Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Tο μελλον του μοτοσυκλετισμου αμφιβολο !!

  1. #1
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563

    Tο μελλον του μοτοσυκλετισμου αμφιβολο !!

    Συμφωνα με την MAG (Ολλανδικη Μοτοσυκλετιστικη Ομαδα Δρασης) το μελλον του μοτοσυκλετισμου διαγραφεται σκοτεινο μετα τις αποφασεις τις ΕΟΚ για το ανεβασμα της ηλικιας σε οδηγηση μεγαλων κυβικων. Συμφωνα με το γκρουπ οι αποφασεις λαμβανονται κοιτωντας στατιστικα στοιχεια και οχι ποιος φταιει για τα ατυχηματα με μοτοσυκλεττες.
    Συμφωνα με ερευνες του γκρουπ η κυρια αιτια των τροχαιων ατυχηματων με μοτοσυκλεττα σχεδον παντα υπευθυνος ειναι ο οδηγος του αυτοκινητου.

    Παραθετω το ολλανδικο κειμενο. Επεται μεταφραση.........



    De Motorrijders Actie Groep (MAG), belangenvereniging voor motorrijders, is fel tegen de door de Europese Commissie voorgestelde rijbewijsrichtlijn waarin onder meer vastgelegd is dat motorrijders pas vanaf hun 24e direct op een motor met een vermogen van meer dan 35 kW mogen rijden.

    De Europese Commissie is van mening dat het de verkeersveiligheid ten goede komt wanneer mensen op latere leeftijd beginnen aan zwaardere motorfietsen, terwijl de MAG van mening is dat de huidige leeftijd van 21 jaar al te hoog is. Naar mening van de MAG is rijervaring belangrijker voor verkeersveilig gedrag dan het leeftijdsverschil tussen een 21- en een 24-jarige. Dat verkeersveiligheid op de politieke agenda staat is begrijpelijk, maar de MAG weigert te accepteren dat anti-motormaatregelen worden genomen op basis van een subjectieve en eenzijdige uitleg van ongevalscijfers, zonder naar de oorzaken te kijken. Uit ieder onderzoek blijkt tenslotte steeds weer hetzelfde: ! de grootste doodsoorzaak onder motorrijders is nog steeds de auto.

  2. #2
    Μαυρομιχάλης. .. Το avatar του/της stavrobeis
    Εγγραφή
    14/05/2003
    Μηνύματα
    150
    Ανεξαρτητα απτη μεταφραση, επειδη το ακουσα και γω, σκοπευουν να δινουν αδεια για μηχανη (νομιζω πανω απο 250) μονο πανω απο 22 χρονων.
    Τα νουμερα μπορει να μην ειναι ακριβως ετσι (δηλαδη μπορει να εινια και 21 η 23 χρ.) αλλα το σκεπτικο φαινεται ξεκαθαρα...
    Και ειναι αξιο αποριας...
    Δηλάδη π.χ ενας 18 -20 χρονως δε μπορει να οδηγαει π.χ ενα Cbf 250 ή ενα Scooter 400, αλλα αντιθετα ενας 18χρονος μπορει να οδηγαει μια Ferarri ας πουμε 4000 κυβικα με 480 αλογα και τελικη 370 χλμ.ωρα...

    Πολυ έξυπνο...
    Χ

    (δε ξέρω να υπογράφω)

    www.xristopistoi.tk

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Μετάφραση (ή περίπου) στα αγγλικά σας κάνει;
    (courtesy of babelfish.altavista.com)

    The motorrijders action group (CAN), importance association for motorrijders, is fel against the drivers license directive presented by the European Commission in which is among others fixed that motorrijders can drive directly just as from their 24e on an engine with a capacity of more than 35 kW.

    The European Commission believes that it the road safety helps when people on later age start to heavier engine bicycles, whereas CAN believes that the current age of 21 years is already too high. To opinion of CAN file experience for verkeersveilig behaviour more important than the age difference between 21 and a person whose birthday it isperson whose birthday it is person whose birthday it is. That road safety on the political agenda stands is understandable, but CAN refuse accept that anti-motormaatregelen are taken on the basis of a subjective and unilateral explanation of accident figures, without looking at to the causes. From every research becomes clear finally always the same: ! the largest cause of death under motorrijders is still the car.

    Αν κατάλαβα καλά, η Κομισιόν πιέζει να επιτραπεί η οδήγηση μοτοσυκλετών πάνω από 47 ίππους σε άτομα πάνω από 24 ετών, με το σκεπτικό ότι τα περισσότερα ατυχήματα αφορούν μεγάλες μηχανές (παρόλο που συνήθως τα ατυχήματα είναι υπαιτιότητα των αυτοκινήτων). Πιο λογικό νομίζω θα ήταν να έμπαινε όριο ηλικίας στα αυτοκίνητα (για πάνω από 100 ίππους πχ).

  4. #4
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
    Πιο λογικό νομίζω θα ήταν να έμπαινε όριο ηλικίας στα αυτοκίνητα (για πάνω από 100 ίππους πχ).
    έτσι ακριβώς.
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

  5. #5
    Τα όρια ηλικίας για τις μοτοσικλέτες είναι απίστευτα μονομερή.

    Οι "ευνομούμενες κοινωνίες" κοιτάνε μόνον την πλευρά των ευθυνών των μοτοσικλετιστών και με τέτοιες λογικές περηφανεύονται ότι θα κάνουν και το κομμάτι τους.

    Τους κουτάκιδες τους ξεχνάνε.

    Έχω βιντεάκι από 20άχρονο Ολλανδάκι που το παλικάρι έχει μπαμπά με πάρα πολλά φράγκα και όταν έχει ελεύθερο χρόνο κάνει βόλτα την Lamborghini Murcielago, Ferrari Enzo αφού πρώτα ξεπαρκαρει την 360 Modena που κλείνει το γκαράζ.

    Η πολιτεία σε αυτόν δεν έχει ορίσει περιορισμούς. 20 χρονών και μπορεί να οδηγά 580 μέχρι 660 άλογα και να τελικιάζει την Lambo σε Ολλανδικές Autobahn χωρίς να κινδινεύουν όλοι οι άλλοι περισσότερο από ένα π.χ. ZZR1400 από έναν 20άχρονο που δεν θα μπορεί να το ισορροπήσει καλά καλά, πόσο μάλλον να σκεφτεί να το αγοράσει.

    Είναι πολύ μονόπλευρα αυτά τα όρια και άκυρα κατά την άποψή μου. Ή θα ισχύουν για όλους ή να μην υπάρχουν.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
    Τα όρια ηλικίας για τις μοτοσικλέτες είναι απίστευτα μονομερή.

    Οι "ευνομούμενες κοινωνίες" κοιτάνε μόνον την πλευρά των ευθυνών των μοτοσικλετιστών και με τέτοιες λογικές περηφανεύονται ότι θα κάνουν και το κομμάτι τους.

    Τους κουτάκιδες τους ξεχνάνε.

    Έχω βιντεάκι από 20άχρονο Ολλανδάκι που το παλικάρι έχει μπαμπά με πάρα πολλά φράγκα και όταν έχει ελεύθερο χρόνο κάνει βόλτα την Lamborghini Murcielago, Ferrari Enzo αφού πρώτα ξεπαρκαρει την 360 Modena που κλείνει το γκαράζ.

    Η πολιτεία σε αυτόν δεν έχει ορίσει περιορισμούς. 20 χρονών και μπορεί να οδηγά 580 μέχρι 660 άλογα και να τελικιάζει την Lambo σε Ολλανδικές Autobahn χωρίς να κινδινεύουν όλοι οι άλλοι περισσότερο από ένα π.χ. ZZR1400 από έναν 20άχρονο που δεν θα μπορεί να το ισορροπήσει καλά καλά, πόσο μάλλον να σκεφτεί να το αγοράσει.

    Είναι πολύ μονόπλευρα αυτά τα όρια και άκυρα κατά την άποψή μου. Ή θα ισχύουν για όλους ή να μην υπάρχουν.

    +100000000
    Orismenes fores me pnigei kai emena to dikio.
    Apo ta 18 mporeis na odigeis Oxima me eos 9+1 thesei kai eos 3.500 kila diladi na pareis pollu kosmo ston lemo sou,eno mixani 400cc oxi!!!!

  7. #7
    CSS Lv.2 DONE/PSN ID:OST9 Το avatar του/της ktm640lc4
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    970
    Ρε παιδια αφου ειπαμε.

    Οταν μιλαει το χρημα η λογικη παει περιπατο.

    Νομος Νο1.

  8. #8
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Γιατί το μέλλον του μοτοσυκλετισμού είναι αμφίβολο;

    Απλά θα ανεβαίνει κάποιος κυβικά λίγο μεγαλύτερος απ' ότι μέχρι τώρα.
    Πάντα όρθιοι

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
    Γιατί το μέλλον του μοτοσυκλετισμού είναι αμφίβολο;

    Απλά θα ανεβαίνει κάποιος κυβικά λίγο μεγαλύτερος απ' ότι μέχρι τώρα.
    Γιατί πολύ απλά μέχρι τα 24 θα αναγκάζεσαι να οδηγείς μικρές μηχανές, που αντικειμενικά είναι πιο επικίνδυνες (μικρότερη ενεργητική ασφάλεια, πιο αδύναμα φρένα, λεπτότερα λάστιχα κλπ). Μάλλον επικρατεί ακόμα ο ρατσισμός ότι οι μοτοσυκλετιστές είναι τσογλάνια, καμικάζι, αληταράδες και γενικά πολίτες Β΄κατηγορίας.

  10. #10
    stin iaponia apogoreuontai edelos oi megales mixanes...
    (den thimame an me to megales enooun se kivika or ipodinami)

    vevea apagoreuontai kai oi poloi ipoi apo ta autokinita... (350hp peripou)

    as ixame ipodomes kai pistes kai as ta odigagame mesa stin pista (ade kai konta se autin ) xwris diplwma...



    afou to goustaroume to skisimo... giati mas paideuoun na ginoume sovaroi kai metrimenoi oikogeniarxes?

    makria to paw..


  11. #11
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    τι να πεις..

    εγω ψιλοσυμφωνω παντως με τετοια μετρα.
    πας μια βολτα μεχρι παραλιακη....και στο δρομο θα σε πλευρισουνε ισα με 20 1000ss με οδηγους 20 χρονους ακρανωτους με ορεξη για φαγωμάρα και χωρις καμια αισθηση του τι καβαλάνε.

    προσφατα γνωστος στη γειτονια μου..22 χρονος..αλλαξε τη φανταστικη του μοτοσυκλετα KLX 250 SM ΤΟΥΜΠΑΝΟ KAI TA ρεστα..
    και πηρε ενα ταπεινο...zx-10 rr το καινουριο το 06 με τα δυο τελικα....



    μετα απο 2 βδομάδες.....εκανε 5000 ε ζημια στο μηχανακι και εκατσε και 1 μηνα στο κρεβατι..(περαστικα του φυσικα και να ειναι καλα το παλικαρι).

    καποιος περιορισμος πρεπει να μπει νομιζω...δεν ειναι δυνατον να πουλανε πυραυλους 170 αλογων σε τετοιες ηλικίες.βασικα δε βρισκω λογο που οι εταιριες επιμενουν και βγαζουν τετοια μηχανακια για εμας και σε τιμες που μπορει να τα αγορασει ο καθενας.
    καλα πολλοι ξέρω οτι θα με κραξετε ..αλλα τι να κανω ρε παιδια..και εμενα μου αρεσουνε αυτα τα τερατα...αλλα ειμαι σιγουρος οτι δε μπορω να τα κανω καλα αυτα τα γκαζια.

  12. #12
    CSS Lv.2 DONE/PSN ID:OST9 Το avatar του/της ktm640lc4
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    970
    Σε γενικες γραμμες εχει δικιο ο δουκας.

    Το ιδιο ισχυει και για τα αυτοκινητα ομως. Αλλα εκει δεν κανουν τιποτα απολυτως. Οι κοτες. Αλλα εκει ειναι τα λεφτα και τα λεφτα δεν τα πειραζει κανεις ποτε.



  13. #13
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    ΚΑΙ ΜΗ

    ΠΕΤΑΧΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙ ...ΟΤΙ..

    ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΓΑΜ@#@Α!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  14. #14
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430

    Re: τι να πεις..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    εγω ψιλοσυμφωνω παντως με τετοια μετρα.
    πας μια βολτα μεχρι παραλιακη....και στο δρομο θα σε πλευρισουνε ισα με 20 1000ss με οδηγους 20 χρονους ακρανωτους με ορεξη για φαγωμάρα και χωρις καμια αισθηση του τι καβαλάνε.

    προσφατα γνωστος στη γειτονια μου..22 χρονος..αλλαξε τη φανταστικη του μοτοσυκλετα KLX 250 SM ΤΟΥΜΠΑΝΟ KAI TA ρεστα..
    και πηρε ενα ταπεινο...zx-10 rr το καινουριο το 06 με τα δυο τελικα....



    μετα απο 2 βδομάδες.....εκανε 5000 ε ζημια στο μηχανακι και εκατσε και 1 μηνα στο κρεβατι..(περαστικα του φυσικα και να ειναι καλα το παλικαρι).

    καποιος περιορισμος πρεπει να μπει νομιζω...δεν ειναι δυνατον να πουλανε πυραυλους 170 αλογων σε τετοιες ηλικίες.βασικα δε βρισκω λογο που οι εταιριες επιμενουν και βγαζουν τετοια μηχανακια για εμας και σε τιμες που μπορει να τα αγορασει ο καθενας.
    καλα πολλοι ξέρω οτι θα με κραξετε ..αλλα τι να κανω ρε παιδια..και εμενα μου αρεσουνε αυτα τα τερατα...αλλα ειμαι σιγουρος οτι δε μπορω να τα κανω καλα αυτα τα γκαζια.

    οπως τα λες ειναι...

    αλλα αυτα τα πιτσιρικια πλεον θα παιρνουν απο τα 16 το σουπερ-ντουπερ saxo-rallye-punto με τα 120 εργοστασιακα + καμμια 30ρια aftermarket και αντι να πηγαινουν να τρωνε τα μουτρα τους και να βαζουν μυαλο (η να βγαζουν) θα ερχονται σε σενα (γιατι θα εξακολουθουν να μην ξερουν τι σημαινουν τα αλογατα στις μηχανες) και θα σε περνανε κυριολεκτικα απο πανω ως απειροι... και θα κλαινε μανουλες στην ευρυτερη περιοχη των Σπατων και όχι μονο....

    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  15. #15
    Μαυρομιχάλης. .. Το avatar του/της stavrobeis
    Εγγραφή
    14/05/2003
    Μηνύματα
    150

    Re: τι να πεις..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    εγω ψιλοσυμφωνω παντως με τετοια μετρα.
    πας μια βολτα μεχρι παραλιακη....και στο δρομο θα σε πλευρισουνε ισα με 20 1000ss με οδηγους 20 χρονους ακρανωτους με ορεξη για φαγωμάρα και χωρις καμια αισθηση του τι καβαλάνε.

    προσφατα γνωστος στη γειτονια μου..22 χρονος..αλλαξε τη φανταστικη του μοτοσυκλετα KLX 250 SM ΤΟΥΜΠΑΝΟ KAI TA ρεστα..
    και πηρε ενα ταπεινο...zx-10 rr το καινουριο το 06 με τα δυο τελικα....



    μετα απο 2 βδομάδες.....εκανε 5000 ε ζημια στο μηχανακι και εκατσε και 1 μηνα στο κρεβατι..(περαστικα του φυσικα και να ειναι καλα το παλικαρι).

    καποιος περιορισμος πρεπει να μπει νομιζω...δεν ειναι δυνατον να πουλανε πυραυλους 170 αλογων σε τετοιες ηλικίες.βασικα δε βρισκω λογο που οι εταιριες επιμενουν και βγαζουν τετοια μηχανακια για εμας και σε τιμες που μπορει να τα αγορασει ο καθενας.
    καλα πολλοι ξέρω οτι θα με κραξετε ..αλλα τι να κανω ρε παιδια..και εμενα μου αρεσουνε αυτα τα τερατα...αλλα ειμαι σιγουρος οτι δε μπορω να τα κανω καλα αυτα τα γκαζια.
    Εγω παντως διαφωνω καθετα με οποιαδηποτε απαγορευση, και ας συμφωνω οτι οι "μικροι" δεν μπορουν να ελενξουν τα γκαζια, γιατι:
    - Γιατι μονο για τις μηχανες?
    - Αν τις θεωρουν επικυνδυνες να μην τις βγαζουν, και τα τσιγαρα και το αλκοολ ειναι επικινδυνα αλλα ολοι πανω απο 18 τα παιρνουν (τι απο 18 , απο τα 10....)

    Και φυσικα, ειμαι εντελως αντιθετος επειδη η απογορευση ποτε δεν ηταν λυση σε κανενα προβλημα...(Βλεπε π.χ. ναρκωτικα)

    Ποια ειναι η λυση?
    Αντι να απαγορευουν, να κανουν μαθηματα οδηγικης συμπεριφορας στα παιδια απο το δημοτικο, ναι απο το δημοτικο,
    Η ΕΕ δινει σε τοσες μαλκιες επιχορηγησεις, ας φταιχτουν εκπειδευτικα παρκα-πιστες...να μην χρειαζεσαι μια εξεταση της πλακας για να παρεις διπλωμα, αλλα 10....
    Να μπει η οδηγηση στα σχολεια, αφου ολοι θα πιασουν ενα τιμονι καποια στιγμη...ειτε μηχανης ειτε αυτοκινητου...
    Εσεις που γραφεται εδω, αν ειχατε (ορισμενοι εχετε κιολας) παιδια, τι θα κανατε , θα καβαλουσατε εσεις την μηχανη σας, και στο παιδι θα απαγορευατε, και θα σας κοιτουσε, μεχρι που θα επεφτε στα χερια του μια μηχανη και απο την καβλα του που σας κοιτουσε τοσα χρονια και δεν μπορουσε, θα την ελιωνε με τα γνωστα αποτελεσματα... ή θα του μαθαινατε απο μικρο και σιγα-σιγα μια σωστη οδηγικη παιδεια?
    Ολα ειναι θεμα παιδειας, δηλαδη εκτος απο 18αρηδες επικινδυνους, δεν εχετε δει 40ρηδες και 50ρηδες???

    Οχι σε καθε ειδους απογορευση....
    Χ

    (δε ξέρω να υπογράφω)

    www.xristopistoi.tk

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τα ωραια του μοτοσυκλετισμου
    από PortisHead στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2011, 16:00
  2. Το μέλλον του λαού.
    από blackrose στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2011, 00:07
  3. Tο πέρασμα του δρόμου ......
    από arxaios στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2009, 19:34
  4. το μελλον του μοτοσακου 1
    από tai στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2009, 11:33
  5. Tο βίντεο του Ζαχόπουλου...
    από dirtbird στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2008, 22:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF