Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Μίνι βόλτα στο Πήλιο

  1. #1
    Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ Το avatar του/της Tsakalaki
    Εγγραφή
    19/04/2006
    Μηνύματα
    281

    Μίνι βόλτα στο Πήλιο

    Μίνι βόλτα στο Πήλιο



    Παρασκευή 21/4/2006


    Οι περισσότεροι από εσάς γνωρίζετε το Πήλιο και τις μαγευτικές τοποθεσίες του. Η αναφορά μου σε αυτή τη μικρή αλλά τόσο γεμάτη βόλτα γίνεται περισσότερο για όλους όσοι δεν έχουν ακόμα φέρει τις ρόδες τους στο Πήλιο, κάτι που το συνιστώ, αν και είμαι σίγουρος ότι το έχουν κάνει και άλλοι πριν από εμένα. Το απόγευμα της (Μ) Παρασκευής βρισκόμουν στη περιοχή Κορώπη, λίγα χλμ από τα Καλά Νερά. Η πρόσκληση που δέχθηκα από τον αδερφικό μου φίλο να κινηθώ προς Μηλίνα με βρήκε σύμφωνο και λίγο πριν τις 5:00 πήρα τα τιμημένα 649 κυβικά (Vstrom) μου και ξεκίνησα μια διαδρομή γεμάτη εκπλήξεις. Τη διαδρομή αυτή δεν είχα ξαναοδηγήσει, αν και στο παρελθόν με το λεωφορείο την έχω κάνει πολλές φορές μην δίνοντας σημασία. Η άσφαλτος από υποφερτή έως καλή, ενώ από κίνηση ελάχιστα πράγματα, γεγονός που σου έδινε τις περισσότερες φορές τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις όλο το πλάτος του δρόμου, κυρίως όταν είχες την ορατότητα. Στροφές, στροφές, στροφές, στροφές και στροφές περιελάμβανε το μενού. Η χαρά το μοτοσικλετιστή. Στροφές ανοικτές, στροφές κλειστές, στροφές 180 μοιρών, στροφές ανηφορικές, στροφές κατηφορικές. Αρχικά ακολουθείς το δρόμο που ξεκινά από τον Βόλο, και περνά διαδοχικά Αγριά, Λεχώνια (υπάρχει στροφή για τον Άγιο Λαυρέντιο, και προς τα εκεί είναι σκέτη μαγεία), Γατζέα (έχει στροφή για την Άνω Γατζέα), Καλά Νερά, Κορώπι (για τους ντόπιους, μπούφα), Άφησος, Αφέτες (για τους ντόπιους, Νιάου), και φτάνεις στην Αργαλαστή. Εκεί υπάρχουν πινακίδες που σου δείχνουν το δρόμο για πολλά μέρη. Για Μιλήνα, και Τρίκερι, στρίβεις δεξιά. Το τοπίο σε αποζημίωνε, ειδικά στα σημεία που το έδαφος ήταν κατηφορικό καθώς είχε τη δυνατότητα να απλώσεις το μάτι σου. Η Μηλίνα (απόσταση από την Κορώπι 27 χλμ) αποδείχθηκε ο μεσοπροορισμός, καθώς τελικά βρεθήκαμε στο Τρίκερι. Είναι το νοτιότερο σημείο του Πηλίου, και η διαδρομή δεν έχει στροφές (31 χλμ) αλλά η θέα είναι καταπληκτική. Διαδρομή γεμάτη με μικρές παραλίες τις οποίες μπορείς να εκμεταλλευτείς καθ’ όλη τη διάρκεια του καλοκαιριού, θέα μαγευτική, καθώς σε πολλά σημεία μπορείς να δεις το σημείο όπου ο Παγασητικός κόλπος συναντά το Αιγαίο πέλαγος. Η όλη διαδρομή έγινε με τη συνοδεία ενός Suzuki Swift, καθότι ο κολλητός μου είχε αφενός πάρει τη δόση του τη περασμένη ημέρα από μηχανές στη πίστα των Σερρών, οδηγώντας 6 διαφορετικές μηχανές (όταν είσαι ο παρουσιαστής του Moto gp στην ΕΤ3 τα έχεις αυτά…..) αφετέρου είχε μαζί του παρέα. Γύρω στις 6 άρχισε να συννεφιάζει, και στο μυαλό μου ήρθαν όλα εκείνα τα περίεργα που μου έλεγε η γιαγιά μου, ότι κάθε μεγάλη Παρασκευή βρέχει γιατί κλαίει ο θεός και άλλα παγανιστικά, και άρχισα να σκέφτομαι ότι μπορεί να δικαιωθεί. Πήρα λοιπός το γιαβρί μου και χαράξαμε το δρόμο της περιστροφής. Έχοντας στο μυαλό μου φρέσκια τη διαδρομή την χάρηκα περισσότερο γιατί είχα σταμπάρει κάποια σημεία, με αποτέλεσμα να προσπαθώ να βελτιώσω το βαθμό στροφής. Είμαι πολύ φλώρος με τα στροφιλίκια, (ακόμα τα φοβάμαι και δεν στρίβω όπως θα μπορούσα. Έχω κάποιους φόβους να νικήσω και θα μου πάρει μάλλον καιρό) και με τη βόλτα αυτή άρχισα να κάνω βήματα προόδου καθώς άρχισα να εφαρμόζω σχεδόν όλα όσα διάβαζα και ξαναδιάβαζα στο άρθρο «μάθε παιδί μου στροφές» του «μοτό», και όχι βέβαια αυτά που λέει και αναφέρεται στη πίστα…..τα σχεδόν 60 χλμ της επιστροφής ήταν φανταστικά. Το Πήλιο έχει άλλες 8997 διαδρομές (που λέει ο λόγος) για να διανύσετε, ακόμα καλύτερες. Ελπίζω αυτή η μίνι εκδρομή να είναι το part 1, καθώς ετοιμάζομαι για νέες εξορμήσεις στο Πήλιο….
    The golden light above you show me where you're from
    The magic in your eye bewitches all you gaze upon
    You stand upon your hill and behop all around you
    They wonder where you're from oh yeah they wonder where I found you
    Oh my love it's a long way where you're from, it's a long way
    Aμμουλιανη, διακοπές 2007
    Ανακοίνωση - προειδοποίηση Υπουργείου Εσωτερικών - Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Θεσσαλονίκης

  2. #2
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Να δωσω ενα χερακι στην "κατανοηση" της διαδρομης?

    Αντε θα δωσω ...

    :rotflmao:




    Παντα τετοια!




    .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	volos.jpg 
Προβολές:	152 
Μέγεθος:	88,4 KB 
ID:	45723
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  3. #3
    prepei na einai mageytiki i diadromi..
    Mexri afisso exw ftasei.

    Kai to kalokairaki feygoun kai karavakia gia Skia8o

    Tsakalaki ews to Trikeri pws paei apo venzinadika??
    In Thrust We Trust

    Turn To Burn

  4. #4
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    na milhsei kai kanenas ntopios pou to xei faei to bouno me to koutali?
    opoios er8ei sigoura den 8a xasei....
    exei ontws polles diadromes....
    na xanesai mesa sth fush...
    kai ena kalo pou exoume einai ta xionia....
    giati?...giati oi xamhles 8ermokrasies xalane thn asfalto kai oi arxes anagkazontai na strwnoun kainouria....sxedon ka8e xrono
    ennoeitai se kapoio uyometro...oxi stis paralies..mhn trela8oume kiolas..
    goustarei kaneis???
    egw pantws goustarw na anebainw phlio arxes iouniou kai na blepw mauroula asfalto...
    ANTE KALO KALOKAIRI!!!!ERXETAI!!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Βόλτα στο πάρκο;
    από powerphot στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2006, 08:56
  2. Βολτα στο Ναυπλιο
    από sunnymtx στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2006, 13:26
  3. Βόλτα στο Ριγάνι
    από bmour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2005, 23:44
  4. Βολτα Στο Αιγιο Τωρα !!!
    από Pokermon στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2005, 14:27
  5. Βόλτα στο Λεωνίδιο.....
    από bartman στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 10:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF