Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 63

Θέμα: Αέρας και οδήγηση μηχανής

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480

    Αέρας και οδήγηση μηχανής

    Εννοώ φυσικά δυνατό αέρα και όχι αεράκι... Ειδικά οι μικρές ελαφρές μηχανές κινδυνεύουν συχνά να ανατραπούν όταν φυσά δυνατός αέρας σε ανοιχτό δρόμο (που δεν τον μπλοκάρουν κτήρια εκατέρωθεν). Τι είδους οδήγηση είναι ενδεδειγμένη;

    1) Γρήγορη ώστε να εξουδετερώνει τη δύναμη του αέρα με τη δύναμη του κινητήρα;

    2) Αργή και προσεκτική ώστε να μπορεί πιο εύκολα να κάνει διορθώσεις στο τιμόνι και γενικά οι επιπτώσεις να ναι πιο ανώδυνες;

    3) Να αποφεύγει μεγάλους ανοιχτούς δρόμους;

    4) Να προσπαθεί να "σκρινάρεται απο μεγαλύτερα οχήματα";

    5) Να... μην οδηγεί καθόλου με αέρα;

    6) Η ύπαρξη συνεπιβάτη δυσκολεύει τα πράγματα ή όχι;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποιες απαντήσεις.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607

    Re: Αέρας και οδήγηση μηχανής

    Με την εμπειρία μου και τη συζήτηση για αυτό το θεμα με άλλους πιό παλιούς από μένα σου λέω το πρώτο! Γκάζι!
    Το να μη βγείς σε ανοιχτό δρόμο δεν είναι λύση γιατί αν σε "πιάσει" τότε τι κάνεις? Γυρνάς πίσω? ΟΧΙ!
    Να προσπαθεί να "σκρινάρεται απο μεγαλύτερα οχήματα" εννοείς (sorry δν ξέρω τον όρο) να μπεί ας πούμε στο πλάι μιάς νταλίκας για να σου κόψει τον αέρα? Άν λές αυτό τότε εγώ απαντάω ΛΑΘΟΣ! Πρώτον, πόση ώρα θα μπορείς να είσαι δίπλα? 2ον Είναι γενικά επικύνδινο και 3ον θα τον "φας στη μάπα" τον αέρα όταν προσπεράσεις απότομα και μάλιστα δυνατότερο απ' τους στροβιλισμούς του μεγαλύτερου οχήματος και τότε.... ίσως να μήν κρατήσεις το μηχανάκι σου!
    Η ύπαρξη συνεπιβάτη και γενικά τα tankbag,top cases κτλ ναι χειροτερεύει την κατάσταση ειδικά στους πλάγιους ανέμους!


  3. #3

    Re: Re: Αέρας και οδήγηση μηχανής

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
    Με την εμπειρία μου και τη συζήτηση για αυτό το θεμα με άλλους πιό παλιούς από μένα σου λέω το πρώτο! Γκάζι!
    Το να μη βγείς σε ανοιχτό δρόμο δεν είναι λύση γιατί αν σε "πιάσει" τότε τι κάνεις? Γυρνάς πίσω? ΟΧΙ!
    Να προσπαθεί να "σκρινάρεται απο μεγαλύτερα οχήματα" εννοείς (sorry δν ξέρω τον όρο) να μπεί ας πούμε στο πλάι μιάς νταλίκας για να σου κόψει τον αέρα? Άν λές αυτό τότε εγώ απαντάω ΛΑΘΟΣ! Πρώτον, πόση ώρα θα μπορείς να είσαι δίπλα? 2ον Είναι γενικά επικύνδινο και 3ον θα τον "φας στη μάπα" τον αέρα όταν προσπεράσεις απότομα και μάλιστα δυνατότερο απ' τους στροβιλισμούς του μεγαλύτερου οχήματος και τότε.... ίσως να μήν κρατήσεις το μηχανάκι σου!
    Η ύπαρξη συνεπιβάτη και γενικά τα tankbag,top cases κτλ ναι χειροτερεύει την κατάσταση ειδικά στους πλάγιους ανέμους!

    Όταν λες γκάζι εννοείς με μεγαλύτερη μέση ωριαία ταχύτητα????
    Συγνώμη αλλά σε πλευρικές ριπές ανέμου αυτό δεν θα σημαίνει και μεγαλύτερη εγκάρσια μετατόπιση της μοτοσυκλέτας επι του οδοστρώματος???

    Δίπλα σε νταλίκα εννοείται πως δεν πάμε ποτέ λόγω μειωμένης ορατότητας, περιοσρισμού χώρου για ελιγμούς και τέλος υπάρχει μεγάλη πίεση από τον αέρα που εκτοπίζει η ίδια η νταλίκα.

    Κάπου διάβασα ότι όταν έχουμε πλαϊνούς ανέμους ένα καλό κόλπο είναι να προεκτείνουμε προς τα έξω το γόνατο από όπου έρχεται ο άνεμος. Δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν κάνει δουλειά. Αυτό που κάνει πάντως είναι να εξομαλύνει την ροή του αέρα γύρω από τη μηχανή οπότε και μειλωνεται η πίεσή του σε αυτή.
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  4. #4
    ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της john pap
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    29
    φιλε ανf 125 ειναι σωστος ο προβληματισμος σου και υποθετω οτι θα σε εχει φοβησει καποια στιγμη για αυτο και ρωτας ε; κατα αρχην μην φοβασαι,ειναι οτι χειροτερο.συμφωνω εν μερη με τον dim chios, διαφωνω ομως στο οτι η λυση ειναι το γκαζι,ως γνωστον οσο τρεχεις τα κιλα εκμηδενιζονται με αποτελεσμα να γινεσαι ερμαιο του ανεμου.η ταχυτητα πρεπει να ειναι τετοια και τοση ωστε να μην χανεις τον ελεγχο.το δευτερο ατομο τωρα, απο την μια αυξανει την πλευρικη σου επιφανεια απο την αλλη ομως αυξανει και τα κιλα, το οποιο βεβαια σου επιτρεπει να πασ ποιο γρηγορα. σε καμια περιπτωση μην κανεις αυτο το πως το ειπες με τις νταλικες.ειναι προσωρινο και επικινδυνο απο τους στροβιλισμους του αερα.οπως και να εχει φιλε θα βρεις, ειτε με βοηθεια ειτε μονο σου, τον τροπο να αντυμετωπιζεις τετοια, αλλα και χειροτερα προβληματα που δυστυχως υπαρχουν.η δικη μου συμβουλη παντως ειναι αυτη που σου ειπα και στην αρχη,μην φοβασαι την μηχανη σου.

  5. #5

    Re: Re: Re: Αέρας και οδήγηση μηχανής

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
    Κάπου διάβασα ότι όταν έχουμε πλαϊνούς ανέμους ένα καλό κόλπο είναι να προεκτείνουμε προς τα έξω το γόνατο από όπου έρχεται ο άνεμος. Δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν κάνει δουλειά. Αυτό που κάνει πάντως είναι να εξομαλύνει την ροή του αέρα γύρω από τη μηχανή οπότε και μειλωνεται η πίεσή του σε αυτή.
    "Καπου διάβασα"

    Να λέτε ρε σεις και που... Δε γίνεται να μεταφέρουμε φήμες σαν συμβουλές οδήγησης... γμτ...

    Τεσπα... μακριά από νταλίκες γενικώς
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #6

    Re: Re: Re: Re: Αέρας και οδήγηση μηχανής

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    "Καπου διάβασα"

    Να λέτε ρε σεις και που... Δε γίνεται να μεταφέρουμε φήμες σαν συμβουλές οδήγησης... γμτ...

    Τεσπα... μακριά από νταλίκες γενικώς
    Σε ένα ξένο forum το είχα δει από link του δικού μας. Θα το κοιτάξω και θα το βάλω όταν το βρώ.
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  7. #7
    Σε παλαιοτερες συζητησεις ειχε αναφερθει κατι αναλογο, η λυση με το γκαζι δεν ειναι τα χιλιομετρα, αλλα οι στροφες του κινητηρα, οσο περισσοτερες στροφες εχει, λογο της φυγοκεντρου, τοσο πιο σταθερο ειναι το μηχανακι σε ασταθεις καταστασεις.

    ΠΧ. Πηγαινοντας με το μηχανακι με θεωρητικα 0 χλμ (1-2-3 πρακτικα) ειναι πιο ευκολο να το κρατησεις σταθερο εχοντας 4-5.000 στρ/λεπτ παρα ρελαντι...

    (Αν κανω καπου λαθος διορθωστε με)
    Moto Metalheads Club \m/
    Τωρα και MotoGP Αγωνες!!

    Unified Network Systems

    WebHosting/ Mailhosting / Δικτυα /IT Support

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Χμμμμ..... για πείτε!
    Μπορεί και να κάνω λάθος αν και δε νομίζω! Με ενδιαφέρει όμως ΑΣΦΑΛΩΣ να μάθω!

    Με το "γκάζι" πάντως εννοώ: ΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!


  9. #9
    Το σίγουρο είναι οτι πηγαίνοντας πιο γρήγορα, ο άνεμος δεν έρχεται από το πλάι αλλα από πιο μπροστά, διαγώνια...

    Στα σκάφη λέγεται και "φαινόμενος άνεμος"

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #10
    Από εμπειρία σε οδήγηση σε εθνική, αττικη οδό, αυτό που έχω να πω είναι ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΝΤΑΛΙΚΕΣ φυσάει δεν φυσάει και όσο αφορά τον άνεμο, εγω αυτό που κάνω είναι να διατηρώ μια σταθερή ταχύτητα (πιο αργή από αν δεν φύσαγε για να εκμεταλλεύομαι τα κιλά της μηχανής για σταθερότητα)με το σώμα μου να γέρνει ελαφρά προς τον άνεμο, έχοντας πάντα απόθεμα γκαζιού, έτσι ώστε αν μια ριπή ανέμου πάει να με παρασύρει να μπορώ να ανοίξω λίγο το γκάζι για να διατηρήσω την πορεία μου.

    Το παρακάτω link θα σε βοηθήσει σε πολλά θέματα


    http://www.flamesonmytank.co.za/ride.htm#wind

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsoukas77
    Εγγραφή
    29/06/2004
    Μηνύματα
    375
    Προσωπικα,πηγαινω με μια κατω και προσπαθω να εχω οσο το δυνατον μικροτερη μαζα...
    Κατω τα χερια απο τον 'Ακη!

  12. #12




    φιλε και γω δεν ξερω απλα απο την μικρη εμπειρια που εχω (κανω καθε μερα θεσ/νικη σερρων,και λογο τιταν,μεταφορικες κ.α. ειναι τιγκα στην νταλικα)απλα ριχνω το σωμα μου προς την φορα του ανεμου (εχω σχεδον καθε μερα πλαγιους ανεμους)ετσι μπορω και κραταω σταθερη πορεια,πολλες φορες πηγα με μια ταχυτητα κατω αλλα δεν ξερω δεν ειδα και διαφορα μεγαλη.....

    ισως να μην ειναι και σωστο αυτο που κανω.......
    ......''Only a Biker knows why a dog sticks his head out of a car window.'' ............
    "μοτοσυκλετα"..
    η μαγεια του μεγαλου ρισκου για ενα ονειρο που μονο εσυ βλεπεις......

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Αναφέροντας για "σκρινάρισμα" από άλλα οχήματα προφανώς δεν εννοούασα νταλίκες, άλλωστε οδηγώ μέσα στην Αθήνα μόνο. Ήθελα να πω πχ, αν φυσάει από δεξιά, να αποφεύγω την δεξιά λωρίδα ώστε να έχει χάσει δύναμη ο αέρας πριν με χτυπήσει. Ως προς την ταχύτητα δεν έχω δει κι εγώ μεγάλη διαφορά, όμως αν χρειαστεί απότομο φρένο και πας γρήγορα και με αέρα νομίζω είναι πιο εύκολο να πέσεις. Επίσης σε ανοιχτή γρήγορη στροφή και με αέρα είναι επικίνδυνα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Οταν εχει αερα δυνατο δεν υπαρχει αλλη λυση παρα μονο η μειωση της ταχυτητας. Αλλα το φαινομενο αυτο ειναι πολυ σπανιο.
    Μια φορα μου ετυχε μονο να φυσαει τοσο δυνατα στην περιοχη των μεγαρων,και ειχα και zx7 που ηταν τερας σταθεροτητας.Ημουν μεσαια λωριδα και με πηγαινε μια στην αριστερη ακρη της και μια στην δεξια ειχα κοψει στα 65 χλμ και τα αμαξια το ιδιο 60 ολοι ! Φυσικα επιασα δεξια και εκανα υπομονη με 60 χλμ μεχρι να κοπασει το φαινομενο.

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
    Αναφέροντας για "σκρινάρισμα" από άλλα οχήματα προφανώς δεν εννοούασα νταλίκες, άλλωστε οδηγώ μέσα στην Αθήνα μόνο. Ήθελα να πω πχ, αν φυσάει από δεξιά, να αποφεύγω την δεξιά λωρίδα ώστε να έχει χάσει δύναμη ο αέρας πριν με χτυπήσει. Ως προς την ταχύτητα δεν έχω δει κι εγώ μεγάλη διαφορά, όμως αν χρειαστεί απότομο φρένο και πας γρήγορα και με αέρα νομίζω είναι πιο εύκολο να πέσεις. Επίσης σε ανοιχτή γρήγορη στροφή και με αέρα είναι επικίνδυνα.
    Πρέπει όμως να υπολογίζεις ότι ο αέρας μπορεί να σε μετατοπίσει αρκετά μέτρα (αναάλογα και με την ταχύτητα που κινείσαι) οπότε αν βρίσκεσαι αριστερά και φυσάει από δεξιά που θα σε βγάλει???

    Για αυτό καλό είναι να πηγαίνεις αργά σε σημείο του δρόμου τέτοιο ώστε να έχεις άνεση χώρου και μακριά από αυτοκίνητα. Υπομονή και προσοχή λοιπόν.
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μουσική και οδήγηση
    από Ζεύκας στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2007, 09:22
  2. αερας και fairing
    από all right στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2007, 10:09
  3. Μπαγκαζιέρα και οδήγηση εκτός πόλης
    από perastikos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2006, 23:20
  4. Κινητα και οδηγηση
    από alex14 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 13:29
  5. Αέρας και σκουπίδια....
    από Nik0s στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2006, 15:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF