Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 61

Θέμα: ΔΩΡΗΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΝ?

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    Δεν διάβασα όλο το σεντόνι αλλά από τα πολύ λίγα που είδα θέλω να πω ότι το σύστημα δωρεάς οργάνων είναι απλό. Κάθε δηλωμένος θάνατος από νοσοκομείο πηγαίνει στο κέντρο μεταμοσχεύσεων και υπάρχει ερώτηση αν ο Χ αποθανών ήταν δωητής. Αν ναι προχωρούν στην αφαίρεση οργάνων αν όχι τα τρώει το χώμα. Όλα τα υπόλοιπα περί διακοπτών, οργανώσεων, γκαντεμιάς κτλ είναι καθαρή φαντασία, φόβος και προκατάληψη.

    Μην διστάζετε, γίνετε δωρητές, είναι κρίμα να μην είμαστε. Έχω παλιό δημοσίευμα που αναφέρει ότι υπήρχαν 10 δωρητές ανά εκατομμύριο πληθυσμού. Ρεκόρ δωρητών και μπράβο τους οι Ισπανοί μετά την ταινία του Αλμοδόβαρ "Όλα για την μητέρα μου".

  2. #47
    Monsieur Cannibale Το avatar του/της HelenKoR
    Εγγραφή
    16/01/2009
    Μηνύματα
    811
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
    Για δωσε περισσότερες πληροφορίες γιατί έτσι χύμα να κοιτάξουμε τα ΦΕΚ νομίζω οτι δεν είναι και τόσο παραγωγικό...
    δεν πειραζει που δεν ειναι παραγωγικο ετσι χυμα. ειναι παραγωγικο το google.
    I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

  3. #48
    Αποτοξίνωση από το spam.. Το avatar του/της FestoNero
    Εγγραφή
    29/05/2005
    Μηνύματα
    556
    Αρχικά δημιουργήθηκε από HelenKoR
    δεν πειραζει που δεν ειναι παραγωγικο ετσι χυμα. ειναι παραγωγικο το google.
    Έκανα ένα Google search και βρήκα αυτό.
    Δε προλαβαίνω να το διαβάσω (είναι και σεντόνι), πάω για μπάνιο.
    Για τα λεφτά τα κάνεις όλα
    Για τα λεφτά δεν μ' αγαπάς
    Mα θα 'ρθει κάποτε η ώρα
    Kαι δε θα ξέρεις που χρωστάς..

  4. #49
    Ο πατέρας μου κάποτε μου έλεγε πως τα χει δώσει όλα ....
    Τον ρωτάω , μου λέει και δεν πέρασε λίγος καιρός που έγινα δωρητής στον ΕΟΜ . ...

    ...Πολύ πριν αρχίσω να καβαλάω μεγάλες μοτο.


    Όταν κάποιος δωρητής θα χρειαστεί κάποιο μόσχευμα έχει προτεραιότητα σε σχέση με κάποιον που δεν είναι .

    Για να θεωρηθεί κάποιος ικανός για δότης πρέπει να πληρεί πολλές προυποθέσεις που σε πολλές περιπτώσεις ατυχημάτων δεν είναι ευικτό .

    Για να σου βάλουν ¨χέρι¨ υπάρχει ολόκληρη διαδικασία ...Δεν είναι τόσο απλά τα πράγμαατα .

    Δείτε το σαν να είναι να πάρετε αν χρειαστείτε και όχι να δώσετε ...Κάτι σαν την αιμοδοσία .

    Σε τέτοια θέματα η χώρα μας όλο στις τελευταίες θέσες είναι .Πρωτιές έχουμε μόνο σε παπαριές

  5. #50
    Όπως προείπε η HelenKor πιο πάνω, πλέον με απόφαση των 300 είμαστε όλοι εν δυνάμει δωρητές. Με το που επέλθει ο θάνατος ο αποθανών μπορεί να αξιοποιηθεί από το σύστημα υγείας χωρίς την συγκατάθεση τη δική του ή της οικογένειάς του. Για να μην γίνει αυτό θα πρέπει ο κάθε πολίτης που αρνείται να γίνει δωρητής οργάνων να το κάνει γραπτώς έτσι ώστε να ισχύσει μετά θάνατον. Με τις υγείες μας.
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  6. #51
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
    Έκανα ένα Google search και βρήκα αυτό.
    Δε προλαβαίνω να το διαβάσω (είναι και σεντόνι), πάω για μπάνιο.
    Άρθρο 9, παρ 2
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  7. #52
    απλο μελος Το avatar του/της granazi
    Εγγραφή
    31/12/2009
    Μηνύματα
    1.250
    σαν ιδεα δειχνει αρχικα καλη, εχοντας δει διαφορα και χωρις να θελω να μπω σε λεπτομερειες, το μονο που εχω να πω ειναι οτι για να ερθει η στιγμη να εφαρμοστει με σοβαρα αποτελεσματα φοβαμαι θα περασει πολυς πολυς καιρος....
    κατα τα αλλα οσοι δεχονται να ειναι δωρητες κατα την γνωμη μου ας το ξερουν αυτοι μονο και οποιος-οσοι χρειαζεται..
    επιτρεπεται να πεφτεις επιβαλεται να σηκωνεσαι


  8. #53
    Αποτοξίνωση από το spam.. Το avatar του/της FestoNero
    Εγγραφή
    29/05/2005
    Μηνύματα
    556
    http://www.guardian.co.uk/science/20...thandwellbeing

    Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του 2006 που μιλά για εγκεφαλικές βλάβες..
    Και ένα βίντεο για όσους βαριούνται να διαβάζουν:
    http://www.youtube.com/watch?v=eqUG3guq4Jk&NR=1

    Δε ξέρω κατά πόσο σχετίζεται με το θέμα.
    Για τα λεφτά τα κάνεις όλα
    Για τα λεφτά δεν μ' αγαπάς
    Mα θα 'ρθει κάποτε η ώρα
    Kαι δε θα ξέρεις που χρωστάς..

  9. #54
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    το ξέρω ότι ξεθάβω παλιό θρεντ αλλά είπα να μην ανοίγω κι άλλο θέμα αφού υπάρχει αυτό. Λοιπόν, όλο το ξεχνούσα, όλο το αμελούσα, αλλά σήμερα το έκανα. Περιμένω με μεγάλη χαρά και ανυπομονησία την κάρτα μου. Έγινα δωρητής σε όλα τα όργανα. Πάντα σκεφτόμουν ότι αν κάτσει η στραβή τι καλύτερο από το να προσφέρω ζωή στους συνανθρώπους μου και πόσο μάλλον για εμάς που καβαλάμε μηχανή και όσο να πεις μια πιθανότητα παραπάνω την έχουμε για να χαιρετήσουμε.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	eom-page-001.jpg 
Προβολές:	217 
Μέγεθος:	38,2 KB 
ID:	427048
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  10. #55
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zubitos Προβολή μηνύματος
    ενα αρθρο που διαβασα προσφατα ελεγε πως σε 15 χρονια η ζητηση για οργανα θα ειναι 1200 φορες μεγαλυτερη απο αυτη που ειναι σημερα.
    Μάλιστα... Δεδομένου ότι τα 15 χρόνια (από το 2006) πέρασαν, μήπως να αρχίσω να ανησυχω;
    Με καμιά δεκαριά χειρουργεία και ολικές ναρκώσεις ( από ατυχήματα ) και με την ταυτότητα του δωρητή μόνιμα στο πορτοφόλι μου, είναι περίεργο που δεν σκέφτηκε κανένας κακοποιός να με κάνει το θύμα σε θρίλερ μυστηρίου...
    Μήπως τώρα που διάβασα αυτό το παροπλισμένο θρέντ, να το ξανασκεφτώ για την επικείμενη επέμβαση (αφαίρεση μερικών "κιλών" τιτανίου);

    Και με την αιμοδοσία; Φοβούνται οι αρνητές και εκεί τους ελοχίμ και την KGB;

    Αβάσιμες δικαιολογίες πολλές. Η αλήθεια μία. " Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει, δέκα (χιλιάδες) μέρες κοσκινίζει."

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KAWAMANRIDER Προβολή μηνύματος
    το ξέρω ότι ξεθάβω παλιό θρεντ αλλά είπα να μην ανοίγω κι άλλο θέμα αφού υπάρχει αυτό. Λοιπόν, όλο το ξεχνούσα, όλο το αμελούσα, αλλά σήμερα το έκανα. Περιμένω με μεγάλη χαρά και ανυπομονησία την κάρτα μου. Έγινα δωρητής σε όλα τα όργανα. Πάντα σκεφτόμουν ότι αν κάτσει η στραβή τι καλύτερο από το να προσφέρω ζωή στους συνανθρώπους μου και πόσο μάλλον για εμάς που καβαλάμε μηχανή και όσο να πεις μια πιθανότητα παραπάνω την έχουμε για να χαιρετήσουμε.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	eom-page-001.jpg 
Προβολές:	217 
Μέγεθος:	38,2 KB 
ID:	427048
    Μπράβο ρε φίλε. Και για το θάρρος σου και για την αρχοντιά σου.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #57
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Είμαι περασμένος ως υποψήφιος δωρητής μυελού των οστών αλλά για δωρεά οργάνων ξυπνάει ο ψεκασμένος μέσα μου και δε θελω να καταχωριστώ σε σύστημα. Σε κάποιες χώρες συμπληρώνεις μια κάρτα και την κρατάς πάνω σου, χωρίς να ενημερώνεις κάποιο φορέα. Το αυτό πράττω, ενώ την πρόθεσή μου γνωρίζει και η οικογένειά μου.


    Δεδομένης της 40+ ηλικίας και της φυσικής μου κατάστασης δεν ξέρω αν υπάρχει πλέον νόημα

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Είμαι περασμένος ως υποψήφιος δωρητής μυελού των οστών αλλά για δωρεά οργάνων ξυπνάει ο ψεκασμένος μέσα μου και δε θελω να καταχωριστώ σε σύστημα. Σε κάποιες χώρες συμπληρώνεις μια κάρτα και την κρατάς πάνω σου, χωρίς να ενημερώνεις κάποιο φορέα. Το αυτό πράττω, ενώ την πρόθεσή μου γνωρίζει και η οικογένειά μου.


    Δεδομένης της 40+ ηλικίας και της φυσικής μου κατάστασης δεν ξέρω αν υπάρχει πλέον νόημα
    Πιστεύω ότι πάντα θα υπάρχει νόημα. Για εναν 60αρι είσαι λουκούμι.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #59
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Είμαι περασμένος ως υποψήφιος δωρητής μυελού των οστών αλλά για δωρεά οργάνων ξυπνάει ο ψεκασμένος μέσα μου και δε θελω να καταχωριστώ σε σύστημα. Σε κάποιες χώρες συμπληρώνεις μια κάρτα και την κρατάς πάνω σου, χωρίς να ενημερώνεις κάποιο φορέα. Το αυτό πράττω, ενώ την πρόθεσή μου γνωρίζει και η οικογένειά μου.


    Δεδομένης της 40+ ηλικίας και της φυσικής μου κατάστασης δεν ξέρω αν υπάρχει πλέον νόημα

    Αν δεν εισαι σιγουρος ότι έχει νόημα,
    γινε και για δότης σώματος.
    Κάπου πρέπει να μαθαίνουν και οι υποψήφιοι γιατροί.

    Εχω δηλώσει και τα 2 εδώ και χρόνια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210410_160316.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	53,1 KB 
ID:	427056

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    κι εγώ έχω δηλώσει αλλά στην Ελλάδα κάπου κολλάει το όλο θέμα
    Πρέπει να συναινέσουν οι συγγενείς σου ????

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. διαμετρος Οργάνων
    από dukeandthecity στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 11:59
  2. ΑΛΛΑΓΗ ΦΩΤΙΣΜΟΥ ΟΡΓΑΝΩΝ
    από lord_dimos76 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 19:06
  3. Πλακες Οργανων?
    από n1k3man στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2005, 13:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF