Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Άδεια οδήγησης

  1. #1
    φρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ Το avatar του/της tati
    Εγγραφή
    11/04/2006
    Μηνύματα
    725

    Άδεια οδήγησης

    Το θέμα αυτό θα μπορούσε να μπει και στις γενικές αλλά νομίζω οτι "δένει" καλύτερα στους προβληματισμούς.
    Ο αδερφός μου ζώντας στην Αγγλία, αποφασίζει να βγάλει δίπλωμα οδήγησης (για μηχανή) και έχοντας έρθει τώρα Ελλάδα για Πάσχα πιάνουμε συζήτηση όσον αφορά τις διαδικασίες εξέτασης, τα μαθήματα κ.τ.λ. Οι πληροφορίες φυσικά είναι μια γενική εικόνα που σχημάτισα απ΄τα λεγόμενα δεν είναι απο κάποιο έγγραφο ή κάτι άλλο γι΄αυτό μπορεί να είναι κάπως γενικά αλλά τις διαφορές θα τις δείτε όπως και να΄χει...
    Αρχίζουμε..εάν κάποιος ενδιαφέρεται για δίπλωμα (για μηχανές αναφέρομαι) ανεξαρτήτου κυβισμού, πρώτα πρέπει να κάνει κάτι που λέγετε Compalsory Basic Training (BTC), το οποίο είναι εκπαίδευση μιας ημέρας, με αυτόματα, όπου εκπαιδευτές τους ενημερώνουν για βασικά θέματα ασφάλειας στο δρόμο, ένδυσης στις μηχανές, λειτουργία της μηχανής και το πρακτικό κομμάτι της οδήγησης (8άρια, αργή οδήγηση ανάμεσα σε γραμμές κτλ). και τέλος πορεία έξω στο δρόμο.Τελειώνοντας αυτή την ημερίσια εκπαίδευση αν κρίνουν οτι τα πήγες καλά σου δίνουν μια βεβαίωση οτι το παρακολούθησες και μπορείς σύμφωνα μ΄αυτό να οδηγήσεις μηχανή μέχρι 125cc, όπου για δύο χρόνια θα πρέπει να φοράς στη μηχανή το σήμα του L (Learner), το δικό μας Ν, μπρος και πίσω και δεν επιτρέπεται να έχεις συνεπιβάτη.
    Υπάρχει και άλλη κατηγορία τεστ μόνο για σκούτερ, που αποκτάς δίπλωμα μόνο γι΄αυτό και τίποτα άλλο.
    Όσο για τα απεριόριστα κυβικά και την εκπαίδευση και την εξέταση, διαβάστε..
    υπάρχουν κατηγορίες εκπαίδευσης που ανάλογα με την πείρα του καθένός επιλέγει. Μαθήματα 5 1/2 ημερών για τους αρχάριους και 2 1/2 για τους πιο έμπειρους, Υπάρχουν και άλλες νομίζω αλλά δεν είναι σίγουρο (3 1/2). Για τις 5 1/2. Τις πρώτες δυόμιση μέρες οδηγείς ένα μοτο 125 για να αποκτήσεις μια πρώτη επαφή ,τις υπόλοιπες με 500άρα.
    Το μάθημα αρχίζει στις 9 το πρωί και τελειώνει στις 15 00-16 00.(Κάθε σχολή οδηγών έχει διαφορετικό ωράριο αλλά στο σύνολο των ωρών ίδια). Στα μαθήματα, οι μαθητές είναι ασφαλισμένοι σε περίπτωση στραβής. Στα μαθήματα παρέχεται εξοπλισμός, κράνος αν δεν έχεις δικό σου, μπουφάν, γάντια, σε περίπτωση βροχής-αδιάβροχο παντελόνι(με προστατευτικά στα γόνατα παρακαλώ) και συνιστούν να μη φοράς παπούτσια με κορδόνια.
    Δύο μαθητές αντιστοιχούν σε ένα δάσκαλο και αρχίζουν πορεία στο δρόμο μαθητής-δάσκαλος-μαθητής, διάλειμμα για κάφέ για μισή ώρα-(πληρώνει πάντα ο εκπαιδευτής) και συνεχίζουν με αλλαγή των θέσεων των μαθητών.
    Όσο για την εξέταση υποχρεωτικά κομμάτια που κόβεσαι αν κάνεις έστω και ένα λάθος είναι το emergency stop kai to u turn. Θέλουν με κάποια ταχύτητα να πηγαίνεις και μόλις σηκώση ο εξαταστής το χέρι να κάνεις δυνατό φρενάρισμα, με προστινό φρένο, μετά πίσω και μέσα ο συμπλέκτης. Έτσι με αυτή τη σειρά. Αν παίξει η πίσω ρόδα ..next time! Θέλουν να δουν να γονατίζει το μηχανάκι. Η αναστροφή σε στενό χώρο-οκ-μετά έχει τρία σημεία η εξέταση show me, tell me,question about the co-driver, δηλαδή δείξε μου πχ πως χρησιμοποιείς τo kill switch, πες μου πχ πως ελέγχεις τα λάδια της μ και μια ερώτηση που αφορά το συνεπιβάτη,πχ πως επηρεάζεται η μοτο απο δευτερο άτομο κα.
    Τώρα όσο για τους εκπαιδευτές, δε μου αρέσει να λέω τέτοια λόγια αλλά όντως οι περισσότεροι είναι οδηγάρες, ασχολούνται πραγματικά με τη μηχανή, είναι γνώστες και εκπαιδευμένοι να εκπαιδεύουν σωστά αλλά κάνουν και κάτι άλλο που προσωπικά δε μου αρέσει αλλά ακούστε..βρίζουν και φωνάζουν στο μαθητή με ύφος φανταστείτε american marines Are you f..ing crazy? do you want to kill yourself? you will sure be paying for your test with that driving...και γενικότερα μπινελίκωμα..συγγνώμη κιόλας για τις εκφράσεις αλλά έτσι είναι..!
    Και τέλος πάντων μια γενική εικόνα θα σχηματίσατε..απλά να σας πω και εγώ τις αναμνήσεις μου όταν έδινα, όποιος ήθελε φόραγε κράνος, οι εκπαιδευτές μαζεμένοι για καφέ και σε άφηναν στα 8άρια μέχρι να ζαλιστείς, την ημέρα της εξέτασης θυμάμαι ξαφνικά συννέφιασε, πολύ όμως και άρχισαν κάτι μπουμπουνιτά και στάλες να πέφτουν, και όλοι πανικοβλήθηκαν και μας είπαν "άντε τυχεροί¨.....και τελειώσαμε πριν καν αρχίσουμε!
    και βέβαια δεν αναφέρω αν έξω μιλήσει κάποιος για λάδωμα..ποιά θα ήταν η αντίδραση..
    Τα συμπεράσματα δικά σας...

  2. #2
    Μακάρι να κάναμε τα μισά από αυτά στην Ελλάδα.
    Άσε που αν εκεί οι εκπαιδευτές βρίζουν τους μαθητές για να βάλουν μυαλό εδώ θα έπρεπε να τρώμε και ξύλο!!!!
    :a015:

    Αλλά δυστυχώς αναγκαζόμαστε να γίνουμε αυτοδίδακτοι όλοι.
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  3. #3
    φρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ Το avatar του/της tati
    Εγγραφή
    11/04/2006
    Μηνύματα
    725
    Το έβαλα αυτό στους προβληματισμούς απ τη μια να δούμε τι γίνεται εδώ ή μάλλον τι δε γίνεται αλλά και απ΄την άλλη με μια καλή εκπαίδευση γίνεσαι όντως "καλύτερος" οδηγός γιατί πόσα ειδικά άμα είσαι καινούργιος μπορείς να μάθεις σε λίγες μέρες? Αλλά νομίζω οτι στοχεύουν περισσότερο στην παιδεία ενός μοτοσυκλετιστή και όχι τόσο στις ικανότητές του στα μαθήματα.
    'Οπως και να χει το δικό μας χάλι είναι ασύγκριτο

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    Paidia dystixos ...

    k ego ladosa gia to diploma ( toutou ) oso k an den ithele o daskalos k pisteye se mena pos mporousa na to paro xoris lathoda alloste theorei pos prsbalei k ton eayto tou san daskalo .

    ( to pio simantiko mathima apo ayton ton anthropo itan na exo ithos stin odigisi )

    anyway , dustixos ego den hmoun diatethimeni na skaso alli mia 500ara giati tin deyteri fora to pio pithano einai na lathona..

    Koitakse ti egine,

    Edina mazi me mia kopela pou eixe kopei k petyxe tin idia "anakritria" pou tin ekopse!

    Ematha omos pos ekeini tin mera htan xaroumeni , [opote den mas zalise k polu ( mono na mazepso ligo tis strofes...)], giati eixe kanei prosthetiki stithous!!!!!!
    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
    Το έβαλα αυτό στους προβληματισμούς απ τη μια να δούμε τι γίνεται εδώ ή μάλλον τι δε γίνεται αλλά και απ΄την άλλη με μια καλή εκπαίδευση γίνεσαι όντως "καλύτερος" οδηγός γιατί πόσα ειδικά άμα είσαι καινούργιος μπορείς να μάθεις σε λίγες μέρες? Αλλά νομίζω οτι στοχεύουν περισσότερο στην παιδεία ενός μοτοσυκλετιστή και όχι τόσο στις ικανότητές του στα μαθήματα.
    'Οπως και να χει το δικό μας χάλι είναι ασύγκριτο
    Δεν είναι μόνο η παιδεία που μας λείπει. Είναι και η παντελής έλλειψη σεβασμού για τους γύρω μας, πράγμα το οποίο έχει πολύ πιο βαθιές ρίζες και δεν νομίζω ότι φτάνουν μερικά μαθήματα οδήγησης.
    Από μικρά θα έπρεπε πιστεύω να μαθαίνουνε τα ελληνόπουλα περί συμπεριφοράς στους δρόμους.
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  6. #6
    φρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ Το avatar του/της tati
    Εγγραφή
    11/04/2006
    Μηνύματα
    725
    Στην Ηλιούπολη έχω δει για πιτσιρίκια ένα οργανωμένο μέρος, όπου έχει δρομάκια και τις ανάλογες πινακίδες, σημάνσεις και με τα ποδηλατάκια τους μαθαίνουν ευχάριστα τι σημαίνει κυκλοφοριακή αγωγή. Νομίζω μια πάρα πολύ καλή κίνηση του δήμου και των γονέων που τα πηγαίνουν εκεί.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    Kati analogo uparxei k ston Alimo ..

    O daskalos mou einai proedros tis enosis ton daskalon.Mou elege pos eixan epikoinonisei me ton upourgo na didaxoun apo kukloforiaki agogi se paidia dimotikou dorean .

    k fysika to upourgeio arnithike.

    Yparxei stin Souidia nomizo ena mixanima san araxni pou mpainei mesa o mathitis k mathainei na kontrolarei to aytokinito se dromo me pago .San enosi einai diatethimenoi na to agorasoun k na to feroun stin Ellada xreiazetai omos arketos xoros , zhthsan na noikiasoun ena meros apo to palio aerodromio.

    fadazeste ti egine etsi ?

    Den dinoun kanena meros tou paliou aerodromiou.
    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
    Στην Ηλιούπολη έχω δει για πιτσιρίκια ένα οργανωμένο μέρος, όπου έχει δρομάκια και τις ανάλογες πινακίδες, σημάνσεις και με τα ποδηλατάκια τους μαθαίνουν ευχάριστα τι σημαίνει κυκλοφοριακή αγωγή. Νομίζω μια πάρα πολύ καλή κίνηση του δήμου και των γονέων που τα πηγαίνουν εκεί.
    Έχω δει και εγώ ένα αντίστοιχο παρκάκι κάπου στο Χολαργό μου φαίνεται. Σίγουρα αποτελεί αξιόλογη ενέργεια που πρέπει να επικροτείται και να επεκταθεί και σε περισσότερες περιοχές τις Αθήνας αλλά και της Ελλάδας.

    Και οι ίδιοι οι γονείς βέβαια πρέπει να παίξουν το ρόλο αυτό μιας και αποτελούν τα κύρια πρότυπα συμπεριφοράς των παιδιών γενικότερα. Όταν το πιτσιρίκι βλέπει τους γονείς του να οδηγούν ασυνείδητα είναι λογικό να λάβει λανθασμένα πρότυπα τα οποία ενδεχομενως να υιοθετήσει μελλοντικά στην οδήγησή του.
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
    ... θα έπρεπε πιστεύω να μαθαίνουνε τα ελληνόπουλα περί συμπεριφοράς στους δρόμους.
    symperiforas genikotera k oxi mono se paidia ..alla xekinisoume toulaxiston apo ekei ...
    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
    symperiforas genikotera k oxi mono se paidia ..alla xekinisoume toulaxiston apo ekei ...
    Έχεις δίκιο. :a19:
    Η αναισθησία μας φαίνεται παντού δυστυχώς.
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  11. #11
    Να πω και γω κατι οσων αφορα αυτα τα παρκα κυκλοφοριακης αγωγης.Θυμαμαι οταν πηγαινα δημοτικο,υπηρχε κατι αντιστοιχο στον Αγιο Κοσμα.Μας πηγαν λοιπον εκδρομη.Καβαλησαμε κατι ποδηλατακια και κοβαμε βολτες.Σε μια κυκλικη πλατεια εγω μπηκα αναποδα,και ,με πιανει ενας απο το τιμονι,με παει στην ακρη και λεει"Ρε μ@λ@κισμενο θες να φας καμια αναποδη?" Συγνωμη ρε παιδια αλλα πως να μαθουν τα παιδακια αν δεν υπαρχουν και οι καταλληλοι ανθρωποι με την απαραιτητη υπομονη για να τους δειξουν τι ειναι σωστο και τι λαθος???
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  12. #12
    φρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ Το avatar του/της tati
    Εγγραφή
    11/04/2006
    Μηνύματα
    725
    Αυτό ισχεύει για όλους τους τομείς της εκπαίδευσης, τα άτομα και ο τρόπος με τον οποίο σου περνανε ή αντίστοιχα δε σου περνάνε το "μήνυμα". Παντού και πάντα θα υπάρχουν οι "μάστορες" στον τομέα τους και οι ΑΣΧΕΤΟΙ. Αυτό δεν αντιμετωπίζεται

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
    Να πω και γω κατι οσων αφορα αυτα τα παρκα κυκλοφοριακης αγωγης.Θυμαμαι οταν πηγαινα δημοτικο,υπηρχε κατι αντιστοιχο στον Αγιο Κοσμα.Μας πηγαν λοιπον εκδρομη.Καβαλησαμε κατι ποδηλατακια και κοβαμε βολτες.Σε μια κυκλικη πλατεια εγω μπηκα αναποδα,και ,με πιανει ενας απο το τιμονι,με παει στην ακρη και λεει"Ρε μ@λ@κισμενο θες να φας καμια αναποδη?" Συγνωμη ρε παιδια αλλα πως να μαθουν τα παιδακια αν δεν υπαρχουν και οι καταλληλοι ανθρωποι με την απαραιτητη υπομονη για να τους δειξουν τι ειναι σωστο και τι λαθος???

    kala..tora anoigeis megaaaaaaaalo thema...

    mathe paidi mou grammata...k den to leo gia ta paidakia alla gia tous daskalous..

    Mpikan re gmt se mia sxoli filosofikis , meta mpikan k sto dimosio k aaaaaaaaaaaaraxan...

    aytto einai mexri ekei paei ...aytoi oi anthropoi prepei na pairnane apo elegxo kathe xrono ..kati analogo me tous stratiotikous..

    toulaxiston na boithisoume tous pitsirikades na anaptixoun tin diki tous krisi .

    KAI NA MHN EINAI TRENDY. OUTE IN .

    MONO O EAYTOS TOUS.

    sti douleia mou leme pos , gia na allaxoun ta pramata gyro mas , prepei na allaxoume emeis.
    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
    Αυτό ισχεύει για όλους τους τομείς της εκπαίδευσης, τα άτομα και ο τρόπος με τον οποίο σου περνανε ή αντίστοιχα δε σου περνάνε το "μήνυμα". Παντού και πάντα θα υπάρχουν οι "μάστορες" στον τομέα τους και οι ΑΣΧΕΤΟΙ. Αυτό δεν αντιμετωπίζεται
    Se oles tis douleies k eidikotites xreiazetai dexiotexnia k na agapas to antikeimeno sou .

    diaforetika den kaneis gia tin douleia . k edo katastrefeis kosmo.
    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

Παρόμοια θέματα

  1. O Lorenzo απόκτησε άδεια οδήγησης μοτοσυκλέτας(!)
    από sleepson στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2012, 16:19
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2010, 15:56
  3. Άδεια οδήγησης μοτοποδηλάτου
    από nikolinho στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/12/2009, 05:11
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2008, 19:12
  5. Νέα άδεια οδήγησης από το 2013!!
    από Electra στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 15:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF