Σελίδα 1 από 14 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 196

Θέμα: SV650 Στησιμο,GSXR front end,rear shock κτλ.

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jpsplus
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    198

    Re: oloi balte usd pirounia sta sv sas

    Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
    loipon epidh h metatroph se usd einai eukolh sas proteinw oloi na pate na balete tetoia pirounia........
    ΑΛΕΞΗ ΓΕΙΑ
    (ΧΩΡΙΣ ΦΙΛΕ!!!!!)
    ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ.
    ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ-ΤΑΧΥΜΕΤΡΟ-ΑΝΕΝΟΘΩΡΑΚΑ!!!! ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΑΝΤΙ ΣΤΟ ΠΙΡΟΥΝΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.
    ΤΟ ΠΙΡΟΥΝΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ GSXRK4 ΣΕΤΑΡΙΣΜΕΝΟ ΜΕ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΚΑΙ GOLD VALVES ΑΠΟ SVRACESHOP.
    Η ΜΟΝΗ ΥΠΟΨΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΤΟΥ ΛΑΙΜΟΥ.
    ΞΕΡΕΙΣ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΤΟΥ. ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕ ΒΑΡΕΛΑΚΙΑ.
    ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΥΡΙΟ.
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΠΙΣΩ ΤΗΣ PENSKE ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕΤΑΡΙΣΜΕΝΗ ΣΤΑ ΚΙΛΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΩΝ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ ΕΚΤΟΣ ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΗΣ OHLINS ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ (ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ SV). ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ ΜΕ PENSKE ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ WP (ΤΡΙΩΝ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ).
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΛΥΣΗ ΑΠΟ GSXR ΑΠΟ SVRACESHOP ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 400$+ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΦΟΡΟΥΣ ΚΛΠ =OHLINS(TIMH KAINOYΡΓIA).

    ΘΕΛΕΙ ΟΜΩΣ ΚΟΨΙΜΟ Η ΘΗΚΗ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑ OHLINS). TA WP KAI TA PENSKE TA ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΜΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΑΖΩΤΟΥ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Καλησπερα φιλε.
    θα σταθω στα περι αναρτησης...
    Το Penske που λες ειναι οντως η καλυτερη και ακριβοτερη λυση αλλα:

    1)Τα two και three way adjustable δεν εχουν αμεση σχεση με τις στανταρ ρυθμισεις του αμορτισερ δλδ, συμπιεση,επαναφορα,προφορτιση,υψος κτλ. Ειναι ενας μηχανισμος, που ας το πουμε καπως μπακαλιστικα, (γιατι αλλιως δεν μπορουμε, και γιατι ο Ολντμαν ΑΝ μας διαβαζε θα μας εδερνε ), ρυθμιζει στιγμιαια τις αποσβεσεις κτλ στο αμορτισερ.Καπως πιο χειροπιαστα.... εισαι πχ σε μια πιστα που ξερεις οτι εχει καποιες βαρβατες ανωμαλιες πανω στην στροφη, (Μεγαρα καλη η ωρα),και ακριβως γι’άυτο το λογο αναγκαζεσαι να ‘μαλακωσεις‘ καπως την αναρτηση,ας πουμε οτι κατεβαζεις καποια κλικ στην αποσβεση επαναφορας,(στανταρ μαλακια ειπα αλλα ας το δεχτουμε προσωρινα ).

    Υπο φυσιολογικες συνθηκες λοιπον το μηχανακι θα ειναι πιο μαλακο απο οτι θα ηθελες εσυ ωστε να μπορεσεις να κανεις αξιοπρεπη χρονο.Αυτα με ενα νορμαλ αμορτισερ.Με το two way adjustable,μπορεις να το αφησεις στις ρυθμισεις που θελεις και (μαλλον να ρυθμισεις και πως θα συμπεριφερεται στις ανωμαλιες δηλαδη εκει που η αναρτηση στιγμιαια θα τραβηξει καποιο ζορι.........θα φαω ξυλο με αυτα που γραφω......).Αντιστοιχο μαλλον ειναι και το ΗI/LOW compression damping που βρισκουμε σε καποια αμορτισερ.(ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΝΑ ΣΒΗΣΩ )

    2)Ειναι δυσκολο να σεταριστει καλα οπως διαβαζω, και δεν χρησιμευει τελικα τοσο πολυ για χρηση δρομου, αλλα για αγωνιστικη περισσοτερο, ειναι καπως ακριβο(το ειπαμε), και δεν αντιπροσωπευεται στην Ελλαδα, (σε καποιες περιπτωσεις μπορει να υπαρξει σοβαρο πρoβλημα και τρεχα γυρευε).


    Η λυση του ανακατεσκευασμενου αμορτισερ απο GSXR,ειναι εξ'ισου καλη, αλλα οχι και τοσο φθηνη τελικα.Συν τοις αλλοις ειναι μεγαλο ζορι.Οι Αμερικανοι οταν λενε slight trimming of the battery box, εννοουνε να κοψεις φετες το μηχανακι σου και να παιδευτεις καμια βδομαδα με οξυγονοκολληση ζιπακια και λαμες,για να οδηγεις εφ'όρου ζωης με την μπαταρια αγκαλια:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    Το Ohlins κωδικος για SV650 99/01 kai 03+ αντιστοιχα, ειναι 46/HRCL και 46/PRCL.
    H=hose mounted
    P=piggy back
    R=rebound damping
    C=compression damping
    L=length


    Το γραμμα Χ απουσιαζει που ειναι ο κωδικος για το high/low compression damping, που τετοιο χαρακτηριστικο το συνανταμε μονο σε καποια μοντελα,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ
    (Χεστηκαμε κιολα....)

    Τωρα γιατι παρηγγειλα το Ολινς:
    1)Το βρηκα 650 ευρω
    2)Του πωλητη του επρηξα τα @@ στις ερωτησεις και μου αρεσε που δεν με πεταξε εξω με τιε κλωτσιες.:rotflmao:
    3)Με διαβεβαιωσε οτι αν γινει κατι θα αλλαχτουν/επισκευαστουν ολα στα πλαισια της εγγυησης μεσω αυτου(Μπορει να του το ζητησω και γραπτα θα δουμε μιας και δεν ειναι ο επισημος αντιπροσωπος).
    4)Και πιο σημαντικο.Το αμορτισερ εχει ρυθμιση υψους +12 mm,νουμερο καθολου τυχαιο, διοτι το πρωτο πραγμα που κανουν οσοι στηνουν SV πρωτης γενιας, για ιδιωτικη και αγωνιστικη χρηση ειναι να παρουν μια σιδερια (καλα ειμαι καργα τεχνικος σημερα):rotflmao: , η dogbone οπως αλλιως λεγεται, για να ψηλωσουν το μηχανακι ακριβως 12 χιλιοστα.Σε ακραιες και 19 αλλα παμε αλλου μετα....Στα ξενα φορουμ, αγωνιζομενοι και ψαγμενοι ιδιωτες υποστηριζουν οτι τοσο ακριβως χρειαζεται για να αποκτησει το μηχανακι σπορ γεωμετρια.Αρα καθολου τυχαιο αυτο που εκανε και η Ολινς και μου εσωσε και καμια 50ερια ευρω στο τσακ.

    Μαλιστα......
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  3. #3
    jpsplus to rouleman tou gsxr k3-k4 einai idio me to rouleman tou sv k3-k6!!! an auto se boh8hse exei kalws an 8eleis to kwdiko mporw na sou ton dwsw thn kuriakh to apogeuma pou 8a epistrepsw salonika! twra eimai sto patriko mou hr8a edw (Drama) gia na peripoih8w ligo to sv mou giati edw exw mpolika ergaleia!

    oso gia esena gcrook me exeis peisei gia na balw kai egw ena ohlins! na sou pw sto k3 to modelo ohlins pou proteineis 8elei metatropes sto kouti ths mpatarias h exei 2 ksexwristous ru8mistes pou bhdwnoun kapou sto plaisio?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
    jpsplus to rouleman tou gsxr k3-k4 einai idio me to rouleman tou sv k3-k6!!! an auto se boh8hse exei kalws an 8eleis to kwdiko mporw na sou ton dwsw thn kuriakh to apogeuma pou 8a epistrepsw salonika! twra eimai sto patriko mou hr8a edw (Drama) gia na peripoih8w ligo to sv mou giati edw exw mpolika ergaleia!

    oso gia esena gcrook me exeis peisei gia na balw kai egw ena ohlins! na sou pw sto k3 to modelo ohlins pou proteineis 8elei metatropes sto kouti ths mpatarias h exei 2 ksexwristous ru8mistes pou bhdwnoun kapou sto plaisio?
    Σου ειπα ρε συ, για το δικο σου βγαινει το 46PRCL με piggyback,αρα ενσωματωμενο στο κυριως αμορτισερ.
    Εμενα μονο εχει ξεχωριστα το δοχειο αζωτου.
    Τωρα αν εννοεις υδραυλικη προφορτιση, κατα πασα πιθανοτητα δεν υπαρχει τετοια επιλογη, αλλα ουτε σου χρειαζεται μαλλον.
    ...Ασε που θα φταναμε το χιλιαρικο σε κοστος

    Μετατροπες ΔΕΝ θελει.
    Plug and play κανονικα.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  5. #5
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αν μου μείνει θα είναι η δικιά μου επόμενη κίνηση... (πριν την πίστα...)

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jpsplus
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    198
    Τωρα γιατι παρηγγειλα το Ολινς:
    1)Το βρηκα 650 ευρω

    η αντιπροσωπεια το δινει 600
    2)Του πωλητη του επρηξα τα @@ στις ερωτησεις και μου αρεσε που δεν με πεταξε εξω με τιε κλωτσιες
    εχεις δει το συνεργειο του; εχει εργαλεια για αυτη τη δουλεια η θα χρησιμοποιησει σφυρι και καλεμι;
    ενα καλο σερβις για ολινς ειναι στην Ιερα οδο τερμα πριν βγεις Αθηνων Κορινθου στα δεξια 600


    3)Με διαβεβαιωσε οτι αν γινει κατι θα αλλαχτουν/επισκευαστουν ολα στα πλαισια της εγγυησης μεσω αυτου
    4)Και πιο σημαντικο.Το αμορτισερ εχει ρυθμιση υψους +12 mm,

    τα +12 mm ειναι στο αμορτισερ. Στη μηχανη ποσο σου δινει; Aν ειναι το P και εχεις Κ3+ θελεις να σκαψεις οπωσδηποτε την θηκη της μπαταριας. (Αν το ελατηριο εχει δυο σκασιματα στο χρωμα και ξαναβαμμενο ειναι αυτο που ηρθε για μενα απο Σουηδια και το εδωσα πισω ) 600

    εχω φωτογραφιες απο αυτο το αμορτισερ αν θελεις πεσμου τον τροπο να τις κατεβασω απο το δισκο μου

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jpsplus
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    198

    Re: Re: oloi balte usd pirounia sta sv sas

    o jps εβαλε μια φωτογραφια


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα031.jpg 
Προβολές:	2459 
Μέγεθος:	66,9 KB 
ID:	45041

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jpsplus
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    198

    Re: Re: Re: oloi balte usd pirounia sta sv sas

    Αρχικά δημιουργήθηκε από jpsplus
    o jps εβαλε μια φωτογραφια

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα005.jpg 
Προβολές:	2433 
Μέγεθος:	30,5 KB 
ID:	45042

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jpsplus
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    198

    Re: Re: Re: Re: oloi balte usd pirounia sta sv sas

    Αρχικά δημιουργήθηκε από jpsplus

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα002.jpg 
Προβολές:	2411 
Μέγεθος:	31,7 KB 
ID:	45043

  10. #10
    Mια που ψάχνεστε (και τα χώνετε) μην ξεχνάτε αυτό

    Ειδικά στο site της Penske θα σας λυθούν αρκετές απορίες.


    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  11. #11
    wraio to gumno sv me to anapodo pirouni!!!
    thn pisw ohlins anarthsh de blepw!
    an epi8umw pisw anarthsh me udrablikes ru8miseis de mporw na brw? epidi exw 2ples eksatmiseis oxi mono empodizei to kouti ths mpatarias alla empodizoun kai oi apolikseis twn eksatmisewn pou pairnoun apo ekei!
    poio modelo ohlins 8a tairiazei sto sv mou arage?

  12. #12
    JPSPLUS
    koitaza pou les tis fwto apo to sv sou!
    polu kalh douleia! ta ekanes monos sou? an nai sunxarhthria poianoun ta xeria sou!
    emena me problhmatizei h pisw anarthsh! 8elw na balw ohlins alla mallon de xwraei! to apogeuma na steilw foto na deis pou einai to problhma xorou pou antimetwpizw kai gia auton ton logw 8elw ta adjusters na einai udravlika wste na ta bhdwsw kapou sto plaisio!

  13. #13
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
    JPSPLUS
    emena me problhmatizei h pisw anarthsh! 8elw na balw ohlins alla mallon de xwraei!
    Χωράει Αλέξη,
    στα 03+ τα Ohlins έρχονται με απομακρυσμένα τα υδραυλικά και πιάνουν στο πλάι μια χαρά...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Επαναλαμβανω.
    Στο δικο μου πρωτης γενιας, το Ολινς εχει υψος 337 mm.Και +12 αν θελω για να γινει λιγο πιο γρηγορη η γεωμετρια του οπως ειπαμε.
    Το δοχειο αζωτου ειναι ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ το δενω εγω οπου θελω.
    Η=Hose mounted
    Στο δικο σας το Κ3+ το αμορτισερ εχει διαφορα,(νομιζω ειναι 7mm κοντυτερο).Η Ολινς φτιαχνει και για σας λεμε χωρις να χρειαστει να κανετε μετατροπες,plug and play.
    Μπορει στην τελικη να μην ειναι και piggyback το δικο σας αλλα οπως και να εχει δεν προβλεπεται να κοψετε τιποτα, οποτε τι αγχωνεστε;

    Τωρα το αμορτισερ εγω απλα θα το αγορασω και θα το ψιλοσεταρω στον δικο μου μαστορα, οποτε δεν με ενδιαφερει.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jpsplus
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    198
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
    [B]wraio to gumno sv me to anapodo pirouni!!!
    thn pisw ohlins anarthsh de blepw!

    το πηρα. ελυσα την ουρα ολοκληρη απο τις 4 βιδες που δενει στο σκελετο και εβαλα το αμορτισερ απο πανω. πηγα να βαλω τη σελα μετα και δεν κουμπωνε. Ηθελε 5-6 mm ακομη χωρο. Ειναι κ5 το δικο μου. πιθανον σε κ3 να χωραει. Η αληθεια ειναι οτι τα αμορτισερ της ολινς ειναι μοντουλαρ. Δηλαδη μπορει να αλλαξει η κεφαλη που δινει απο τη μανα του (p) και να γινει (h). Η να γινει παραγγελια ετσι!!!! Εξαρταται απο το μαστορα σου.

    και υδραυλικη προφορτηση μπορεις να βαλεις γιατι ειναι ανεξαρτητο κοματι.

    Δυστυχως στην ολινς (Σουηδιας) που εγραψα δεν μου ανεφερε τιποτα και ετσι το εδωσα πισω.

    γιατι δεν κοιταζεις για wp. http://www.euro-racing.it/Category.aspx?p=0&c1=1&c2=52
    Ναι μονος μου το εφτιαξα. Τωρα μου εχει μπει για το ρουλεμαν και θελω να βαλω με βαρελακια. Αυτο το πρωτο παξιμαδι το εσφιξα με το χερι γιατι αλλοιως κολλαγε. Γι' αυτο θελω το νουμερο για να ψαξω καταλογους της SKF.

Σελίδα 1 από 14 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Gsxr 1000 K4 front-end swap
    από kostom στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2007, 12:47
  2. Front Gsxr 1000 k4
    από johnpagr στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2005, 18:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF