Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 81

Θέμα: Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΜΑΤΙΑ

  1. #1

    Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΜΑΤΙΑ

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ. ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΘΑ ΑΡΕΣΗ ΣΕ ΑΛΛΟΥςΣ ΟΧΙ.
    αυτο το κειμενο το ειχα ποσταρη και περιση, λιγο πριν την πανελληνια σε ενα αλλο φορουμ που γραφω, και το ξαναποσταρω για να το δητε και εσεις.
    2003
    Η άποψη μου για την πανελλήνια
    Πρώτη μου φορά στην πανελλήνια, αν και είμαι μοτοσικλετιστής από το 1975, αποφάσισα να πάω φέτος με την λέσχη που είμαι μέλος. είμαι 43 χρονών και έχω 3 αγόρια 21, 19, 15 χρονών. Από όταν άρχισαν να καταλαβαίνουν έδειξαν ότι το μέλλον τους θα κινείται σε δυο τροχούς. Αν και όλοι συγγενείς και φίλοι, μου έλεγαν να τα κρατήσω μακριά από τα μηχανάκια, εγώ πίστευα και πιστεύω ότι καλύτερα να έχουν το δικό τους μηχανάκι νόμιμα, από το να πάρουν του φίλου τους κρυφά η παράνομα.
    Με το σκεπτικό αυτό από μικρούς τους πιπίλαγα τα αυτιά τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνουν γιατί πιστεύω ότι από μωρά πρέπει να τους δείξεις τον σωστό δρόμο. Και σε ηλικία 16 χρονών τους αγόρασα μηχανάκι, χωρίς ακόμα και σήμερα να έχω σταματήσει το κήρυγμα. Στην πανελλήνια πήρα μαζί τον μεγάλο μου γιο, πιστεύοντας ότι εκεί με τόσες λέσχες και τόσο κόσμο, θα δη με τα ίδια του τα μάτια το τι σημαίνει μοτοσικλετιστής. Αν και τα αλλά μέλη της λέσχης μου είχαν μιλήσει ότι δεν ήταν όλα ρόδινα.
    Φτάνοντας εκεί είδα όλα όσα πίστευα τόσα χρόνια και προσπαθούσα να μεταδώσω στα παιδιά μου και στους φίλους των παιδιών μου, να καταρρέουν σαν χάρτινος πύργος. Η αναρχία σε όλο της το μεγαλείο και κανένας να μην κάνει τίποτα για να σταματήσει αυτός ο χαμός. Τα στρουμφακια της ΜΟΤΟΕ καμαρωτά με της μπλε στολές τους νοιαζόντουσαν μόνο για τα λεφτά που θα πάρουν από τους συμμετέχοντες, χωρίς να ενδιαφέρονται αν κάποιος σκοτωθεί από αυτά που γινόντουσαν. Βλέποντας αυτά αισθάνθηκα ότι πρέπει να ανοίξω ένα λάκκο και να πέσω μέσα , είχα την εντύπωση ότι κάθε δευτερόλεπτο που περνούσε θα γυρνούσε ο γιος μου και θα μου έλεγε.<<τι μαλακίες μου έλεγες ρε πατέρα τόσα χρόνια περί μοτοσικλετισμου και μου τα έπρηζες, αυτό σημαίνει μοτοσικλετισμος >> με είχε πιάσει μια ντροπή και ένας πανικός απερίγραπτος , αισθανόμουν ένας μαλάκας αποτυχημένος και ντρεπόμουν να κοιτάξω στα μάτια το παιδί μου.
    Το σούρουπο της Παρασκευής ήρθε το δεύτερο γκρουπ της λέσχης, και ένας από τα παιδιά ρώτησε τον γιο μου << πως είναι τα πράγματα Γιάννη >> << χάλια 10 –20 μαλάκες έχουν κάνει την συγκέντρωση μπουρδελο και κανείς δεν νοιάζεται από την ΜΟΤΟΕ να τους πετάξει έξω για να μην χάσουν τα χρήματα >> . τότε βγήκα από τον λάκκο μου και το χαμόγελο γύρισε στα χείλια μου. Δεν είμαι ένας αποτυχημένος μαλάκας σπασαρχιδης τα λόγια μου τόσα χρόνια έπιασαν τόπο, και το παιδί μου κατάλαβε ότι δεν είναι αλητεία ο μοτοσικλετισμος, αλλά υπάρχουν μερικοί αλήτες που μας βγάζουν το κακό όνομα. Έμαθε, και δεν θα γίνει ποτέ αλήτης σας αυτούς.
    Η χαρά μου ήταν απερίγραπτη, και της επόμενες μέρες δεν με ενοχλούσε τίποτα, ήμουν τόσο χαρούμενος που αισθανόμουν ότι πετούσα, ήμουν στον κόσμο μου, τόσο που τα παιδιά της λέσχης έλεγαν ότι δεν είχαν ξανάδαν ως τότε την γιαγιά αρκούδα μου ( ΖΖR 1100 μονομπουκο ) να ξύνει μαρσπιεδες, σαμάρια, δικαβαλο, στον δρόμο για παπινκο και στην κατάρα.
    Μπορεί να θεωρηθώ ότι έχω παλιά μυαλά ,η παλιομοδιτης η οτιδήποτε άλλο. αλλά πιστεύω ότι οι λέσχες θα πρέπει αυτού του είδους τα καρκινώματα που προσβάλουν ιδεολογίες και καταστρέφουν θεσμούς να τους αποβάλουν από μέσα τους , πάνω από κάθε κόστος , για να μπορέσουμε να δείξουμε στον κόσμο ότι όσοι καβαλάμε δίκυκλα είμαστε σοβαροί και όχι αλήτες .
    Μπορεί το γράμμα μου να είναι σκληρό, και χωρίς τρόπους. Να με συχωρείται, αλλά είμαι άνθρωπος του δημοτικού, ο οποίος από τα 13 του χρόνια δουλεύει στην οικοδομή, και τα λόγια που γράφω τα γράφω με πόνο καρδιάς, και πολύ πίκρα, για όσα είδα, αλλά έμαθα να μιλώ έξω από τα δόντια χωρίς να φοβάμαι, και να ζητώ το δίκιο μου. Γιατί πιστεύω ότι έχω δίκιο.
    Για να ζητήσουμε από την πολιτεία το δίκιο μας πρέπει να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε γελοίοι, και με τέτοιες πανελλήνιες όσο δίκιο και να έχουμε το τσαλαπατάμε μόνοι μας δεν χρειάζεται να το κάνει το κράτος
    Σας ευχαριστώ που διαβάσατε το γράμμα μου γιατί κατά πρώτον είναι μεγάλο και δεύτερον ήθελα απλός να μοιρασθώ τις σκέψεις μου με φίλους.
    ZZR 1100 Γιώργος.

  2. #2
    οσο για την σηνεχεια.......... θημηθητε το τι εγεινε περσι στο στομιο......γιωργος

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/08/2002
    Μηνύματα
    23
    να με συμπαθας που θελω και 'γω να εκφρασω την απεχθεια μου στην πανελληνια στη σελιδα σου.Ειμαι 31 και εχω παει σε κανα 2-3 συγκεντρωσεις απο το 92 και μετα.Ευτυχως που τα τελευταια χρονια δεν παω.Συμφωνω με ολα οσα λες.Το μονο που δεν συμφωνω ειναι οτι ειναι 10-20 μαλακες,ειναι πολυ παραπανω.Πολυ φοβαμαι οτι αν γινει η πανελληνια στην Χαλκιδικη θα εχουμε παλι δυσαρεστα γεγονοτα γιατι ξερω τους δρομους και ειναι πολυ χαλια.Ας ελπισουμε να ειναι ολοι πολυ προσεχτικοι και οι υπευθυνοι της ΜΟΤΟΕ να ειναι πιο σκληροι και πιο υπευθυνοι στην σοβαροτητα αυτης της εκδηλωσης, και να βρισκουν τεραστια καμπινγκ για να ειμαστε ανετα, να μην τρωμε την σκονη απο τις κοντρες και τα καραγκιοζλικια που κανουν μερικοι μεσα στο καμπινγκ!Εγω αν ειμαι περαστικος απο 'κει κοντα,ισως να μπω μεσα.

  4. #4
    απο οτι βλεπω και εσυ σημφωνης. δεν εχω λοιπων αδικο. υπαρχουν και αλλοι που πιστευουν οτι αυτο το χαλι δεν ειναι πανελληνια συγκεντροση μοτοσηκλετιστων αλλα πανελληνια συγκεντροση καφρων και ομειοηδεατων τους.

  5. #5
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Έγω δεν έχω πάει σε Πανελλήνια αλλά με αυτά που διαβάζω ούτε πρόκειται....

    Θέλω να προσθέσω ότι κατά τη γνώμη μου φταίνε και τα περιοδικά του χώρου...... η ΜΟΤΟΕ σαν διοργανώτρια αρχή σίγουρα έχει την κύρια ευθύνη του μπάχαλου αλλά και ο Τύπος δεν νομίζω πως καλύπτει σωστά τα της Πανελλήνιας.....
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/08/2002
    Μηνύματα
    23
    Επειδη εχω να παω και χρονια,δεν ξερω για τοσο χοντρους χαρακτηρισμους.Πιστευω οτι κατι θετικο θα βγαινει μετα απο καθε τετοια συγκεντρωση.Θα σου πω, αν θα παω φετος,ισως να εχεις δικιο.Μου θυμιζει τα γυπεδα.Πηγαιναμε παλια οικογενιακος και τωρα πας να δεις αγωνα να ξεσκασεις λιγο και τρως πετρες,ξυλο.δακρυγονα..........κπλ.Μαλλον εχουμε το μικροβιο το ποιος ειναι καλυτερος,δυνατοτερος.......και ολοι θελουμε να διξουμε την μαγκια μας.Ισως ενας λογος που δεν παω ειναι και αυτος.Ισως να φοβαμαι, οτι αν παω, θα γινω σαν κι αυτους,μαζα,και αντι να βγω κερδισμενος απο μια τετοια εκδηλωση,βγω χαμενος.Αν ειχανε δυο χωρους που απο την μια να ελεγε ''απο εδω οι μοτοσυκλετιστες'' και ''απο εδω οι καγκουροι''μαλλον θα πηγαινα.

  7. #7
    μμμμμμμμμμμμμμ!!!!! Το avatar του/της petridist
    Εγγραφή
    20/05/2003
    Μηνύματα
    446

    Η γνώμη μου.

    οταν μεγάλοι σε ηλικία και πολυ έμπειροι μοτοσυκλετιστές αναφέρονται στην πανελλήνια με τέτοια λόγια, τότε εγώ σαν άπειρος και μικρότερος, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με δεδομένο οτι με ενοχλουν τα καραγκιοζιλίκια και οι καγκουριές οταν θέτουν σε κίνδυνο την ασφάλεια τη δική μου και των αγαπημένων μου προσώπων..

    απο κει και πέρα ο καθε ταρζαν μπορεί να κάνει το κεφάλι του ότι θέλει, αλλα μακριά απο εμένα..

    και αν οντως οι υπευθυνοι της συγκέντρωσης επιτρέπουν να τιθεται σε κίνδυνο οι ασφάλεια των ανθρώπων ΜΕΣΑ στο καμπινγκ τότε ή θα πρέπει να αναλάβει άλλος, σοβαρότερος φορέας, ή να κατηργηθεί ο θεσμός της πανελλήνιας!!

    Για μένα αυτοί που κοντράρουν, πατιλικώνουν κλπ κλπ δίπλα στη σκηνή μου είναι ανεγκέφαλοι μαλάκες που καμία σχέση με μοτοσυκλετιστές δεν έχουν!!

    Οπότε αν όντως στραβά είναι τα πράματα, μακριά και αγαπημένα...και μόνο βόλτες και κάμπιγκ και καλοπέραση με λίγους αλλά καλούς μοτοσυκλετιστές, συμφορουμίτες ή απο οπουδήποτε αλλού!!

    Μια μέρα παιδιά μου....,, μου φέρνουν ένα κομμάτι τιτάνιο ναααααααα!!!! Τι να το κάνω σκέφτομαι????????


    FZ6 RULEZ!!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079

    Re: Η γνώμη μου.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από petridist
    και αν οντως οι υπευθυνοι της συγκέντρωσης επιτρέπουν να τιθεται σε κίνδυνο οι ασφάλεια των ανθρώπων ΜΕΣΑ στο καμπινγκ τότε ή θα πρέπει να αναλάβει άλλος, σοβαρότερος φορέας, ή να κατηργηθεί ο θεσμός της πανελλήνιας!!
    Αμ δεν τα κάνουν μόνο μέσα στο καμπινγκ. Τα κάνουν και πολύ περισσότερο έξω από το κάμπινγκ. Δίπλα στο τραπέζι που κάθεσαι και τρως ή πίνεις με την παρέα σου, δίπλα στην ξαπλώστρα που κάθεσαι και πίνεις τη μπύρα σου με τους φίλους σου και όπου αλλού μπορείς να φανταστείς.

    Δεν καταλαβαίνω γιατί επικεντρώνεται η προσοχή στο κάμπινγκ. Όταν καλείς μερικές χιλιάδες ανθρώπους σε μία οργάνωση, νομίζω ότι έχεις γενικότερη ευθύνη για ό,τι γίνει και όχι μόνο μέσα στο χώρο των εκδηλώσεων.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
    υπαρχουν και αλλοι που πιστευουν οτι αυτο το χαλι δεν ειναι πανελληνια συγκεντροση μοτοσηκλετιστων αλλα πανελληνια συγκεντροση καφρων και ομειοηδεατων τους.
    Όσο γι'αυτό... δυστυχώς συμφωνώ...
    Θάνος..

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
    Έγω δεν έχω πάει σε Πανελλήνια αλλά με αυτά που διαβάζω ούτε πρόκειται....

    Θέλω να προσθέσω ότι κατά τη γνώμη μου φταίνε και τα περιοδικά του χώρου...... η ΜΟΤΟΕ σαν διοργανώτρια αρχή σίγουρα έχει την κύρια ευθύνη του μπάχαλου αλλά και ο Τύπος δεν νομίζω πως καλύπτει σωστά τα της Πανελλήνιας.....
    Κάπως έτσι και εγώ Περικλή...
    Ο μόνος λόγος που μπορεί να πήγαινα θα ήταν από περιέργια, να δω τι γίνεται τελικά εκεί από πρώτο χέρι...

    Ο Αρκούδος πάντως έδωσε πολύ καλά την άποψη του.
    Όχι σαν κάτι "γκρινιάρηδες"...

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2003
    Μηνύματα
    199
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
    απο οτι βλεπω και εσυ σημφωνης. δεν εχω λοιπων αδικο. υπαρχουν και αλλοι που πιστευουν οτι αυτο το χαλι δεν ειναι πανελληνια συγκεντροση μοτοσηκλετιστων αλλα πανελληνια συγκεντροση καφρων και ομειοηδεατων τους.
    ..........




    Να σου πω...και εχω περυσι ειχα φαγωθει να παω. "Βρε καλο μου βρε χρυσο μου" μου λεγανε "δεν ειναι οπως την φανταζεσαι.." και ειχαν δίκιο.
    Βεβαια αν δεν δοκιμασεις κατι δεν μπορεις να εχεις προσωπικη αποψη. Αλλα στηριζομαι στα λογια αλλων που πηγανε και ξερω οτι μου τα πανε αντικειμενικά.
    Η αληθεια παντως ειναι οτι μετα απο ολα αυτα που εχω ακουσει-διαβασει δεν τρελαινομαι κιολας.



    www.copacampagnia.gr

  11. #11
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της GyPsy
    Εγγραφή
    28/01/2003
    Μηνύματα
    373

    Εαν ....

    η παν/νια ηταν αυτη που επρεπε να ειναι
    θα πηγαιναν ακομα και αυτοι που ηταν και στην πρωτη....
    Επειδη ξερω κανα δυο απο αυτους τους ΗΡΩΕΣ οι οποιοι
    ειναι ακομα αναβατες αν ακουσετε ιστοριες του τοτε
    σε σχεση με το τωρα απλα δεν θα ξαναπατησετε....
    Γιωργο ρωτα τον jack να σου πει
    Πωλείται XX 98' Full Extra.

    Πωλήθηκε...

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2003
    Μηνύματα
    199

    Re: Εαν ....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
    η παν/νια ηταν αυτη που επρεπε να ειναι
    θα πηγαιναν ακομα και αυτοι που ηταν και στην πρωτη....
    Επειδη ξερω κανα δυο απο αυτους τους ΗΡΩΕΣ οι οποιοι
    ειναι ακομα αναβατες αν ακουσετε ιστοριες του τοτε
    σε σχεση με το τωρα απλα δεν θα ξαναπατησετε....
    Γιωργο ρωτα τον jack να σου πει
    Εσυ Κώστα την ειχες προλαβει?
    www.copacampagnia.gr

  13. #13
    "Παππούς" -- (22-05-02) Το avatar του/της jimbar
    Εγγραφή
    30/09/2003
    Μηνύματα
    317

    Re: Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΜΑΤΙΑ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ. ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΘΑ ΑΡΕΣΗ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΟΧΙ....ZZR 1100 Γιώργος.
    Γιώργο ήτανε να πάω και εγώ στην Ηγουμενίτσα, αλλά δεν μπόρεσα λόγο νοσοκομείων. Πήγε φίλος για πρώτη φορά και αυτά που ανέφερες είναι πλέον ο λόγος που δεν θα ξαναπατήσει σε πανελλήνια. Ούτε εγώ άλλωστε θα πατήσω αν τα πράγματα δεν βελτιωθούν. Πάντως συμφωνώ με τα περισσότερα.
    - - - ΠANTA ΟΡΘΙΟΙ !!!! - - -

    ΘΕΕ μου μην φοβάσαι είμαι δίπλα σου!!

  14. #14
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της GyPsy
    Εγγραφή
    28/01/2003
    Μηνύματα
    373

    Re: Re: Εαν ....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera
    Εσυ Κώστα την ειχες προλαβει?
    Οχι ρε συ απλα ξερω κανα δυο που ειχαν παει!!!!
    Νομιζω οτι η πρωτη ηταν καπου προς Ιτεα πλευρα...
    Ειμαι πιτσιρικας εγω για την 1η!!!
    Πωλείται XX 98' Full Extra.

    Πωλήθηκε...

  15. #15
    Ξεκινήσαμε 3 μηχανάκια πρόπερσι για την Πανελλήνια στην Ηγουμενίτσα.
    Κάτσαμε 4 ώρες και είδαμε κάμποσα κεφάλια να ανοίγουν, μηχανές να πέφτουν πάνω σε άλλες τυχαία διερχόμενες, σε πεζούς, ασθενοφόρα...
    Σκεφτήκαμε λοιπόν ότι φτάσαμε μέχρι εκεί σώοι και δεν έλεγε να χτυπήσουμε μέσα -ή και έξω από το camping και παρά την κούραση φύγαμε.
    Δεν νομίζω ότι θα ξαναπατήσει κανείς μας!

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περί ατυχημάτων&#8230; με τα δικά μου μάτια
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2011, 11:11
  2. ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΑΝΕΚΔΟΤΑ ΔΕ ΤΡΩΝΕ ΠΟΤΕ Recycle - ΦΑΝΤΑΡΟΣ
    από xxxristos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 12:09
  3. Προβλημα με τα "μανηταρια"μου!!!
    από GTZ750 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2005, 21:33
  4. ο κοσμος με τα δικα μου ματια...
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2005, 22:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF