Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 61

Θέμα: ΔΩΡΗΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΝ?

  1. #16
    Δεν καταλαβαίνω τι χρειάζεται η κάρτα. Αν κάποια στιγμή φύγω, ΌΛΟΙ οι δικοί μου ξέρουν τι θέλω να κάνουν με τα όργανά μου ΕΚΕΙΝΗ την στιγμή θα πάρουν ότι θέλουν για όποιον συνάνθρωπο τα χρειάζεται.



    ΥΓ δεν ξέρω αν θέλει η γυναίκα μου να κρατήσει ΚΑΤΙ σαν ενθύμιο.

  2. #17
    ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟΣ Το avatar του/της kawasaki ZX-12
    Εγγραφή
    29/06/2005
    Μηνύματα
    213
    αυτη την κουβεντα ειχα κατα συμπτωση με την κοπελια μου πριν απο λιγες μερες!!!!!!!

    σε λιγους μηνες παντρευομαστε και μια και θα εχει εκεινη τον πρωτο λογο τις ειπα πως αν ποτε μου συμβει κατι(εχει δει πολλα κατα καιρους απο γνωστους και φιλους)να μην διστασει να δωσει τα οργανα μου για μεταμοσχευση!!!!!!

    με τρομαζει λιγο η σκεψη και με προβληματισε αρκετα αυτη η κουβεντα αλλα οπως και να χει αμα συμβει το μοιραιο ουτε να σκεφτω θα μπορω ουτε να αλλαξω κατι οποτε ειναι κριμα να μην βοηθησεις καποιους που το εχουν αναγκη !!!!!!!!!!

  3. #18
    φρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ Το avatar του/της tati
    Εγγραφή
    11/04/2006
    Μηνύματα
    725
    Eυχαριστώ πάντως πιλότοι, βλέπω οτι τουλάχιστον πάνω κάτω σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο..θα τη βρώ την άκρη που θα πάει...

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/10/2005
    Μηνύματα
    100
    ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΔΩΡΗΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΝ.

    ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ

    ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ ΑΙΜΟΔΟΤΕΣ

    ΔΥΟ ΛΕΞΕΙΣ ΜΟΝΑΧΑ: ΣΩΖΕΙΣ ΖΩΕΣ

    ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ ΤΟ ΦΩΤΕΙΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΝΘΡΩΠΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑΣ.

    ΚΑΛΑ ΤΑ ΜΟΤΟΣΑΚΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΒΟΛΤΕΣ ΜΑΣ,

    ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΩΖΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΖΩΕΣ.

    ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ.


    ΙΔΕΑ: ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΔΙΩΡΓΑΝΩΘΕΙ ΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΕΛΩΝ ΚΑΙ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ;;;;;;

    ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ
    οταν λουζομαι ιδρωνω

  5. #20
    φρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ Το avatar του/της tati
    Εγγραφή
    11/04/2006
    Μηνύματα
    725
    Δεν είναι άσχημη ιδέα, αλλά ποιός να οργανώσει και ποιός να ενημερώσει? Εννοιείς απο εμάς ή κάπως να το ψάξουμε και να ζητήσουμε να απο κάποιον αρμόδιο? που θεωρώ οτι είναι πιο σωστό..

  6. #21
    δεν ειναι δυσκολο να δώσουμε ένα ραντεβού την ταδε ωρα και την Χ ημερα εξω απο ενα νοσοκομeίο που θα έχουμε ενημερώσει οτι θα κάνουμε ομαδική αιμοδοσία.

  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
    Δεν καταλαβαίνω τι χρειάζεται η κάρτα. Αν κάποια στιγμή φύγω, ΌΛΟΙ οι δικοί μου ξέρουν τι θέλω να κάνουν με τα όργανά μου ΕΚΕΙΝΗ την στιγμή θα πάρουν ότι θέλουν για όποιον συνάνθρωπο τα χρειάζεται.


    Συμφωνώ απόλυτα.-
    SARCASM / because beating the shit out of people is illegal

  8. #23
    Κατ' αρχήν συγχαρητήρια για το θέμα που ανοίχτηκε μιας και είναι εξαιρετικά ευαίσθητο και δυστυχώς θεωρείται taboo από πολλούς!!!
    Αξίζει 100% έχει γίνει η μητέρα μου δωρητής οργάνων εδώ και αρκετά χρόνια και ήθελα και εγώ να γίνω αλλά μέχρι σήμερα το είχα ξεχάσει.
    Από όσα είδα από την κάρτα που έχει πάρει μπορείς να αποφασίσεις εσύ ποιά όργανά σου θα προσφέρεις.
    Και αν το καλοσκεφτούμε και λίγο, τι να τα κάνουμε όταν........
    δεν θα μας βοηθήσουν σε τίποτα.

    Σώζεις μια ή και περισσότερες ζωές χωρίς κανένα αντάλλαγμα!!!
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/10/2005
    Μηνύματα
    100
    ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΟΜΑΙ....


    ΔΩΡΗΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΝ
    καντε τον κόπο να δείτε την ιστοσελιδα
    του Εθνικού Οργανισμού Μεταμοσχεύσεων www.eom.gr
    Σε αυτή υπάρχει αίτηση για όσους έχουν τη διάθεση να σώσουν μια ζωή.


    ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ ΑΙΜΟΔΟΤΗΣ
    Δεν είμαι σίγουρος εάν μια συγκέντρωση είναι το σωστό.
    Εξάλλου δεν μπορούν όλοι την ίδια ημέρα και ώρα.
    ΟΜΩΣ σε ένα κάποιο Σάββατο όλοι μπορούν να διαθέσουν λίγο χρόνο για να περάσουν από ένα νοσοκομείο να ενημερωθούν, να γίνουν αιμοδότες και να δώσουν αίμα.
    Να είναι σίγουροι ότι κάθε φορά που δίνουν αίμα ΣΩΖΟΥΝ ΜΙΑ ΖΩΗ (ίσως και τη δική τους).


    Άς είναι αυτές οι άγιες ημέρες των Παθών, ημέρες αγάπης για τον συνάνθρωπο αλλά και για τον εαυτό μας.

    Ας δείξουμε εμπράκτως την αγάπη μας.

    Καλή Ανάσταση
    οταν λουζομαι ιδρωνω

  10. #25
    eimai kai egw dwrhths organwn
    prothmaw na dwsw kapou na organa mou kai na xarisw thn zwh se kapoion alon para na katsw na me fane ta skoulikia ston tafo mou
    polu omo akougetai alla etsi einai!

  11. #26
    Καλησπερα.
    Ειμαι και εγω δωρητης οργανων.
    Μπηκα στην EOM.GR και εκανα αιτηση.
    Δεν σε αναγκαζει κανενας τιποτα.
    Στην αιτηση εσυ λες ποια οργανα θες να δωσεις.
    Εγω εγινα δωρητης μολις στα 19 δλδ δεν το σκεφτηκα καθολου... Ειναι η απολυτη πραξη βοηθειας. Προσωπικα δεν πιστευω σε αυτες τις προκαταληψεις... ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΔΩΡΗΤΕΣ ΟΡΓΑΝΩΝ.

    ride safely...

    bye

  12. #27
    Κληρονομικό χάρισμα Το avatar του/της dukeandthecity
    Εγγραφή
    27/09/2004
    Μηνύματα
    1.085

    απο το eom.gr

    Πώς πιστοποιείται ο θάνατος;

    Τρεις διαφορετικοί γιατροί, που δεν είναι μέλη της μεταμοσχευτικής ομάδας, διενεργούν αυτόνομα μια σειρά από εξετάσεις, έτσι ώστε να βεβαιωθεί ότι ο ασθενής έχει υποστεί "νέκρωση του εγκεφαλικού στελέχους". Τα κριτήρια είναι πολύ αυστηρά και αποδεκτά από ιατρικής, νομικής και ηθικής πλευράς και στην Ελλάδα όπως εξάλλου και στις περισσότερες χώρες του κόσμου. Το εγκεφαλικό στέλεχος είναι το τμήμα εκείνο του κεντρικού νευρικού συστήματος που συνδέει τα εγκεφαλικά ημισφαίρια με τον νωτιαίο μυελό και στο οποίο εδράζουν, μεταξύ άλλων, τα κέντρα της αναπνοής και της κυκλοφορίας του αίματος. Κατά συνέπεια νέκρωση του εγκεφαλικού στελέχους συνεπάγεται μη αναστρέψιμη διακοπή της αυτόματης αναπνοής και της κυκλοφορίας του αίματος. Νέκρωση του εγκεφαλικού στελέχους μπορεί να προκληθεί κατά τη διάρκεια κάποιου σοβαρού τροχαίου ατυχήματος που επέφερε σημαντικής βαρύτητας εγκεφαλικά τραύματα ή συνεπεία ενός αγγειακού εγκεφαλικού επεισοδίου.

    Μπορούν να με κρατήσουν στη ζωή με μηχανήματα;

    Ο ασθενής που έχει υποστεί νέκρωση του εγκεφαλικού στελέχους είναι νεκρός και δεν μπορεί να επανέλθει στη ζωή. Τα μηχανήματα μπορούν απλά να διατηρήσουν την κυκλοφορία του αίματος παρέχοντας τη δυνατότητα χρησιμοποίησης των οργάνων, ιστών και κυττάρων για μεταμόσχευση.

    Θα με αφήσουν να πεθάνω επειδή ξέρουν ότι θέλω να γίνω δωρητής οργάνων.

    ΟΧΙ, γιατί η έναρξη της μεταμοσχευτικής διαδικασίας προϋποθέτει την πιστοποίηση θανάτου. Η εκπαίδευση του ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού βασίζεται στην αρχή ότι "η δωρεά οργάνων έρχεται πάντα δεύτερη μετά τους βασικούς ιατρικούς χειρισμούς. Προέχει η επιβίωση του ασθενή και όλες οι προσπάθειες εστιάζονται σε αυτό".

    Θα χρησιμοποιηθούν τα όργανα που αφαιρέθηκαν με σκοπό τη μεταμόσχευση για ερευνητικούς σκοπούς;

    ΟΧΙ. Σύμφωνα με το νόμο "περί μεταμοσχεύσεων" η αφαίρεση κυττάρων, ιστών και οργάνων από άνθρωπο, ζώντα ή νεκρό, με σκοπό τη μεταμόσχευση σε άλλον άνθρωπο, γίνεται μόνο για θεραπευτικούς σκοπούς.
    Απ΄τους δυο μας ποταμούς
    θα γευτεί μια νύχτα η έρημος καρπούς.

  13. #28
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Το σενάριο να μην "παλεψουν" για αν σε σώσουν ώστε να δωθούν τα όργανά σου για μεταμόσχευση είναι αρκετά ακραίο, για να μην πω απόλυτα!

    Σπανίως (και μόνο οι διευθυντές συνηθως) γνωρίζουν από ποιον προέρχεται το όργανο.
    Συγκεκριμένα είχα γνωρίσει κάποια που είχε πάρει το νεφρό από ένα παληκάρι που είχε πυροβοληθεί αλλά και εκείνη δεν το είχε μάθει τυχαία....
    Οπότε δεν παίζει (τουλάχιστον όχι εύκολα) το να σε αφήσουν να πεθάνεις για να δώσουν τα όργανά σου σε συγγενείς ή για κερδοσκοπικούς λόγους σε κάποιον.
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  14. #29
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Eίμαι εγγεγραμμένος δωρητής οργάνων εδώ και 14 περίπου χρόνια. Θέλω να "ξεγραφτώ", αλλά ως τώρα δεν εχω βρει το χρόνο.

    Ολα όσα αναφέρονται είναι μεν ακριβή, αλλά είμαστε σε γκριζα περιοχή...

    Δηλαδή για να γίνεις δωρητής οργάνων ΔΕ χρειάζεται να είσαι εγγεγραμμένος. Απλά ενημερώνεις τους γνωστούς, συγγενείς και φίλους σου να δώσουν τη συγκατάθεση όταν έρθει η στιγμή. ΑΥΤΟ ΑΡΚΕΙ.

    Αντίθετα, αν είσαι ήδη γραμμένος, βάζεις τον εαυτό σου σε μια ομάδα "υψηλού κινδύνου" χωρίς να χρειάζεται. Και ο νοών νοείτω.

    Αν θέλετε να δείτε πως ειναι η ταυτότητα, να τη σκανάρω...
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  15. #30
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Δεν θα γίνω εγγεγραμμένη δωρήτρια οργάνων(γιατί θεωρώ ότι βάζω τον εαυτό μου σε μια ομάδα "υψηλού κινδύνου" χωρίς να χρειάζεται.όπως είπε καi ο sf) ,αλλά θα ενημερώσω τους δικούς μου ανθρώπους να το κάνουν αν πάθω κάτι.

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. διαμετρος Οργάνων
    από dukeandthecity στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 11:59
  2. ΑΛΛΑΓΗ ΦΩΤΙΣΜΟΥ ΟΡΓΑΝΩΝ
    από lord_dimos76 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 19:06
  3. Πλακες Οργανων?
    από n1k3man στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2005, 13:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF