Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 67

Θέμα: Με αφορμή την υπογρφή του Tropea!

  1. #1
    Να γράφει το κοντερ...... Το avatar του/της Maira
    Εγγραφή
    22/09/2005
    Μηνύματα
    1.455

    Με αφορμή την υπογρφή του Tropea!

    Διάβασα όσα ατυχήμτα έχουν καταγραφεί τουλάχιστον εδώ, σ' αυτό το χώρο! Συννέφιαζα όλο και περισσότερο κάθε φορά που πατούσα έναν αριθμό και διάβαζα άλλη μια ιστορία, με τον ίδιο τίτλο, την ίδια αρχή και το ίδιο τέλος!

    Πρέπει κάτι να γίνει και αυτό το κάτι θα γίνει από εμάς, τους αναβάτες των μηχανών! Δε ξέρω τι! Μιλάμε για βόλτες, για εκδρομές, για τόσα πράγματα! Ας μιλήσουμε και μια φορά για αυτό που μας απασχολεί κάθε φορά που ανεβαίνουμε στη μηχανή και ξεκηνάμε! Αυτό που μας τρομάζει και αναρωτιώμαστε "Αξίζει η ζώη σου για μια μηχανή?" Γιατί μας έβαλαν σ' αυτό το τριπάκι?

    Δε ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι για να αλλάξουν τα πράγματα, μα ό,τι κι αν είναι μόνο εμείς μπορούμε να το κάνουμε. Εμείς μπορούμε να τους δώσουμε να καταλάβουν ότι δεν μπορούν να παίζουν με τις ζωές μας! Δεν έχουν αυτό το δικαίωμα! Σε όλους μας έχει συμβεί και κάτι! Μήπως ήρθε ο καιρός να αντιδράσουμε? Έγινε το συχνό το φαινόμενο που μας έπεισαν πως είναι μέρος της οδηγησης της μηχανής!

    ΟΧΙ!!!!! Τα ατυχήματα δεν είναι μέρος της οδήγησης όταν αυτά προέρχονται από ασυνήδητους οδηγούς, από ανθρώπους που δεν υπολογίζουν τον διπλανό τους, από έργα που μένουν ανοιχτά χωρίς σήμανση! Μπορεί όλα αυτά να έχουν ειπωθεί ξανά! Δεν ξέρω!

    Έλεος πια! Κάτι πρέπει να γίνει!
    ....Έχω επιλεκτική ακοή. Συγνώμη δεν επιλέχτηκες.......

  2. #2
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981

    Re: Με αφορμή την υπογρφή του Tropea!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
    Διάβασα όσα ατυχήμτα έχουν καταγραφεί τουλάχιστον εδώ, σ' αυτό το χώρο! Συννέφιαζα όλο και περισσότερο κάθε φορά που πατούσα έναν αριθμό και διάβαζα άλλη μια ιστορία, με τον ίδιο τίτλο, την ίδια αρχή και το ίδιο τέλος!

    Πρέπει κάτι να γίνει και αυτό το κάτι θα γίνει από εμάς, τους αναβάτες των μηχανών! Δε ξέρω τι! Μιλάμε για βόλτες, για εκδρομές, για τόσα πράγματα! Ας μιλήσουμε και μια φορά για αυτό που μας απασχολεί κάθε φορά που ανεβαίνουμε στη μηχανή και ξεκηνάμε! Αυτό που μας τρομάζει και αναρωτιώμαστε "Αξίζει η ζώη σου για μια μηχανή?" Γιατί μας έβαλαν σ' αυτό το τριπάκι?

    Δε ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι για να αλλάξουν τα πράγματα, μα ό,τι κι αν είναι μόνο εμείς μπορούμε να το κάνουμε. Εμείς μπορούμε να τους δώσουμε να καταλάβουν ότι δεν μπορούν να παίζουν με τις ζωές μας! Δεν έχουν αυτό το δικαίωμα! Σε όλους μας έχει συμβεί και κάτι! Μήπως ήρθε ο καιρός να αντιδράσουμε? Έγινε το συχνό το φαινόμενο που μας έπεισαν πως είναι μέρος της οδηγησης της μηχανής!

    ΟΧΙ!!!!! Τα ατυχήματα δεν είναι μέρος της οδήγησης όταν αυτά προέρχονται από ασυνήδητους οδηγούς, από ανθρώπους που δεν υπολογίζουν τον διπλανό τους, από έργα που μένουν ανοιχτά χωρίς σήμανση! Μπορεί όλα αυτά να έχουν ειπωθεί ξανά! Δεν ξέρω!

    Έλεος πια! Κάτι πρέπει να γίνει!
    Η υπογραφή μου που δηλώνει όντως μόνο όσα έχουν καταγραφεί εδώ, είναι για να :
    α.βγάλει τους ανθρώπους απο τον "όμορφο" κόσμο, της επόμενης μέρας
    β.τους κάνει να συνειδητοποιήσουν ότι μπορεί να είναι οι επόμενοι
    γ.να τους κάνει να αντιδράσουν πραγματικά αν βλέπουν ανευθυνότητα για πράγματα που πληρώνουν μια ζωή , όχι μόνο οι ίδιοι...
    δ.να υπενθιμίζω στον εαυτό μου καθημερινά να ζω, και να εκτιμώ ότι ζω!

    Τώρα με το ποστ σου αυτό Ιωάννα μου έδωσες άλλη μια αφορμή να πω λίγα πράματα και να υποστηρίξω και προσωπικά μια κίνηση που γίνεται και απο την ΜΟΤΟΕ και απο την ΛΕΜΟΤ που λέγεται
    Μοτοσυκλετιστική Ενωση Καταναλωτών
    ΜΟΤ.Ε.Κ.


    Κάντε τον κόπο να το δείτε , με ένα κλικ, μια σελίδα είναι, και θα σας πώ περισσότερα το απόγευμα που θα μαι σπίτι και θα χω χρόνο...

  3. #3
    της γειτονιας σας Το avatar του/της BELZEBOYLIS
    Εγγραφή
    09/11/2005
    Μηνύματα
    872
    Δεν θέλω να γίνω κυνικός , αλλά δεν θα γίνει τίποτα απολύτως !! Κάθε τόσο θα ακούμε για κάποιον που έχασε την ζωή του στην άσφαλτο , θα δίνουμε συλλυπητήρια στην οικογένεια του ... που και που θα ανοίγει καμιά κουβέντα που θα σιχτιρίζουμε τους υπεύθυνους , θα βρίζουμε τους ασυνείδητους οδηγούς , θα ξανά σιχτιρίζουμε τους αρμόδιους και αυτό ήταν τέλος ....Αμέσως μετά , το ξεχνάμε και συνεχίζουμε με μπύρες και ανέκδοτα!!!! Αααα και στο τέλος της τετραετίας ψηφίζουμε αυτούς που βρίζαμε ......

  4. #4
    Να γράφει το κοντερ...... Το avatar του/της Maira
    Εγγραφή
    22/09/2005
    Μηνύματα
    1.455
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
    Δεν θέλω να γίνω κυνικός , αλλά δεν θα γίνει τίποτα απολύτως !! Κάθε τόσο θα ακούμε για κάποιον που έχασε την ζωή του στην άσφαλτο , θα δίνουμε συλλυπητήρια στην οικογένεια του ... που και που θα ανοίγει καμιά κουβέντα που θα σιχτιρίζουμε τους υπεύθυνους , θα βρίζουμε τους ασυνείδητους οδηγούς , θα ξανά σιχτιρίζουμε τους αρμόδιους και αυτό ήταν τέλος ....Αμέσως μετά , το ξεχνάμε και συνεχίζουμε με μπύρες και ανέκδοτα!!!! Αααα και στο τέλος της τετραετίας ψηφίζουμε αυτούς που βρίζαμε ......


    Ε καιρός λοιπόν να αλλάξει αυτό! Και δε θα αλλάξει μόνο του! Κάποιος πρέπει να κάνει κάτι! Και δε νομίζω να είναι η μάνα μου αυτός ο κάποιος! Μάλλον όλοι εμείς που οδηγάμε και που παίζουμε την ζωή μας κορόνα-γράμματα κάθε μέρα!
    ....Έχω επιλεκτική ακοή. Συγνώμη δεν επιλέχτηκες.......

  5. #5
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Απο οτι εχω καταλαβει γινεται μαζικη προσπαθεια στας Ευρωπας να κατασταλει η χρηση μοτοσυκλεττας σαν καθημερινο μεσο μεταφορας.

    Και αυτο δημιουργει νεες πολιτικες αντιμετωπισεις που ενισχυουν την καταστολη με εργα αντιμοτοσυκλετιστικα (Δες μπαριερες με συρματα), οριοθετησεις στα 30 χλμ την ωρα (με 1η-2α για καμμια 10 χλμ αποσταση), αυξηση ασφαλιστρων κλπ κλπ !!!

    Εκει που δεν γινεται καμμια προσπαθεια και καμμια πολιτικη αντιπαραθεση ειναι στα αυτοκινητα και στο κωδικα οδικης συμπεριφορας !!

    Αυτο ειναι υποπτη πολιτικη και αποβλεπει στην ενισχυση της αυτοκινητοβιομηχανιας και συγχρονως στις πολιτικες οικονομικες ενισχυσεις (μιζες) που δεχονται οι διαφοροι "ερευνητες" και πολιτικοι απο τις εταιρειες καταστολης (Ασφαλειες, Οικολογοι κλπ).

  6. #6
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    + 1.000.000


    Εγώ πιστεύω ότι η απουσία ποικιλίας μοντέλων στα μικρά κυβικά εντάσεται στην ίδια μακροπρόθεσμη στρατηγική. Απλά σε βάζουν στη λογική ότι, εφόσον μία μεγάλη μηχανή χρειάζεται τόση περίπου συντήρηση όσο ένα μικρό αυτοκίνητο, τράβα πάρε ένα μικρό αυτοκίνητο και παράτα το "άλογο" ή μπες στα ΜΜΜ . Μας "μαντρώνουν" με αργά αλλά σταθερά βήματα... Το αυτοκίνητο είναι πιο δισκίνητο και πιο δυσκολοσυντήρητο άρα περιορίζεις τις βόλτες και τις μετακινήσεις σου. Γίνεσαι δέσμιος της πόλης και του συστήματος τους. Αυξάνονται οι πωλήσεις των προϊόντων τους.


    Πάντως αυτή η υπογραφή του Τροπέα είναι πολύ σημαντική σε αυτό το φόρουμ. Όποτε την βλέπω σε κάθε post του, με βάζει σε σκέψεις
    Πάντα όρθιοι

  7. #7
    i love you 80's Το avatar του/της zoropatra
    Εγγραφή
    16/11/2004
    Μηνύματα
    1.026
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
    + 1.000.000


    Εγώ πιστεύω ότι η απουσία ποικιλίας μοντέλων στα μικρά κυβικά εντάσεται στην ίδια μακροπρόθεσμη στρατηγική. Απλά σε βάζουν στη λογική ότι, εφόσον μία μεγάλη μηχανή χρειάζεται τόση περίπου συντήρηση όσο ένα μικρό αυτοκίνητο, τράβα πάρε ένα μικρό αυτοκίνητο και παράτα το "άλογο" ή μπες στα ΜΜΜ . Μας "μαντρώνουν" με αργά αλλά σταθερά βήματα... Το αυτοκίνητο είναι πιο δισκίνητο και πιο δυσκολοσυντήρητο άρα περιορίζεις τις βόλτες και τις μετακινήσεις σου. Γίνεσαι δέσμιος της πόλης και του συστήματος τους. Αυξάνονται οι πωλήσεις των προϊόντων τους.


    Πάντως αυτή η υπογραφή του Τροπέα είναι πολύ σημαντική σε αυτό το φόρουμ. Όποτε την βλέπω σε κάθε post του, με βάζει σε σκέψεις
    +1
    Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

    ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΧΑΠΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ.....

    μην ακολουθείς το μονοπάτι...πήγαινε εκεί που δεν υπάρχει μονοπάτι και άφησε τα ίχνη σου.....



  8. #8
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Όπως τα λέει ο τιφοεας και ο ιππεας... κι εγω μαζι...

    Οι σκέψεις (και αποφάσεις) που κυκλοφορούν στους διαδρόμους του ευρωπαϊκού κοινοβουλίου είναι πραγματικά περίεργες. Και είναι τέτοιες που ο κοινός καταναλωτής-χρήστης δε μπορεί να κατανοήσει τα αποτελέσματά τους σε βάθος χρόνου. Π.χ. όταν κάθονται και αποφασίζουν για τις νέες νόρμες καυσαερίων και καυσίμων, που να σκεφτούμε εμείς ότι σε 10 χρόνια απο τώρα το σύνολο μοτερ-μοτοσυκλέτα-οδήγηση θα είναι ένα concept πολύ διαφορετικό από αυτό που ξέρουμε εμείς (και πόσο μάλλον κάποιοι παλότεροι). Τωρα ποιός ακριβώς είναι ο απώτερος στρατηγικός σκοπός, δύσκολο να μαντέψεις. Είναι πέρα από τις κλίμακες που γνωρίζουμε. Οι επιθυμίες των αυτοκινητοβιομηχανιών και ιδίως των χημικών-πετρελαϊκών είναι σε άλλες διαστάσεις, με νούμερα που τελειώνουν σε πολλάααααα 00000...

    Στη γαλλία το να έχεις μηχανακι μεγαλου κυβισμου ειναι πλεον ονειρο για πολλους (και οπως διαβαζουμε, οι πωλήσεις των 400αριων εχουν εκτιναχθει). Στην αγγλία τα ασφαλιστα ειναι τοσο φωτιά, που στις (αμετρητες πια) διαφημήσεις ασφαλιστικών στα περιοδικών, έχουν διαβολάκια. Στη γερμανία δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά εκεί κυκλοφορούν λίγο. Ο velisaris έχει βαρεθεί να βλέπει χιόνια

    Για να γυρίσουμε στο θέμα μας, εμείς εδώ ακόμα αγωνιζόμαστε να αποφασίσουμε αν η πρωτιά μας στα ατυχήματα και στα θύματα είναι σοβαρό θέμα ή όχι... Ο κόσμος τσακίζεται πλέον και μέσα και έξω από 'την πόλη'. Θεωρείται επίτευγμα το οτι τώρα έχουμε 10% λιγότερους νεκρούς απ'ότι πριν 5 ή 15 χρόνια. Το ότι παραμένουμε όμως στο top-3 δεν αγχώνει κανέναν.

    ...

    Τη φράση "πρέπει να γίνει κάτι" (ή στην καλύτερη περίπτωση "πρέπει να κάνουμε κάτι"), προσωπικά την έχω δει γραμμένη στα διάφορα fora τόσες φορές που έχω αηδιάσει. Μαϊρα και λοιποί μη το πάρετε προσωπικά. Δε θεωρώ κατακριτέο το να έχει κάποιος την πρόθεση να κάνει κάτι για το καλό όλων!!! Αλλά σπανιότατα τέτοιες επιθυμίες γίνονται πράξη. Όπως είπε και ο βελζεβουλης, μιας πιανει ένα κατιτις μετα απο καθε ατύχημα, και μετα επανερχόμαστε στη ρουτίνα μας. Το ότι όλοι φωνάζουν "να γίνει κάτι" φανερώνει την απλή, φυσική και νομοτελειακή ΑΝΑΓΚΗ μιας ομάδας να αποκτήσει ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ. Όπερ και το θέμα γίνεται αυτομάτως πολιτικό. Κι έτσι ξεκιναει το γαϊτανάκι απο το πρώτο σκαλί (τα σωματεία και τις λέσχες), και μετά από πολλούς ενδιάμεσους σταθμούς φτάνει στην τοπική αυτοδιοίκηση και στις έδρες της Βουλής.

    Η φράση "πρέπει να γίνει κάτι" θεωρητικά δεν πρέπει να λέγεται. Αφού έχουμε υπουργούς, διευθυντάδες, τεχνικές υπηρεσίες, ειδικούς φορείς, τοπική αυτοδιοίκηση, αστυνομία, νοσοκομεία, πανεπιστήμια σε ρόλο συμβούλων, ειδικούς συμβούλους, συνεργασία όλων των επιπέδων με ανάλογους φορείς της Ε.Ε. ή και σε παγκόσμιο επίπεδο κλπ κλπ κλπ. Επίσης έξακολουθούμε να έχουμε τους υποβοηθητικούς παράγοντες: λέσχες, ομοσπονδίες, ειδικό τύπο κλπ.

    ΟΛΑ ΡΟΛΟΪ ΔΗΛΑΔΗ! Όλοι οι παραπάνω πληρώνονται (ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ) και εργάζονται.

    ΟΠΟΤΕ........ ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ??????

    (το αφήνω για homework για την ώρα)

    Eίναι τόσο απλή η απάντηση όσο το "ασυνείδητος οδηγός", "καμικάζι μηχανόβιος", "λαδωμένος εκπαιδευτής", "τροχονόμος που βαριέται που ζει"...?
    Δεεεε νομίζω...
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  9. #9
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Εγώ απλά θα αναφέρω ότι πριν 1 περίπου ώρα είδα στο NET έρευνα(για μοτοσυκλετιστές) του συγκεκριμένου τηλεοπτικού σταθμού που έδειχνε ότι οι θανάτοι εκτός πόλης ήταν περισσότεροι από εντός πολης σε αρκετές χώρες του εξωτερικού.

    Σε αντίθεση με τη δική μας που οι θάνατοι εντός πόλης :hypnotize , ήταν περισσότεροι από τους θανάτους εκτός πόλης. Μάλιστα σε αυτή την έρευνα δημοδιεύτηκαν και οι λόγοι που γίνεται αυτό στην Ελλάδα:

    * Μπαριέρες στα πεζοδρόμια(αντί για θάμνους)
    * Έλλειψη διαγραμμίσεων
    * Μπογιά που δεν είναι αντιολισθιτική που χρησιμοποιείται για τις διαγραμμίσεις

    κτλ κτλ

    Το ρεπορτάζ όμως ήταν πολύ σύντομο, δεν διήρκησε ούτε 3 λεπτά.
    Πάντα όρθιοι

  10. #10
    της γειτονιας σας Το avatar του/της BELZEBOYLIS
    Εγγραφή
    09/11/2005
    Μηνύματα
    872
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SF

    ΟΠΟΤΕ........ ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ??????
    SF τι δεν πάει καλά ; Καλή ερώτηση ...Προσωπικά έχω την εντύπωση ότι κανένας μας , δεν ενδιαφέρεται πραγματικά !!!! Πιστεύω ότι οι αντιδράσεις μας είναι ένας τρόπος να ξορκίσεις το κακό και μόνο !!! Έχουμε συνηθίσει σε τέτοιες εικόνες και δεν μας σοκάρουν πια , δεν αντιδράμε !!!! Δεχτήκαμε χωρίς κουβέντα πολλές περικοπές στα συνταγματικά δικαιώματα μας , στο όνομα της τάξης και της ασφάλειας !!! Αποδεχόμαστε την κλοπή του δημόσιο χρήματος από τους κυβερνώντες με την δικαιολογία ότι όλοι τα ίδια κάνουν ...και εσύ να ήσουν τα ίδια θα έκανες!!! Ανταλλάσσουμε την ψήφο μας με μια θεσούλα στο δημόσιο , μια εκδούλευση ,ένα αντάλλαγμα κάτι ....και περιμένουμε να πάμε μπροστά!!!!
    Τι σε κάνει λοιπόν να πιστεύεις ότι ενδιαφέρεται κάποιος πραγματικά για τα προβλήματα του οδικού δικτύου και τους νεκρούς του .....



    ....μακριά από τον κώλο μας και ας είναι του διπλανού μας !!!!!

  11. #11
    Να γράφει το κοντερ...... Το avatar του/της Maira
    Εγγραφή
    22/09/2005
    Μηνύματα
    1.455
    Να κάνω μια ερώτηση?

    Δηλαδή αν σας έλεγαν ότι υπάρχει τρόπος για να λυθούν σιγά σιγά τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε, κι αν όχι όλα, τα περισσότερα, θα κάνατε κάτι? Ή κρύβεστε κι εσείς πίσω από το "δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα" και συνεχίζετε να ζήτε τη ζωή σας για όσο κρατήσει? Αν σας έλεγαν ότι για να αλλάξουν 5 πράγματα χρειάζεται προσπάθεια από εμάς τους ίδιους, και ότι κανείς δε θα μας φέρει το φαϊ στο πιάτο, θα πούμε "δε βαριέσαι άστο γι' αύριο" ή θα κάνουμε κάποια πράγματα?

    Ναι οι καταστάσεις εδώ είναι σάπιες! Και πού δεν είναι? Εδώ μας λείπει και η πειθαρχία εκτός όλων των άλλων! Το ξέρουμε αυτό! Έλληνες είμαστε κι εμείς και κάνουμε τα ίδια απλά δεν έχουμε την εξουσία για να το βλέπει και ο κόσμος! Αν κάτσουμε και πούμε "Κρίμα η κοινωνία μας είναι σάπια, κι εγώ μια μέρα θα πεθάνω γιατί κάποιος ξέχασε να κλείσει την τάφρο στα τάδε έργα" και δεν κάνουμε τίποτα - ενώ μπορούμε και το ξέρουμε - τότε, συγνώμη, αλλά γινόμαστε μοιρολάτρες!

    Θέλω να ευχαριστήσω τον Τροπέα για το link!!!

    ....Έχω επιλεκτική ακοή. Συγνώμη δεν επιλέχτηκες.......

  12. #12
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
    SF τι δεν πάει καλά ; Καλή ερώτηση ...Προσωπικά έχω την εντύπωση ότι κανένας μας , δεν ενδιαφέρεται πραγματικά !!!! Πιστεύω ότι οι αντιδράσεις μας είναι ένας τρόπος να ξορκίσεις το κακό και μόνο !!! Έχουμε συνηθίσει σε τέτοιες εικόνες και δεν μας σοκάρουν πια , δεν αντιδράμε !!!! Δεχτήκαμε χωρίς κουβέντα πολλές περικοπές στα συνταγματικά δικαιώματα μας , στο όνομα της τάξης και της ασφάλειας !!! Αποδεχόμαστε την κλοπή του δημόσιο χρήματος από τους κυβερνώντες με την δικαιολογία ότι όλοι τα ίδια κάνουν ...και εσύ να ήσουν τα ίδια θα έκανες!!! Ανταλλάσσουμε την ψήφο μας με μια θεσούλα στο δημόσιο , μια εκδούλευση ,ένα αντάλλαγμα κάτι ....και περιμένουμε να πάμε μπροστά!!!!
    Τι σε κάνει λοιπόν να πιστεύεις ότι ενδιαφέρεται κάποιος πραγματικά για τα προβλήματα του οδικού δικτύου και τους νεκρούς του .....



    ....μακριά από τον κώλο μας και ας είναι του διπλανού μας !!!!!
    Δεν μπορώ να πώ ότι δεν ενδιαφέρομαι πραγματικά, όμως με απόλυτη ειλικρίνεια μπορώ να πώ ότι ίσως μέχρι τώρα με την παιδεία που είχα λάβει δεν αντιδρούσα αρκετά ,
    και τώρα μετά το "έπαθα και έμαθα" είμαι πιο δραστήριος...
    Για να συμπεριλάβω το "δεχτήκαμε", το " Αποδεχόμαστε",
    και το "Ανταλλάσσουμε" θα πρέπει μέχρι τώρα να συμμετείχα και εγώ , και δυστυχώς δεν είναι πολλά τα χρόνια που είχα αυτό το δικαίωμα και ούτε το χω κάνει... πρέπει να μουν 50άρης τώρα για να λέω και γω τα παραπάνω...
    και επειδή είμαι 26άρης και έχω ακούσει να μας μαθητεύουν μεγαλύτεροι τα παραπάνω, μου ρχεται να ξεράσω όσο τα ακούω και κράζω ακόμα και τους γονείς μου που δεν έχουν πάρει χαμπάρι την καταστροφή που έχει γίνει και γίνεται στην γενιά μας και στις επόμενες
    το "....μακριά από τον κώλο μας και ας είναι του διπλανού μας !!!!! "

    Φίλε μου ο πατέρας μου ήταν Αεροπορία θα μπορούσα να χα πάει , δεν πήγα γιατί εμένα δεν μου άρεσε γενικά στην ζωή μου να αράζω, και ας φωνάζανε οι γονείς μου ότι κάνω μαλακία, έκανα ότι επέλεξα...
    δεν έκανα χαρτιά απο την αρχή στο δημόσιο με "δήθεν" βύσματα μιας και πίστευα ότι είχα τις δυνάμεις να πατήσω στα πόδια μου όπου και έκανα (ασχετα αν οι μισθοί είναι έτσι και αλλιώς μικροί... που πάλι εμείς μπορούμε να επηρεάσουμε)... κ.α.πολλά....

    Όταν λοιπόν θα σταματήσουν οικογένειες να μεγαλώνουν μαμώθρευτα, οι όταν οι οικογένειες που θα δημιουργήσουμε εμείς , ξεκινήσουν να σκέφτονται το πραγματικό και μακροπρόθεσμο καθημερινό συμφέρον του να είσαι τυπικός , εντάξει και ηθικός, τότε μπορεί να ξεκινήσουμε να κάνουμε κάτι....

    Μέχρι τότε όμως δεν πρέπει να πάψουμε να προσπαθούμε όσοι το καταλαβαίνουμε γιατί , "έτσι είναι" !
    Τίποτα δεν είναι "έτσι" , εμείς το κάνουμε ΕΤΣΙ!

  13. #13
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Μάλλον πρέπει να ξεκαθαρίσω λίγο καλύτερα τη θέση μου. Εγώ έχω ξοδέψει ήδη τον χρόνο μου σε ρομαντική-μη κερδοσκοπική-αλτρουιστική δράση: Ιδρυτικό μέλος και ΔΣ της Τροχοπαιδείας (http://www.nygma.gr/mag/articles/Art...=13&mode=print το μονο λινκ που μπορεσα να βρω στα γρηγορα). Ακόμα και το domain μας πέθανε πια. Όπως άλλωστε και ολες οι μη-κερδοσκοπικές δράσεις. Λεπτομέρειες δε μπορώ να γράφω τώρα, πλην της εύφημης μνείας του ΠτΔ που πήραμε. Συνεπώς δε μιλάω από τη θέση του κοινού πολίτη που ζητάει δράση. Επίσης Μαϊρα στο μηνυμά σου λες "αν σας έλεγαν οτι υπάρχει...". Ποιοί?

    Αυτό είναι το point που προσπάθησα να κάνω κα πριν. Ολοι ζητάμε κάτι από μια ανώτερη οντότητα. Μονο που ξεχνάμε ότι υπάρχει ήδη, και ότι δεν ακούει προσωπικές ή ηλεκτρονικές ευχές. Δε σου τη λέω βρε Μάηρα, απλά αφορμή παίρνω...

    Στο τι -κατά τη γνώμη μου- δεν πάει καλά, θα επανέλθω αργότερα.

    Μετά το βόλεμα, όπως ορθα εντοπίζει κατ'εμε ο βελζεβουλ, έρχεται και το χάζεμα. Κανενας πολίτης δεν γνωρίζει τα δικαιώματά του. Κανένας δεν παίρνει χαρτί και στυλο, και 1€ για συστημένη επιστολή, για να καταγγείλει τα προβλήματά του στον εκάστοτε αρμόδιο φορέα. Αφού αυτό είναι το θεμέλιο της πολιτικής ζωής και της λειτουργίας του κράτους! (Btw, όταν βρω χρόνο θα ποστάρω ένα εκπαιδευτικό παράδειγμα που έκανα -ατομικά- προσφατα).

    Και είναι πολύ παράδοξο αυτό, γιατί η γενική δυσαρέσκεια αυξάνεται ραγδαία... *ΠΡΟΘΕΣΗ* ψήφου για λευκό/άκυρο >9% πότε ξανάγινε?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vote.jpg 
Προβολές:	327 
Μέγεθος:	46,1 KB 
ID:	46313
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  14. #14
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
    Μετά το βόλεμα, όπως ορθα εντοπίζει κατ'εμε ο βελζεβουλ, έρχεται και το χάζεμα. Κανενας πολίτης δεν γνωρίζει τα δικαιώματά του. Κανένας δεν παίρνει χαρτί και στυλο, και 1€ για συστημένη επιστολή, για να καταγγείλει τα προβλήματά του στον εκάστοτε αρμόδιο φορέα. (Btw, όταν βρω χρόνο θα ποστάρω ένα εκπαιδευτικό παράδειγμα που έκανα -ατομικά- προσφατα).

    Και είναι πολύ παράδοξο αυτό, γιατί η γενική δυσαρέσκεια αυξάνεται ραγδαία... *ΠΡΟΘΕΣΗ* ψήφου για λευκό/άκυρο >9% πότε ξανάγινε?
    Σε αυτό έχεις δίκιο... δυστυχώς αλλά και αυτός πηγάζει απο το τι ερεθίσματα πέρνουν οι νέοι καθημερινά... γμτ...
    ...αλλά για αυτό προσπαθούμε...
    δεν θεωρώ ότι δεν πρέπει...
    Αααα, παρεπιπτώντος μήπως βρήκες το τηλέφωνο για την καταγγελεία για τις λακούβες?

  15. #15
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Είχα εκτυπωμένο το ποστ του 2000 απο το ΜΒ! Το πέταξα πρόσφατα σε ένα ξεσκαρτάρισμα. 12xx ήταν Εγώ είχα στείλει ¨ομως αναλυτική επιστολή στο δήμαρχό μου, και δεν πήρα ποτέ απάντηση (γεγονός αξιόποινο, αλλά εφυγα αγγλια παλι και το άφησα). Τηλ δεν πήρα, γιατι θα έλεγα ότι όλη η Ν. Σμυρνη και ολος ο Ν Κοσμος ειναι μια απέραντη λακούβα, και θα γελουσαμε ολοι μαζιιιιιιιιιιιι

    Πάντως ξέθαψα την αλληλογραφία που είχα ξεκινήσει με την αρμόδια διεύθυνση της ευρωπαϊκής κοινότητας για θέματα μεταφορών. Θελω να ξαναρχίσω, αλλα πρώτα πρέπει να βρώ χρόνο (μαμώ τα tshirts και τους σπαμμερς μαμώ!! :rotflmao: :rotflmao: )
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Με αφορμή την χθεσινή απεργία.....
    από Maira στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2009, 02:00
  2. ΕΧει Παει Κανεισ Εξωτερικο Με Την ΜηΧανη Του;
    από latris mixanis στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2005, 18:01
  3. ΣΧετικα Με Το ΑτυΧημα Και Την Υγεια Του Διονυση
    από fire στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2005, 16:38
  4. Απαντήσεις: 105
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2004, 15:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF