Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: o 4ετής κυκλος της Honda και το επομενο Fireblade

  1. #1

    o 4ετής κυκλος της Honda και το επομενο Fireblade

    H Honda κατα παράδοση βγάζει ριζικά ανανεωμένα CBR καθε 4 χρονια. Δεδομένου οτι το υφιστάμενο CBR1000 εμφανίσθηκε το 2004, τι πιστεύετε οτι μπορεί να βγεί το 2008?

    α) ενα superbike που θα φοράει κινητήρα βασισμένο στο V5 των MotoGP, με ανάλογο πλαίσιο, αναρτήσεις κλπ? σλουρπ σλουρπ, μου τρεχουν τα σαλια .

    β) ενα Fireblade ουσιαστικά βελτιωμένο, με νεο κινητήρα-πλαισιο-κλπ, αλλά με 4κυλινδρο εν σειρα κινητηρα.

    γ) θα συνεχισει με το υφιστάμενο Fireblade, με μικρές βελτιώσεις.

    Προσωπικά πιστεύω ότι η Honda μπορεί να υλοποιήσει το α) σενάριο, τόσο τεχνικά (δυνατότητα παραγωγής) όσο και επιχειρηματικά (ήρθε η ώρα να κεφαλοποιήσει και να εκμεταλευτεί εμπορικά το θέμα RCV211).

  2. #2

    Re: o 4ετής κυκλος της Honda και το επομενο Fireblade

    Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
    H Honda κατα παράδοση βγάζει ριζικά ανανεωμένα CBR καθε 4 χρονια. Δεδομένου οτι το υφιστάμενο CBR1000 εμφανίσθηκε το 2004, τι πιστεύετε οτι μπορεί να βγεί το 2008?

    α) ενα superbike που θα φοράει κινητήρα βασισμένο στο V5 των MotoGP, με ανάλογο πλαίσιο, αναρτήσεις κλπ? σλουρπ σλουρπ, μου τρεχουν τα σαλια .

    β) ενα Fireblade ουσιαστικά βελτιωμένο, με νεο κινητήρα-πλαισιο-κλπ, αλλά με 4κυλινδρο εν σειρα κινητηρα.

    γ) θα συνεχισει με το υφιστάμενο Fireblade, με μικρές βελτιώσεις.

    Προσωπικά πιστεύω ότι η Honda μπορεί να υλοποιήσει το α) σενάριο, τόσο τεχνικά (δυνατότητα παραγωγής) όσο και επιχειρηματικά (ήρθε η ώρα να κεφαλοποιήσει και να εκμεταλευτεί εμπορικά το θέμα RCV211).
    Από ότι είχα διαβάσει πάντως (μπορεί να κάνω και λάθος) το project της Honda: superbike με V-5 θα είναι ανεξάρτητο με το fireblade αποτελώντας την state of the art πρόταση στην κατηγορία. Οπότε αναμένουμε fireblade 4-cylinder πάλι.
    Λογικό άλλωστε μιας και το κόστος μιας superbike με V-5 μάλλον θα είναι αρκετά αυξημένο.
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  3. #3
    ναι, ειναι και αυτό ενα πολύ πιθανό σενάριο, να βγούν δηλαδή και τα δυο παράλληλα, όπου το V5 θα είναι είτε περιορισμένης παραγωγής είτε αρκετά ακριβό (~ 17.000 με ~ 18.000??)

  4. #4
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Θα βγάλει κάτι τόσο συναρπαστικό και κορυφαίο στην κατηγορία του (σε σχέση με τα K5, R1 και ZXR) όπως αυτό που έβγαλε το 2004.............................


  5. #5
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.878
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    το 2008 το fireblade θα ειναι το αργοτερο απο τα αλλα 3 japan 1000ρια του 2008 (οπως παντα δηλαΔΗΣ) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    μπορει να εχει ABS και criuse control Ομως και παιζεται να εχει airbag

    ΗΟΝDA RULEZZZZ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



  6. #6
    gourou
    Εγγραφή
    03/08/2004
    Μηνύματα
    148

    Re: o 4ετής κυκλος της Honda και το επομενο Fireblade

    Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
    H Honda κατα παράδοση βγάζει ριζικά ανανεωμένα CBR καθε 4 χρονια. Δεδομένου οτι το υφιστάμενο CBR1000 εμφανίσθηκε το 2004, τι πιστεύετε οτι μπορεί να βγεί το 2008?

    α) ενα superbike που θα φοράει κινητήρα βασισμένο στο V5 των MotoGP, με ανάλογο πλαίσιο, αναρτήσεις κλπ? σλουρπ σλουρπ, μου τρεχουν τα σαλια .

    β) ενα Fireblade ουσιαστικά βελτιωμένο, με νεο κινητήρα-πλαισιο-κλπ, αλλά με 4κυλινδρο εν σειρα κινητηρα.

    γ) θα συνεχισει με το υφιστάμενο Fireblade, με μικρές βελτιώσεις.

    Προσωπικά πιστεύω ότι η Honda μπορεί να υλοποιήσει το α) σενάριο, τόσο τεχνικά (δυνατότητα παραγωγής) όσο και επιχειρηματικά (ήρθε η ώρα να κεφαλοποιήσει και να εκμεταλευτεί εμπορικά το θέμα RCV211).
    το βλέπω δύσκολο για Fireblade V5 (βλέπε wsbk), πιθανό ένα project bike στα χνάρια του RCV για περιορισμένα βαλάντια και εντός πίστας χρήση, αλλά το Blade θα συνεχίσει Ι4.
    κ..
    My owner's manual says it isn't safe to ride the bike at high speeds, but after much testing, I found that statement is not neccesarily true.

    ...I remember hearing a story about Miguel DuHamel and his brother bitching to their dad that their bikes were too slow and that they weren't competitive in a race series.. Yvon's response; " Then why are you braking so damned early?"


    www.fireblades.org

  7. #7
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591

    Re: Re: Re: o 4ετής κυκλος της Honda και το επομενο Fireblade

    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Βεβαια δεν εχει αναγκη να βγαλει νεο NR, αλλωστε βγαζει τα cbf1000
    Το μόνο 1000άρι που ξέρω που βγαίνει με 160άρι λάστιχο!

    Ε Γιώργο? :rotflmao:

  8. #8
    Μαλλον για τετρακυλινδρο το κοβω παλι,με ριζικες αλλαγες εμφανισης.Λετε να το γυρισουν στα 800cc?Ιδωμεν...
    Οσο για σας που κοροιδευεται,το'χετε καβαλησει και σας φανηκε αργο,λιγο για τις δυνατοτητες σας,σας εριχνε το γυρολογιο στα μεγαρα?ΑΧΑΧΑ πολλοι παγκοσμιοι εδω μεσα,που βρεθηκαν,μπραβο σας ρε μαγκες!!
    Και καλα οι suzukoπαγκοσμιοι που σαν εταιρεια κατι εχουν να πουν και βγαζουν και super μηχανακι στην κατηγορια (αν και μας τα'χουν λιβανισει λιγο με δαυτο και καποιοι αποκτουν και υφακι με το που το παιρνουν),αλλα μιλανε και η kawasakoπαγκοσμιοι,οπαδοι της πιο ακυρης και σκορπιας γιαπωνεζικης,του αιωνιου ουραγου...
    Αν και φετος βεβαια εβγαλε φοβερο 1000αρι the best of the best ουαχαχαχαχαχα

  9. #9
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από biglebowski
    Μαλλον για τετρακυλινδρο το κοβω παλι,με ριζικες αλλαγες εμφανισης.Λετε να το γυρισουν στα 800cc?Ιδωμεν...
    Οσο για σας που κοροιδευεται,το'χετε καβαλησει και σας φανηκε αργο,λιγο για τις δυνατοτητες σας,σας εριχνε το γυρολογιο στα μεγαρα?ΑΧΑΧΑ πολλοι παγκοσμιοι εδω μεσα,που βρεθηκαν,μπραβο σας ρε μαγκες!!
    Και καλα οι suzukoπαγκοσμιοι που σαν εταιρεια κατι εχουν να πουν και βγαζουν και super μηχανακι στην κατηγορια (αν και μας τα'χουν λιβανισει λιγο με δαυτο και καποιοι αποκτουν και υφακι με το που το παιρνουν),αλλα μιλανε και η kawasakoπαγκοσμιοι,οπαδοι της πιο ακυρης και σκορπιας γιαπωνεζικης,του αιωνιου ουραγου...
    Αν και φετος βεβαια εβγαλε φοβερο 1000αρι the best of the best ουαχαχαχαχαχα
    ΣΟΡΡΥ ΑΛΛΑ ΤΑ 1000ΡΙΑ ss ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΤΗΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΙΚΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΓΑΡΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΟΚ???

    ΑΜΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ 1000ΡΙΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΤΟΥΜΠΑΝΑ ΑΛΛΙΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΦΙΛΙΚΑ-"USER FRIENDLY" ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΩΝ "ΜΗ ROSSI"!!!! ΝΑΙ ΞΕΡΩ ΘΕΣ ΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ ΑΝ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΠΙ ΜΟΥ ΘΑ ΦΤΑΣΩ ΠΑΝΤΟΥ ΠΙΟ ΓλΗΓΟΡΑ

    OΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΑΚΥΡΗ ΕΤΑΙΡΙΑ..... ΑΣΕ ..... ΜΗ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ....

    ΠΡΩΤΗ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΤΑ ΤΑΣΑΚΙΑ ΣΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  10. #10
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.878
    Δεν καταλαβα πρεπει να εισαι παγκοσμιος για να δεις οτι το honda 1000 ειναι το πιο αργο στην κατηγορια? Υπαρχουν περιοδικα και ευτυχως φιλοι στην παρεα που μας το αποδυκνειουν αυτο.

    Κανενα 1000 δεν ειναι αργο για μας τους κοινους θνητους.

    Και οσο για την suτζuki εχει το καλυτερο 1000 και καλα κανει και μας λιβανιζει.
    Αμα ομως αυτος που το καβαλαει ειναι κουλος οσο λιβανι και να πεσει το μηχανακι δεν θα τον παει μονο του.

    Η kawasaki οσο μικρη και σκορπια να ειναι εχει παρουσιασει τεχνολογικες πρωτοτυπιες
    που αντεγραψαν ολες η εταιριες(ram air πχ).Και τα μηχανακια της ειναι jet.
    Κοιτα τα 2 τελευταια χρονια τη εχει κανει στο gp.(Ας ειχε το Rossi οδηγο και ιδωμεν)

    Εκτος απο τα Μεγαρα (που μονο για ατομα που κανουν γυρολογιο πανω απο 3 χρονια εχω ακουσει καλα λογια)υπαρχει και ο δρομος που τα μηχανακια αυτα περνανε τον περισσοτερο χρονο τους.
    Και εκει κατα βαση ειναι θεμα οδηγου και οχι του οποιοδηποτε 1000.

    Φιλικα

  11. #11
    Δε γουσταρω καθολου να τσακωνομαι μαζι σου καθ'οτι αρωστακια ΑΕΚ αλλα ρε φιλε εισαι πολυ λαθος..
    Πιστευεις οτι το 1000rr δεν ειναι τουμπανο μηχανακι?Οτι ειναι για νεους?Σε χαλαει που οι μαγοι μηχανικοι το'καναν κομματι φιλικο για να εισαι λιιιγο πιο safe στους δημοσιους κολοδρομους?
    Το'χεις καβαλησει και σε ξενερωσε?Το 0.05sec στη πιστα ειναι μεγελο τιμημα για το πιο ομοιογενες και ποιοτικο μηχανακι στη κατηγορια?Ασε που ολα αυτα ευκολα αναιρουνται με μικρο κοστος..
    Anyway,νομιζω πως παιζει προκαταληψη-ειμαι σιγουρος πως αν εφτιαχνε η καβα τετοιο μηχανακι θα το υμνουσες.
    ΠΟΤΕ ομως δε θα φτιαξει,γιατι δε μπορει.Μηχανακια για ευθειες και δυναμομετρα φτιαχνει,να ειναι γρηγορα και να στριβουν χωρις ταμα στον αγιο πετρο οχι.Για να μη μιλησουμε για ποιοτητα κατασκευης..
    Αυτα τωρα τα περι καφετεριας τα προσπερναω σαν μια ατυχη στιγμη α
    φου δε γνωριζομαστε ουτε καν φατσικα..
    Αντε,γεια μας τωρα

  12. #12
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Όλα καλά αλλά μπορείς να μας εξηγήσεις γιατί δεν έχω δει ΟΥΤΕ ΈΝΑΝ αγωνιζόμενο με CBR1000?????

  13. #13
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.878
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
    Όλα καλά αλλά μπορείς να μας εξηγήσεις γιατί δεν έχω δει ΟΥΤΕ ΈΝΑΝ αγωνιζόμενο με CBR1000?????

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
    Όλα καλά αλλά μπορείς να μας εξηγήσεις γιατί δεν έχω δει ΟΥΤΕ ΈΝΑΝ αγωνιζόμενο με CBR1000?????
    εκτος του οτι μαμισια τα υπολοιπα μηχανακια ειναι περισσότερο ready-to-race, παιζουν πολύ μεγάλο ρολο οι χορηγίες και οι συνεργασίες με αντιπροσωπίες/ επαγγελματίες (μιλάω πάντα για το ελληνικό πρωτάθλημα, γιατι υποθέτω οτι και εσυ εκει αναφέρεσαι). Το θέμα είναι δαιδαλωδες και έχει να κάνει πολύ με το ποιος συνεργάζεται με ποιον, καθώς και με πολλές αντιπαλότητες (το ξέρω από άνθρωπο που είναι μεσα στους αγώνες).

    Τώρα, για εμάς τους κοινούς θνητούς, πιστεύω οτι πλέον τα 1000αρια ειναι τοσο εξελιγμένα που ειναι καθαρά θέμα αναβάτη το αν θα μπορέσει να παει γρηγορότερα με το ενα ή με το άλλο. Δεν κρύβω οτι ειμαι Χοντακιας, αλλά από την άλλη αναγνωρίζω οτι τα άλλα ειναι καλύτερα μοτορια, τουλάχιστον κατα τα λεγόμενα του κοσμου, γιατι θα ειμαι ψευτης να πω ότι τα έχω οδηγησει ολα και σε "γρηγορες" συνθηκες.

    Πάντως, και ως επιχειρημα για το οτι το πρωτο ρολο τον εχει ο αναβάτης, αξιζει να δει κανεις τα γυρολογια στο τελευταιο τεστ στην almeria που εχει το 0300. Μου εκανε ιδιαίτερη εντυπωση το γεγονός οτι πολοί απο τους testers εκαναν καλύτερο χρόνο με το CBR από ότι με τα υπόλοιπα μηχανάκια. Ενδεικτικό ειναι δε, οτι ανάμεσα σε αυτούς και ο ΜcCoy, ο οποίος μπορεί να μην ειναι Rossi, αλλά δεν ειναι και κοινος θνητός. Πραγματικά αξιζει να μελετησετε τον πινακα με τους χρονους.

    Τέλος, οσον αφορά το αρχικό μας θέμα, έχω επικοινωνία με άτομο από Ολλανδία, που είναι μέσα στη Honda και έχει διασυνδέσεις με HRC. Μόλις μάθω κατι για επικειμενο νεο μοντέλο (V5, θελω V5, θελω λεμε ... ) θα έχω νεότερα

  15. #15
    Οχι οτι εχει μεγαλη σημασια αλλα εχει παρει το ματι μου τουλαχιστον ενα-Καρακωστας.
    Στο εξωτερικο πιστευεις δεν τρεχουν?
    Αν το εδινες στον μπουστα πιστευεις δεν θα κερδιζε περιπατο οπως και με οτι κι'αν του δωσουν?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2010, 21:41
  2. Ο αισθητήρας της νεκράς και το κακό συναπάντημα...
    από odt στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2009, 09:29
  3. Wallpapers για το απόλυτο όπλο της Honda
    από Tigas στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2005, 09:33
  4. Τι γνώμη έχετε για το νέο Anti-XT της HONDA?
    από Julius στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 126
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2004, 15:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF