Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 63

Θέμα: Αέρας και οδήγηση μηχανής

  1. #46

    ΔΕΝ ΕΙΝΕ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ LEIPSI..

    Οι δυνάμεις που ασκούνται δεν είναι μόνο αυτές, όταν φυσάει μία ριπή, αναπτύσσονται δυνάμεις ενάντια στην εκτροπή του οχήματος. Αυτό που περιγράφεις θα ίσχυε σε αεροπλάνο. Ανοίγοντας το γκάζι πετυχαίνουμε άλλα πράγματα, π.χ. λόγω της αδράνειας της στροφορμής μεγαλύτερες δυνάμεις κάστερ στον εμπρός τροχό γιατί πρέπει να επιταχυνθεί από την ... άσφαλτο. Το να έχουμε 5200 rpm δεν σημαίνει ότι έχουμε και παραπάνω δύναμη στην ρόδα, πρέπει να ανοίξουμε το γκάζι. Με σταθερή πορεία έχουμε την ίδια δύναμη ανεξαρτήτος σχέσης στο κιβώτιο, με μικρότερη σχέση θα μπορούσαμε να έχουμε μεγαλύτερη δύναμη.

    Με περισσότερες στροφές έχουμε πιο ισχυρά φαινόμενα γυροσκοπίου από τον κινητήρα που μπορεί να βοηθήσει.
    ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΧΝΑΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ
    ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ

  2. #47
    Η απάντησή μου (μιας και είμαι καταραμένος -προς το παρόν-, να ζω κάπου που φυσάει και δέρνει), είναι απλή:

    Στην ευθεία κάνε ότι καταλαβαίνεις, έχεις κάποιο περιθώριο να διορθώσεις.

    Στη στροφή μόνο ή πείρα σου (με συγκεκριμένη μηχανή, σε συγκεκριμένα μποφώρ, κλπ) θα σου πει ακριβώς πότε και με πόσα θα πέσεις. Πείρα βέβαια σημαίνει ότι έπεσες, και μετά πάς σε παρόμοιες συνθήκες με λίγο λιγότερα... :a13:

  3. #48
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    Η απάντησή μου (μιας και είμαι καταραμένος -προς το παρόν-, να ζω κάπου που φυσάει και δέρνει), είναι απλή:

    Στην ευθεία κάνε ότι καταλαβαίνεις, έχεις κάποιο περιθώριο να διορθώσεις.

    Στη στροφή μόνο ή πείρα σου (με συγκεκριμένη μηχανή, σε συγκεκριμένα μποφώρ, κλπ) θα σου πει ακριβώς πότε και με πόσα θα πέσεις. Πείρα βέβαια σημαίνει ότι έπεσες, και μετά πάς σε παρόμοιες συνθήκες με λίγο λιγότερα... :a13:
    Ρε Zireous, πολύ φοβία με τον αέρα, τι οδηγάς. Δεν είμαι ούτε πολύ έμπειρος ούτε πολύ γρήγορος αλλά από όταν κρατώ τα χέρια μου χαλαρά, και σκύβω, περισσότερο για άνεση για να μην με κουνάει, και όρθιος με χαλαρά χέρια είναι σχετικά ΟΚ, δεν έχω πρόβλημα με τον αέρα στο CBR 929 που οδηγάω ακόμα και στην γέφυρα του Ρίου, και φυσάει πολύ.
    ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΧΝΑΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ
    ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Επειδη πραγματικα βαριεμαι να διαβασω τα προηγουμενα ποστς, και με το μπαρδο κιολα,βασιζομενος και μονο στον τιτλο του θρεντ, εχω απλα να πω οτι δε μπα να φυσαει και με δεκα μποφορια.... απλα χαλαρωνω και ας χτυπιεμαι περα-δωθε...

    Η μηχανη ευθεια παει, και αν τις κατσει να κανει και λιγο δεξια η αριστερα την αφηνω.

    Απλα φροντιζω να εχω σωστη ταχυτητα μεσα, ανοιχτο γκαζι ( την περισσοτερη ωρα) , και άπλα για να την μαζευω οπου χρειαζεται.

    Το τελευταιο δεν σημαινει απαραιτητα οτι φροντιζω να υπαρχει χωραφι ευκαιρο με σιτηρα κ.α παραδιπλα για να την μαζεψω...
    :rotflmao:
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  5. #50
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jp929rr
    Ρε Zireous, πολύ φοβία με τον αέρα, τι οδηγάς. Δεν είμαι ούτε πολύ έμπειρος ούτε πολύ γρήγορος αλλά από όταν κρατώ τα χέρια μου χαλαρά, και σκύβω, περισσότερο για άνεση για να μην με κουνάει, και όρθιος με χαλαρά χέρια είναι σχετικά ΟΚ, δεν έχω πρόβλημα με τον αέρα στο CBR 929 που οδηγάω ακόμα και στην γέφυρα του Ρίου, και φυσάει πολύ.
    O zireous σε άλλη συζήτηση στο ίδιο φόρουμ είπε:
    Πριν λίγες ώρες πχ, λόγω αέρα (και slick ελαστικών, και βιασύνης, κλπ κλπ) παραλίγο να φάω μια αρκετά κοινότυπη τούμπα -μη κοιτάς που το έσωσα, έτυχε να κάνω αυτό που διάβασα ότι θα έπρεπε να κάνω. Η (λατρεμένη, και αήττητη) Ιταλίδα που καβαλάω για λίγο καιρό ακόμα (πρόγονος της μηχανής που καβαλάς), με συγχώρεσε που τη τρόμαξα (εγώ χαμπάρι). Στη συγκεκριμένη περίπτωση, λόγω μεγάλης κλίσης και απότομων ριπών αέρα άν πάταγα φρένα (αντί για σήκωμα της μηχανής, και σταθερό γκάζι) και είχα ABS θα με πέταγε ανοιχτά και μετά το λίγο γαρμπίλι στην άκρη του δρόμου, και καπάκι έξω από αυτόν (γκρεμός). Γιατί είτε το καταλαβαίνεις είτε όχι, τα φρένα σε στροφή με ABS σε πάνε ανοιχτά...
    Φυσικά όλα είναι θέμα συνήθειας -δεν είχα καμιά δουλειά να πάρω αυτή τη κλειστή στροφή με μια κατονεικοσάρα, ούτε καν τα λάστιχα που έπρεπε, αλλά έτυχε η ριπή να κατεβάσει τον διαφορετικά (αρχαίο, και θεόψηλο, αλλά και διακοσάκιλο) σταθερότατο πήγασο στο όριο της πρόσφυσης ακριβώς στη μέση της στροφής...

    Άν οδηγάς οριακά (για τις συνθήκες ή/και για τη μηχανή), αυτά τα περιμένεις λίγο πολύ, αλλά μη περιμένεις εμένα μετά από κοντά είκοσι χρόνια πάνω σε μηχανές να σου πώ πόσο ωραία είναι η οδήγηση με εννιά μποφώρ σε κλειστά στροφιλίκια (ειδικά το χειμώνα) -φυσικά τα 20 χρόνια δε λένε και πολλά, υπάρχουν άνθρωποι που οδηγούν μεθυσμένοι πιο πολλα χρόνια, και άλλοι που νομίζουν ακόμα ότι το γυροσκοπικό είναι μόνο ένα μα#ακισμένο παιχνίδι που μπορεί να ισορροπεί σε ποτήρια...

  6. #51

    Ε ναι,

    Δεν στρίβουμε στα όρια της πρόσφυσης με 9 μποφόρ :o .

    Βέβαια τα ψευδοεντούρο δεν είναι και τόσο σταθερά στον αέρα λόγω ύψους και μεγάλης πλευρικής επιφάνειας.

    Κάποτε (1993-1994) πήγαινα Πανεπιστήμιο στο Ρίο με παπάκι, ε τότε με κούναγε πολύ βέβαια όταν είχε θύελλα αλλά μπορεί να ήταν και λόγω μικρότερης εμπειρίας - δεν ήξερα τότε ότι τα χέρια πρέπει να είναι χαλαρά. Δεν έχω εμπειρία από ψευδοεντούρο οπότε δεν ξέρω.
    ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΧΝΑΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ
    ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ

  7. #52

    Και όχι σούζες

    Και το άλλο που δεν είπαμε αποφεύγουμε τις σούζες όταν φυσάει !.

    Και τώρα που το σκέφτομαι οδηγώντας το DT50 πριν ... 15 χρόνια με είχαν κουνήσει κάτι ριπές αλλά στην περιοχή που γύριζα δεν φύσαγε πάρα πολύ (Λακωνία) οπότε δεν ήταν ποτέ πρόβλημα.
    ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΧΝΑΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ
    ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ

  8. #53

    Re: Re: Αέρας και οδήγηση μηχανής

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
    Με την εμπειρία μου και τη συζήτηση για αυτό το θεμα με άλλους πιό παλιούς από μένα σου λέω το πρώτο! Γκάζι!
    Το να μη βγείς σε ανοιχτό δρόμο δεν είναι λύση γιατί αν σε "πιάσει" τότε τι κάνεις? Γυρνάς πίσω? ΟΧΙ!
    Να προσπαθεί να "σκρινάρεται απο μεγαλύτερα οχήματα" εννοείς (sorry δν ξέρω τον όρο) να μπεί ας πούμε στο πλάι μιάς νταλίκας για να σου κόψει τον αέρα? Άν λές αυτό τότε εγώ απαντάω ΛΑΘΟΣ! Πρώτον, πόση ώρα θα μπορείς να είσαι δίπλα? 2ον Είναι γενικά επικύνδινο και 3ον θα τον "φας στη μάπα" τον αέρα όταν προσπεράσεις απότομα και μάλιστα δυνατότερο απ' τους στροβιλισμούς του μεγαλύτερου οχήματος και τότε.... ίσως να μήν κρατήσεις το μηχανάκι σου!
    Η ύπαρξη συνεπιβάτη και γενικά τα tankbag,top cases κτλ ναι χειροτερεύει την κατάσταση ειδικά στους πλάγιους ανέμους!

    +1000

  9. #54
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jp929rr
    Ρε Zireous, πολύ φοβία με τον αέρα, τι οδηγάς. Δεν είμαι ούτε πολύ έμπειρος ούτε πολύ γρήγορος αλλά από όταν κρατώ τα χέρια μου χαλαρά, και σκύβω, περισσότερο για άνεση για να μην με κουνάει, και όρθιος με χαλαρά χέρια είναι σχετικά ΟΚ, δεν έχω πρόβλημα με τον αέρα στο CBR 929 που οδηγάω ακόμα και στην γέφυρα του Ρίου, και φυσάει πολύ.
    Αν δεν έχεις πρόβλημα στη γέφυρα στο Ρίο-Αντίριο τότε μάλλον έχεις περάσει όλα τα tests. Για την ιστορία να σας πω πως κάποιες φορές το χειμώνα τα φορτηγά (ειδικά οι νταλίκες) που δεν είναι φορτωμένα καλά-40000kg- απαγορεύεται να περάσουν για το ενδεχώμενο ανατροπής.Προσωπικά προτιμώ το ferry. (είναι και φτηνότερο )
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  10. #55
    Όταν οδηγάς σε βουνά, και σε μια πλαγιά έχεις 3 μποφώρ (ενώ στο τέλος της έχει 9 με ριπές) είναι εύκολο να ξεγελαστείς και σε στροφή να τη πατήσεις, το ότι δεν έπεσα σημαίνει απλά ότι το συγκεκριμένο σημείο σταμπαρίστηκε για το μέλλον έντονα ως επικίνδυνο, φυσικά όποιος έχει οδηγήσει πραγματικά σε τέτοιες συνθήκες συμφωνεί και κόβει (ακόμα και με hayabusa θα κόψεις κάποια στιγμή). Υπάρχουν μέρες μέσα σε ένα χρόνο που κανείς δε θά'θελε να οδηγάει, τυγχαίνει λόγω δουλειάς να μου κάθονται τέτοιες -δεν σου κρύβω ότι μου αρέσουν.

    Όποιος έχει προβλήματα κατανόησης να ψάξει να βρεί την άκρη του, από την άλλη όποιος δεν διαβάζει καλά είναι λίγο πιο εύκολα τα πράγματα, ας πάει σε οφθαλμίατρο...

    Ήμουνα σαφέστατος, όποιος δε κατάλαβε τι έγραψα, ας τα ξαναδιαβάσει.

    Όσο για τα φορτηγά δές την εικόνα:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	truck001.small.jpg 
Προβολές:	212 
Μέγεθος:	91,1 KB 
ID:	60113

  11. #56
    εγω εγραψα πιο πριν οτι συμφωνω με τον dimchio

    αλλα την πρωτη φορα που περναγα μεσα απο τα τουνελ εξω απο τη πατρα ειχα σταματησει στο βενζιναδικο ακριβως μετα τα τουνελ και σε συζητηση με ενα παλληκαρι εκει μου ειπε οτι ειχε σκοτωθει ενα παλληκαρι με ενα R1

    οταν βγαινοντας απο το ενα τουνελ στο αλλο (με πολλα) του εδωσε μια ο αερας και τον εστειλε στις μπαρες.

    τωρα πως ακριβως εγινε και αν οντως αληθευει μονο ο θεος ξερει.

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Πάλι μου πήγε το σκατό στην κάλτσα σήμερα το απόγευμα, ερχόμενος από Πειραιά μέσω Συγγρού. Εκτός από το παπί που πήγαινε σαν... μεθυσμένο (+- μισό μέτρο περίπου χωρίς ηθελημένη αλλαγή της πορείας), αυτή τη φορά είχε τάση να ξεκολήσει και το... κράνος: Με μέση ταχύτητα 80χλμ/ω περίπου. Μάλλον θα χρειαστεί να πάρω κάποιο καλύτερο πιο αεροδυναμικό. Ή μηχανή με φαιρινγκ.

    Το ηθικό δίδαγμα που απεκόμισα: υπό τέτοιες συνθήκες έξτρα προσοχή στους καθρέφτες, για το ενδεχόμενο που κάποιος εφετζής μηχανόβιος ή ακόμα χειρότερα αυτοκινητιστής πάει να σε προσπεράσει ξυστά... και εκείνη τι στιγμή ο αέρας σε "σπρώξει" μερικά κρίσιμα εκατοστά προς το μέρος του...

  13. #58
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SUPERSPORT
    εγω εγραψα πιο πριν οτι συμφωνω με τον dimchio

    αλλα την πρωτη φορα που περναγα μεσα απο τα τουνελ εξω απο τη πατρα ειχα σταματησει στο βενζιναδικο ακριβως μετα τα τουνελ και σε συζητηση με ενα παλληκαρι εκει μου ειπε οτι ειχε σκοτωθει ενα παλληκαρι με ενα R1

    οταν βγαινοντας απο το ενα τουνελ στο αλλο (με πολλα) του εδωσε μια ο αερας και τον εστειλε στις μπαρες.

    τωρα πως ακριβως εγινε και αν οντως αληθευει μονο ο θεος ξερει.
    Σε γέφυρα και τούνελ όταν φυσά..ΦΥΣΑΕΙ. Πριν το 1ο τούνελ με κατεύθυνση προς Αθήνα (έξοδος-είσοδος Εγλυκάδας) πριν 3 ή 4 χρόνια είχε τουμπάρει άδεια νταλίκα!!!
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  14. #59
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Τούνελ και κίνδυνος.
    Τα γραφόμενα περί τούνελ ας μη μείνουν μια απλή ιστορική αναδρομή -έτσι γιατί τα θυμήθηκαν κάποιοι- αλλά να γίνουν μάθημα σε όσους τα διαβάζουν και να μετριάζουν το γκάζι που ως γνωστόν τσιτώνουν μέσα στα τούνελ.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  15. #60
    Για να γίνει πιο ξεκάθαρο, το επικίνδυνο σημείο είναι όταν βγούμε από το τούνελ, έτσι; Μέσα στο τούνελ δεν υπάρχει πρόβλημα απ' τον αέρα, έτσι δεν είναι;;;

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μουσική και οδήγηση
    από Ζεύκας στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2007, 09:22
  2. αερας και fairing
    από all right στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2007, 10:09
  3. Μπαγκαζιέρα και οδήγηση εκτός πόλης
    από perastikos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2006, 23:20
  4. Κινητα και οδηγηση
    από alex14 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 13:29
  5. Αέρας και σκουπίδια....
    από Nik0s στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2006, 15:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF