Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 44

Θέμα: ΒΟΛΤΑ ΣΤΑ ΑΙΟΛΙΚΑ ΠΑΡΚΑ ΘΡΑΚΗΣ

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Smith
    Εγγραφή
    02/02/2005
    Μηνύματα
    385

    ΒΟΛΤΑ ΣΤΑ ΑΙΟΛΙΚΑ ΠΑΡΚΑ ΘΡΑΚΗΣ

    Σας έχει τύχει ποτέ…να θέλετε διακαώς να κάνετε μια χαλαρή βολτούλα στη φύση, στα βουναλάκια ή παραλία …? Να είναι και Άνοιξη που όλα είναι καταπράσινα και να έχετε και ένα ηλιόλουστο Κυριακάτικο πρωινό…? Να ξεκλέβετε λίγο ελεύθερο χρόνο (επιτέλους ! ) και…να μην βρίσκετε παρέα να ακολουθεί..???

    Όσοι από εσάς εμπίπτουν σε αυτήν την κατηγορία, θα με δικαιολογήσετε…πιστεύω…Οι υπόλοιποι μπορείτε κάλλιστα να με στολίσετε με τα κοσμητικά επίθετα που στολίζει μια γιαγιάκα όταν βλέπει 5-6 μηχανές να ανεβαίνουν σε ένα βουνό, του στυλ, είναι τρελλοί, παλαβοί και ό,τι άλλο θέλετε….

    Λοιπόν το μίνι αυτό ‘’Ταξιδιωτικό’’ ξεκινάει κάπως έτσι…από ένα Σάββατο που διακαώς επιθυμούσα, όχι απαραίτητα τα πολλά χιλιόμετρα, όσο τη βολτούλα στο πράσινο χαλί της φύσης…Όμως το Σάββατο απέβησαν φρούδες όλες οι ελπίδες μου…ο κολλητός είχε υποχρεώσεις και οι λοιποί σε όμορους νομούς επίσης υποχρεώσεις…No harm feelings, ‘’έτσι είναι αυτά λεω…και αύριο μέρα είναι’’ !

    Κυριακή λοιπόν..(η..αυριανή ημέρα που λέγαμε) και ο Ήλιος έχει κατέβει ακόμα πιο χαμηλά να ξαποστάσει κι αυτός στις πλαγιές και τις ραχούλες, όμως καταλήγω σε έναν καφέ στο κέντρο της πόλης με την παρέα να με ρωτάει που γυρνάει το μυαλό μου…Όταν θέλεις κάτι πιστεύω πρέπει να το εκπληρώνεις…αλλιώς σου ‘μένει αμανάτι’’ , που λέμε και στο χωριό μου…Ο καφές ψιλοτελείωνε είχε πάει 15+30 και έπρεπε να αποφασίσω τελικά αν ήθελα να πάω –και που βόλτα….
    ‘’Παιδιά, sorry,αλλά εγώ θα την κάνω’’ τους είπα και καταλάβανε ότι τελικά θα πήγαινα έστω και μόνος…Εδώ να σημειώσω εκ των προτέρων ότι είναι ορθόν στις βόλτες πάντα να υπάρχει παρέα…και όχι να ξεκινάμε βουρ για το βουνό σαν μερικούς μερικούς…(αυτή ήταν μια μικρή εκμυστήρευση και κλείνει η ) !!!

    Στις 16+00 έχω ήδη φαει –το μόνο καλό στην όλη ιστορία- και έχω φορέσει παντελόνι γάντια και όλα τα σχετικά…το μέρος που θέλω να πάω,…? Μια ματιά στο χάρτη και κάτι σε ονομασία είναι πιο σκούρο από τα υπόλοιπα…ε..εδώ θα είναι καλά λεω….ξεκινάμε και βλέπουμε…
    Live every day as if it were your last one...but don`t make it so..!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Smith
    Εγγραφή
    02/02/2005
    Μηνύματα
    385
    Το 1ο σκέλος της διαδρομής ήταν γνωστό…χαλαρό στροφιλίκι, και όμορφα μέρη μέσα από το δάσος…όσο ανεβαίνω τόσο νιώθω να φυσάει και να τσιμπάει λίγο…κάπου εκεί στις κορυφές φαίνονται και οι πρώτες ανεμογεννήτριες… είναι μάλλον δύσκολο να περιγράψω σε κάποιον που δεν έχει δει το πόσο επιβλητικές στέκουν στις κορυφές…Είναι στα 29 μέτρα ύψος αν θυμάμαι καλά και το άνοιγμα των φτερών στα 13… Είναι εντυπωσιακά μεγαλόπρεπες κατασκευές και προσωπικά νιώθω ένα δέος όταν βλέπω στη μέση του πουθενά, ανάμεσα σε βουνά και ρεματιές, τεράστιους γερανούς και κατασκευές που αποδεικνύουν τη μεγαλοπρέπεια και το δαιμόνιο μυαλό του ανθρώπου…

    Κάπου εκεί λοιπόν βγάζω τις πρώτες φωτογραφίες…ό,τι δηλαδή μπορεί να μαζέψει μια απλή φωτογραφική μηχανή…


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	windpower.jpg 
Προβολές:	832 
Μέγεθος:	23,6 KB 
ID:	45700
    Live every day as if it were your last one...but don`t make it so..!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Smith
    Εγγραφή
    02/02/2005
    Μηνύματα
    385
    και εδώ...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	windpowers.jpg 
Προβολές:	836 
Μέγεθος:	33,2 KB 
ID:	45701
    Live every day as if it were your last one...but don`t make it so..!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Smith
    Εγγραφή
    02/02/2005
    Μηνύματα
    385
    Συνεχίζω το διάβα και κάπου βλέπω ένα σταυροδρόμι…βγάζω το χάρτη και από ότι μπορώ να υποθέσω στρίβοντας αριστερά είναι το μέρος που δεν έχω ξαναπάει και συνεχίζοντας ευθεία η διαδρομή που έχω ακολουθήσει…

    Ε, δεν χρειάζεται και σκέψη…πάω από εκεί που δεν έχω ξαναπάει...! Η διαδρομή όμορφη και περιπλανιέμαι στην πίσω πλευρά των βουνών που είχα ανέβει προηγουμένως και πλέον αρχίζω μια σταδιακή κατάβαση…Ξεκινάω από Ν. Έβρου και πλέον βρίσκομαι στο Νομό Ροδόπης…μην με ρωτάτε που ακριβώς…αλλά κάπου έβγαζε ο δρόμος…είχα αυτό το προαίσθημα.. εξ`άλλου όπου έχει στάνες αγελάδες και πρόβατα, κάπου εκεί γύρω θα βρίσκεται και μια ανθρώπινη παρουσία…το πολύ-πολύ λεω να βγάλουμε το βράδυ αγκαλιά με κάνα πρόβατο μέχρι να ξημερώσει…

    Ο δρόμος είναι καταπληκτικός και ενδείκνυται για πολλές μηχανές θα έλεγα, από on-off ως και street… αριστερά μου κυλάει στη χαράδρα ένα ρυάκι…ακούγεται ελαφρά το κελάρυσμα του…φυσικά έχοντας σταματήσει και βγάζοντας μια-δυο φώτος το μοτόρι και κανα δυο ξώφαλτσες το τοπίο γύρω διότι έχει αρχίσει να σουρουπώνει και επίσης έχει συννεφιά με το γλυκό άγγιγμα από μερικές στάλες βροχής να στήνει χορό στο κράνος…Αλλά…όχι…! δεν το βάζουμε κάτω και συνωμοτώ και εγώ με τη σειρά μου με τη Θεά-Τύχη να μην βρέξει και τελικά βάζω κουκούλα και ξεκινάω… Κάπου βλέπω μια ταμπέλα που λέει Ν. Σάντα…ωραία, λέω..ας πάμε από εκεί και βλέπουμε.. Οι στάλες έχουν σταματήσει και ρίχνοντας μια πανοραμική ματιά ολόγυρα μου φαίνεται πολύ απίθανο να βρέξει…Τα σύννεφα υπάρχουν, αλλά δεν είναι πυκνά, και απλώς γκριζάρουν το τοπίο….


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	view 1.jpg 
Προβολές:	823 
Μέγεθος:	37,8 KB 
ID:	45702
    Live every day as if it were your last one...but don`t make it so..!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Smith
    Εγγραφή
    02/02/2005
    Μηνύματα
    385
    Κάπου εκεί βλέπω και μια ταμπέλα. .’’Κέχρος’’ 35 κλμ… αυτό ήταν το μέρος με τα έντονα μαύρα γράμματα που είχα επισημάνει στο χάρτι…αποφασίζω να συνεχίσω και μόλις παίρνω την πρώτη στροφή βλέπω μια ταμπέλα με την ένδειξη ‘’Προσοχή ! Συνεχείς στροφές’’… ένα κρυφό μειδίαμα σκίζει κρυφά τα χείλη μου και ορμάω…έχω πάντα όμως το ΄΄άγχος΄΄ και το νου μου ότι για να βρίσκονται αυτές οι ταμπέλες εκεί…ε.. πρέπει να υπάρχει κάποιος λόγος..!

    Και όντως έτσι ήταν…ανηφοριά πλέον σε υψόμετρο 500 και κάτι μέτρα με διαρκείς στροφές και από δεξιά μεριά ο γκρεμός….Η περιοχή είναι διάσπαρτη επίσης από τις ανεμογεννήτριες που λέγαμε προηγουμένως… ¨Οσο ανεβαίνω είναι αλήθεια πως όλο και αγχώνομαι γιατί η ώρα κυλάει το τοπίο μαυρίζει, και φυσικά ουδείς λόγος για το ανθρώπινο στοιχείο… τουλάχιστον όχι με άμεση πρόσβαση…


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	view 2.jpg 
Προβολές:	816 
Μέγεθος:	30,1 KB 
ID:	45703
    Live every day as if it were your last one...but don`t make it so..!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Smith
    Εγγραφή
    02/02/2005
    Μηνύματα
    385
    κοιτάζοντας τριγύρω...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	view 3.jpg 
Προβολές:	813 
Μέγεθος:	25,0 KB 
ID:	45704
    Live every day as if it were your last one...but don`t make it so..!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Smith
    Εγγραφή
    02/02/2005
    Μηνύματα
    385
    Κάπου εκεί συναντώ και τους ομοϊδεάτες μου…άλογα που βόσκουν ελεύθερα και ξαφνικά ! Ο Πήγασος σταματάει μόνος του ! Ρίχνει τρείς κατεβασιές κάτω και κατευθείαν νεκρά… έτσι…κάτι σα να λένε Πήγασος και τα υπόλοιπα μη-φτερωτά άλογα, και βγάζω μια δυο φωτογραφίες… Αυτά είναι τα γνωστά ‘’ελληνικά’’ άλογα, δηλαδή τα πολύ κοντά…ωστόσο μάλλον βρίσκουν την παρουσία μου διακριτική γιατί δε νιώθουν να ταράζονται καθόλου ούτε για να αγριέψουν ούτε για να τους χαλάσω την ησυχία τους…


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	horses 2.jpg 
Προβολές:	814 
Μέγεθος:	48,8 KB 
ID:	45705
    Live every day as if it were your last one...but don`t make it so..!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Smith
    Εγγραφή
    02/02/2005
    Μηνύματα
    385
    επίσης...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	horses.jpg 
Προβολές:	808 
Μέγεθος:	52,8 KB 
ID:	45706
    Live every day as if it were your last one...but don`t make it so..!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Smith
    Εγγραφή
    02/02/2005
    Μηνύματα
    385
    Συνεχίζω λοιπόν και οι πινακίδες για τις στροφές μου υπενθυμίζουν ότι τα φρένα πρέπει να τα διατηρώ σε…δροσερή κατάσταση για να μη γίνω και εγώ…’’φτερωτός΄΄…!!! Το τοπίο είναι τόσο ‘’γεμάτο’’ που δύσκολα το μάτι προλαβαίνει να ξαπλώσει πάνω του.. ειδικά όταν κάνεις ένα πέρασμα και ειδικά όταν έχεις το νου σου στο τέλος της στροφής, τις λακούβες και τα χώματα που προσπαθείς να αποφύγεις… Φαντάζομαι και ως πεζοπόρος το μάτι θα αλώνιζε διαρκώς δίχως να ξαποστάσει πηδώντας από την απέραντη κοιλάδα στο κατακόρυφο πετρόμορφο βράχο δίπλα μου και από εκεί κυλώντας στους θάμνους και στα νερά που τρέχουν από τις πλαγιές… Ανά τακτά διαστήματα υπάρχουν πηγές με τρεχούμενο νερό. Άλλες πετρόχτιστες πρόχειρα και άλλες ακόμα περισσότερο περιποιημένες…οπότε, από νερό δεν πεθαίνει κανείς εκεί…!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	view 5.jpg 
Προβολές:	797 
Μέγεθος:	39,3 KB 
ID:	45707
    Live every day as if it were your last one...but don`t make it so..!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Smith
    Εγγραφή
    02/02/2005
    Μηνύματα
    385
    Ανηφορίζοντας και πάλι στα αριστερά μου βλέπω ένα μνημείο αφιερωμένο σε δυο Έλληνες χωροφύλακες που τους σκοτώσανε το 1923 Βούλγαροι στρατιώτες… προσωπικά νιώθω μια ανατριχίλα σκεφτόμενος πόσα άτομα πέρασαν από εκεί, πόσες μάχες και κυνηγητό ζωής και θανάτου δόθηκε σε κείνα τα κακοτράχηλα μέρη, που τώρα εγώ περιδιαβαίνω καμαρώνοντας στη μηχανή μου, χωρίς καν να γνωρίζω όχι τα ονόματα τους αλλά ότι κάποιοι σκοτωθήκανε εκεί για κάποιο λόγο, ίσως για να λέω εγώ σήμερα περήφανα ότι αυτό το χώμα είναι.. ’’Ελλάδα’’….Ας είναι…ούτως οι άλλως οι τύψεις δε θέλω να λειτουργούν εξιλεωτικά και ως άφεση αμαρτιών για την περίπτωση μου…
    Live every day as if it were your last one...but don`t make it so..!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Smith
    Εγγραφή
    02/02/2005
    Μηνύματα
    385
    Παραπάνω βλέπω αυτό εδώ το εγκατελλειμμένο σπίτι που τώρα έχει μετατραπεί σε αποθήκη…δεν ξέρω γιατί, αλλά αυτά τα πετρόχτιστα οικήματα με συναρπάζουν…επίσης προσέξτε την τοποθεσία όπου αυτό βρίσκεται και τι αρχοντική θέα είχαν αυτοί που κάποτε διέμεναν εκεί.. επίσης είναι αξιοθαύμαστη νομίζω η μαστοριά και το ‘’δέσιμο΄΄ που έχουν οι πέτρες μεταξύ τους, τόσο που μοιάζουν σα γκραβούρα έργου τέχνης…


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	petrino.jpg 
Προβολές:	805 
Μέγεθος:	51,5 KB 
ID:	45708
    Live every day as if it were your last one...but don`t make it so..!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Smith
    Εγγραφή
    02/02/2005
    Μηνύματα
    385
    και μια άλλη γωνία


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	view from petrino.jpg 
Προβολές:	791 
Μέγεθος:	74,8 KB 
ID:	45709
    Live every day as if it were your last one...but don`t make it so..!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Smith
    Εγγραφή
    02/02/2005
    Μηνύματα
    385
    πάλι..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	petrino.jpg 
Προβολές:	780 
Μέγεθος:	51,5 KB 
ID:	45710
    Live every day as if it were your last one...but don`t make it so..!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Smith
    Εγγραφή
    02/02/2005
    Μηνύματα
    385
    ε..αυτό...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	petrino 2.jpg 
Προβολές:	769 
Μέγεθος:	81,5 KB 
ID:	45711
    Live every day as if it were your last one...but don`t make it so..!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Smith
    Εγγραφή
    02/02/2005
    Μηνύματα
    385
    Ακόμα ψάχνω το χωριό και στρίβω αριστερά σε χωματόδρομο με την ένδειξη ‘’Κέχρος 0,5΄΄…ε.. κάπου εκεί θα είναι λέω… Εδώ όμως το σκηνικό αλλάζει και μετατρέπεται σε χωμάτινο…μπάινεις κατευθείαν σε λειτουργία ΄΄safe mode΄΄ βλέποντας το δρόμο στενό όσο το μήκος μιας μηχανής και κάτι ας πούμε, νεροφαγιές από τρακτέρ που καθώς κατηφορίζεις ‘’κεντράρεις’’ να μείνεις μέσα σε αυτές, τα φρένα κολλημένα και αριστερά γκρεμός και δεξιά κάτι βράχια ξερολιθιές κοτρώνες που εκείνη τη στιγμή τα έβλεπα σα μαχαίρια ετοιμοπόλεμα… Καθώς κατηφορίζω τσαλαβουτάω και σε λάσπες από νερά που κατεβαίναν από το ποτάμι και ο Πήγασος έχει γίνει….αγνώριστος…Κάπου εκεί λοιπόν, στη μέση του Τίποτα αρχή του Πουθενά βλέπω δυο καθρέφτες μηχανής και καταλαβαίνω ότι δεν πρόκειται για παπάκι, οπότε λέω να το ακολουθήσω…βέβαια μια κουβέντα είναι αυτή…το γκάζι δεν ανοίγει εύκολα γιατί μια πετάγομαι δεξιά και μια αριστερά…


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	spiti.jpg 
Προβολές:	766 
Μέγεθος:	45,0 KB 
ID:	45712
    Live every day as if it were your last one...but don`t make it so..!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΒΟΛΤΑ ΣΤΑ ΓΡΕΒΕΝΑ
    από vulcan στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2008, 03:40
  2. ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΛΤΑ ΣΤΑ ΧΙΟΝΙΑ......
    από zoropatra στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2008, 15:07
  3. Βολτα στα Τζουμερκα
    από necromayhem στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2006, 15:32
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2006, 19:55
  5. 16/04 Βόλτα στα Λαγκάδια Αρκαδιας
    από duck456 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2006, 12:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF