Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 67

Θέμα: Δεν την παλεύω με συνεπιβάτη!

  1. #46
    3 κατηγορίες συνεπιβατών έχω συντασει μέχρι τώρα ...



    1)γκομενίτσες από φιλοσοφική πλευρα που δεν έχουν ιδεα από μοτο, στηρίζονται στο πατακι για να ανέβουν, φτιαχνουν το μακιγιαζ τους στους καθρεφτες μου

    (και γιατί να βγάλοω τα δακτυλίδια, ε1ενταξει δε4 σου γρατσουνάω το τεπόζιτο ......σε λίγα seconds .....κχχχχχχ!!!)
    2)φίλους,συνήθως 1,85++ οδηγούς ss που αρχίζουν και φωνάζουν απελπισμένα"μην τρέχεις",όταν το κοντερ ακόμα γράφει 140!!!!!είναι συνεχώς στην τσίτσα και με το που κατέβουν ορκίζονται να την ξανανεβουν στη μπουμπού!!!(αλλά μετα ψάχνονται για την επόμενη βολτιτσα )
    3)άτομα άσχετα με μοτο που όμως γουστάρουν μηχανή, ακούν τις οδηγίες κι είναι άψογοι συνεπιβάτες!
    μου τυχει με τον μικρό αδερφο της κολλητης μου (2,06 )να πάμε σουνιο και να μη με δυσκολέψει πουθενα, να πλαγιαζει μαζι με τη μοτο και να ακολουσει το κέντρο βάρους της μηχανής τόσο καλά που δεν τον καταλάβαινα !!!
    μακρια από σκυλαδες, ρατσιστες και απαιδευτους



  2. #47
    Ο χειροτερος συνεπιβατης που ειχα μεχρι τωρα ειναι ενα φιλαρακι μου που επιμενει ακομα να βαζει ποδι κατω οταν σταματαμε σε φαναρι η γενικα σταματημα...πραγμα που με εκνευριζει απιστευτα και ειναι ακρως επικiνδυνο! του φωναζω συνεχεια οτι δεν ελεγχει αυτος τη μηχανη αλλα εγω και οτι αν ξεχαστω με το ποδι του κατω μπορει να σαβουρωθουμε, αλλα αυτος τπα!2 λυσεις η δεν τον ξανανεβαζω η σηκωνω μια στο φαναρι και γειαααααααααα!!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    [FONT=century gothic]Ποτέ Mην Κάνεις Κάτι Σήμερα Που Μπορείς Να Αναβάλεις Για Άυριο!!!![/FONT]
    ******:a66: "I knew I sould have taken that turn to Albuquerque!!!!" :a66:********

  3. #48
    γενικά το αποφευγω το σπορ του συνεπιβάτη ....
    να δω πως θα την παλεψω φέτος στις διακοπες
    μακρια από σκυλαδες, ρατσιστες και απαιδευτους



  4. #49
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    ΞΥΝΕΙ ΜΑΓΚΟΥΡΑ???????

    Παρ'του τιτανιου!!!!


    ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!
    :rotflmao:
    ΚΙ ΟΜΩΣ! ουτε που με ενοχλησε!μια χαρα καθοταν!ειδατε τι κανει η προπονηση με το γαιδουρακι;χεχεχε
    αντε και με αλογα για...CSS!!!:rotflmao:
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  5. #50
    GSX-R1000
    Εγγραφή
    18/05/2006
    Μηνύματα
    45
    Και εγώ μια απο τα ίδια,
    εχω ένα φίλο που τραγουδάει, δεν κρατιέται απο πουθενά ενώ του έχω πει να κρατάει το ντεπόζιτο, κουνιέται όλη την ώρα και άμα του δώσεις να οδηγήσει σκούτερ πέφτει κάτω με σβηστή μηχανή και κλαίει μετά. Απο το σπίτι μου μέχρι το σπίτι του τον πάω (300μ) και ποτέ παραπάνω. Τώρα που το γράφω τον θυμάμαι και είναι τόσο κεφτεδάκι ο καϊμένος που θέλω να τον ζουλήξω μέχρι να σκάσει. Τι να κάνει και αυτός ο άμοιρος. Είναι άσχετος σε όλα αλλά τραγουδάει καλά. Ήθελε να πάρει σκούτερ και του έδωσα ένα παλιό που έχω στο Σεφ και αφολυ ανέβηκε πάνω, πριν ανοιξει τη μηχανή, ανέβασε τα πόδια του και έπεσε. Μετά έκλαιγε και τελικά θα πάρει αυτοκίνητο σε 10-15 χρόνια. Κρίμα το παιδί, θα είχε μηχανάκι τώρα και είχα σκοπο να τον εκπαιδεύσω να πάρει και μεγαλη μηχανη κάποτε να έχω καποιον να πηγαίνω βόλτες αλλα όλοι μου οι φίλοι έχουν μονο αμάξι και οι μανάδες τους δεν τους αφήνουν για μηχανή. Λένε πώς 100% θα σκοτωθούνε.

  6. #51
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Το ύψος του οδηγού είναι ένας σοβαρός παράγοντας στην οδήγηση με συνεπιβάτη.
    Αλλο να πατάς καλά κάτω και να στηρίζεις τη μηχανή με πόδια και χέρια (φορτοεκφόρτωση και φρεναρίσματα) κι άλλο να πατάς στις μύτες και να τη στηρίζεις μόνο με τα χέρια.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  7. #52
    Emena pali to problima mou me sinepibati ine sto ksekinima aniforas...Den brisko to simio G tou simplekti pou exo sinithisi kai kano san arxarios...

  8. #53
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2002
    Μηνύματα
    25

    Re: Δεν την παλεύω με συνεπιβάτη!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
    Δεν ξέρω αν φταίω εγώ λόγω ικανοτήτων ή λόγω εμπειρίας και συνήθειας αλλά με τους περισσότερους συνεπιβάτες έχω πρόβλημα χειρισμού της μηχανής. Γενικά προσπαθώ να το αποφεύγω σαν διαδικασία μιας και αισθάνομαι και μεγαλύτερο άγχος λόγω αυξημένης ευθύνης.
    Πλήν ελαχίστων εξαιρέσεων (άτομα που έχουν εμπειρία από δίκυκλα οπότε και δεν καταλαβαίνω καν την παρουσία τους) με τους υπόλοιπους δεν μπορώ να συνεννοηθώ καθόλου. Και ενώ τους λέω τι να κάνουν ή δεν με καταλαβαίνουν ή με γράφουν.

    Κλασικά προβλήματα:
    Κουνιούνται συνεχώς και παλεύω να κρατήσω ισορροπία.
    Κοπανάνε με το κεφάλι στο κράνος μου.
    Λάθος στάση σώματος.
    .......
    .......
    .......

    Γενικά πώς είναι καλό να κάθονται?
    Να κρατιούνται από εμένα ή από τις χειρολαβές?
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχω στα φρένα όπου στην κυριολεξία συγκρατώ όλο το βάρος τους. Οπότε εκεί τι κάνω?





    το παν είναι να μην προδιαθέσεις κανένα. Απλά τον βάζεις να κάτσει και εξηγείς ότι πρέπει να κάθεται κάθετα (ως προς την σέλλα όχι προς το έδαφος) και να σφίγγει τα πόδια όταν φρενάρεις. Αν φτάνει το ντεπόζιτο χωρίς να τεντώνεται / γέρνει κτλ καλό είναι να κρατάει κόντρα και από εκεί ή έστω από την χειρολαβή (αλλά συνήθως είναι πολύ άβολα). Πάντως όπως και να έχει κάπως θα πρέπει να κρατιέται ώστε να μην έρχεται εμπρός. Αυτό είναι αρκετά επικίνδυνο. Δυστιχώς το πρόβλημα με τα φρένα δεν λύνεται ευκολα.Εγω προσωπικά μόνο μ συνεχη ενγρηγορση το έλυσα (και κυριολεκτικα κόβω τις σφήνες)
    Με μερικές επαναλήψεις θα το εμπεδώσει….



    Υγ. Όταν βρήκα γυναίκα να τα κάνει όλα αυτά την παντρεύτηκα………..

  9. #54
    Πήγα με κοπέλα ταξιδάκι. Ήταν παντελώς άσχετη απο μηχανες. Τις είπα μερικά πράγματα και αμέσως τα εμπέδωσε. Καθότι δεν έφτανε το τεποζιτο τις 650V transalp μου, το αποτελεσμα ήταν να πέφτει τελειος πάνω μου και να δυσκολευει και μένα, αλλα να είναι και υπερβολικά κουραστικό γιαυτήν. Οπότε άλλαξα τακτική. Σταματάω σε ένα πάρκιν τις εθνικής και τα παίρνουμε πάλι απο την αρχή!!!. Ξέχνα λέω το τεπόζιτο και ότι σου είπα.. Θα κάνουμε το ταξίδι πιο συναρπαστικό... θα με αγγαλιαζεις αλλα όχι σφηχτά.σε κάθε φρενάρισμα θα είσαι ετοιμη.. Οταν λέω έτοιμη,,,,εννοω κλάσματα..θα προσέχεις τον δρόμο.με το που αισθανθείσ ή ψιλιαστείς φρένο, 1 βάζεις δύναμη στα πατάρια με τα πόδια σου (ερ.ποια είναι τα πατάρια? -@%$#^%$#^.Ασχετη,αφου τις εξηγω!, εχε χαρη που ήθελα να την μαμ....σω), 2 αφήνεις την λεκάνη σου να πιέση την δική μου, και όχι το στήθος σου,προσπάθησε να τραβας το πάνω μέρος του σώματος πίσω και να με πιέζεις με το κάτω.3 Στις στροφές θα ακολουθέις το σώμα μου και το κεφέλι μου.4 Αν κανεις μαμακία, τρακάραμε, αν δεν προσέχεις τον δρόμο,θα κάνεις μάμακία οπότε πάλι τρακάραμε.Αν τρακάρουμε ήδη έκανες μαμακία οπότε ξέχνα τα μαμίσια έκει που θα πάμε,αν θα πάμε Το αποτέλεσμα? Καταπληκτικό , έγινε ένα με μένα, Πρόσεχε ηπερβολικά τον δρόμο και ακολουθούσε κάθε μου κίνηση χωρίς να με κουράζει με το βάρος του σωματός τις, το ταξίδι έγινε πράγματι συναρπαστικό γιαυτήν αφού συμετειχε πλέον ενεργά. Ευτήχώς βεβαια δεν χρειάστηκε κάποιο τρελό φρενάρισμα,εκει δεν ξέρω πως θα αντιδρούσαμε και οι δύο, το πιθανότερο να γινόμασταν κουλουβαχατα!!! Το κακό στην όλη ιστορία??? :rotflmao: σε όλη την διαδρομή βάζοντας το βάρος και πιεζοντας την λεκάνη μου,,, το βράδυ δεν είχε βαφτίσια.... Βλέπετε μου τα έσπασε στην κυριολεξία.... ένας πόνος το βράδυ....αστα!!!! όπότε μην ακολουθήσετε τισ συμβουλές μου αν έχετε κακό σκοπό...

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harlek
    Εγγραφή
    28/08/2005
    Μηνύματα
    222
    Πολύ σύνθετα τα περιγράφετε νομίζω! Για μένα αρκεί ο συνεπιβάτης να είναι ακίνητος (ειδικά στις μικρές ταχύτητες), χαλαρός και να ακολουθεί την κλίση της μηχανής στις στροφές. Σε κάπως πιο γρήγορη οδήγηση (απότομα γκάζια/φρένα) καλό είναι να σε αγκαλιάσει ελαφρά γύρω απ' τη μέση (άριστο κόλπο για να σ' αγκαλιάσει κάποια που δεν θα το έκανε αλλιώς).

  11. #56
    Αν η άλλη πάντως τα έχει παραπανήσια... Πατάς και κανένα φρενάκι παραπάνω και ασ μη χρειάζεται...

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480

    Κράνος/εξοπλισμός συνοδηγού

    Επίκαιρο θέμα εν όψει καλοκαιριού... Φροντίζετε όλοι να φορέσει και ο συνοδηγός κράνος και αντίστοιχο εξοπλισμό με σας; Προφανώς τον χρειάζεται το ίδιο για λόγους ασφαλείας, αλλά... Η μηχανή δεν είναι αμάξι να κουβαλάς 500 μπαγκάζια. Και καλά αν το άτομο που μεταφέρεις οδηγεί επίσης μηχανή ή μετακινείται συχνά μαζί σου και έχει τον εξοπλισμό... Σε διαφορετική περίπτωση; Αν π.χ. θες να πας σπίτι της μια κοπέλα που γνώρισες έξω ή ένα συνάδερφο από τη δουλειά σε μια έκτακτη περίπτωση τι παίζει; Μπορείς βέβαια να γίνεις ιππότης και να του/της δανείσεις τα δικά σου... Ο ΚΟΚ είναι αυστηρός σε αυτή την περίπτωση; Αν τώρα δεν υπάρχουν κράνος κλπ διπλά, έχω την εντύπωση ότι είναι πιο επικίνδυνο ο οδηγός να μην φορά γιατί πέρα από την παθητική ασφάλεια μειώνεται και η ικανότητα του στην οδήγηση (λόγω κρύου, ανασφάλειας κλπ), κάτι που επηρεάζει και την ασφάλεια του από πίσω...

  13. #58
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Αρχικά δημιουργήθηκε από quintezz
    Αν η άλλη πάντως τα έχει παραπανήσια... Πατάς και κανένα φρενάκι παραπάνω και ασ μη χρειάζεται...

    Να είναι καλοκαίρι όμως για να είναι λιτή η ενδυμασία.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  14. #59

    Σε περίπτωση που ξέρει να οδηγεί, μπορεί με πολλή εξάσκηση να δίνει πίεση στα πόδια στις λακούβες και να ανασηκώνεται ελαφρά μαζί με τον αναβάτη.

    Κάι ακόμα, αν ο/η συνεπιβάτης πιάνεται και πριν τις στροφές σηκώνει πόδια από το μαρσπιέ η γενικά κάνει τέτοιες αηδίες, αποφύγετέ τον/την.

    Άν δε μπορείτε να του δώσετε να καταλάβει ότι είναι σημαντικό να συμπεριφέρεται σωστά, τουλάχιστον θα γλιτώσετε μια τούμπα -και φόρα στο παππού κράνος ρε συ φίλτατε, βάλε και συ ένα.

  15. #60
    just got me bike Το avatar του/της George-3-
    Εγγραφή
    03/09/2004
    Μηνύματα
    231
    Παντως ειναι και το αγχος της επιπλεον ευθυνης πιστευω. Εχω παει Μεχρι Λουτσα και εχω γυρισει με φιλο που φοραγε μπουφαν+κρανος (Ιουλιο ) και μιλαμε λες και δεν υπηρχε. Μια φιλη μια φορα την ανεβασα και εκλανα μεντες σε καθε αυτοκινητο που περναγα.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Δεν την παλευω...ωραια δροσουλα...καφεδακι
    από kalgeorge στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2007, 13:46
  2. δεν την παλευω
    από EddY στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2007, 23:44
  3. Ιούλιος και δεν την παλεύω με τίποτα...
    από Nostra στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2006, 06:30
  4. Δεν την πλενω με τιποτα
    από EKEINOS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2005, 14:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF