Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 67

Θέμα: Δεν την παλεύω με συνεπιβάτη!

  1. #31
    Μου κάθεται αρκετές φορές δικάβαλο, και το μόνο σίγουρο είναι ότι συνηθίζεις εύκολα αρκεί να θέτεις όρους στον συνεπιβάτη - περισσότερη χρήση του συμπλέκτη κάνει ομαλότερη τη βόλτα.

    Ο συνεπιβάτης πάντα κρατιέται από τον αναβάτη, ποτέ από χερούλια κλπ.

    Στις στροφές ο συνεπιβάτης πρέπει να κοιτά το εσωτερικό της στροφής, και να μη πανικοβάλλεται από τη κλίση.

    Στα φρένα ο συνεπιβάτης, κοντράρει με τα χέρια στο τεπόζιτο.

    Προϋπάρχει συνεννόηση για το πως θα κάνει συνιάλο στον αναβάτη ο συνεπιβάτης -πχ δεξί χέρι ένα χτύπημα = πιο σιγά, αριστερό 2 δυνατά = σταμάτα αμέσως, σφαλιάρα στο κράνος = μη κοιτάς τη ξανθιά κλπ.

    Κανιβαλισμοί όπως υπερβολικές ταχύτητες, υπερβολικές κλίσεις (κλασική χοντράδα αρχάριου αναβάτη, με το βάρος ελαφρώνει το μπροστινό και είναι πιό εύκολο να το χάσεις σε στροφή), έχουν και ανάλογα αποτελέσματα.

    Τσέκαρε το φόρουμ: Οδήγηση -Tips & Tricks , για πιο πολλά σχετικά με οδήγηση με 2 άτομα.
    -zireous μη παραθέτεις δικά σου post.Στο τέλος θα απαντάς σε ότι γράφεις.
    -Πολύ αργά τό'χω ήδη κάνει κι αυτό.



    Μη ξεχνάς να βάζεις κάποιες παραπάνω ατμόσφαιρες αέρα ή/και να ρυθμίζεις ανάλογα τις αναρτήσεις όταν βάζεις κάποιον πίσω -δες τι λέει γι'αυτό το μάνιουαλ.

    Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι όταν βάζω δεύτερο άτομο στο ονοφάκι, ούτε καν διαννοούμαι να σηκώσω το κώλο μου από τη σέλα σε στροφές, το πολύ πολύ να ανοίξω το γόνατο ή να γείρω λίγο το κράνος μου.

    Συμπλεκτάροντας γλυκά, μπορείς να αποφύγεις το κρανοκοπάνημα -σιγά σιγά συνηθίζεις-, από την άλλη μπορείς να έχεις σταθερή σχέση και να την/τον εκπαιδεύσεις όσο χρειάζεται να διαβάζει το δρόμο -και δεν υπάρχουν αρκετές εξωγήινες γκόμενες με τέτοιες ικανότητες γαμώτο...

  2. #32
    ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Ο ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΑΓΩΓΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ...

    ΓΙΑ ΕΞΗΓΗΣΤΕ ΤΟΥ ΠΩΣ ΣΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΦΙΞΟΥΝ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥΣ ( ΓΟΝΑΤΑ ΤΟΥΣ ) ΣΤΟΥΣ ΓΟΦΟΥΣ ΣΑΣ.

    ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΡΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΧΑΜΗΛΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΜΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ

  3. #33
    Αρχικά δημιουργήθηκε από duck456
    ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Ο ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΑΓΩΓΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ...

    ΓΙΑ ΕΞΗΓΗΣΤΕ ΤΟΥ ΠΩΣ ΣΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΦΙΞΟΥΝ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥΣ ( ΓΟΝΑΤΑ ΤΟΥΣ ) ΣΤΟΥΣ ΓΟΦΟΥΣ ΣΑΣ.

    ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΡΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΧΑΜΗΛΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΜΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ
    Ναι αλλά αυτό εμποδίζει τις δικές σου κινήσεις οπότε ενδείκνυται περισσότερο να στηρίζονται στο ντεπόζιτο κατά το φρενάρισμα όπως αναφέρθηκε.

    Καλά σε εμένα είχε τύχει και το άλλο....
    φιλαράκι μου όταν ανέβηκε στο μηχανάκι και ενώ του είχα πει απο που να στηρίζεται, είχε τη φοβερή ιδέα να στηριχθεί απο τις δυο πλευρές της λεκάνης μου. Με αποτέλεσμα βέβαια σε κάθε φρενάρισμα να μου συμπιέζει και τα νεφρά και τη μέση μου.

    Αποτέλεσμα.....ένα περιποιημένο βρισίδι μετά κραυγών πόνου από μέρους μου.
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harlek
    Εγγραφή
    28/08/2005
    Μηνύματα
    222
    Εμένα συνεπιβάτης με έπιανε από τους ώμους και μάλιστα με έστριβε ολόκληρο σαν να ήμουν τιμόνι, ανάλογα με το πως έκρινε ότι έπρεπε να κινηθεί η μηχανή!!

  5. #35
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
    Εμένα συνεπιβάτης με έπιανε από τους ώμους και μάλιστα με έστριβε ολόκληρο σαν να ήμουν τιμόνι, ανάλογα με το πως έκρινε ότι έπρεπε να κινηθεί η μηχανή!!
    xaxaxa μαμάτη τεχνική και αυτή!!!! :rotflmao: :rotflmao:

    Άλλη περίπτωση είναι το υπερβολικό σφυχταγκάλιασμα λόγω φοβίας από τον συνεπιβάτη, σε σημείο δικής σου αφυξίας.
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  6. #36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
    Εμένα συνεπιβάτης με έπιανε από τους ώμους και μάλιστα με έστριβε ολόκληρο σαν να ήμουν τιμόνι, ανάλογα με το πως έκρινε ότι έπρεπε να κινηθεί η μηχανή!!

    Τραβα μαλι ρενα!!!!!!!!!!

    Κ καλα οταν ηθελε να κορναρει τι εκανε??????

  7. #37
    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    Τραβα μαλι ρενα!!!!!!!!!!
    Απίστευτο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Που το θυμήθηκες ρε συ??
    Ατάκα από τις λίγες ήταν αυτή του Ξαρχάκου!!!
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  8. #38
    Μέλος Το avatar του/της tsofras
    Εγγραφή
    05/05/2006
    Μηνύματα
    96
    Όπως ξέρετε δίπλωμα δεν έχω ακόμα, εοιμάζομαι την άλλη εβδομάδα :wacko: άσχετο ξέρω.... Έχω ανέβει κάποιες φορές σαν συνοδηγός και δεν νομίζω ότι δυσκόλεψα κάποιον (εκτός αν μου το κρύψαν όλοι). Αφού ανοίχτηκε το τοπικ, γιατί δεν γράφει κάποιος ποιά πρέπει να είναι η στάση του συνοδηγού? Γιατι δεν αντιλέγω δίκιο έχετε εσείς αλλά και ο κακομοίρης -ρα συνοδηγός που να ξέρει τι πρέπει να κάνει? καλα δεν μιλάμε για τις υπερβολές (σφιξίματα κτλ) ..απλά μια ιδέα...πιστεύω θα βοηθήσει και εμένα όταν πάρω με το καλό την μηχανή , στο τι συμβουλές να δώσω στην κοπέλα μου κτλ

  9. #39
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
    Όπως ξέρετε δίπλωμα δεν έχω ακόμα, εοιμάζομαι την άλλη εβδομάδα :wacko: άσχετο ξέρω.... Έχω ανέβει κάποιες φορές σαν συνοδηγός και δεν νομίζω ότι δυσκόλεψα κάποιον (εκτός αν μου το κρύψαν όλοι). Αφού ανοίχτηκε το τοπικ, γιατί δεν γράφει κάποιος ποιά πρέπει να είναι η στάση του συνοδηγού? Γιατι δεν αντιλέγω δίκιο έχετε εσείς αλλά και ο κακομοίρης -ρα συνοδηγός που να ξέρει τι πρέπει να κάνει? καλα δεν μιλάμε για τις υπερβολές (σφιξίματα κτλ) ..απλά μια ιδέα...πιστεύω θα βοηθήσει και εμένα όταν πάρω με το καλό την μηχανή , στο τι συμβουλές να δώσω στην κοπέλα μου κτλ
    Βασικά έχουν αναφερθεί πάνω κάτω όσα πρέπει να κάνει ο συνεπιβάτης μέσα στο topic αυτό!
    Ίσως δεν τα πρόσεξες.
    Σε μια απάντηση έχει και link σε αντίστοιχο παλιότερο topic.

    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  10. #40
    Μέλος Το avatar του/της tsofras
    Εγγραφή
    05/05/2006
    Μηνύματα
    96
    χμμμ μου ξέφυγε ευχαριστώ:rotflmao:

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    Πολυ ωραιο το θεμα παιδια...με βοηθησε παρα πολυ σαν συνεπιβατης που ειμαι καμια φορα ( γιατι οδηγος δεν ειμαι ακομα ) ..αν κ τα περισσοτερα τα εχω ηδη εμπεδωσει..

    Παντως βοηθαει παντα να ξερουμε ποια ειναι η θεση κ τι δυσκολιες αντιμετωπιζει ο αλλος , στην συγκεκριμενη περιπτωση ο οδηγος , σαν να προσπαθουμε να μπουμε στην θεση του..

    αλλα γιατι μονοκαβαλο μονο ?

    but whyyy ?

    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  12. #42
    Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag


    αλλα γιατι μονοκαβαλο μονο ?

    but whyyy ?

    Αστειεύομενοι το είπαν βέβαια!!!

    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  13. #43
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
    Στην μοτοσυκλετα δεν υφισταται συνεπιβατης.Υπαρχει συνοδηγος,απο την στιγμη που πρεπει να συμμετεχει στην οδηγηση για να μην υπαρξουν προβληματα...
    ευγε!

    ειναι ενεργο μελος του συστηματος μοτο-οδηγος...το μονο που δεν κανει ειναι να παταει φρενα ταχυτητες κλπ...αλλα κατευθυνει και βοηθαει στην κινηση της μοτο ισαξια με τον οδηγο...απλα επειδη κατα καιρους ανεβαζω συνεπιβατες ανεξαρτητως φυλου βαρους και ηλικιας,(δειτε φωτο)φροντιζω να ενημερωνω ακομα κι αν προκειται για εμπειρο το πως θα πρεπει να φερεται,που να στηριζεται κλπ....


    και για του λογου το αληθες.....(ο παππους ειναι θειος μου και μου ζητησε βολτα!!! )


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8eios2.jpg 
Προβολές:	276 
Μέγεθος:	44,6 KB 
ID:	48579
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  14. #44
    Απίστευτος ο θείος σου!!!



    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  15. #45
    ΞΥΝΕΙ ΜΑΓΚΟΥΡΑ???????

    Παρ'του τιτανιου!!!!


Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Δεν την παλευω...ωραια δροσουλα...καφεδακι
    από kalgeorge στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2007, 13:46
  2. δεν την παλευω
    από EddY στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2007, 23:44
  3. Ιούλιος και δεν την παλεύω με τίποτα...
    από Nostra στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2006, 06:30
  4. Δεν την πλενω με τιποτα
    από EKEINOS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2005, 14:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF