταλλακτικά και να μπαίνεις και εσύ στο «κύκλωμα» ;-)

    Αυτά και καλή μέρα σε όλους.

  8. #8
    "Παππούς" -- (22-05-02) Το avatar του/της jimbar
    Εγγραφή
    30/09/2003
    Μηνύματα
    317

    Re: staying alive

    Αρχικά δημιουργήθηκε από miror
    Καλημέρα...Staying alive.
    Άγνωστε φίλε Miror καλή σου μέρα. Προσωπικά θα συμφωνήσω με τα παιδιά αλλά ΕΣΥ...τι θα επιθυμούσες κάθε αυτού; Αυτό είναι το βασικότερο...έτσι πιστεύω.
    - - - ΠANTA ΟΡΘΙΟΙ !!!! - - -

    ΘΕΕ μου μην φοβάσαι είμαι δίπλα σου!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2003
    Μηνύματα
    199
    Καλημερα και απο μένα!!

    Προσωπικα συμφωνω με τον κ.Julius...."den eimai sigouros oti aksizei na riksei xrimata se toso palia motosykleta, oso kalh synthrish kai na exeis kanei sta periferiaka.

    anti na xoseis eno soro xrimata na pareis allon kinitira giati den to dineis gia antalaktika".......

    Πιστευω οτι θα ηταν καλυτερα να εδινες ολα αυτα τα χρηματα που εδωσες στους μαστορους σε μια καινουργια μηχανή ας πουμε.
    Θα σε συμφερε. Αλλα εσυ ξερεις καλυτερα.
    Παντως μην συγκρινεις μηχανη με αυτοκίνητο. Δεν ειναι το ίδιο.

    Καλή τύχη!!
    www.copacampagnia.gr

  10. #10
    rorim Το avatar του/της miror
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    8
    Λοιπόν θα ήθελα (και κλείνω εδώ το Post)
    Καλύτερους & φτηνότερους μαστόρους όπως στα αυτοκίνητα.
    Φτηνότερα ανταλλακτικά παλιά και καινούργια όπως στα αυτοκίνητα.
    Να μπορώ να βρω όλα τα ανταλλακτικά όπως στα αυτοκίνητα (μαϊμού και γνήσια) και να διαλέξω εγώ.
    Περισσότερη προσοχή από τους οδηγούς, αυτό είναι ευχή !
    Καλύτερους δρόμους,
    και κάποια άλλα ……..

    Εσείς τα έχετε αυτά και κυρίως σε moto > 125cc ;

    Ευχαριστώ όλους για τις σκέψεις σας και την ψυχολογική βοήθεια που μου δώσατε.

Παρόμοια θέματα

  1. How Canadians stay fit...
    από sergiosm στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2008, 01:54
  2. How does it feel to be alive again?
    από Ζεύκας στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2008, 09:53
  3. Capirossi stays with Ducati for 2007
    από sapila racing στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2006, 15:53
  4. Born to be Alive!!!
    από Tropeas στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 02:34
  5. Wanted Dead Or Alive...
    από free rider στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 12:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF