Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 61

Θέμα: ΔΩΡΗΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΝ?

  1. #31
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    Και τελευταία κάτι άκουσα για μια μάνα ενός φίλου που είναι σε μια φαρμακευτική και μπλεγμένη με κάτι μεταμοσχεύσεις , και τρελάθηκα...
    Δεν ξέρω αν εγώ (που συνήθως μου αρέσουν τα σενάρια επιστημονικής φαντασίας ) είμαι παρανοικός σκευτόμενος αυτά ή αν είναι λογική σκέψη, αλλά προτιμώ να κάνω μια υπεύθυνη δήλωση και να την δώσω στους γονείς μου που να λέει ότι επιθυμώ και να ξέρουν ότι επιθυμώ , αν κάτι πάει στραβά να δωρήσουν τα οργανά μου και να γίνει έτσι ...


    Αυτό που γράφω απάνω έχει υπόσταση και είναι με απόλυτη προσωπική ευθύνη εγγραφής... που σημαίνει ότι "περίεργα" συμβαίνουν και στην Ελλάδα...

    3ος ο νοών νοείτο...

  2. #32
    Όντως παιδιά παίζουν περίεργα σκηνικά...

    Οπότε αν είναι να γίνετε δωρητές, κρατήστε για τον εαυτό σας καλύτερα και μην το αποκαλύπτετε πουθενά!

    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  3. #33
    ma k dotis nasai episima me karta pali xriazete h sigata8esi ton sigenon gia na paroun ta organa

  4. #34
    Ειναι ευχαριστω το οτι αρκετοι απο εσας θα ηθελαν να γινουν δωρητες οργανων,οπως αλλωστε και εγω ΑΛΛΑ προς θεου μην συμπληρωνετε αιτησεις

    Αυτη την στιγμη το (παρα)εμποριο οργανων ειναι οτι πιο κερδοφορο μετα το εμποριο ναρκωτικων και το εμποριο οπλων.

    οι ιστοριες δε με τυπους που ξυπνησαν μεσα σε μπανιερα με παγο χωρις νεφρα,η οι περιεργες απαγωγες παιδιων τα τελευταια χρονια,η οι ενηλικες απο τριτες χωρες που δινουν σε επιτηδιους τα οργανα τους εναντι εξεφτιληστικων τιμων εχουν παρει διαστασεις επιδημιας και ακομα ειμαστε στην αρχη.
    Απο την στιγμη που ολες οι μαφιες του κοσμου εχουν καταλαβει οτι υπαρχει παραδακι,ποιος με πειθει πως αυριο μεθαυριο δεν θα περνουν τις λιστες απο τα νοσοκομεια με τους δωρητες και ολως τυχαιως θα συμβαινουν σε αυτους ΠΕΡΙΕΡΓΑ ατυχηματα!!!

    1.πολλοι πιστευουν πως αυτο γινεται ηδη

    2.Μην ρωτησει κανεις πως βρισκουν τις λιστες(το λαδωμα ειναι παγκοσμιο φαινομενο)

    3.ενα αρθρο που διαβασα προσφατα ελεγε πως σε 15 χρονια η ζητηση για οργανα θα ειναι 1200 φορες μεγαλυτερη απο αυτη που ειναι σημερα.

    Δεν λεω σε κανεναν να μην γινει δωρητης απλα λεω σε αυτους που θελουν να γινουν οτι μπορουν να το πουν σε καποιο γνωστο τους χωρις να μπουν σε καποιο πιθανο,εστω μελλοντικο κινδυνο.
    Ακομα μπορειτε να συμπληρωσεται την αιτηση και να την εχετε στο σπιτι με καποιον δικο σας να γνωριζει την υπαρξη του.

    SORRY εαν σας κουρασα αλλα πλεον η κοινωνια δεν ειναι αγγελικα πλασμενη!!!

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Θα μου πείτε που το ξέθαψα αυτό... αλλά το ξέθαψα χάρη σε ένα ντοκιμαντέρ που βλέπω στο Σκαι σχετικά με το θέμα.
    Το ξέρατε λοιπόν ότι ένα ανθρώπινο σώμα μπορεί να κοστίζει περίπου 200.000 δολάρια μετά θάνατο??? (εννοείται σε καλή κατάσταση...)
    Το γνωρίζατε λοιπόν ότι ένα Αχίλλειος τένοντας κοστίζει περί τα 750 δολάρια...
    Το ξέρατε ότι ένα οστό ποδιού παίζει στα 15.000 δολάρια???

    Έλεγε λοιπόν το ντοκιμαντέρ για περιπτώσεις γιατρών στις ΗΠΑ που κατηγορήθηκαν και δικάστηκαν για κλοπή πτωμάτων... λάδωμα σε γραφεία τελετων και λοιπές τέτοιες ιστορίες....
    Μιλάμε για κλοπή πτωμάτων μόνο.......

    Δε θέλω να φανταστώ τι γίνεται στις υποανάπτηκτες χώρες με τόσες εξαφανήσεις και δε θέλω να φανταστώ πόσα είναι αυτά που σίγουρα δε θα μάθουμε ποτέ ακόμη και εδώ στον άγιο τούτο τόπο που λέγεται Ελλάδα...
    Δε θέλω να βγάλω κάποιο συμπέρασμα, απλώς τροφή για σκέψη...


    Υ.Γ. Συγνώμη αλλά ίσως τελικά να μην είναι και τόσο δωρεα.......

  6. #36
    Monsieur Cannibale Το avatar του/της HelenKoR
    Εγγραφή
    16/01/2009
    Μηνύματα
    811
    ριξε μια ματια στα ΦΕΚ, μπορει και να εκπλαγεις ....
    I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
    Η δήλωση-αίτηση δίνεται σε όλα τα νοσοκομεία. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα σε περίπτωση σοβαρού ατυχήματος η απόφαση για το αν θα ζήσει κάποιος ή όχι να συμπεριλάβει και το γεγονός ότι : "Τι να προσπαθούμε τώρα??? Αυτός έχει 20% πιθανότητες ενώ αν του πάρουμε το συκώτι π.χ. ο άλλος θα ζήσει σίγουρα"
    [/B]
    Αν έχω 20% πιθανότητες να ζήσω –πάει να πει κουσούρι-
    ΔΕ ΘΕΛΩ
    Δε θέλω ούτε την οικογένεια μου να βασανίζω, ούτε τον εαυτό μου, ούτε να υποστώ τον εξευτελισμό του κάθε Λοβέρδου και του κάθε αρχήδαμου στο Εθνικό σύστημα υγείας (ΑΕ εκβιαστών και λοιπά θηρία)
    Δεν θέλω ακόμα να ζω με την ελεημοσύνη που λέγετε «σύνταξη αναπηρίας»

  8. #38
    ΚΩΜΑ..........




    Βιβλίο καί ταινία.....παλιά



    Καί μετά πάτε νά γραφτείτε,κατευθείαν...!!







  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    [i]

    Μάλιστα αργότερα , έμαθα , ότι αν π.χ. είσαι σε κώμα μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα σε αποσωληνόνουν για να πάρουν τελικά ότι όργανο μπορεί να είναι χρήσιμο...
    [/B]
    Όπως είπα και παραπάνω ΕΥΤΥΧΩΣ που κλείνουν το διακόπτη να τελειώνουμε.
    Από κει και πέρα είναι βασικό η μεταμόσχευση να γίνει σύντομα.
    Για αυτό και υπάρχει στα νοσοκομεία.
    Για να μη χαθεί χρόνος ροτόντας τη γυναίκα σου να τα πάρουμε κλπ
    (που δεν της φτάνει ο πόνος της έχει να φροντίσει και για αυτά)

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    [i]
    Και τελευταία κάτι άκουσα για μια μάνα ενός φίλου που είναι σε μια φαρμακευτική και μπλεγμένη με κάτι μεταμοσχεύσεις , και τρελάθηκα...
    [/B]
    Όπως θα σου πει ο κάθε τελευταίος λογιστής όλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης.
    ΑΝ δηλώναμε όλοι τότε το κύκλωμα θα πέθαινε αυτόματα.
    Κατανοητό?

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Βασικό να γίνουμε δωρητές νέοι γιατί μετά δεν έχει νόημα.


    Και τέλος δοκιμάστε να πάτε από την άλλη να δείτε πως είναι η θέα από κει…


    -Κύριε μου το παιδί σας έχει ενδοκαρδίτιδα και χρειάζεται άμεσα μεταμόσχευση καρδιάς.
    Ψάχνουμε στο σύστημα να βρούμε μια συμβατή, υπομονή…

  12. #42
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
    Υ.Γ. Συγνώμη αλλά ίσως τελικά να μην είναι και τόσο δωρεα.......
    Aν μέσα στον οχετό της ανθρώπινης εκμετάλευσης υπάρχει μια μικρή ελπίδα πράγματι να ωφεληθεί κάποιος συνάνθρωπός μας από κάτι που δε θα μας είναι πλέον χρήσιμο, τότε δε θα πρέπει κάν να τίθενται διλήμματα.
    Kαι δωρητής (προκειμένου για υγιεί όργανα) μπορεί να γίνει κανείς ακόμη και στα 70 και στα 80 του, δεν υπάρχει age limit προκειμένου για υγιείς οργανισμούς.
    ( http://www.mayoclinic.com/health/organ-donation/FL00077 )
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  13. #43
    Monsieur Cannibale Το avatar του/της HelenKoR
    Εγγραφή
    16/01/2009
    Μηνύματα
    811
    εεεεεμ... γκουχ γκουχ... οπως ειπα και πριν, μια ματια στα ΦΕΚ δεν θα εβλαπτε.
    πλεον ολοι ειμαστε δωρητες by default.

    I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

  14. #44
    Παλιομέλος
    Εγγραφή
    03/08/2009
    Μηνύματα
    66
    Μόλις εστειλα ηλεκτρονικά την αίτηση μου......αναμένω απάντηση....χρόνια ηταν στο μυαλό μου, αλλα........

    Μια περιπέτεια υγείας που ειχα την εβδομαδα που πέρασε και η κουβεντα που εγινε σε αυτο το θρεντ με εκανε να παρω θετικη αποφαση........
    Ξανά-μανά μοτοσυκλετα........

  15. #45
    Αποτοξίνωση από το spam.. Το avatar του/της FestoNero
    Εγγραφή
    29/05/2005
    Μηνύματα
    556
    Αρχικά δημιουργήθηκε από HelenKoR
    εεεεεμ... γκουχ γκουχ... οπως ειπα και πριν, μια ματια στα ΦΕΚ δεν θα εβλαπτε.
    πλεον ολοι ειμαστε δωρητες by default.

    Για δωσε περισσότερες πληροφορίες γιατί έτσι χύμα να κοιτάξουμε τα ΦΕΚ νομίζω οτι δεν είναι και τόσο παραγωγικό...
    Για τα λεφτά τα κάνεις όλα
    Για τα λεφτά δεν μ' αγαπάς
    Mα θα 'ρθει κάποτε η ώρα
    Kαι δε θα ξέρεις που χρωστάς..

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. διαμετρος Οργάνων
    από dukeandthecity στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 10:59
  2. ΑΛΛΑΓΗ ΦΩΤΙΣΜΟΥ ΟΡΓΑΝΩΝ
    από lord_dimos76 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 18:06
  3. Πλακες Οργανων?
    από n1k3man στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2005, 12:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF