Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Οι μηχανές μας..

  1. #1
    φρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ Το avatar του/της tati
    Εγγραφή
    11/04/2006
    Μηνύματα
    725

    Οι μηχανές μας..

    Μόλις γύρισα σπίτι απο μια βόλτα που δεν είχα ξανακάνει και πραγματικά θα ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας ή μάλλον τα συναισθήματά μου γιατί πιστεύω πως τουλάχιστον οι περισσότεροι απο εμάς θα έχουν νιώσει παρόμοια.
    Ας αρχίσω απο το πρωί, όπου δούλευα αν και ήσυχη μέρα απο θέμα φόρτου εργασίας δεν παύει να είναι Σάββατο..και αυτό απο μόνο του φτάνει να το κάνει κουραστικό! Τελειώνω απο κει και κατευθείαν παραλία (είμαι χειμερινή κολυβήτρια γι΄αυτό..αν και η σημερινή μέρα ήταν καλοκαίρι..για εμάς με αρκετό όμως εκνευριστικό αέρα). Λοιπόν, όλη μέρα στον ήλιο, κολύμπι γυρνάω ψιλοπτώμα και αποφασίζω να μείνω μέσα να χαλαρώσω..και έτσι έκανα...γύρω στις 23:00 εκεί που λέω να πάω για νάνι, μου λέει ο πατέρας μου πήγαινέ με μια βόλτα..τον κοιτάω..(γιατί ποτέ δε μου έχει ζητήσει στο παρελθόν) και του λέω "σοβαρά το λές?" -ναι-"μην ντυθώ και μετά μου πεις.."-ντύσου ρε παιδάκι μου τώρα ....και ντύνομαι.
    Εδώ θα ήθελα να πω οτι είμαι απ΄αυτούς τους αναβάτες που δεν θέλω να παίρνω ποτέ δεύτερο άτομο, δηλάδή προσπαθώ μόνο σε "έκτακτη ανάγκη" ή τουλάχιστον προσπαθώ να το περιορίσω στο ελάχιστο. Σωστό το βρίσκετε? λάθος? εγώ αυτή την αντίληψη έχω και είχα απ΄την αρχή.
    Μέσα μου επειδή ακριβώς προτιμώ να μην...αυτά που έγραψα πιο πάνω να μην επαναλαμβάνομαι..δεν ήξερα τι να κάνω με την πρώτη. Αλλά μέσα μου κάτι μου έλεγε εντάξει..πηγαίνετε...και έτσι έγινε..
    Μπαμπάς και κόρη πήγαμε μια ωραία βόλτα στη νυχτερινή Αθήνα, τώρα μπορεί κάποιος να το κοροϊδέψει αυτό αλλά εγώ ειλικρινά τη χάρηκα αυτή τη βόλτα πάρα πολύ, χίλιες φορές απο το να πήγαινα οπουδήποτε αλλού απόψε. Αλλά δεν ήθελα να πω αυτό, εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι, δεν είναι φοβερό πιλότοι μου πόσες όμορφες στιγμές μπορούν να μας χαρίσουν αυτές οι μηχανές μας...?απλά αυτό μου συνέβει σήμερα μ΄αυτό τον τρόπο και άλλες βέβαια φορές με άλλα άτομα-άλλες συνθήκες-και είμαι σίγουρη πως και εσείς έχετε ζήσει παρόμοια συναισθήματα.
    Αυτό απλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας γιατί εδώ θεωρώ οτι θα γίνουν εν μέρη κατανοητά...
    Καλυνήχτα ή μάλλον καλημέρα σας πιλότοι αν και τις καλημέρες μας θα τις πούμε πιο οργανωμένα..εκεί που ξέρουμε...

  2. #2
    Einai ontos omorfo sinaisthima na sai me enan diko soy anthropo oxi mono pano sti mixani alla k se opoiodipote simeio toy kosmoy.H alitheia einai oti ki egw apofeygo
    2o atomo,niotho pio asfalis monos moy..de boro na to exigiso parapanw.Eipe o pateras na parei ligo aera me tin kori,k kaluteros tropos poios einai..i motosykletta..Perases kala,omorfa sinaisthimata emeinan..Sou eyxomai na epanalifthei syntoma.Na kaneis tin kathe stigmi idiaiteri.Oi kaliteres stigmes diarkoun elaxista lepta..

  3. #3
    emathe i thelei ki allo ? Το avatar του/της as_pino
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    89
    ωραια ητανε, το χαρηκες, σου αρεσε οποτε ολα μια χαρα

  4. #4
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651

    Re: Οι μηχανές μας..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
    Μόλις γύρισα σπίτι απο μια βόλτα που δεν είχα ξανακάνει και πραγματικά θα ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας ή μάλλον τα συναισθήματά μου γιατί πιστεύω πως τουλάχιστον οι περισσότεροι απο εμάς θα έχουν νιώσει παρόμοια.
    Ας αρχίσω απο το πρωί, όπου δούλευα αν και ήσυχη μέρα απο θέμα φόρτου εργασίας δεν παύει να είναι Σάββατο..και αυτό απο μόνο του φτάνει να το κάνει κουραστικό! Τελειώνω απο κει και κατευθείαν παραλία (είμαι χειμερινή κολυβήτρια γι΄αυτό..αν και η σημερινή μέρα ήταν καλοκαίρι..για εμάς με αρκετό όμως εκνευριστικό αέρα). Λοιπόν, όλη μέρα στον ήλιο, κολύμπι γυρνάω ψιλοπτώμα και αποφασίζω να μείνω μέσα να χαλαρώσω..και έτσι έκανα...γύρω στις 23:00 εκεί που λέω να πάω για νάνι, μου λέει ο πατέρας μου πήγαινέ με μια βόλτα..τον κοιτάω..(γιατί ποτέ δε μου έχει ζητήσει στο παρελθόν) και του λέω "σοβαρά το λές?" -ναι-"μην ντυθώ και μετά μου πεις.."-ντύσου ρε παιδάκι μου τώρα ....και ντύνομαι.
    Εδώ θα ήθελα να πω οτι είμαι απ΄αυτούς τους αναβάτες που δεν θέλω να παίρνω ποτέ δεύτερο άτομο, δηλάδή προσπαθώ μόνο σε "έκτακτη ανάγκη" ή τουλάχιστον προσπαθώ να το περιορίσω στο ελάχιστο. Σωστό το βρίσκετε? λάθος? εγώ αυτή την αντίληψη έχω και είχα απ΄την αρχή.
    Μέσα μου επειδή ακριβώς προτιμώ να μην...αυτά που έγραψα πιο πάνω να μην επαναλαμβάνομαι..δεν ήξερα τι να κάνω με την πρώτη. Αλλά μέσα μου κάτι μου έλεγε εντάξει..πηγαίνετε...και έτσι έγινε..
    Μπαμπάς και κόρη πήγαμε μια ωραία βόλτα στη νυχτερινή Αθήνα, τώρα μπορεί κάποιος να το κοροϊδέψει αυτό αλλά εγώ ειλικρινά τη χάρηκα αυτή τη βόλτα πάρα πολύ, χίλιες φορές απο το να πήγαινα οπουδήποτε αλλού απόψε. Αλλά δεν ήθελα να πω αυτό, εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι, δεν είναι φοβερό πιλότοι μου πόσες όμορφες στιγμές μπορούν να μας χαρίσουν αυτές οι μηχανές μας...?απλά αυτό μου συνέβει σήμερα μ΄αυτό τον τρόπο και άλλες βέβαια φορές με άλλα άτομα-άλλες συνθήκες-και είμαι σίγουρη πως και εσείς έχετε ζήσει παρόμοια συναισθήματα.
    Αυτό απλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας γιατί εδώ θεωρώ οτι θα γίνουν εν μέρη κατανοητά...
    Καλυνήχτα ή μάλλον καλημέρα σας πιλότοι αν και τις καλημέρες μας θα τις πούμε πιο οργανωμένα..εκεί που ξέρουμε...
    ααααχχχχχ....τυχερη...
    μακαρι να μπορουσα και γω...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  5. #5

    Re: Οι μηχανές μας..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
    Μπαμπάς και κόρη πήγαμε μια ωραία βόλτα στη νυχτερινή Αθήνα, τώρα μπορεί κάποιος να το κοροϊδέψει αυτό αλλά εγώ ειλικρινά τη χάρηκα αυτή τη βόλτα πάρα πολύ, χίλιες φορές απο το να πήγαινα οπουδήποτε αλλού απόψε. Αλλά δεν ήθελα να πω αυτό, εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι, δεν είναι φοβερό πιλότοι μου πόσες όμορφες στιγμές μπορούν να μας χαρίσουν αυτές οι μηχανές μας...?απλά αυτό μου συνέβει σήμερα μ΄αυτό τον τρόπο και άλλες βέβαια φορές με άλλα άτομα-άλλες συνθήκες-και είμαι σίγουρη πως και εσείς έχετε ζήσει παρόμοια συναισθήματα.
    Νιώθω πολύ ωραία που διάβασα αυτή την εμπειρία, είναι πολύ ευχάριστο που την χάρηκες κι εσύ και ο πατέρας σου, αυτό είναι που μετράει περισσότερο απ'όλα !

    Νομίζω οτι κάτι τέτοιες στιγμές ξεχνέται εντελώς η επιθυμία να είμαστε μόνοι μας πάνω στις αγαπημένες μας μηχανές.

    Όταν μας ζητήσει ένας δικός μας άνθρωπος να του μεταφέρουμε το συναίσθημα που νιώθουμε εκεί πάνω είναι κάτι πολύ όμορφο ! Και γίνεται ακόμα ομορφότερο όταν μετά τη βόλτα αντικρίσουμε στο πρόσωπό του αυτό που λαχταρούσαμε να δούμε απ'τη στιγμή που μας το ζήτησε !

    Να είσαι καλά !


  6. #6
    Εγω δεν αποφευγω να εχω 2 ατομο πανω στη μηχανη,απλα οταν εχω πηγαινω παντα δεξια λουριδα και εχω τα ματια μου 1111122224.Η αληθεια ειναι παντως οτι φοβαμαι.Επισης,το 2 ατομο που θα μεταφερουμε πρεπει να ειναι και αυτο σωστα εξοπλισμενο.Οσο για την εμπειρια σου.....οι μηχανες μας,μας ταξιδευουν...Θες ν ακουσεις κατι περιεργο???4 βραδυα πριν ακριβως το ιδιο μου ζητησε και ο πατερας μου και κατεβηκαμε κεντρο Αθηνα<ηταν αργα> Λενορμαν,Περιστερι και μετα Λυκαβητο.......Η ομορφια της νυχτερινης Αθηνας δεν παιζεται παιδια....
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της koutroulis
    Εγγραφή
    01/02/2006
    Μηνύματα
    357
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
    .Η ομορφια της νυχτερινης Αθηνας δεν παιζεται παιδια....



    και τώρα που φτιάχνει ο καιρός

    όλο και καλύτερα θα είναι


    και καθημερινές ειδικά!


    Common Sense is not that COMMON after all!!!!


  8. #8
    ΠΙΑΣΕ ΜΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ... Το avatar του/της BAD BOY
    Εγγραφή
    21/01/2005
    Μηνύματα
    877
    Καλυτερα Τρεις Μερες λυκος παρα...μια ζωη προβατο.
    -ΚΤΜ ON HEAD-

    kawasaki street warriors


  9. #9
    Πολύ όμορφες σκέψεις.

    Εκτιμώ αφάνταστα το να διαβάζω από μοτοσικλετιστές την επιφύλαξη τους να ανεβάσουν δεύτερο άτομο πάνω στην μηχανή, όχι σαν έκφραση άγχους αλλά σαν έκφραση ενός αυξημένου συναισθήματος ευθύνης ως προς αυτόν που αναλαμβάνουν να μεταφέρουν με ασφάλεια (Στο μερίδιο της ευθύνης που τους αναλογεί φυσικά γιατί πάντα υπάρχουν και εξωγενείς απρόβλεπτοι παράγοντες).

    Προσωπικά πιστεύω ότι η μηχανή είναι η απόλυτη έκφραση μιας στενής δυαδικότητας που… γίνεται ένα. Ο αναβάτης μόνος του γίνεται ένα με την μηχανή σε μια αμφίδρομη σχέση την οποία πιστεύω ότι την έχουμε ζήσει όλοι εδώ μέσα, όταν όμως υπάρχει συνεπιβάτης η μηχανή ¨παύει¨ να υπάρχει και την απόλυτη προτεραιότητα παίρνει ο συνεπιβάτης.

    Αναβάτης και συνεπιβάτης πρέπει να είναι ένα.
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  10. #10
    φρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ Το avatar του/της tati
    Εγγραφή
    11/04/2006
    Μηνύματα
    725
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
    Πολύ όμορφες σκέψεις.

    Αναβάτης και συνεπιβάτης πρέπει να είναι ένα.
    Σε αυτό που λες έχεις απόλυτο δίκαιο. Αναβάτης και συνεπιβάτης πρέπει να είναι ένα. Ο πίσω πρέπει να συμμετέχει στην οδήγηση και να μην κάθεται πίσω σαν κανένα "τσουβάλι". Πρέπει και αυτός να παρακολουθεί τι γίνεται στο δρόμο, γενικότερα να΄χει το νου του.

    Ειλικρινά χάρηκα πάρα πολύ που διάβασα τις απαντήσεις σας ο καθένας με τον τρόπο του, γιατί αυτό που νόμιζα επαληθεύτηκε. Οτι υπάρχει κατανόηση και επικοινωνία μεταξύ μας και στις καλές στιγμές μας και στις όχι καλές, όπως έχει αποδειχτεί σε άλλα θέματα που έχουν τεθεί.

  11. #11
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Να εισαι καλα κοριτσι γιατι μου θυμισες παλιοτερες εποχες, οταν ειμουν πιτσιρικι θα εβγαινα συχνα βολτα με το πατερα μου, αλλες φορες επανω στο 750Κ να τον πηγαινω βολτες, αλλες αυτος με το 750Κ και εγω με ενα DT 250 και απλα πηγαιναμε βολτες παρεα!! Απιστευτες εποχες!

    Και παλι να εισαι καλα!!
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  12. #12
    Εμένα βασικά οι γονείς δεν εγκρίνουν το γεγονός ότι αγόρασα μηχανάκι και φυσικά τους δικαιολογώ απόλυτα γιατί ανησυχούν για μένα. Παρ' όλα αυτά θυμάμαι την πρώτη μέρα που έβαλα κράνος, μπουφάν.....κλπ και καβάλισα, η μητέρα μου είχε καθίσει στο μπαλκόνι και με χάζευε.

    Απο την άλλη μόνο μια φορά έχω πάρει τη μητέρα μου πάνω για να τη γυρίσω σπίτι. Δεν μπορώ να πω όμως ότι αισθάνθηκα καλά μιας και ήμουν υπερβολικά αγχωμένος για την ίδια μη τυχόν και γίνει τίποτα. Για αυτό κιόλας τους το έχω αποκλείσει γενικότερα σαν ιδέα. (Όχι ότι τρελαίνονται κιόλας).
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  13. #13
    Όσες φορές πήγα βόλτα το γέρο μου (για δουλειές), του άρεσε -εκτός από μία που βιαζόμουνα.
    Μου κάθεται αρκετές φορές δικάβαλο, και το μόνο σίγουρο είναι ότι συνηθίζεις εύκολα αρκεί να θέτεις όρους στον συνεπιβάτη - περισσότερη χρήση του συμπλέκτη κάνει ομαλότερη τη βόλτα.

    Ο συνεπιβάτης πάντα κρατιέται από τον αναβάτη, ποτέ από χερούλια κλπ.

    Στις στροφές ο συνεπιβάτης πρέπει να κοιτά το εσωτερικό της στροφής, και να μη πανικοβάλλεται από τη κλίση.

    Στα φρένα ο συνεπιβάτης, κοντράρει με τα χέρια στο τεπόζιτο.

    Προϋπάρχει συνεννόηση για το πως θα κάνει συνιάλο στον αναβάτη ο συνεπιβάτης -πχ δεξί χέρι ένα χτύπημα = πιο σιγά, αριστερό 2 δυνατά = σταμάτα αμέσως, σφαλιάρα στο κράνος = μη κοιτάς τη ξανθιά κλπ.

    Κανιβαλισμοί όπως υπερβολικές ταχύτητες, υπερβολικές κλίσεις (κλασική χοντράδα αρχάριου αναβάτη, με το βάρος ελαφρώνει το μπροστινό και είναι πιό εύκολο να το χάσεις σε στροφή), έχουν και ανάλογα αποτελέσματα.

    Τσέκαρε το φόρουμ: Οδήγηση -Tips & Tricks , για πιο πολλά σχετικά με οδήγηση με 2 άτομα.

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655

    Re: Οι μηχανές μας..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
    Μπαμπάς και κόρη πήγαμε μια ωραία βόλτα στη νυχτερινή Αθήνα,


    Πάει το XR 250 δικάβαλλο ???

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    φρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ Το avatar του/της tati
    Εγγραφή
    11/04/2006
    Μηνύματα
    725
    Και όμως το ποδηλατάκι μου πάει

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πόση κλίση μπορούν να πάρουν οι μηχανές μας;
    από Toumpas στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 193
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2014, 16:51
  2. Τροπος για να γινουν οι μηχανες μας πιο οικονομικες.
    από GiannisBlessed στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2012, 00:12
  3. Οι αγώνες μας κάνουν γρηγορότερους;
    από Stergios69 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2005, 19:34
  4. Οι προταιρεοτητες μας...
    από ireneepi στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2004, 10:05
  5. Είναι οι μηχανές σαν τις γυναίκες???
    από Wizard13 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2004, 11:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF