Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Βελτιωστε την μοτοσυκλετα σας στο μεγιστο

  1. #1

    Βελτιωστε την μοτοσυκλετα σας στο μεγιστο

    Δεν νομιζω να υπαρχει καποιος που να μην αγαπαει το Ζ του!
    Αξιοπιστο μηχανακι, ΓΡΗΓΟΡΟ, με αψογο στησιμο, ΟΜΟΡΦΟ και κυριως...KAWASAKI!!

    Oμως μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας, οι αναρτησεις του ειναι ψιλοχαλια.
    Πολυ καλυτερες απο καποια ''αλλα'' μοντελα, αλλα παραμενουν η αχιλλειος πτερνα του Ζ.

    Μπηκα λοιπον στην διαδικασια για βελτιωση, και στα 2 ακρα.
    Τι ohlins σκεφτηκα, μεχρι και matris μπρος-πισω(1500?).

    Ετσι λοιπον, στο ψαξε, ετυχε και περασα απο τα παιδια στο k-shock, θελωντας να ρωτησω για HYPERPRO, που εκτιμω ιδιαιτερα.
    Στα ματια μου επεσε ενα αμορτισερ απο ZX-9R '02, το οποιο ο ιδιοκτητης του το ειχε αλλαξει με καποιο αλλο γνωστης φιρμας.

    Για να μην τα πολυλογω, συζητηθηκε η τιμη(ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΠΛΗΡΗ SERVICE, λαδια,τσιμουχες κτλ.), σε συνδυασμο με ελατηρια μπροστα hyperpro+λαδι της ιδιας μαρκα 15w.

    Δεν χρειαστηκε ουτε ενα 24ωρο για να μπουν ολα πανω,ΚΑΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΤΟΥΝ, και ειχε φτασει η ωρα που τρεμαμενος θα επαιρνα το ''νεο'' μου μηχανακι.

    Και λεω ''νεο'', γιατι μονο ετσι μπορω να χαρακτηρισω την αισθηση που μου δινει πλεον.

    Ας γυρισουμε λιγες μερες πισω, που ειχα ακομα τις μαμα αναρτησεις.
    Ειχαμε λοιπον ενα μπροστινο, το οποιο εκτος του οτι δεν εδεινε την αισθηση για ενα δυνατο φρεναρισμα, στις στροφες επλεε κυριολεκτικα.
    Αισθηση που μονο για γρηγορες εναλλαγες δεν ητανε, και να μην ξεχασουμε οτι ηταν και η αιτια που πολλοι επεφταν(στο οριο) κλεινοντας το γκαζι, απο low siding.
    Πισω τα πραγματα ειχαν και αυτα την δικη τους ιστορια.
    Ζηλεψε και αυτο τις πλευσεις του μπροστινου, και εκανε τα δικα του, με αποκορυφωμα την ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ που εμοιαζε σαν να ηθελε να σε πεταξει πανω απο την μηχανη επειτα απο καποιο σαμαρι.

    Επιστροφη στο σημερα:
    Το μπροστινο εχει γινει στιβαρο, δεν πλεει πια, στο φρεναρισμα δινει πολυ σιγουρια(τα endo ειναι ευκολη υποθεση πλεον), και σε συνδιασμο με το πιο παχυ λαδι, εχει βελτιωθει και η επαναφορα.
    Βεβαια ενα πληρως ρυθμιζομενο πιρουνι θα ειναι παντα καλυτερο, αλλα το πιρουνι δεν θα θυμιζει σε τιποτα οπως ηταν πριν.

    Πισω τα πραγματα εχουν γινει απλα μαγικα!
    Το αμορτισερ δεν συμπιεζεται οπως πριν στις στροφες, με αποτελεσμα η μοτοσυκλετα να μπορει να γυρει και αλλο με ασφαλεια, σε συγκριση με το οριο που εθετε η προηγουμενη αναρτηση.
    Και εξηγω, δεν ειναι να μπορει η μηχανη να το κανει, ειναι ΤΟ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ, ωστε να το επιχειρησουμε.
    Εκει ομως που ειναι η νυχτα με την μερα, ειναι στην επαναφορα.
    Απλα ξεχνατε τις απογειωσεις που μας χαριζε επειτα απο σαμαρακια, και απολαμβανετε μια μοτοσυκλετα που μενει σταθερη κατα την διαρκεια της στροφης, χωρις ανησυχιες.
    Ετυχε και περασα ενα μεγαλο σαμαρι με ταχυτητα, και εκει που νομιζα οτι θα το παιξω superman, εμεινα να αναρωτιεμαι εαν οντως υπηρχε εκει σαμαρι ή το φανταστηκα.

    Για να ολοκληρωσω, απλα θα πω οτι δεν μπορω πια να φανταστω την μοτοσυκλετα οπως ηταν πριν, και σιγουρα δεν θα προσπαθουσα να την πιεσω.

    Ηθικον διδαγμα:
    Μην πετατε λεφτα απο εδω και απο κει σε αξεσουαρ που δεν προσφερουν τιποτα, ΦΤΙΑΞΤΕ/ΑΛΛΑΞΤΕ τις αναρτησεις
    της μοτοσυκλετας σας, και οσοι εχετε ηδη καλες, ΡΥΘΜΙΣΤΕ ΤΕΣ!

    Ωραια ρε φιλε θα μου πειτε, και που να βρω τα φραγκα να τα κανω ολα αυτα?
    ΛΑΘΟΣ
    Ολα τα παραπανω, με service ΚΑΙ τοποθετηση/ΡΥΘΜΙΣΗ, μου στοιχισαν λιγοτερο απο 500?, λιγοτερα δηλαδη και απο ενα τελικο εξατμισης!!!

    Δοκιμαστε, και θα δειτε μια αλλη μοτοσυκλετα,οποια κι αν ειναι αυτη.
    Η μοτοσυκλετα σας το αξιζει!

  2. #2
    Copy Paste ειναι?

    Χαρας την υπομονη σου να τα γραφεις ολα αυτα...

    Μα τι λεω... για την καλη μας μπορουμε να μιλαμε και να

    γραφουμε ασταματητα...


  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    After, έκανες την καλύτερη μετατροπή!
    Μπράβο!

    Πριν από καιρό, και σε διάφορα thread, είχα πεί 'οτι το Ζ έχει σοβαρό πρόβλημα με το μπροστινό κλπ και ότι με το κιτ της Hyperpro γίνεται άλλο μηχανάκι, και οι Ζαδες πέσανε να με φάνε.

    Αντε, τώρα που το είδες κι εσύ μπορεί και να πειστουν κι άλλοι....

    Αν και στο ποστ σου παραπάνω πάλι τα έχεις μπερδέψει.

    Πρώτα λές:
    'Αξιοπιστο μηχανακι, ΓΡΗΓΟΡΟ, με αψογο στησιμο, ΟΜΟΡΦΟ και κυριως...KAWASAKI!!'

    Και μετά
    'Oμως μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας, οι αναρτησεις του ειναι ψιλοχαλια.'

    Πως γίνεται 'άψογο στήσιμο' και 'αναρτήσεις ψιλοχάλια' μαζί ?

    Τεσπα, εγώ σταμάτησα να ασχολούμαι, αφού μου την είπαν πρώτα...

    Επίσης τώρα θα καταλάβεις πόσο περισσότερο μπορείς να φρενάρεις, σωληνάκια και τακάκια έβαλες?
    Αν όχι, βάλε και θα δείς μεγάλη διαφορά και στα φρένα. Και θ αμπορείς να φρενάρεις τελείως αλλιώς με τα ελατήρια και λάδι απου έβαλες μπροστά!

    Καλές βόλτες!!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    After, έκανες την καλύτερη μετατροπή!
    Μπράβο!

    Πριν από καιρό, και σε διάφορα thread, είχα πεί 'οτι το Ζ έχει σοβαρό πρόβλημα με το μπροστινό κλπ και ότι με το κιτ της Hyperpro γίνεται άλλο μηχανάκι, και οι Ζαδες πέσανε να με φάνε.

    Αντε, τώρα που το είδες κι εσύ μπορεί και να πειστουν κι άλλοι....

    Αν και στο ποστ σου παραπάνω πάλι τα έχεις μπερδέψει.

    Πρώτα λές:
    'Αξιοπιστο μηχανακι, ΓΡΗΓΟΡΟ, με αψογο στησιμο, ΟΜΟΡΦΟ και κυριως...KAWASAKI!!'

    Και μετά
    'Oμως μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας, οι αναρτησεις του ειναι ψιλοχαλια.'

    Πως γίνεται 'άψογο στήσιμο' και 'αναρτήσεις ψιλοχάλια' μαζί ?

    Τεσπα, εγώ σταμάτησα να ασχολούμαι, αφού μου την είπαν πρώτα...

    Επίσης τώρα θα καταλάβεις πόσο περισσότερο μπορείς να φρενάρεις, σωληνάκια και τακάκια έβαλες?
    Αν όχι, βάλε και θα δείς μεγάλη διαφορά και στα φρένα. Και θ αμπορείς να φρενάρεις τελείως αλλιώς με τα ελατήρια και λάδι απου έβαλες μπροστά!

    Καλές βόλτες!!
    Το Ζ750 εχει μετριοτατες αναρτησεις χωρις να σημαινει οτι δεν το ευχαριστιεμαι στα στροφιλικια.

    Δεν ειχα ποτε σοβαρο προβλημα γιατι ξερω τα ορια μου και τα ορια του. Σιγουρα ομως ρε αρκετες περιπτωσεις με φοβιζουν και περιοριζουν οι ταλαντωσεις που εχω απο το πισω αμορτισερ.

    Εγω φιλε σε 'παω'

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
    Το Ζ750 εχει μετριοτατες αναρτησεις χωρις να σημαινει οτι δεν το ευχαριστιεμαι στα στροφιλικια.

    Δεν ειχα ποτε σοβαρο προβλημα γιατι ξερω τα ορια μου και τα ορια του. Σιγουρα ομως ρε αρκετες περιπτωσεις με φοβιζουν και περιοριζουν οι ταλαντωσεις που εχω απο το πισω αμορτισερ.

    Εγω φιλε σε 'παω'
    Σίγουρα το φχαριστιέσαι, αυτό έλειπε

    Απλώς γίνεται πολύ καλύτερο με μικρό σχετικά κόστος.
    Για το πίσω, στο δικό μου Kawasaki ZR7, που κούναγε αρκετά, του είχα σφίξει την απόσβεση στο 1 πριν το τέρμα και 'ακουσε' στη ρύθμιση αρκετά. Εγινε λιγο αργο στη λειτουργί αλλα τα κουνήματα τέλος. Για δοκίμασέ το!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
    Εγω φιλε σε 'παω'
    Τώρα σε θυμήθηκα !

    Αντε μια από μένα
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing


    Αν και στο ποστ σου παραπάνω πάλι τα έχεις μπερδέψει.

    Πρώτα λές:
    'Αξιοπιστο μηχανακι, ΓΡΗΓΟΡΟ, με αψογο στησιμο, ΟΜΟΡΦΟ και κυριως...KAWASAKI!!'

    Και μετά
    'Oμως μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας, οι αναρτησεις του ειναι ψιλοχαλια.'

    Πως γίνεται 'άψογο στήσιμο' και 'αναρτήσεις ψιλοχάλια' μαζί ?

    Αρχικα σε ευχαριστω.

    Εννοω οτι μπορει οι αναρτησεις να μην ειναι καλες, αλλα τουλαχιστον ειναι σχολειο για καποιον που θελει να μαθει να στριβει με ασφαλεια.

    Τα σωληνακια ειναι το επομενο βημα

    ..και ελπιζω το τελευταιο (ναι καλα...) :rotflmao:

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Αρχικα σε ευχαριστω.

    Εννοω οτι μπορει οι αναρτησεις να μην ειναι καλες, αλλα τουλαχιστον ειναι σχολειο για καποιον που θελει να μαθει να στριβει με ασφαλεια.

    Τα σωληνακια ειναι το επομενο βημα

    ..και ελπιζω το τελευταιο (ναι καλα...) :rotflmao:
    Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς, δεν έκανα και τίποτα.

    Το εχω σκεφτεί και έχω καταλήξει ότι ανάλογα με το target group στο οποίο προορίζει την μοτοσυκλέτα η εταιρεία, βάζει και τις ανάλογες αναρτήσεις.
    Δεν μιλάω για το αν θα βάλουν ρυθμιζόμενες η όχι, γιατί εκεί παίζει ρόλο και το κόστος.
    Μιλάω για το πόσο μαλακές/σκληρές αποσβέσεις θα έχουν, καθώς και την σταθερά ελατηρίου.
    Στο ZR7 που προοριζόταν για άλλη κατηγορία, πιο 'βολτίσιο', το μπροστινό ήταν ακόμα μαλακότερο από του Ζ, ενώ κατά βάση είναι το ίδιο πηρούνι ακριβώς.

    Επίσης τα Hyperpro τα έχω σε μεγάλη εκτίμηση, δίνουν πολύ καλή συμπεριφορά στα ζόρια, χωρίς να κοπανάει η μοτοσυκλέτα στις κ@λολακούβες της πόλης με λίγα, λόγω προοδευτικότητας. Για την καινουρια μου μηχανή δεν έχουν βγάλει, αλλιώς θα τα είχα βάλει!

    Εγώ σου συνιστώ να βάλεις και σωληνάκια μπροστά, τώρα που έβαλες τα ελατήρια/λάδια.
    Οι δαγκάνες (ίδιες με το ZR7) είναι διπίστονες low budget και τα σωληνάκια κάνουν μεγάλη διαφορά.
    Λιγότερα από 100 ευρώ και τα αξίζουν όσο και τα ελατήρια στο μπροστινό. Βάλτα και θα με θυμηθείς!

    Μια φορά είχα καβαλήσει ενα 'μαμα' ZR7, κανα χρόνο αφού είχα κάνει τις αλλαγές στο δικό μου και στο πρώτο φανάρι παραλίγο να περάσω με κόκκινο!!

    Οσο για το αν θα είναι η τελευταία μετατροπή, δύσκολο το βλέπω.....

    Να προσθέσω (για τους άλλους Ζάδες, αφού το δικό σου είναι ακόμα καλύτερο τώρα) ότι στο Κ SHOCK μου ειχαν πει οτι το πισω αμορτισερ είναι αρκετά καλό κατά βάση, ααλλά το σημαντικότερο είναι ανοιγόμενο/επισκευαζόμενο, και με λίγα χρήματα σχετικά αναβαθμίζεται, με revalving και ελατήριο Hyperpro πχ.
    Κι απ οτι έχω δεί τα αμορτισερ Ζ και ZR είναι περίπου ίδια.




    Καλές βόλτες!!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Και κανόνας σε όλα σχεδόν τα ιαπωνικά μηχανάκια που δεν φοράν ευρωπαικά μη συντηρούμενα αμορτισέρ μετά τις 30000χλμ να κάνουμε σέρβις μπρος πίσω ή να τα ελέγχουμε και να αλλάζουμε αν χρειάζεται, γιατί στην Ελλάδα καταπονούντε περισσότερο με τους δρόμους που έχουμε...

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    Και κανόνας σε όλα σχεδόν τα ιαπωνικά μηχανάκια που δεν φοράν ευρωπαικά μη συντηρούμενα αμορτισέρ μετά τις 30000χλμ να κάνουμε σέρβις μπρος πίσω ή να τα ελέγχουμε και να αλλάζουμε αν χρειάζεται, γιατί στην Ελλάδα καταπονούντε περισσότερο με τους δρόμους που έχουμε...
    Κανονικα ΕΔΩ επρεπε να ειχαν τα εργοστασια οι Ohlins,WP,HyperPro!!

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Αρχικα σε ευχαριστω.

    Εννοω οτι μπορει οι αναρτησεις να μην ειναι καλες, αλλα τουλαχιστον ειναι σχολειο για καποιον που θελει να μαθει να στριβει με ασφαλεια.

    Τα σωληνακια ειναι το επομενο βημα

    ..και ελπιζω το τελευταιο (ναι καλα...) :rotflmao:

    Μεγειες!Και καλες βολτες!Επειδη εκανα μια μεγαλη επενδυση τωρα στο Ζ μου εξατμιση ολοσωμη και αλλα πολλα τελοσπαντων..η μηχανη εχει αγριεψει πολυ...Θα ηθελα να μου πεις ποσο πηγαν μονο τα ελατηρια με τα λαδια και τοποθετηση αν γινεται.
    GRT Z-750

  12. #12
    After τα ελατηρια που εβαλες ειναι προοδευτικα η κανονικα,τα προρδευτικα απο οτι ξερω συμπεριφεροντε μαλακα στις ανωμαλιες του δρομου και αναλαμβανουνε σπορ χαρακτηρα στις στροφες!
    Αν τα λεω καλα ας διορθωσει καποιος!
    Μην υπογραφετε εκει μπορει να χαθει....εδω υπογραψτε στο μπλουζακι μου...θα κανετε φρρρρρρρ να σας ακουσω..φανταστικε τροχονομε.....

  13. #13
    Προοδευτικα

Παρόμοια θέματα

  1. Πως να πακετάρετε την μοτοσυκλέτα σας για ταξίδι!!!
    από SeNNinhA στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2008, 12:05
  2. Την γνώμη σας παρακαλώ
    από Julius στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 122
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2004, 12:48
  3. Χαρτί υγείας για την πεθερά σας
    από fastheo στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 22:13
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2004, 14:51
  5. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 15:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF