Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Τριγμοι σε βαλιτσα Kappa (Κ52)

  1. #1

    Question Τριγμοι σε βαλιτσα Kappa (Κ52)

    Εχω εδω και 1 χρονο περιπου την βαλιτσα της Kappa (Κ52) στην Transalp 650 μου.Παρα πολυ καλη και με εχει βολεψει αρκετα σε ταξιδακια , εχω ενα μονιμο προβλημα ομως ρε παιδες ... Σε λακουβες η γενικα σε ανωμαλο οδοστρωμα κανει σαν τενεκες και μου σπαει τα νευρα γιατι ειμαι ψειρας και σπαζομαι οταν ακουω στη μηχανη να τριζει η να βαραει κατι και ΑΜΕΣΩς το φτιαχνω, ε σε αυτη την περιπτωση ΔΕΝ εχω καταφερει να κανω κατι.Κολλησα καποια "τσοχακια" πανω στην σχαρα νομιζοντας οτι δε θα "κοπαναει" αλλα τιποτα , παλι τα ιδια,καλα για χωμα με πετρες δεν το συζητω ! λες και θα ξεκολλησει ΟΛΗ η ουρα πισω , για πειτε καμια γνωμη για το θεμα γιατι πραγματικα μου χαλαει τη διαθεση οταν κοπαναει σαν καροτσα ...
    Oropos @ Dj Science
    Varadero 1000

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harlek
    Εγγραφή
    28/08/2005
    Μηνύματα
    222
    Ακριβώς το ίδιο και η K35. Και μάλιστα κουνιέται τόσο που φαίνεται και με το μάτι, μια φορά με ακολουθούσε ένας φίλος μου και μου έλεγε ότι στις λακούβες η βαλίτσα χόρευε καρσιλαμά!
    Πάντως και είναι γεγονός ότι πολλές βαλίτσες, μετά τους πρώτους μήνες που είναι κάπως σφιχτές στη βάση τους, αρχίζουν χορεύουν άγρια.

  3. #3
    ΚΑΙ ΓΩ ΠΟΥ'ΧΩ HEPCO-BEKER ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ?ΑΜΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΕΣΑ ΕΝΑ ΣΕΙΚΕΡ ΜΕ ΚΑΦΕ-ΖΑΧΑΡΗ....ΤΣΟΥΠ!ΕΤΟΙΜΟΣ Ο ΦΡΑΠΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΑ ΧΛΜ!:a51:

    ΠΑΝΤΩΣ ΟΝΤΩΣ ΛΙΓΟ-ΠΟΛΥ ΟΛΕΣ ΧΑΛΑΡΩΝΟΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΚΟΠΑΝΑΝΕ.ΚΑΙ ΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΑΤΕΝΤΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ,ΑΛΛΑ ΤΖΙΦΟΣ ΤΕΛΙΚΑ.
    ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ...ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ!:a44:
    www.caferacers.gr

  4. #4
    Honda XL1000V Varadero Το avatar του/της the_passenger
    Εγγραφή
    28/11/2005
    Μηνύματα
    329
    Γειά σας παιδιά.. και Χρόνια πολλά!...

    Αυτό που κάνω εγώ και περιορίζει αρκετά το πρόβλημα είναι μια απλή πατεντούλα.. λίγο εμπειρική:

    Πάντα πρίν τοποθετήσω το βαλιτσάκι (Κάππα 48) στη θέση του, βάζω στο κέντρο του περίπου (ανάμεσα δηλαδή στις 2+1 εγκοπές που "πιάνει") ένα μικρό πανάκι, διπλωμένο και 2-3 φορές, ώστε όταν κουμπώσει η πίσω εγκωπή να λειτουργήσει σαν σφήνα και να μήν παίζει, ως ένα βαθμό η βαλίτσα..

    δέν ξέρω αν είναι καλό ή ..αστείο, αλλά το κόλπο μου δουλεύει μιά χαρά θα έλεγα.. για δοκιμάστε και πείτε μου..

    ελπίζω να βοήθησα..

    georgE

    http://www.moto.gr/arthra/00034.php

  5. #5
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Έχω ένα μικρό βαλιτσάκι της SHAD(28lt) πάνω στο παπί και συμβαίνει το ίδιο και στο δικό μου, οπότε μάλλον είναι φυσιολογική αυτή η παλινδρομική κίνηση, ειδικά μάλιστα στις μεγάλες βαλίτσες το πρόβλημα θα είναι εντονότερο.

    Θα δοκιμάσω την πετσέτα, να δούμε αν θα αποδώσει
    Πάντα όρθιοι

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
    Γειά σας παιδιά.. και Χρόνια πολλά!...

    Αυτό που κάνω εγώ και περιορίζει αρκετά το πρόβλημα είναι μια απλή πατεντούλα.. λίγο εμπειρική:

    Πάντα πρίν τοποθετήσω το βαλιτσάκι (Κάππα 48) στη θέση του, βάζω στο κέντρο του περίπου (ανάμεσα δηλαδή στις 2+1 εγκοπές που "πιάνει") ένα μικρό πανάκι, διπλωμένο και 2-3 φορές, ώστε όταν κουμπώσει η πίσω εγκωπή να λειτουργήσει σαν σφήνα και να μήν παίζει, ως ένα βαθμό η βαλίτσα..

    δέν ξέρω αν είναι καλό ή ..αστείο, αλλά το κόλπο μου δουλεύει μιά χαρά θα έλεγα.. για δοκιμάστε και πείτε μου..

    ελπίζω να βοήθησα..

    Φιλε Γιωργο (passenger) καλησπερα, εχω κανει μερικες φορες την πατεντα που λες αλλα φοβαμαι ρε φιλε μην "τσιτωσει" πολυ η βαλιτσα και στα μεγαλα ζορια (ανωμαλο δρομο) πιεζει πολυ τα πλαστικα (3) της βασης και τα σπασει ... μια παλιοτερη που ειχα παντως (falcon) τα εσπασε για πλακα και την πεταξα ... Αυτο φοβαμαι, παντως εχεις απολυτο δικιο, κανει καλη δουλιτσα και σ'ευχαριστω !
    Oropos @ Dj Science
    Varadero 1000

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
    Γειά σας παιδιά.. και Χρόνια πολλά!...

    Αυτό που κάνω εγώ και περιορίζει αρκετά το πρόβλημα είναι μια απλή πατεντούλα.. λίγο εμπειρική:

    Πάντα πρίν τοποθετήσω το βαλιτσάκι (Κάππα 48) στη θέση του, βάζω στο κέντρο του περίπου (ανάμεσα δηλαδή στις 2+1 εγκοπές που "πιάνει") ένα μικρό πανάκι, διπλωμένο και 2-3 φορές, ώστε όταν κουμπώσει η πίσω εγκωπή να λειτουργήσει σαν σφήνα και να μήν παίζει, ως ένα βαθμό η βαλίτσα..

    δέν ξέρω αν είναι καλό ή ..αστείο, αλλά το κόλπο μου δουλεύει μιά χαρά θα έλεγα.. για δοκιμάστε και πείτε μου..

    ελπίζω να βοήθησα..


    Παιδάκια σας έχω τη λύση!
    Αυτό που λέει ο the_passenger είναι σωστό και το έχω κάνει, όπως όμως και αυτό που λέει και ο sunnymtx!
    Η λύση (γιατί εμένα μου έσπαγε και λίγο τα νεύρα το πανάκι με το βάλε-βγάλε) είναι στη μέση και σχεδόν μόνιμη!
    Κολλάμε περιμετρικά στη βάση (ή στη βαλίτσα μας ώστε όταν κυκλοφορούμε χωρίς αυτή στη μοτό να μή φαίνονται) κομμάτια από αφρολέξ! Έτσι και οι τριγμοί σταματούν αλλά και η πίεση στη βαλίτσα με πιθανότητες να σπάσει μειώνεται!
    "Σχεδόν" μόνιμη λέω γιατί έπειτα από λίγο καιρό πιθανών να μαλακώνει πολύ το αφρολέξ οπότε το αντικαθιστούμε!
    Αυτά!

  8. #8
    Δοκίμασε να κολλήσεις στη βάση της βαλίτσας κομμάτια από χοντρό αεροστόπ, δουλεύει!

  9. #9
    Honda XL1000V Varadero Το avatar του/της the_passenger
    Εγγραφή
    28/11/2005
    Μηνύματα
    329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sunnymtx
    Φιλε Γιωργο (passenger) καλησπερα, εχω κανει μερικες φορες την πατεντα που λες αλλα φοβαμαι ρε φιλε μην "τσιτωσει" πολυ η βαλιτσα και στα μεγαλα ζορια (ανωμαλο δρομο) πιεζει πολυ τα πλαστικα (3) της βασης και τα σπασει ... μια παλιοτερη που ειχα παντως (falcon) τα εσπασε για πλακα και την πεταξα ... Αυτο φοβαμαι, παντως εχεις απολυτο δικιο, κανει καλη δουλιτσα και σ'ευχαριστω !
    Οπς! δεν το ειχα σκεφτεί αυτό!!! :a13:

    Ευτυχώς δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο!...

    παιδά το αεροστόπ και το αφρολέξ μου ακούγονται πολύ καλές ιδέες.. θα δοκιμάσω!
    georgE

    http://www.moto.gr/arthra/00034.php

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
    Οπς! δεν το ειχα σκεφτεί αυτό!!! :a13:

    Ευτυχώς δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο!...

    παιδά το αεροστόπ και το αφρολέξ μου ακούγονται πολύ καλές ιδέες.. θα δοκιμάσω!
    Να στε καλα !
    Oropos @ Dj Science
    Varadero 1000

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF