Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Εγκληματική αμέλεια συνεργείου αντιπροσωπείας Yamaha

  1. #1

    Εγκληματική αμέλεια συνεργείου αντιπροσωπείας Yamaha

    Πρίν 2 μήνες πήρα πίσω τη μηχανή μου από κεντρική αντιπροσωπεία YAMAHA Θεσ/νίκης έπειτα από επισκευές που έγιναν σ αυτήν μετά από τρακάρισμα που είχα.

    Ανάμεσα στις επισκευές ήταν και βάψιμο ψαλιδιού. Το ψαλίδι αφαιρέθηκε, βάφτηκε και επανατοποθετήθηκε.
    Έπειτα από 2 μήνες ελάχιστων χιλιομέτρων εντός πόλεως, παρατήρησα μόλις σήμερα το απόγευμα, μετά από μία διαδρομή με ταχύτητες άνω των 150χλμ/ώ αυτά που φαίνονται στις φωτογραφίες.

    Όπως παρατηρείτε και εσείς ο άξονας του ψαλιδιού έχει σχεδόν βγεί εντελώς και δε βγήκε στη διαδρομή ως εκ θαύματος.
    Το μπουλόνι του άξονα είναι φυσικά ασφαλείας και βιδώνεται ΜΟΝΟ με αερόκλειδο. Οπότε είτε δεν τοποθετήθηκε, είτε δεν σφίχτηκε σωστά με αποτέλεσμα να γλιτώσω απ του Χαρου τα δόντια, οδηγώντας τις τελευταίες ημέρες.

    Ευτυχώς με φώτισε ο θεός και το πρόσεξα πριν να είναι πολύ αργά, γιατί τότε απλά θα με κηδεύανε λέγοντας πόσο κακός και απρόσεχτος οδηγός ήμουνα.

    Θα ήθελα τη γνώμη σας για ποινική δίωξη, όσοι έχετε κάποιες παραπάνω νομικές γνώσεις μέχρι να απευθυνθώ στο δικηγόρο μου στην ARAG.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1s.jpg 
Προβολές:	670 
Μέγεθος:	86,1 KB 
ID:	45774
    Δεν επιμένω αλλά έχω δίκιο! (niki_kar)
    LS

  2. #2
    Ωρίστε κοιτάξτε τα χάλια τους. το διαπίστωσα μόλις 500 χιλιόμετρα μετά.

    Κ αυτοί είναι κεντρική αντιπροσωπεία στη Θεσ/νίκη, αντιπρόσωποι της Μοτοδυναμικής.

    Να τους χαίρεστε. Πάντα τέτοια.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2s.jpg 
Προβολές:	641 
Μέγεθος:	81,8 KB 
ID:	45775
    Δεν επιμένω αλλά έχω δίκιο! (niki_kar)
    LS

  3. #3
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αγαπητέ φίλε,
    αν έχεις οποιαδήποτε απόδειξη που αποδεικνύει την εργασία τους σε αυτό το σημείο ,
    μπορείς να τους αλλάξεις τα φώτα,
    αλλά δεν νομίζω να το κάνεις με την Arag αυτό,
    και στο λέω απο πρότερη εμπειρία με την Arag η οποία προτιμά να πιάνει υποθέσεις και να διεκπεραιώνει γρήγορα όσο αναφορά την δική σου αστική αποζημίωση (προτιμά να μην ασχολείται με ποινικά) στην οποία περίπτωση αφού δεν είχες ζημιά ... δεν ξέρω και τι θα σου πούνε...
    Εγω θα σου πρότεινα να πας να πεις έτσι την υπόθεση και να δεις τι θα σου πούνε...
    ...και πες μαςμετά τι σου είπαν , κιόλας να ξέρουμε...
    Ετσι και αλλιώς βρες έναν καλό δικηγόρο που ασχολείτε με μοτοσυκλέτες, ή με τροχαία, ή με συνεργεία, για να το κηνυγήσει δεόντως!
    Πείσμωσε και συνέχισε το με υπομονή και επιμονή , γιατί και θα αργήσει και θα σου βγάλει λίγο το λάδι,
    αλλά πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο, τουλάχιστον να γίνουν ποιο υπεύθυνοι οι άνθρωποι της αντιπροσωπίας, και να υπάρχει και κανα τσεκ λιστ (βλάκες είναι στο εξωτερικό?) εντάξει λάθη γίνονται, αλλά δεν αποδέχομαι να γίνονται σε σημείο κινδύνου ανθρώπινης ζωής... ειδικά λόγω τακτικής λειτουργίας του συνεργείου...

  4. #4
    Ευχαριστώ για την απάντηση, θα ενημερώνω ανελειπώς για τις εξελίξεις, φυσικά και έχω τα τιμολόγια επισκευής από την ασφαλιστική μου που κάλυψε το ατύχημα η οποία μπορεί και να επιβεβαιώσει με τον εμπειρογνώμονά της ότι το ψαλίδι βγήκε και βάφτηκε μόλις 2 μήνες πρίν.

    Οι δοκιμαστικές βόλτες που έκανα σήμερα το πρωί αφού πάτησα απλά τον άξονα στη θέση του δείχνουν ότι ο άξονας δε μετακινείται με γρήγορους ρυθμούς, ούτε ακόμη και σε λακούβες παρά την έλλειψη του παξιμαδιού, πράγμα που κάθιστά τη μηχανή κινούμενη βόμβα έτοιμη να σκάσει οποιαδήποτε στιγμή παίρνοντας μαζί της αναβάτες και χίλιους 2 αθώους στο δρόμο της μετά από αρκετά χιλιόμετρα και αφού το σημείο ζεσταθεί από τους κραδασμούς.

    Ο άξονας είναι καλά γρασσωμένος, τα πάσα σε άριστη κατάσταση πράγμα που αποδυκνύει ότι δεν υπήρχε ελαττωματικό κομμάτι.
    Δεν επιμένω αλλά έχω δίκιο! (niki_kar)
    LS

  5. #5
    YEC Το avatar του/της alexk
    Εγγραφή
    06/08/2005
    Μηνύματα
    363

    Re: Εγκληματική αμέλεια συνεργείου αντιπροσωπείας Yamaha

    Αρχικά δημιουργήθηκε από lousou76

    Το μπουλόνι του άξονα είναι φυσικά ασφαλείας και βιδώνεται ΜΟΝΟ με αερόκλειδο.
    Το εν λόγω μπουλόνι, βιδώνεται με ροπόκλειδο, με συγκεκριμμένα κιλά δύναμη.

    Τώρα, καταλαβαίνω την αγωνία σου, μιας και συνέβη κάτι τέτοιο. Με το να τους πας στα δικαστήρια δεν ξέρω ακριβώς τι θέλεις να κερδίσεις.
    1. Αποζημίωση?
    2. Ικανοποίηση?
    Γιατί, εφ'όσον δεν συνέβη κάτι, γιατί να τους κυνηγήσεις. Στην θέση σου θα ήμουν ευγνώμων που δεν συνέβη κάτι χειρότερο και θα πρόσεχα πιο πολύ στο μέλλον.
    Και άν έχεις διαβάσει το εγχειρίδιο οδηγιών, μέσα γράφει ότι πριν από κάθε διαδρομή πρέπει να ελέχγεις οπτικά τη μηχανή σου (αλήθεια, πόσοι το κάνουν αυτό σήμερα).
    www.clubcsl.com

  6. #6
    Πού είναι τα κλειδιά μου; Το avatar του/της booZe
    Εγγραφή
    23/07/2003
    Μηνύματα
    118

    Re: Re: Εγκληματική αμέλεια συνεργείου αντιπροσωπείας Yamaha

    Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
    Το εν λόγω μπουλόνι, βιδώνεται με ροπόκλειδο, με συγκεκριμμένα κιλά δύναμη.

    Τώρα, καταλαβαίνω την αγωνία σου, μιας και συνέβη κάτι τέτοιο. Με το να τους πας στα δικαστήρια δεν ξέρω ακριβώς τι θέλεις να κερδίσεις.
    1. Αποζημίωση?
    2. Ικανοποίηση?
    Γιατί, εφ'όσον δεν συνέβη κάτι, γιατί να τους κυνηγήσεις. Στην θέση σου θα ήμουν ευγνώμων που δεν συνέβη κάτι χειρότερο και θα πρόσεχα πιο πολύ στο μέλλον.
    Και άν έχεις διαβάσει το εγχειρίδιο οδηγιών, μέσα γράφει ότι πριν από κάθε διαδρομή πρέπει να ελέχγεις οπτικά τη μηχανή σου (αλήθεια, πόσοι το κάνουν αυτό σήμερα).
    Μήπως για να μη το ξανακάνουν σε κάποιον που δεν έχει ιδέα από μηχανολογία και δεν είναι η δουλειά του να ξέρει αν λείπει κάτι και από πού πάνω στη μηχανή του, την οποία εμπιστεύτηκε σε επαγγελματίες εγκεκριμένους από την αντιπροσωπεία;

  7. #7

    Re: Re: Re: Εγκληματική αμέλεια συνεργείου αντιπροσωπείας Yamaha

    Αρχικά δημιουργήθηκε από booZe
    Μήπως για να μη το ξανακάνουν σε κάποιον που δεν έχει ιδέα από μηχανολογία και δεν είναι η δουλειά του να ξέρει αν λείπει κάτι και από πού πάνω στη μηχανή του, την οποία εμπιστεύτηκε σε επαγγελματίες εγκεκριμένους από την αντιπροσωπεία;
    +1000

    επιτέλους, ας τους τσούξει λίγο κι αυτούς... όχι κάνω ό,τι γουστάρω ατιμώρητα...

    ας χάσουν μια ώρα ύπνου, κι ας κερδίσουν τη δίκη...

    θα προσέξουν περισσότερο την άλλη φορά...

  8. #8
    Οι φωτογραφίες που βρήκα ψάχνοντας δείχνουν ότι την Πρωταπριλιά έλειπε ήδη το παξιμάδι. Είναι καθαρά ευθύνη τους και αμφιβάλλω ότι το έβαλαν.

    Αν ήτανε μόνο για μένα θα το σκεφτόμουνα, αλλά εγώ ανέβασα την κοπελιά μου, την αδερφή μου, τον κολλητό μου επάνω σ αυτή τη μηχανή όλο αυτό το διάστημα νομίζωντας πως όλα είναι καλά.

    Έπρεπε να σφίξουν τη βίδα σωστά κ αν δεν ήταν σίγουροι να βάζανε ασφάλεια, αν κ από ότι βλέπω μάλλον δε το βάλανε το παξιμάδι εξ αρχής.

    Εγώ δηλαδή τι θα λεγα στους γονείς της κοπελιάς ε? Του κολλητού μου? Αλλά τι λέμε τώρα.. οι νεκροί δε μιλάνε...

    Βεβαίως θα κάνω δίκη και στα κανάλια θα βγώ και θα μιλάω μέχρι να μάθουν οι αντιπροσωπείες και τα συνεργεία να κάνουν σωστά τη δουλειά τους κ όχι με το ένα χέρι στο κλειδί και το άλλο στο πουλί τους, γιατί παίζονται ανθρώπινες ζωές.

    Και ηθική και χρηματική αποζημίωση και ότι άλλο προβλέπει ο νόμος. Το παράπτωμα αποτελεί ποινικό αδίκημα.

    Από οπτικό έλεγχο το βρήκα, όπως ακριβώς λέει το manual, όταν ο άξονας έφτασε να προεξέχει ώστε να τον προσέξω.

    Δεν είμαι μηχανικός, σε 100 χιλιόμετρα θα μουν μακαρίτης, μαζί με συνεπιβάτη, περαστικούς, διερχόμενα αυτοκίνητα.
    Δεν επιμένω αλλά έχω δίκιο! (niki_kar)
    LS

  9. #9
    YEC Το avatar του/της alexk
    Εγγραφή
    06/08/2005
    Μηνύματα
    363

    Re: Re: Re: Εγκληματική αμέλεια συνεργείου αντιπροσωπείας Yamaha

    Αρχικά δημιουργήθηκε από booZe
    που δεν έχει ιδέα από μηχανολογία και δεν είναι η δουλειά του να ξέρει αν λείπει κάτι και από πού πάνω στη μηχανή του, την οποία εμπιστεύτηκε σε επαγγελματίες εγκεκριμένους από την αντιπροσωπεία;
    Συνήθως σε ένα ποστ, βλέπουμε ότι μας συμφέρει. Αν παρατήρησες, έγραψα ότι το βιβλίο οδηγιών, προβλέπει οπτικό έλεγχο. Έτσι, είτε όπως λες είσαι "μηχανολόγος" είτε δεν ξέρεις που πάνε τα 5 (εγώ μηχανολόγος δεν είμαι πάντως). Και ίσως το μπουλόνι να ξεβίδωσε στο δρόμο (μάλλον κανένας σας δεν έχει διαβάσει ότι κατά καιρούς πρέπει να ελέγχουμε τις βίδες γιατί ξεβιδώνουν με τους κραδασμούς).

    Τέλος πάντων, καλή τύχη παιδιά στη μάχη σας.
    www.clubcsl.com

  10. #10

    Re: Re: Re: Re: Εγκληματική αμέλεια συνεργείου αντιπροσωπείας Yamaha

    το user manual δεν προβλέπει έλεγχο βιδών για σφίξιμο. Είναι δουλειά του συνεργείου και προβλέπεται ότι δε θα ξεσφίξουν στα αντίστοιχα χιλιόμετρα αν σφιχτούν και ελεγχθούν σωστά στα service.

    Αυτό λέει το δικό μου.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
    Συνήθως σε ένα ποστ, βλέπουμε ότι μας συμφέρει. Αν παρατήρησες, έγραψα ότι το βιβλίο οδηγιών, προβλέπει οπτικό έλεγχο. Έτσι, είτε όπως λες είσαι "μηχανολόγος" είτε δεν ξέρεις που πάνε τα 5 (εγώ μηχανολόγος δεν είμαι πάντως). Και ίσως το μπουλόνι να ξεβίδωσε στο δρόμο (μάλλον κανένας σας δεν έχει διαβάσει ότι κατά καιρούς πρέπει να ελέγχουμε τις βίδες γιατί ξεβιδώνουν με τους κραδασμούς).

    Τέλος πάντων, καλή τύχη παιδιά στη μάχη σας.
    Δεν επιμένω αλλά έχω δίκιο! (niki_kar)
    LS

  11. #11
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Αν οντος φταινε να τους αλλαξεις τα φωτα. Αλλα.. δυο μηνες μετα το ειδες η δεν καταλαβα καλα? Εισαι σιγουρος οτι φταινε αυτοι? Ξερεις ποσους εχω δει που τους εχουνε κλεψει διαφορες βιδες/παξιμαδια απ'τη μοτοσυκλετα? Ακουγεται γελειο αλλα δυστιχως/τραγικως γινεται. Αυτο το παξιμαδι ειναι ασφαλειας οποτε και να μην εχει γινει σφυξιμο με ροποκλειδο δεν λυνει μονο του. Καποιος πρεπει να το λυσει η να μην το βαλει καθολου. Απο δυσκολο εως αδυνατον να λυθει και να φυγει μονο του. Τουλαχιστων ετσι ξερω..
    Δεν υπερασπιζω κανεναν, ελπιζω να μην παρεξηγηθω αλλα πιστευω οτι πριν κατηγορησεις καποιον πρεπει να εισαι σιγουρος οτι φταινε
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
    Αν οντος φταινε να τους αλλαξεις τα φωτα. Αλλα.. δυο μηνες μετα το ειδες η δεν καταλαβα καλα? Εισαι σιγουρος οτι φταινε αυτοι? Ξερεις ποσους εχω δει που τους εχουνε κλεψει διαφορες βιδες/παξιμαδια απ'τη μοτοσυκλετα? Ακουγεται γελειο αλλα δυστιχως/τραγικως γινεται. Αυτο το παξιμαδι ειναι ασφαλειας οποτε και να μην εχει γινει σφυξιμο με ροποκλειδο δεν λυνει μονο του. Καποιος πρεπει να το λυσει η να μην το βαλει καθολου. Απο δυσκολο εως αδυνατον να λυθει και να φυγει μονο του. Τουλαχιστων ετσι ξερω..
    Δεν υπερασπιζω κανεναν, ελπιζω να μην παρεξηγηθω αλλα πιστευω οτι πριν κατηγορησεις καποιον πρεπει να εισαι σιγουρος οτι φταινε
    +1

  13. #13
    den jerw alla se dikastirio xlomo to vlepw na stathei i katigoria...
    idika meta apo toso kairo kai km...

    kandous roba se gnostous kai filous, opou vretheis kai opou sthathis (isos akoma kai mail stin yamaha gia na mathei ti sinergiatzides exei)... alla kata ta alla an den sou paroun ejtra leuta gia ergatika na ise ikanopoiimenos... eutixis an dijoun endiaferon gia to ti piges na patheis...

    distixos.

  14. #14
    Δε ξέρω πως μπορεί να είστε τόσο απαισιόδοξοι. Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, φαίνεται ότι φταίνε.

    2 μήνες μετά το πρόσεξα αλλά έχω και ένα μήνα πριν φωτογραφίες που επιβεβαιώνουν ότι δεν εκλάπη ή έπεσε απλά μια μέρα αλλά ότι σταδιακά έβγαινε και το παρατήρησα λίγα χιλιόμετρα πριν γίνω μακαρίτης.

    Εγώ βλέπω ποινικό αδίκημα και δημόσιο κίνδυνο. Οι φωτογραφίες των τελευταίων 2 μηνών και τα τιμολόγια της επισκευής μιλάνε μόνα τους.

    Κανένας δε θα ρχότανε να κλέψει 1 παξιμάδι ασφαλείας. Άσε που θα βαρούσε ο συναγερμός κλπ. Είναι χαζό να φέρεις εργαλεία για να κλέψεις 1 παξιμάδι. Στέκει πιο ξεκάθαρα η έλλειψη του παξιμαδιού μετά την επισκευή και εφόσον δεν μετακινήθηκε αρκετά άργησε να φανεί.

    Το ίδιο ελλειματική βέβαια φαίνεται και η εργασία της άλλης αντιπροσωπείας στην οποία άλλαξα λάστιχα μέσα στο μήνα και δεν το είδε κάν ενώ όπως δείχνουν οι φωτογραφίες έλειπε ήδη από τότε.
    Δεν επιμένω αλλά έχω δίκιο! (niki_kar)
    LS

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lousou76

    Στέκει πιο ξεκάθαρα η έλλειψη του παξιμαδιού μετά την επισκευή και εφόσον δεν μετακινήθηκε αρκετά άργησε να φανεί.
    Έχεις ακούσει το "αθώος λόγω αμφιβολιών";;;

    Ο δικηγόρος τους θα εγείρει αμφιβολίες για πλάκα.

    Δεν είμαι νομικός αλλά χλωμό το βλέπω να δικαιωθείς.

    Όταν ρωτήσεις δικηγόρο κάνε τον κόπο να μας ενημερώσεις...

    Καλή τύχη!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha Dt 200 manual wanted plz...
    από SwAToNeR στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2022, 15:23
  2. Εγκληματικη αμελεια αραγε η βισμα?
    από quintezz στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2009, 18:39
  3. Εγκληματική αμέλεια
    από JAD στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2008, 10:29
  4. Περοφεριακ Yamaha (μεταχειρισμενα ή μαιμουδενια)
    από pk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 14:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF